Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Filet pentru surub Bobine de inductie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
tzsombi
Am intampinat urmatoarea problema:

doua dintre suruburile care tin bobinele de inductie nu mai prind in filet (in blocul motor)

suruburile sunt M6 iar in bobina de inductie are incapea si un M8

Intrebarea mea ar fi daca in apropierea suruburilor sunt circuite de apa in blocul motor. Vreau sa dau o gaura de 7, apoi sa tai filet pentru surub de 8.
argon
Vezi daca gasesti surub / tarod de 7, si dai direct.
espacern
Incearca sa fixezi suruburile vechi cu un pic de adeziv de suruburi-antidesfacere.
Nu este nevoie de multa forta pentru strangerea bobinelor si suruburile vechi cu un pic de adeziv sunt suficiente.
Daca te hotarasti sa maresti gaura poti sa o faci fara probleme dar doar pe aceeasi adancime.

@+
tzsombi
adezivul antidesfacere cat de tare fixeaza surubul?



Hack
Destul cat sa nu se desfaca accidental, asta daca filetele sunt in stare buna.
mrc82
Depinde de adezivul folosit. Personal am intalnit suruburi care aveau pe filet un adeziv de culoare rosie si le-am desfacut cu cheie tubulara cu prelungitor. Asa venisera din fabrica. Nu stiu ce adeziv folosisera dar cel mai bine te interesezi la magazinele care vand produse de acest gen pentru ca difera in functie de tipul suruburilor si la ce forte si momente trebuie sa reziste si la ce regimuri de temperatura sunt supuse, in functionare, suruburile. Adezivul care era pe suruburi parca era Molykote, sper sa imi aduc bine aminte. Molykote comercializeaza o intreaga gama de produse pentru gresare si fixare suruburi, axe, samd.
nicu_45
si eu am patit asta...am folosit o banda de teflon pe care am infasutat-o pe surub,si am strins apoi surubul, nu prea tare...se poate folosi cum au spus si colegii mai sus adeziv bizon sau altele...spor ...stima NICU...!!!
cristian_nechita
[attachmentid=1627878127]


....si nici dracu nu il mai misca de acolo!
argon
Si cum schimbi bujiile dupa?
Hack
Nu cred ca se cimenteaza atat de tare incat sa nu mai poata fi desfacut.
shtefan78
Am rezolvat problema filetului cu un tarod de 7 si alt șurub. Acum il desfac cu cheie de 11. Am gasit la magazinul de piese auto șuruburi la aceeași lungime. 10-15 min dureaza sa ii dai filet
shtefan78
Dacă e cineva cu astfel de problemă în Buzău îl pot ajuta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.