Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 19 RSi cabrio 1995
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
bercenaru
Salut,m-am lovit de o problema ,care ma cam nedumireste.
De scurt timp,am intrat in posesia unui RSI. rolleyes.gif
Toate bune si frumoase cu exceptia faptului ca la de la 1-a pana la a 3-a,motorul intra in trepidatii violente dupa 2.000 rpm,ceea ce ma face sa schimb repede vitezele pana la a 4-a sau a 5-a.Aici totul merge snur,acceleratia lucreaza perfect.La acceleratie brusca in gol da rateuri.
Ieri am descoperit ca fostul proprietar a mers cu masina ,in cunostiinta de cauza, timp de 4-5 luni.Ridicand capota si verificand suportul de motor fata ,am constatat decesul acestuia,sfartecat sad.gif din cauza trepidatiilor.
Intrebarea mea este : desi banuiesc ca este o problema de alimentare de tip debit aer( tip airflowmeter) sau ceva asemanator ( senzor de clapeta de accelerare),nu stiu sa localizez sursa belelei ! sad.gif
Ma gandesc ca poate totusi cineva stie ce este . biggrin.gif

Inca un lucru,litrometru nu functioneaza.Se poate repara/schimba ceva la el?
bercenaru
Chiar nu este nimeni care sa stie cauza ? sad.gif
catalin.g
trepideaza cind plecii mai usor sau si cind dai drumu la ambreaj mai brusc adica sa pleci mai violent..?
bercenaru
Buna treaba intrebarea ta,mai ales faza cu demaratul mai violent!
Spune-mi si mie care este diferenta si care-i legatura cu problema mea? smile.gif smile.gif

Cand am intrebat care stie ce poate sa fie,m-am referit la cei cativa mecanici de pe aici,ce lucreaza la Renault sau unul care s-a mai lovit de problema asta.

Chiar imi trebuie o parere avizata,deoarece momentan nu sunt in tara si m-as cam grabi nitel.
catalin.g
e de la ambreaj am patit-o schimbat kit ambreaj si a mers bine dupa...
renault19tse
Salut,
Am vazut ca esti plc, deci pb e scump sa ma suni.
Din simptomele specif de tine, pare a fi o pb de functionare a motorului...
Eu am patit cv similar cu motorul F3N 740.

La mine a fost atunci senzorul care citea temp aerului.
Totusi te sfatuiesc sa desfaci si sa cureti/inlocuiesti bujiile, capacul distribuitorului si sa verifici fisele in paralel.
Nu stiu exact unde e localizat senzorul acela la motorul tau, F3P.

Bafta


bercenaru
@renault19tse Multumesc pentru sfaturi.
Problema rezolvata.Se poate inchide !
DanCVA
Si nu ne lamuresti si pe noi ce avea?
renault19tse
Da, chiar, ce avea?
bercenaru
Am schimbat bujii,fise,capac delcou si pipa si suportul motor fata.Nu se mai simte ,insa odata ce ajung in tara o sa o caut cauza pe-ndelete.Va multumesc pentru sprijin.Fac cinste cu o berica rece. smile.gif


3 Jul 2013, 19:23:
Acum ii montez prelata noua.Am asteptat 2 saptamani pentru culoare la comanda(visinie).
FanRenault19
in principiu, problema venea de la suportul motor
bercenaru
Da,exact! Amandoi suportii fata erau franjuri.Si cand ma gandesc ca "mecanici de mecanici de Renol" ma sfatuiau sa schimb ambreiajul sau chiar cutia de viteze!! Halucinant !!
Ce inseamna sa nu-si cunoasca unii meseria! Trist cum toti panglicarii au ajuns experti si mai dau si sfaturi proaste.



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.