Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa-mi montez inca 4 difuzoare-pe 16cm
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
adrian_74
De curand am achizitionat 2 seturi de difuzoare pe 2 cai coaxiale pe 16cm de la PYLE model PLE6.2. Problema este in felul urmator: pe Laguna2, vin montate din fabrica 4 difuzoare pe 13cm (cate una pe usa), cele de pe spate vin montate cu tweterele pe componente pe aceeasi fatza de usa, iar cele de pe fatza vin montate fara twetere, probabil or fi combinate cu cele de pe bord (din colturi de langa parbriz), initial ma gandeam sa fac un locas mai mare cu un fierastrau electric (soricel) in locul difuzoarelor de 13cm dar nu cred ca se merita si de aici m-am orientat la varianta montarii pe portiunea de langa buzunar a fiecarei usi unde vad ca are loc destul. Intrebarea mea care ar fi: cum iau semnal pentru difuzoare fara sa ard ceva, merge sa trag + de la + si - de la -(paralel) sau + cu - cu + cu-( adica in serie)? Inafara de cabluri mai trebuie montate si alte piese electronice sau sa le leg la filtre pe 3 cai? Dar merge asa, tinind cont ca as avea pe usi cate 2 difuzoare coaxiale pe 2 cai fiecare? Si cateva poze cu ce vreau sa montez.[attachmentid=1627883258] [attachmentid=1627883259] [attachmentid=1627883260] [attachmentid=1627883261] [attachmentid=1627883262] [attachmentid=1627883263] [attachmentid=1627883264] [attachmentid=1627883265]
P.S.- vreau sa pastrez si difuzoarele pe 13cm care nu mai sunt cele originale (prea slabe) ci le-am inlocuit.
corbex
Ai o furgoneta?
bygy007
adica tu vrei sa folosesti si alea vechi si alea noi pe fata?

daca cele noi vrei sa le pui in locul celor vechi atunci doar le inlocuiesti
2012
Esti sigur? 16'' = 41cm
dizzy
Raspunsul pe scurt este: NU!
Mai pe larg:
Daca vrei sa pastrezi pe cele de 13cm ( tu ai scris 13'' iar '' inseamna in mod normal inch unde 1inch~2,54cm) atunci montezi difuzoarele unde-ti place tie pe usa. Pui matale un amplificator decent si le dai semnal din el. Alimentarea nu se face in paralel cu celelalte boxe ca bagi amplificatorul integrat in scula de cantat in boala copiilor.

Daca vrei o solutie mai simpla, montezi pe cele de 16, le pui cablurile de la cele de 13 existente si vei avea muzica pe astea de 16 cat duce amplificatorul integrat.
adrian_74
Scuze, am gresit la dimensiune, intradevar sunt de 16 cm. Asa aveam de gand initial sa le montez in locul celor de 13 cm insa doar magnetul astora este de 13cm plus ca nu incap in locasul celor stock iar forma fetei de usi nu-i regulata, este ondulata din fabrica si s-ar potrivi ca nuca-n pereta acolo vizual.... Ma gandeam daca nu exista o posibilitate sa le folosesc ca si un sistem de 3 componente pe fiecare usa si sa le leg la un filtru...?
holtandrei
Sar putea, dupa ce decupezi fata de usa si pui cele de 16cm, sa sune mai rau ca si cele pe 13

Un producator auto, nu alege boxele si amplasarea lor in masina, dand cu mana peste burta. fiecare tip si dimensiune de boxa are nevoie de un anumit volum ( litri ) de incinta acustica ( in cazul tau usa ) sa functioneze la parametrii dati de producator.

Poti sa faci teste, dar inainte da o fuga pana la o dezmembrare, ia 2 fete de usa pe fata sau spate, si fa experimente pe alea, sa nu le strici pe ale tale.


Repet, sar putea sa sune mai prost decat cele pe 13, am patito, si nu numa la renault, ci si la VW, boxele de fabrica sau distrus ( dupa ce a ploat unpic pe ele ) am pus niste boxe herts ( nu mai retin modelul ) a trebuit sa si adaptez suport de prindere ( cele de la VW erau pe 16.5 parca ) si sunau de 3 ori mai prost ca cele originale, de si erau mult mai puternice, am incercat sa schimb unitatea CD, dar degeaba.
Asa ca le-am dat jos, si am pus ORIG ( dindezmembrare ) si a mers ca uns, si nu numai 1 caz, ci la mai multe masini

PS: pt o instalatie audio de calitate sa nu iei niciodata boxe pe 2 sau 3 cai, is MARKETING! de ce crezi ca Rreno, Aaudi, BMW si alte marci, nu folosesc boxe pe mai multe cai, si amplaseaza tweeterele separat?

BMW de fabrica are tot boxe pe 13, dar sub scaunul din dreapta sau in spate are minim un tub de bass, boxele redau pana la 120 Hz aprox, de restul se ocupa tubul, iar de inalte tweterele.

NU EXISTA BOXE BUNE LA TOATE!! asta sa nu uiti

Volumul mare, calitatea si dynamica audio sunt 3 lucruri separate, tu stii ce vrei
adrian_74
Nici-o parere mai profesionista pe aici, inafara de cei care posteaza doar de dragul numarului de postari...?.
holtandrei
No offence colega, tu chiar crezi ca fac post hunting?
Da tu cum te-ai candit sa legi cate 2 boxe pe usa? I serie? In paralel? Si cu impedanta cum ramane?
Uitate pe linkul de ma jos:
http://www.soundblog.ro/1476/ghid-al-speci...toarelor-audio/

Cand legi mai multe boxe pe o iesire, pierzi din calitate
adrian_74
Imi mai trebuie pentru cele 4 boxe un amplificator cu 4 iesiri, ma gandesc sa dau la schimb 2 amplificatoare cu 2 iesiri sau 3 amplificatoare, pe 2 cu 4 iesiri astfel castig si spatiu in portbagaj...
bmwh548
QUOTE(holtandrei @ 26 Apr 2013, 18:48)
No offence colega, tu chiar crezi ca fac post hunting?
Da tu cum te-ai candit sa legi cate 2 boxe pe usa? I serie? In paralel? Si cu impedanta cum ramane?
Uitate pe linkul de ma jos:
http://www.soundblog.ro/1476/ghid-al-speci...toarelor-audio/

Cand legi mai multe boxe pe o iesire, pierzi din calitate
*




Nenea ala a studiat vreodata ce se intampla cu un difuzor montat "pe dos"? Sau face parte din tagma profesionistilor autodidacti?

QUOTE
Ce se intampla daca, sa zicem, am legat “+”-ul amplificatorul la “-”-ul incintei acustice? In cazul in care este o singura boxa folosita, absolut nimic gresit.


Indubitabil. Doar ca nefericitul posesor va veni peste o luna/doua sa te intrebe de ce i s-a dezmembrat suspensia, de ce bobina e flenduri si alte etc-uri din astea.
adrian_74
Vreau sa inlocuiesc tweterele originale cu cele din foto..... Merita?
[attachmentid=1627905323] [attachmentid=1627905324] [attachmentid=1627905325] [attachmentid=1627905326]
ultima e cu portbagaju... radmasa.gif
adrian_74
Nici-o parere, vis-a-vis de tweterele originale!
adrian_74
Nimieni din Bucuresti "doctor" in asa ceva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.