Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dauna totala?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4
Vallybz
Salut. Azi am patit un accident care s-a soldat cu victime(viitoarea sotie era pe scaunul din dreapta si a fost lovita, avand nevoie de spitalizare doar pt cateva ore). Nu am fost eu vinovat, dar masina mea este sifonata pe toata partea dreapta. Masina am dus-o pe rampa la cei de la activ auto(http://www.reno.ro/index.php?showuser=50973). Acum nu stiu ce se v-a intampla, mi se va da dauna totala sau v-a fi reparata. Daca imi da dauna totala imi e frica ca va fi evaluata la cativa bani. Precizez ca cel care m-a lovit are rca la Astra.
Iulikk
Nu pare chiar asa de lovita totusi...
cj98czh
Roata sta intr-o pozitie ciudata ... cel putin asa mi se pare din poza ... este ceva indoit pe acolo?

Ca daca nu sunt atinse decat ce se vede ... nu este dauna totala ... aripa, usa si lateralul spate se schimba ..

Airbag-ul lateral nu a puscat?
vallixx
Offff, bine ca pana la urma sotia ta (viitoarea) e ok.

Despre dauna......numai devizul de reparatie si evaluarea masinii pot sa-ti dea verdictul.
Daca costa mai mult sa ti-o repare iti vor da 75 % din valoarea evaluata a masinii + epava.

Nu ma pricep la evaluari, dar din ce vad, reparatia o sa cam coste, ca e pleznita binisor.
Si pt. ca vad ca masina e din '99, deci la evaluare o sa dea valoare mica, cred ca o sa cam mearga spre totala. sad.gif

Singura sansa a ta, daca iti dau totala, este ca cu banii pe care ti-i dau (aia 75%) sa poti sa repari masina cu piese din dezmebrari....dar greu pt ca Coupe-ul e mai rar.
Daca banii iti ajung, iti faci masina cat de bine poti dupa care decizi daca mai e de tinut sau trebuie sa o dai......pe cat s-o putea.

sad.gif
b06fcn
Din poza trei as zice ca si airbag-ul lateral a sarit. Iar pozitia rotii ma duce cu gandul la oala de amortizor indoita.
Nasol, bine ca nu ati patit voi nimic. Cum s-a intamplat, neacordare de prioritate, nu?
Vallybz
Airbagul a sarit(cel din scaun). Asta mi-a spus si cel de la service dupa ce i-am aratat pozele, ca nu pare de dauna. Ar mai fi farul de pe dreapta care are o ureche rupta, bara fata si spate care ar trebui doar revopsite. La roata din ce am putut sa imi dau eu seama, e rupt capul de bara, mai mult nu am putut sa observ.
Am deschis capota, iar la oala amortizorului nu pare a fi afectata. A fost neacordare de prioritate la pe Calea Grivitei in fata Bisericii Sf Voievozi.( Calea Grivitei intersectie cu Iulia Hasdeu)


Cel care m-a acrosat s-a comportat exemplar.La spital a vrut sa ofere bani sa o cazeze pe viitoarea sotie la un spital privat unde sa aiba parte de cei mai buni doctori. El a suportat platforma, el a vorbit cu Cosmin Cretu(activ auto), a mers cu mine la spital, m-a dus acasa dupa ce am fost la politie, un om super, care a avut ghinionul de a nu ma observa.

Atasat am pus o poza cu intersectia, el venea din dreapta mea.
cj98czh
Daca ai airbag-ul sarit + ce ai mai detaliat tu pe acolo... + masina din 99 ... o sa cam dea dauna totala ...

Bine ca nu a-ati patit nimic grav.
Vallybz
Daca as spune ca o repar in regie propie? Care sunt avantajele si dezavantajele?
BV87FFF
Nu te risca la reparatie in regie proprie. O za vezi banii cand o zbura porcu', apoi cand o sa ii vezi o sa primesti o suma derizorie.

Categoric dauna totala iese:

- scaun dreapta cu airbag,
- calculator de airbaguri,
- usa dreapta,
- janta dreapta fata,
- senzor de impact lateral,
- prag dreapta
- aripa dreapta
- far dreapta
- suspensie dreapta, probabil caseta de directie, etc
- vopsirea a peste 40% din suprafata masinii
- multe altele care nu se vad la prima vedere

Trece lejer de 2000 de euro reparatia pe cand masina nu valoreaza la vanzare mai mult de 1500 (trist dar adevarat). Cu piese din dezmembrari cred ca reusesti sa o scoti reparata intr-o 1000 de euro cu vopsire completa.

Daca nu o sa-ti dea dauna totala cere lista de service-uri agreate intereseaza-te care service e cel mai ok si la ala du-te. Lasa banii in regie proprie, lasa service-ul lui varucu' unde iesi mai ieftin dar o sa ai belele cu decontarea.

Bine ca e jumatatea ok, fiarele se repara.
Vallybz
Sper din tot sufletul sa o pot repara. In caz ca imi da dauna totala, ma gandesc ca daca fac rost de piese din dezmembrari( cei din gagu aveau 3 coupe-uri la dezmembrat) as putea sa o scot din service pe rotile ei. Nu am gasit sa vad cam cati bani imibda la dauna totala, are cineva vreo idee?

17 Jun 2013, 06:49:
ma mai gandeam sa cumpar ceva in genul asta http://www.autovit.ro/renault-megane-C29525664.html

si sa iau tot ce pot de pe ea sa pun pe masina mea(aia are motorul mic), si o refac pe a mea, iar cu restul de masina sa o duc la un centru de dezmebrari, sau daca vrea cineva de aici sa ne combinam sa luam masina?
vallixx
QUOTE(Vallybz @ 17 Jun 2013, 05:55)
Nu am gasit sa vad cam cati bani imibda la dauna totala, are cineva vreo idee?

*


Ti-am zis eu mai sus, iti da 75% din valoarea evaluata + epava.
Nu stiu cat e valoarea evaluata. Exista niste tabele cu valoarea, in functie de vechime si de starea masinii inainte de impact.
siriteanu
dar, tu ai asigurare casco pe megane ? sau cine sa iti dea dauna totala ?
se poate da dauna totala pe RCA-ul celui care te-a lovit?????
Vallybz
Am fost azi la astra, am deschis dosarul de dauna, iar acum astept sa vina evaluatorul sa constate dauna. Cel care m-a lovit a vorbit la service si a cerut o evaluare, el vrand sa achite reparatia masinii(asta daca vreau eu sa fie reparata) urmand sa isi recupereze banii cand vireaza astra banii.
Vallybz
Ieri a fost asiguratorul. a facu poze, iar acum urmeaza devizul de la service
R19/16v
Iese dauna totala.
Vallybz
Asa cred si eu. Acum ma intereseaza cati bani imi da si sa ii dea cat mai repede.
Exista vreo sansa sa ma duc la reno sa imi spuna cat a costat masina de noua?
Shush
Valoarea de noua o stabileste asiguratorul folosind niste cataloage, asta daca nu cumva ai factura.
Vallybz
Nu stiu daca mai am factura, o sa o caut sambata cand ajung in BZ, ma gandeam ca poate reno printr-o minune sa imi dea o copie a facturii dupa VIN
R19/16v
Nu iti va da cel mai probabil pt ca nu are.

Dar la rulajul ala si la starea la care ti-a incadrat-o, nu te astepta la mult.
vallixx
Conf documentului atasat, o masina de peste 10 ani are o devalorizare intre 63 si 85 % in functie de starea de intretinere ( asta e cam singurul loc unde poate jongla asiguratorul ).

Daca stii valoarea de nou, poti estima cam pe unde se va duce valoarea evaluata.

In functie si de deviz, vezi clar daca e sau nu totala. Eu cred ca e. sad.gif

[attachmentid=1627893390]
R19/16v
Au incadrat-o la "mediu"
Shush
Eu zic ca mai mult de 75% din pretul "de targ" al unei masini asemanatoare nu o sa primesti din pacate sad.gif
Vallybz
Vreau sa imi dea bani cat sa o pot repara cu piese din dezmembrari.

<span class='edit'>20 Jun 2013, 16:17:</span>
Lsita de schimbat:
1. Aripa dreapta fata
2. Semnalizare dreapta fata
3. Usa dreapta(macaraua, oglinda, si geamul sunt intacte)
4. Stalp fata
5. Aripa dreapta spate
6. Amortizor dreapta( vreau sa le schimb pe ambele)
7. Bascula dreapta(rupte bucsile)
8. Bieleta dreapta
9. Port fuzeta dreapta
10. Scaun dreapta
11. Calculator airbag
Mi-a mai zis ca s-ar putea ca si jugul motor ar putea fi afectat. Are cum o bascula sa indoaie jugul motor(mi se pare ciudat aici)? Ma gandesc ca poate fi indreptat cred ca ar trebui sa il schimb.

Nu am gasit senzorul de airbag. Stie cineva unde se afla?

Aripile+scaun+usa+stalp+calculator airbag+senzor airbag le-am gasit in 10 mil. Eu zic ca este ok. Voi ce spuneti?

[attachmentid=1627893513]
kosfunny
De la mediu pleaca orice calcul iar in functie de km si vechime se ajusteaza gradul de uzura .

Eu zic ca ar trebui fortata un pic despagubirea pentru ca Astra taraganeaza mult dosarele in perioada asta !
kosfunny
De la mediu pleaca orice calcul iar in functie de km si vechime se ajusteaza gradul de uzura .

Eu zic ca ar trebui fortata un pic despagubirea pentru ca Astra taraganeaza mult dosarele in perioada asta !
bob737
din experienta mea, ca om patit cu astra si cu studii juridice + ajutorul lui kosfanny (330-ul xi negru..), ai cateva variante - o alegi tu care iti convine.
1. masina e dauna totala clara (stalp indoit, daca mergi la renault o sa ai un deviz de minim 3-4000 eur). pe dauna totala, pana sa vezi un ban de la astra va trece f mult timp, asta chiar daca nu alegi sa te judeci cu ei, desi e foarte probabil sa fi nevoit..
2. valoarea maxima a reparatiei - daca alegi sa o repari - poate fi 100% din valoarea masinii. in cazul in care alegi aceasta varianta e posibil sa te incadrezi cu ceva piese sh (care nu se deconteaza-vor fi pierderea ta) la un service agreat astra. adica o sa te coste 10-15 mil probabil tot acest accident si avand in vedere ca vinovatul are tot interesul sa o lasi moale cu o eventuala plangere penala e f posibil sa iesi pe zero din acest accident. iarasi, din experienta, iti spun ca e posibil ca vinovatul "cel de treaba" sa nu mai fie atat de de treaba cand trebuie sa scoata bani din buzunar avand in vedere ca incetul cu incetul isi revine din trauma accidentului.
3. varianta te judeci cu astra. dureaza cca 1,5 ani dar penalitatile legale sunt de 0,2% / zi de intarziere; asta se traduce prin faptul ca poti sa scoti minim dublu valorii ei de asigurare + daune de nefolosinta. La o masina mai scumpa merita.
alexgalatzi
Eu am patit-o in iulie 2011, cu o masina de bulgaria care avea corespondent astra si am primit banii in octombrie.
La masina din semnatura(berlina) cu dauna totala, a fost evaluata la aprox. 7150 de lei si am primit 5700 de lei(75%).
Daca te intereseaza detalii si eventual poze cu a mea...le pun mai tarziu
In cazul tau si eu zic ca iti da totala, desi nu arata grav piesele noi sunt foarte scumpe.
b76bgaarh
QUOTE(Vallybz @ 20 Jun 2013, 06:57)
Vreau sa imi dea bani cat sa o pot repara cu piese din dezmembrari.
*



mai bine vinzi epava, pe bucati, si iei altceva. pe asta nu o sa o mai dai decat la rabla chiar daca o repari (cat e timbrul de mediu?).
Vallybz
Pentru mine masina asta are o valoare sentimentala foarte mare, pentru restu e doar o masina si atat. Acesta este devizul lucrarilor. Clar este dauna totala din partea ASTRA, dar masina poate fi reparata cu aproximativ 50 de mil, incluzand si vopsirea totala.
DrAg0nX
Imi pare rau pentru patania ta... stiu ca tii la masina... important e ca tu si logondnica ta sunteti ok. acum sfatul meu sper sa nu o iei in nume de rau: Iti iei banii de la astra (deoarece sunt sanse fff mari sa fie dauna totala) o vinzi pe a ta asa cum e si iti iei alta. la cum arata NU o sa mai fie perfecta niciodata din pacate sad.gif nu merita sa te complici... Eu anticipez vreo 8000lei suma data de astra plus ce iei pe masina. problema e ca de obicei intarzie foarte mult...
4x4
Eu zic sa vinzi epava si cu banii dati de asigurator sa iei un logan sau alta masina ieftinache, dar cu caroseria intreaga.
Markos
Un Tico în mințile lui.
kosfunny
QUOTE(4x4 @ 22 Jun 2013, 13:05)
Eu zic sa vinzi epava si cu banii dati de asigurator sa iei un logan sau alta masina ieftinache, dar cu caroseria intreaga.
*


Omul spune ca masina are valoare sentimentala iar de reparat nu e greu. Trebuie avut grija sa se repare cum trebuie panoul altfel o sa cada chitul. Sa spui reparatorului sa iti dea cu zinc si chitul cu pistolul.
Si reparata ar oferi mult mai multa siguranta decat un Loganul cu caroseria neatinsa. Loganul este o masina foarte ok din multe puncte de vedere dar la capitolul siguranta nu prea ai pe ce te baza.
BZN
Nu e chiar asa, eu am suferit un accident destul de urat conducand un Logan. Singurul element al caroseriei care nu s-a deformat a fost portbagajul.
Am iesit din el pe picioare, cf expertizei aveam ~ 67km/h, idem cel care a intrat pe sensul meu de mers.

sorin000
Si ma rog , de ce are o valoare sentimentala atat de mare ?! Cred ca ar trebui sa tii cont de sfaturile primite...Vinzi epava/o dezmembrezi etc, cu banii primiti de la asigurare si cu ce mai iei pe ea cumperi alta , poate chiar mai buna decat asta pe care ai avut-o. wink.gif
Vallybz
Si eu m-am gandit da o vand, dar ce as putea sa imi iau in jurul sunei de 2500 €? Masina asta o stiu de 5 ani si nu m-a lasat niciodata la greu, ii stiu punctele forte si cele slabe. Asa daca imi iau alta, cine stie peste ce probleme dau. Imi dau seama ca e o masina veche si daca o vindeam cand era intreaga nu luam cine stie ce bani pe ea.
kosfunny
QUOTE(BZN @ 23 Jun 2013, 13:47)
Nu e chiar asa, eu am suferit un accident destul de urat conducand un Logan. Singurul element al caroseriei care nu s-a deformat a fost portbagajul.
Am iesit din el pe picioare, cf expertizei aveam ~ 67km/h, idem cel care a intrat pe sensul meu de mers.
*



E, la tine a fost si ceva protectie divina ! smile.gif
Vallybz
De doua ore ma uit pe autovit si nu vad ce masina sa imi iau. Nu ma atrage nimic. Decat sa imi iau o masina cu aceleasi optiuni ca a mea(din punctul meu de vedere optiunile fac diferentele intre masini), cu vreo 2 ani mai tanara si cam cu acelasi numar de km mai bine o repar pe a mea, din cauza ca stiu ce piese am pus mereu pe ea cand a picat cate ceva. Ok ma duc sa imi iau un opel astra sau vectra din 2002, dar care are aceleasi optiuni ca a mea, cu ce ma incalzeste? doar ca stiu sau banuiesc ca nu a fost lovita? Daca aveam vreo 10.000 de euro ma duceam si imi luam masina de maxim 5 ani si aia era.

PS: Nici nu imi trece prin cap sa imi iau logan
V A L I
Poti sa iti iei una la fel si o sa ai piese cate vrei din masina actuala (asta in cazul in care ai unde sa depozitezi epava).
Vallybz
Mi-a trecut si ideea asta prin cap, dar nu am unde duce epava(in buc stau la bloc). Astept cu nerabdare sa vad cati bani imi da astra, iar cand ma vad cu banii in mana va anunt si va cer sfaturi din toate punctele de vedere.
T.rac3Er
Dar daca in loc de ce ai acum sa iti cauti un alt coupe dar de 2l 150cp?
Mai ales ca stii tipul de masina si hibele lui

http://suchen.mobile.de/auto/search.html?s...nt=TWO_OR_THREE

autovit este de evitat, caci aia e un fel de meeting place al samsarilor.

edit: nu stiu cu cat vinzi tu epava aia sau cat iti ofera asiguratorul pe ea, dar mai degraba o pastrezi ca epava si te folosesti de ce mai e intreg pe ea pt cand va fi cazul la noul coupe.
sau o dezmembrezi aici pe forum si iesi mai castigat.

sau o repari, daca nu e complicat
Vallybz
Ce e "naspa" la motorul de 2000 e ca gasesti piese doar pe original, ceea ce duce la o intretinere cam scumpa. Am gasit pe autovit un cabrio care e 2000 € si ma cam bate capul sa il iau pe ala, dar nu stiu cum se intretine "plafonul".
R19/16v
Cu vreo 5-600e cand se strica.
UXE
si taxa?
T.rac3Er
mai exista conceptul de recarosare?
adica are actele masinii deja inmatriculate si baga alta in locul asteia facuta dauna totala.
asa nici nu plateste taxele de jepcari, ma gandesc
kosfunny
Varianta cu recarosarea cred ca e cea mai buna. Te duce cam la 2000 lei.
kosfunny
Varianta cu recarosarea cred ca e cea mai buna. Te duce cam la 2000 lei.
Vallybz
Buna ideea cu recarosarea! Dar mi se pare ca masina trebuie sa fie la fel( coupe-coupe, berlina-berlina) si s-ar putea ca taxa la o masina ca a mea sa fie mai mica decat taxa de recarosare. Astept maine raspunsul celor de la Astra. Mi-a zis cel care se ocupa de dosar sa il sun dupa ora 10.
R19/16v
Si tu l-ai crezut tongue.gif
Vallybz
Mail-ul primit azi ma imformeaza ca dosarul este la departamentul de control. Dupa acest mail, l-am sunat pe cel care se ocupa de dosarul meu si mi-a spus ca daca totul este ok, o sa ma sune vineri sa imi comunice suma de despagubire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.