Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reparatie macara geam electric spate Megane 2.1
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
Dumitru_Stelian
O sa va arat cum am reusit sa imi repar singur macaraua de la geamul electric spate dreapta pentru un megane 2.1.La service mi-au cerut 1000 lei cu manopera.
Problema macaralelor electrice spate,cel putin la mine,provine de la o banala clema de plastic care s-a rupt.Pentru atata lucru cei de la Renault au spus ca trebuie sa cumpar tot sistemul de macara.Nasol.

Pasul 1 se desfac suruburile care tin materialul prins de usa sau piele pentru modelele Privilege.Se desface partea cu material sau piele(atentie la mufa care intra in butonul de actionare geam sa o declipsati) prin tragere este prinsa in clipsuri atentie sa nu le rupeti.
[attachmentid=1627882731]


Pasul 2 se desfac suruburile de la partea de plastic a usii.La fel se scoate prin tragere tot in clipsuri este prinsa.
[attachmentid=1627882732]


Pasul 3 acum aveti acces la macara care este prinsa de stalpul usii in suruburi.Mai intai declipsati mufa care intra in motorasul macaralei este prinsa in clipsuri,eu am folosit un cater ca sa o desfac este prinsa bine.Acum o sa vedeti clema de plastic a macaralei care este rupta(cel putin la mine asa a fost).
[attachmentid=1627882733]


Pasul 4 desfaceti motorasul dupa macara numai daca cablurile au scapat dupa melcul de plastic si rulatile din nou(atentie la melcul macaralei sa nu rupeti santurile) si prindeti cablurile in piesa de plastic noua.
[attachmentid=1627882735]



Pasul 5 se monteaza macaraua pe stalpul masinii impreuna cu plasticul si materialul sau pielea dupa usa in ordine inversa.
Geamul vine prin in clema de plastic care culiseaza pe macara.Clema de plastic am comnadat-o dupa net costa aprox 30 lei.

Sper sa va fie de folos,imi cer scuze daca nu am fost prea explicit.



zqxwce
Super!
Te rog spune-ne si noua cum se cheama piesa de plastic pe care ai comandat-o,eventual un cod si de unde(link).
Multumesc.
adyyy
Salut...Am si eu probleme cu geamul din dreapta spate la megane cc imi puteti spune cum desfac panoul sa am acces la macara sa vad ce e pe acolo,nu reusesc si nu vreau sa trag tare sa nu se rupa
Va multumesc...
MrSpinach
Salut

Am si eu o problema la geamul de pe partea soferului. Megane 2.1 2005 hatchback.

Geamul nu mai functioneaza deloc, am fost acum cateva luni la cineva care a desfacut portiera si se pare ca modulul confort de la motoras are contactele oxidate.

Am cumparat modul nou si as vrea sa il inlocuiesc singur.

A mai facut asta cineva si poate sa-mi faca un scurt tutorial?
Daca nu, macar sculele de care am nevoie ca sa pot demonta portiera ar fi de folos.


Multumesc anticipat.
lupul79
Dl Dumitru puteți sã-mi spuneți și mie cum rulez cablurile pe melc.Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.