Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inmatriculare Renault Modus 1.2 din 09.2004
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Modus
cristianromania
Salutari.
Stie cineva cat m-ar costa timbrul de mediu ca sa inmatriculez un Modus de 1.2 din luna 9.2004?
Masina este in Germania la un dealer si inca nu am cumparat-o.Am inteles ca motorul de 1.2 poate fi si EURO 3 si EURO 4.La EURO 3 taxa e cam mare.Nu am brief-ul ptr ca dealer-ul nu-l da (i-am trimis un mail si l-am rugat sa mi-l trimita pe mail,dar....nimic).Sunt suspiciosi cand aud de Romania.Am un prieten acolo dar este la vreo 200 Km de acest dealer.Ar fi ideal sa poata merge sa vada brief-ul si sa vada acolo ce scrie (daca scrie)....Am inteles ca poate scrie EURO 4 in brief si masina la RAR la noi sa iasa EURO 3.
Am cautat aici:
http://www.autocentral.ro/taxa-auto/renault/modus/1.2-16v-m5
am vazut ca sunt doua motorizari de 1.2 ptr masinile cu cutie manuala:
1.2 16V 75 (JP0K05)-M5 care este EURO3 si alta 1.2 16V 75-M5
Are cineva idee in ce categorie s-ar incadra acest Renault din 2004??
Dealer-ul a trecut in anunt urmatoarele date:
EZ 09/2004
124.589 km
Benzin (E10-geeignet)
55 kW (75 PS)
Schaltgetriebe

Kraftstoffverbr. komb. ca. 5,9 l/100 km *
Kraftstoffverbr. innerorts ca. 7,6 l/100 km *
Kraftstoffverbr. außerorts ca. 4,9 l/100 km *
CO²-Emissionen komb. ca. 140 g/km *
Zugr.-lgd. Treibstoffart Benzin

Socotind dupa consum si CO2 ar trebui sa fie EURO4.
Stie cineva ce fel de norma EURO are aceasta masina?
Multumesc
cj98czh
Cu o serie de sasiu postata ai toate sansele sa aflii informatiile de care ai nevoie.

Daca dealerule ste serios iti trimite brief-ul fara nici o problema scanat sau pe fax ... daca este dealer turc, bulgar, rus, etc .... lasa masina in pace ca stiu ei de ce nu iti trimit brief-ul ..
espacern
QUOTE(cristianromania @ 30 Jul 2013, 09:44)
..Am inteles ca poate scrie EURO 4 in brief si masina la RAR la noi sa iasa EURO 3.

Socotind dupa consum si CO2 ar trebui sa fie EURO4.
Stie cineva ce fel de norma EURO are aceasta masina?


Norma de depoluare se stabileste in Romania de RAR dupa mai multe date:seria VIN/cod motor/cutie viteza/viteza max./etc......si ei au propria baza de date.
Conteaza si ce scrie in actele de origine ale masinii dar nu este litera de lege.
Cu siguranta 100% stii daca faci o cerere de consultanta la RAR altfel orice informare este doar o presupunere.

@+
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.