Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare bec la buton de reglare al farurilor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio > Tutoriale
Grapinio
Dupa ce am gasit cum sa schimb becurile de la butoanele de la geamuri am zis sa schimb si becul de la butonul de reglare al farurilor si acesta fiind ars.

Incepem operatiunea prin a scoate modulul care contine butonul de reglare faruri, aflat in stanga volanului, sub aerisitorul din partea stanga, cu ajutorul unei surubelnite drepte: user posted image
Odata scos, e destul cablu in spatele lui ca sa il manevram si sa declipsam butonul de reglare faruri. Aveti grija ca sunt 4 urechiuse, 2 pe fiecare parte. user posted image
user posted image
Dupe ce am scos butonul din suportul mare, observam ca acesta are la fel 4 urechiuse, cate 2 pe fiecare parte a butonului si procedam la fel. Inauntrul butonului nu sunt piese desprinse, sau alte arcuri care sa sara - cel putin la mine nu au fost.
user posted image
Pe partea de sus a imaginii e piese care contine ledul si daca intoarcem piese cu spatele, vedem unde sunt picioarele becului ce se afla in soclu si polaritatea
user posted image
Eu cum nu am avut pistol de lipit, am mers la un service GSM si acolo mi-a dezlipit vechiul bec si a pus un led de 12v. Sincer sa va spun, am taiat suportul de plastic in care statea vechiul bec si am bagat ledul pana la capat, ca sa incapa noul led, acesta fiind mai mare ca vechiul bec si chiar si asa, cand am imbinat cele 2 parti ale butonului, a trebuit sa le fortez putin, dar puteam sa polizez putin ledul sau plasticul ala galben 1mm, poate 2mm si intra perfect.
Asa arata ledul, cu fisa bagata in el, si am sa pun si o poza cum lumineaza noaptea, dar facand ca aia mici, adica am tinut butonul pus la loc intre maini ca sa fie la intuneric, se vede ca lumineaza numerele si rotita.
user posted image


Poza finala facuta pe seara biggrin.gif
user posted image

Sper sa va fie de ajutor rolleyes.gif
Victor_Renault
Frumos scris si facut dar am si eu o nelamurire. Vechiul bec este la fel ca cel de la iluminarea display-ului central si panoul de aer conditionat?
Grapinio
Sincer iti spun ca nu stiu. Uite o poza cum era inainte user posted image
diesel_power
Sunt becuri W1.2W ?
Victor_Renault
Eram curios daca era acelasi bec deoarece puteam sa il schimb fara sa dezlipesc, se schimba cu tot cu soclu.
Grapinio
Vechiul bec era lipit si el, adica cositorit, cum vrei sa ii spui, deci nu se poate schimba fara sa folosesti pistolul de lipit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.