Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imprimare 3d
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Anunturi - Oferte Permanente
mircea-daniel
Pot imprima 3d aproape orice model, de dimensiunile 30x20x20. Modelele sau obiectele mai mari trebuiesc feliate, insa nici ele nu sunt o mare problema. Materialul folosit este PLA (acid poliactic), adica plasticul folosit la paharele de unica folosinta; este foarte dur si flexibil si rezista cu bine. Am facut niste piese care sunt supuse unor forte considerabile si se comporta mai mult decat bine.
Imprimanta folosita este un Reprappro Prusa Mono Mendel, cu rezolutia de 0.5 cm. In general e o rezolutie ok pentru piese tehnice, chestii gen sculpturi sau figurine mai dau in nas, insa, in principiu se gaseste o solutie si pentru ele.
Cateva exemple, vor mai urma.
Suport de bicicleta pentru o lanterna tactica. Cele din comert sunt destul de fragile si eu cam obisnuiesc sa fac hardcoreli.
user posted image
user posted image
Un planor printat. Chiar zboara daca il arunci cu putere.
user posted image
Un inel care intr-un final a ajuns sa tina niste conducte. O sa incerc sa pun poze si cu piesa "in action".
user posted image
O incercare de imprimare cat mai fina.
user posted image
Piese pentru un suport de telefon auto.
user posted image
Un suport de telefon pentru birou, cand sta langa laptop la incarcat. Cu telefonul faceam poze, deci a trebuit sa pozez cartela masinii in sezlong.
user posted image

Ov
bestial.

Cum se pot reproduce piese? In ce se face modelarea? Cine o face?

ah, am uitat sa intreb ce era mai important: pretul cum se calculeaza?
mircea-daniel
Mi-am pus incalzire in scaun la a mea Lacuna si nu am carenajele pentru butoane. De asemenea nu vreau sa dau gauri si sa fac tiganie, asa ca intr-un fel a trebuit sa gasesc o solutie pentru crearea unui suport.
Piesa initiala:
user posted image
Ambele piese, una cu un strat de vopsea:
user posted image
Detaliu poza vopsita. Am dat un negru pentru a o face mata si pentru prezentare. Ii mai trebuie cateva straturi pentru a acoperi complet urmele de la imprimare.
user posted image
Idei de pozitionare. Inca nu imi dau seama unde ar veni mai bine, insa in functie de cum ma voi hotara, e posibil ori sa imprim altele mai rotunde (nu prea exista forme geometrice cu unghiuri drepte pe laguna) ori sa ascund suportii undeva).
user posted image
user posted image
user posted image


In general eu le fac in Google Sketchup, insa am nevoie de fisiere .stl daca ar fi sa mi le trimiteti voi. Costul e la greutate, suportii de butoane am calculat ca au fost 15 lei bucata.
cmandrei
Fain ... dar trebuie "generat" si un pret. Multumim,
mircea-daniel
Am zis: 15 lei un suport de butoane, 30 ambele, pretul se stabileste la greutatea piesei.
In general eu incerc sa le fac cat mai usoare si rezistente (programul folosit de mine poate imprima in interiorul peretilor mai grosi structuri se rezistenta ca la faguri).
Iulikk
Suportul de telefon la ce pret este? Poti face piese si daca iti dau desenul in autocad cu tot cu cote si ce mai trebuie?
Markos
Poți imprima și pistoale/revolvere?
mircea-daniel
Markos, se poate imprima orice desenabil. Daca te referi la Liberator, da, am imprimat si unul din ala.
Iulikk, da si da. Prefer insa fisiere. stl.
Grapinio
M-a interesa si pe mine niste suporti pentru butoanele de incalzire scaune, eventual cumva la semirotund suportii, nu drepti.
mircea-daniel
se pot face modele. Desenez pe calculator si pun aici niste modele. e ok asa? insa, probabil vor fi mai grele, deci vor fi un pic mai scumpe.
martzipan2004
as dori te rog ....sa acopar spatiul gol de la airbag.....!!
l@u
QUOTE(mircea-daniel @ 6 Jun 2013, 11:54)
Pot imprima 3d aproape orice model, de dimensiunile 30x20x20.
*


Grapinio
E bine daca pui modelele aicea si nui bai daca sunt mai grele, nu cred ca va fi asa mare diferenta, dar vedem, daca ies fain, ce conteaza smile.gif)). Inca ceva, acesti suporti pentru butoanele de incalzire, au inauntru gulerul necesar ca sa stea fix butonul, poti face si acel guler?
mircea-daniel
@martzipan: se face, imi trebuiesc doar cotele si iese un capac. Il vrei simplu sau cu suport integrat de ceva (gps, tableta, etc)?
@grapinio: nu te-am uitat, in cursul acestei zile voi pune 2-3 modele. Ideea e ca nu ai nevoie de acele mici sine. Eu nu le-am facut pentru butoanele mele deoarece am facut carcasa in asa fel incat sa intre fest. Nu joaca, nu se misca, nu nimic.
Grapinio
Super. Astept nerabdator modelele si te-as mai intreba ceva. Dedesubt, sub buton e gol, ca sa iasa firele aferente butonului, da?
martzipan2004
simplu...masor maine...!!! sau ceva gen sa pot pune un mini telescop !:)

zi-mi un pret !
mircea-daniel
Un nou obiect:
user posted image
user posted image


Exemplu de cum este in interior o piesa (structura de rezistenta tip fagure):

user posted image


Exemple de suporti pentru Grapinio:
user posted image
user posted image


@marzipan: am vazut ca esti din Bucuresti. Nu ne putem vedea ca sa pot sa iau si forma curbelor din colt? Acolo ai niste sferturi de cerc carora nu stiu daca poti sa le iei cumva forma. Ma gandeam ca se poate lua conturul foarte simplu cu o hartie. Cred ca are dimensiunile de circa 30x20 (?) si o grosime de circa 1 cm. Va intra ceva plastic, deci probabil un 60 lei?
R19/16v
Plasticul ce proprietati are?
E flexibil, rigid, la ce temp se inmoaie?
mircea-daniel
Depinde ce te intereseaza. Este PLA, deci dur, flexibil si rezistent. Devine casant la un moment dat, insa rezista mai bine ca ABS (de exemplu). Nu am incercat inca sa vad la ce temperatura se inmoaie piesele turnate, insa stiu ca in extrudor, temperatura este de 200 grade Celsius, iar temperatura minima este 180 grade. Patul de asemenea are temperatura de 57 grade celsiul si cand ridic piesa nu este deloc moale (este doar calda).
Grapinio
In a 2-a poza, al doilea suport de buton, o lungime o poti face dreapta, sa nu fie cu forma lina(rotunda) ca sa pot aplica suportul pe o suprafata dreapta? Dar in acelasi timp sa fie egala distanta de la gaura de buton la laterala drepta cu cea de la gaura butonului la laterala cu forme curbe? pun o poza

user posted image
Daca poti asa, vreau 3 bucati(una de rezerva biggrin.gif ) ca sa fie o comanda ferma.
Multumesc anticipat
martzipan2004
da ar fi in regula....!! ai cont bancar ?
mircea-daniel
Am revenit dintr-o mica delegatie. Cer scuze celor carora nu am raspuns.
Marzipan, cred ca mai bine ne vedem si stabilim fata in fata. Daca ai timp, poti sa stai cu mine cat timp imprima piesa.
Masoft
salut, kitul din plastic pentru un printrbot cat m-ar costa? ( http://www.thingiverse.com/thing:16990 ) eventual unele piese revizuite daca stii la ce ma refer. multumesc.
Grapinio
mircea-daniel ce zici, poti face suportii de butoane asa cum team rugat?
mircea-daniel
Salutare!
@grapinio: Da, nici o problema, am fost plecat si timpul a fost foarte limitat. Azi le imprim, fac poze si daca totul e ok imi trimiti adresa.
@masoft: cam 70-80 de lei.
mircea-daniel
Cred ca toti avem problema eterna: unde punem telefonul (smartphone) intr-o masina de acum x ani, neprevazuta cu suport pentru asa ceva?
Nedorind sa stric liniile interne ale legumei mele, nici sa dau gauri, sau alte artificii (as fi facut-o daca aveam unde, insa bordul de laguna e foarte strict in ceea ce priveste optiunile, am incropit solutia de mai jos. Eu ii spun simplu "obiectul 11b" si costa 25 de lei.
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
Toata jucaria stransa in locul gol din mijloc (nefolosit de mine):
user posted image

Inca niste exemple:
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

Si pentru Grapinio:
Cam asa ar arata partea superioara a componentei. E ok? Le bag in productie?
user posted image
user posted image
mircea-daniel
Imprimarea unei piese:

https://vimeo.com/69647696
Si piesa finala:

user posted image
cosmonat
salut. am si eu un suport de tableta. cat m-ar costa?
daniel.gaspar9
Salut , mar interesa acel suport de telefon pentru laguna 2 . Mai ai?
74r12
Incearca aici: http://tpsvision.ro ; https://www.facebook.com/tpsvision

Eu am comandat la ei, calitate f.buna a imprimarii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.