Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discuri frana fata Trafic dci115
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Kangoo & Renault Vehicule Utilitare
papa_mulo
Stie cineva cine produce discurile de frana de pe fata de la Trafic? Dupa vreo 30.000 km au inceput sa dea vibratii in volan la franarile de la viteze mai mari ... ma intereseaza ca sa stiu cand le schimb sa nu iau aceeasi marca.
Caliente
Am vazut ca pompa de frana este TRW , iar vibratiile le-am avut si eu, si am schimbat discurile cu TRW si nu am probleme, unii spun ca nu e bine sa dai cu apa pe discuri cand vi de la drum, gen te duci la spalatorie si baga fraieru ala presiune mare pe jenti si discurile fiind incinse sau incalzite se deformeaza...
papa_mulo
N-am spalat niciodata masina dupa drumuri lungi...mereu o spal inainte de drum.
Tot e bine ca mi-ai dat un indiciu, si anume ca TRW sunt in regula.
dumitrescuandrei
Mai tine le 10k si apoi sa vii cu o bere ca ti am zis sa nu le schimbi.asa fac aproape toate traficurile pe la 30-40k.Dar in 5-10k nu o sa mai faca.
papa_mulo
A inceput sa faca pe la 30000 cu ceva timp in urma... acum am deja 60000.
Caliente
se pot rectifica la strung din cate am mai auzit biggrin.gif am 2 discuri foarte bune cred ca o sa le rectific odata si odata
ccoto
QUOTE(papa_mulo @ 1 Jul 2013, 23:15)
Dupa vreo 30.000 km au inceput sa dea vibratii in volan la franarile de la viteze mai mari ...
*


Nu e o regula. Poti avea vibratii in volan la franare si de la janta indoita sau anvelopa deteriorata/deformata. Si asta fara ca in rulare sa ai vibratii in volan si nu neaparat trebuie sa fie o roata de pe puntea fata cu defect. Am patit-o de mai multe ori cu janta indoita iar acum si cu un cauciuc Continental care dupa ~5000 km e varza (aviz la cele Made in Romania). Desi nu se vede niciun defect exterior, pus pe masina de echilibrat joaca sus jos in conditile in care janta de la acea roata am verificat-o si e buna, pe aceiasi masina de echilibrat.

dumitrescuandrei
QUOTE(papa_mulo @ 3 Jul 2013, 21:39)
A inceput sa faca pe la 30000 cu ceva timp in urma... acum am deja 60000.
*




A mea asa a facut dar si a revenit dupa cateva mii de km.Si mai am 2 prieteni care au patit la fel.
Eu la a mea am schimbat discurile pe la 200k, am pus TRW, costa undeva la 200 de lei/buc.Deocamdata par ok.
danman
Vibratiile la franare nu sunt intotdeauna de la discuri si mai ales nu la 30mii km. Eu am schimbat discurile prima data pe la 200mii km. Iar alea originale sunt Luk si sunt f ok.
papa_mulo
Ati avut dreptate, nu stiu de la ce era ca la un moment dat n-am mai simtit problema. Am schimbat discurile fata de abea acum doua luni la 125000.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.