Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Autoutilitara sau autoturism
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
jamoghebo
Salutare tuturor,sunt nou pe aici . Mi-am luat un clio 1.2 benzina din 2003 euro 3 si timbru de mediu a lui Ponta e 693 euro,masina a fost pe la rar si are carte de romania cu auto M1 ,a avut si 3 randuri de nr rosii deci nu mai pot circula cu ea , am inteles ca daca ar fi autoutilitara ar fi mult mai ieftin.Masina mea e in 2 locuri si nu are AC,exista vreo posibilitate sa trec masina de la M1 la N1 sau ce-o fi autoutilitara daca in cartea de romania e trecuta M1? ma gandesc ca ar fi posibil daca ea oricum are rar expirat si nr rosii si tot, daca fac rar-ul iar exista vreo posibilitate? Multumesc
espacern
Trebuia sa te gandesti la transformarea asta inainte sa mergi la RAR si sa fie omologata ca autoturism.
Acum este nevoie de niste acte eliberate de service specializat in transformarii.....pe langa alte acte/bani/etc.


@+
jamoghebo
asa-i , dar am luat-o de la altul care a dus-o el prima data la rar,eu am luat-o cu rar cu carte cu tot
arinin
cand am fost cu o masina adusa din afara cu euro 5 la rar, am intrebat mai intai cat ma costa, mi-a spus cineva de acolo daca am autoutilitara 850 ron si daca e automobil 420 ron ..acum nu stiu cum e la tine
flo13
Salut. Am incercat eu cu autoutilitara,pe un clio bicorp din 2003,euro 3,1,5dci. A venit din fabrica cu 2 locuri,in spate avand o bena simpla metalica.M-am interesat inainte de taxa,la m1 taxa era de 6100 ron,la n1 taxa de 1100ron. Diferenta substantiala.Am avut de tras insa cu RAR-ul.. biggrin.gif Au zis ca romanii au alte norme de securitate si protectie fata de francezi,si m-au pus sa construiesc un perete metalic despartitor,care m-a costat 750ron,neaparat omologat( iti dau ei dimensiunile ramei si ale plasei de metal). Totul te va costa dublu,de la taxa de RAR pana la asigurare,rovigneta,impozit smile.gif Impozit 240ron/an,rca 800ron/an,rovigneta 430/an daca le pun pe toate cap la cap nu stiu daca a meritat. Doar faptul ca nu am avut la dispozitie toti bani la momentul respectiv sa o trec m1 smile.gif Asa ca trebuie sa te gandesti bine.
janos
Dar daca omu' vrea sa treaca ulterior la M1 ce face? Asta in ideea ca poate nu mai vrea autoutilitara? Care sunt taxele?
Go1605
Flo13, vreau sa vorbesc cu tine. Nu pot sã-ți dau Pm.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.