Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Slanic Prahova!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
asarban
La nu mai mult de 150 km de Bucuresti

Daca va duceti nu o luati pe drumul direct ci mai mergeti pana in VAleni si de acolo va intoarceti nitel!

De ce?

Fiindca drumul direct e infect!

(rima involuntara!)

Salina e superba!

40K de persoana, intri de dimineata la 10 si iesi cand vrea muschiu tau (pana in 16 00!)

Avantaje: Daca aveti probleme cu sinusurile e ... medicament curat

Dezavantaje: Daca aveti claustrofobie sau va e frica de lift ...stati acasa!



Puteti sa mergeti dupa aia mai departe spre Cheia. Drumul e super ok!

In Cheia se mananca bine la Pensiunea Margo (pe dreapta cum vii dinspre Bucuresti)

E rustic dar mancarea e buna si ieftina!

Daca mergeti mai departe spre Muntele Rosu (cca 4 km) aveti grija cum e pe jos ca la ce serpentine sunt acolo n-ar fi bine sa alunece pe jos!

Daca mergeti spre Brasov sa aveti grija ca in jud Brasov drumul e .... sau nu e... ca nu m-am lamurit daca era sau nu drum! Pietre si gropi da!
Ghidioneanu
De la Slanic este un drum ce traverseaza spre Cheia pe Muntele de Piatra Verde (se vede din statiune si e chiar verzui !!) tot cu niste serpentine...m-a pus naiba sa opresc sa iau o piatra verde... abia puteam sa stau in picioare ...nu stiu cum am reusit sa plec de pe loc...panta f.f. abrupta...eram cu breakul prin 99...se lucra la drum...iese spre Valenii de Munte...e pitoresc,dar nu are cine sa-ti dea o relatie, nu ai unde bea o bere in Slanic ( sunt mai mofturos acum, in studentie intram in orice birt)
SYL
Apropo de Muntele Rosu, s-a dat in folosinta cabana de acolo, ca acum 2 ani cand am fost era in constructie/renovare ?
Razvy
S-a dat prietene!

Anul trecut era functionala
Loghy
Eu ma duc la Slanic cam o data pe luna de prin '92.
Si s-au schimbat multe in timpul asta (in bine zic eu) au amenajat "baile" de apa sarata (Baia Rosie si Baia Baciului. De Baia Verde spre rusinea mea... nu stiu blush.gif ) si e chiar si o terasa draguta in centru unde poti sa bei o bere (aviz amatorilor) doar ca daca te duci pe la 9 - 10 seara... nu prea gasesti locuri libere.
Iar salina e intradevar super ca si "baile" de altfel.

Daca vrei un loc linistit in care sa-ti incarci bateriile e foarte potrivit. Daca vrei baruri si cluburi nu prea ai ce cauta acolo. biggrin.gif

Intre timp drumul direct a devenit ceva mai bun iar cel intre valeni si slanic s-a stricat destul de mult.
Personal il recomand pe unul din cele directe: venind de pe centura ploiestiului faci dreapta la petrom si imediat la stanga pe langa shell. Apoi la prima intersectie semaforizata se face stanga. De aici... tot inainte! biggrin.gif
burliu
dar unde poti dormi acolo? am fosr cred ca acum vreo 3 ani in urma mi-a placut foarte mult si ma intereseaza sa innoptez acolo
Loghy
Exista un hotel (complexul balneoclimateric), o pensiune (sper ca in curand sa mai existe una biggrin.gif ) sau cazare la localnici (aproape toata lumea cazeaza) dar nu prea ai conditii iar preturile sunt un pic cam piperate.
bagykid
QUOTE(Ghidioneanu @ 16 Dec 2003, 19:05)
De la Slanic este un drum ce traverseaza spre Cheia pe Muntele de Piatra Verde (se vede din statiune si e chiar verzui !!) tot cu niste serpentine...m-a pus naiba sa opresc sa iau o piatra verde... abia puteam sa stau in picioare ...nu stiu cum am reusit sa plec de pe loc...panta f.f. abrupta...eram cu breakul prin 99...se lucra la drum...iese spre Valenii de Munte...e pitoresc,dar nu are cine sa-ti dea o relatie, nu ai unde bea o bere in Slanic ( sunt mai mofturos acum, in studentie intram in orice birt)
*



salut

eu sunt din Valenii si pot sa-ti spun ca acum vreo 2 ani erau chiar si 2 discoteci , una sus la lac ( in aer liber) era super , alta jos langa gara si erau destule locuri chiar decente pentru a bea o bere , pe timp de iarna nu stiu cum mai este dar vara este super

sal
danutz_r
sa mai resuscitam un topic ...
cateva poze de la slanic:

baia baciului: [attachmentid=1627409496] grota miresei(ce a mai ramas din ea): [attachmentid=1627409497] muntele verde:[attachmentid=1627409498] [attachmentid=1627409500] manastirea crasna: [attachmentid=1627409499] salina unirea: [attachmentid=1627409501] [attachmentid=1627409502]
alecsz99
Cineva care a fost recent prin zona ma poate ajuta cu starea drumului?

As incerca varainta Campina-Lacul Paltinu (pe carea vreau sa il vad)-Slanic-Valenii de Munte insa orice sugestii sunt binevenite!

bella
Din cate stiu nu poti ajunge(cu masina) de la paltinu la Slanic.
Drumul intre Ploiesti si Slanic este excelent.
alecsz99
QUOTE(bella @ 24 Jun 2008, 16:07)
Din cate stiu nu poti ajunge(cu masina) de la paltinu la Slanic.
*




De ce nu? Drumul este (din orice motiv) inchis?
bella
Din cate stiu, este un drum forestier.....sau cel putin acum vreo 5 ani asa era. Poate iti raspunde cineva cre e mai in tema ca mine.
magelan_explorer
pe harta gasesti drum direct paltinu-slanic,dar este un drum forestier pe care in mom de fata nici tractoarele nu-l trec, exista o varianta ocolotoare dar fara probleme prin campina. la slanic de vizitat salina si baie la baia baciului (baia verde este inchisa iar cea rosie am impresia ca e putin murdara ) in rest,plictiseala mare,un oras mort la lacul paltinu e superb,dar daca pteti evitati weekendul cand se aglomreaza f tare si n-ai cum sa scapi de manele...se face baie in lac,apa e curata,se da la peste (contra taxa),poti campa cortul fara probleme...
drum bun !
alecsz99
Cum in vara drumurile ne-au dus in alte parti si cum acum cautam o destinatie de weekend m-am gandit iar la Slanic Prahova. Totusi nu stiu starea actuala a drumului asa ca rog pe cineva care stie sa imi spuna pe care drum este mai bine? Atasez jos poza cu cele doua posibilitati de acces:
1- DJ102g inainte de Valeni pana la Slanic
2- DJ100n dupa Valeni si apoi DJ102g pana la Slanic?) Multumesc!

[attachmentid=1627473907]

Lucman
Campina, Brebu, Pietricica, Slanic.
Drumul este ok, mai putin o portiune de vreo 1 km la Pietricica - drum in lucru acoperit cu piatra.
magelan_explorer
bucuresti-ploiesti-plopeni-slanic
drumul e bun
oricum,in anotimpul asta n-ai decat salina de vazut
si daca esti in weekend si-ti plac manelele la o comuna pana
in slanic gasesti renumita si fascinanta discoteca prajani !
drum bun !
alecsz99
Mers, vazut, placut. Detalii in jurnalul meu de bord.
Brainie
Acces în Slănic: 1) Văleni, Teișani (pe DN), repede după intrarea în Teișani viraj la stânga (există indicator spre Slănic), și la următoarea intersecție ramura din dreapta (iarăși există indicator). Apoi drumul duce până în Slănic. Integral asfaltat, fără gropi, dar totuși DJ (mai îngust, curbe strânse, înclinații mari).
2) Câmpina, Brebu, Pietriceaua, Aluniș, Vărbilău: asfaltat 99 % (cam 200 m macadam, în apropiere de Pietriceaua). Sunt indicatoare la toate intersecțiile. La fel, porțiuni înguste, sau cu înclinație mare, dar nu la fel ca la 1).
3) Ploiești, Plopeni: nu știu detalii, nu l-am făcut, dar din DN Ploiești - Văleni sunt drumuri de legătură cu Ploiești - Plopeni - Slănic cel puțin în zona Mănăstirii Zamfira și din Gura Vitioarei (sunt indicatoare).
4) Valea Doftanei (Teșila) (la nord de lacul Paltinu) - Ostrov: pe harta mea din '82 figurează ca nemordenizat; nu am alte informații (dar și bucata Ostrov-Pietriceaua-Brebu figurează ca drum nemodernizat, dar între timp s-a asfaltat).

Informații:
Salina Unirea: intrare 14 lei adult; se află la 208 m adâncime, 13 grade C înăuntru. Duminică la ora 12:30 era coadă mare la intrare, am renunțat.
Baia Baciului (+ Grota Miresei): intrare 6 lei general (mai puțin copiii mici, sub 5 ani cred). În sezon era 12 lei de adult. 10 lei șezlong. În extrasezon taxa se încaseză numai ca să vititezi zona bazinului și să vezi de la 30 m versantul de sare cu Grota Miresei. Pentru a evita taxa intrați prin restaurantul "Grota Miresei", aflat lângă parcarea de sus.
Restaurantul "Grota Miresei": amenajat și amplasat drăguț, cu prețuri pe măsură. Nu l-aș recomanda, dar nu știu alternativă. Exemple de prețuri: orice ciorbă (inclusiv de burtă) 9 lei, pulpă de pui sau piept de pui la grătar 18 lei, ceafa de porc 19 lei, cartofii prăjiți sau piure sau țărănești 6 lei, salată de varză 4.5 lei, berea Skol 5 lei, Tuborg 7 lei, un coș de pâine 4 lei, o cafea 9 lei, 50 ml vodcă 9 lei. Dacă pulpa sau pieptul de pui erau oarecum normale, ceafa de porc cu greu acoperea o palmă de birocrat (adică de mărime medie). Iar cartofi cam cât într-un plic de-ăla mic de McD'. Din partea casei sunt comunitarii (4-5) care mișună printre mese (pe terasă) și se mai încaieră pe cîte un os.
Bacu
vezi ca prima ruta nu e prea corecta. drumul spre slanic este chiar de la intrarea in valeni, spre stanga cum te duci spre cheia, nu e din teisani, care este dupa valeni....
ssilviu
Ambii aveti dreptate. Din DN se poate face stanga imediat inainte de Valenii de Munte (asta e iesirea prin Gura Vitioarei) sau dupa ce treci de el prin Teisani.

Acum, dupa ce au asfaltat portiunea Ploiesti-Plopeni-Slanic o recomand pe asta, pentru ca e traficul mai lejer si in plus e si cea mai scurta.
costin_bad
Sunt chiar trei rute, caci din DN1A se poate face stanga si la Lipanesti, unde este indicatorul pentru Manastirea Zamfira si trecand in continuare se ajunge pe drumul spre Slanic. Pentru ruta prin Teisani trebuie sa fiti atenti in apropiere de Slanic, pe la Piatra Verde, caci sunt cateva serpentine stranse si abrupte.
Mircea08
Salina este inchisa pana pe septembrie 2009 pentru ca liftul nu functioneaza...
Batrânul
QUOTE
pana pe septembrie 2009

Maine se termina luna septembrie. Ce sa intelegem din postarea ta? in octombrie va functiona liftul de la salina?
lag_ph
Si eu care chiar ma gandeam sa dau o fuga pe acolo..
Mircea08
Recomand celor care vor sa mearga in Slanic pentru salina sa sune in prealabil... Cred ca este un numar de telefon pe site-ul statiunii. http://www.slanic.ro/contact.html

Eu am mers acolo pentru salina....care era inchisa... Ca sa salvez ziua am trecut prin Valenii de munte spre Buzau, am fost la Colti - Muzeul Chihlimbarului (drum prost, muzeul este, practic, o camera de 4X4 metri - numic spectaculos), apoi la Manastirea Ciolanu, si tabara de sculptura de la Magura (manastirea si tabara sunt la 200 m una de cealalta si chiar merita). Voiam sa mergem si la Vulcanii noroiosi pt ca erau in drumul spre Bucuresti dar stateam prea mult in masina si nu mai era fun...
Avani
Numarul de telefon de la Salina Slanic Prahova este 0244.240.994

Am sunat si eu astazi si mi s-a spus ca cel putin 2 saptamani de acum inainte salina este inchisa pentru lucrari la putul liftului (ceva scurgeri de apa).

Vroiam sa ma duc si eu in week asta... asa ca o lasam pe altadata sad.gif
andreis
Salutare, ceva vesti despre salina, deschisa? Care e starea drumurilor? Vreau sa merg de la Bucuresti, la salina, apoi o cazare in Slanic. Am vazut pe site-urile de profil, mai multe pensiuni, de 2-3 margarete. Unele arata bine (in poze cel putin) si m-ar interesa si parerea voastra.
george_scala_2004
salut,

am fost eu, simbata 6 martie. programul este redus, de iarna: 9 - 15. pretul biletului: 14 lei adulti 7 lei copii.

drumurile sint super: centura ploiesti, dreapta prin plopeni sau prin baicoi. dj spre slanic arata mai bine ca a2.

despre cazare nu stiu pentru ca nu am ramas peste noapte.

succes,
andreis
Mersi george_scala_2004, centura ploiestului e intradevar foarte buna. A mai fost prin Slanic, dar nu am ramas cu cazare, dar am zis sa incerc si pensiunile din zona de data asta. Vesti bune despre drumuri, multumesc.
gospodina
Salut,
Am fost si eu anul trecut pe la Slanic. Nu am dormit acolo insa am mancat la restaurantul uneia dintre pensiuni, Casa Padurii se numea. Zona excelenta, peisaj frumos insa mancarea a fost sub orice critica. Tin minte ca am mancat peste iar sotiei mele i s-a facut rau dupa masa; nici cafeaua nu a fost mai buna, un fel de apa colorata fara gust.
Nu spun ca asa o fi mereu, poate ca am avut noi ghinion numai.
Bafta!
andreis
gospodina
Am intrat si am vazut la Casa Padurii ca arata foarte bine camerele, dar e cam la 5 km de salina. Am sa mai caut, parca nu prea as merge acolo, mai ales dupa comentariul cu mancarea. Vad ca mai sunt si altele.
andreis
Salutare,

Am ajuns de la Slanic azi, a fost superb, vremea a fost de vara si peisajele superbe. Am plecat de la 18:00 din Bucuresti, traseul este cel cunoscut, pe DN1 (nu foarte liber, dar s-a circulat super bine) - Centura Ploiestiului (inafara de intrarea de la DN1 care inca este mai proasta, drumul este super, se merge cu 100-110 km/h fara probleme) - apoi Slanic (un orasel mic, cu drumurile de rigoare). Timp - 2:30 cu oprire pentru masa la un Petrom la iesire de pe Sos. de Centura. Am fost cazati la pensiunea Casa Padurii, un loc mai izolat, frumos si linistit. Camera curata, baia la fel, caldura, apa calda, toate conditiile. Pretul - 120 ron pe noapte, fara mic dejun (160 lei pe noapte cu mic dejun). Am mancat cina la ei, 2 beri la cutie, o portie de pulpe dezosate, o ceafa la gratar si 2 portii de cartofi prajiti, salata de varza si smantana - 58 lei. Portiile mari, mancarea proaspata, excelenta. Am vrut sa mergem la mina, surpriza, inchis. Erau destul de multi cei care si-au spus "intentiile frumoase" in cartea de sugestii si reclamatii... In fine, asta e, s-a intamplat, data viitoare sunam inainte. Am fost la Manastirea Crasna, un loc superb. Va recomand drumul de la Slanic spre Comuna Izvoarele, satul Schiulești, este un parcurs in panta, pe langa munti de sare. Pana al manastire va recomand sa mergeti pe jos, aerul este excelent, tare si parca arunca tot praful din Bucuresti afara...

Pentru un weekend este superb, vrea sa fie buna si distractie placuta. Nu uitati, conduceti cu grija.
zapata
Stie cineva daca s-a redeschis salina?
bonzai
Am dat o fuga pana la Slanic, drumul este excelent. Salina este deschisa doar in weekend din cate am vazut in anunturi. Recomand pentru o iesire mica din capitala.
dorinel
traseul bucuresti plopeni - slanic este bun?
bonzai pe ce traseu ai fost si cum este drumul?
recomandati mi si mie un loc unde se mananca bine si eventual unde sa ma cazez.
multam
Bicicleta galbena
Fost azi in Salina Slanic Prahova wub.gif
Pana acolo: drumul f bun, peisaje frumoase, multa verdeata, case ingrijite.
Intrare 20 lei/persoana.

La ora 10:00 ne-am urcat intr-unul din microbuzele care, pret de 10-12 minute, coboara in salina printr-un tunel sapat in muntele de sare. Diferenta de nivel - peste 200m.

Salina e un loc unearthly.

Decoruri ca din Half Life, sau ca dintr-un imens satelit artificial, sunt acompaniate permanent de un sunet neverosimil, un mix intre vuietul discret dar insistent al unui sistem de ventilatie, plus reverbul incredibil al oricarui sunet in galeria de incaperi - tipete de copii, strigate, bubuitul unei mingi de fotbal in peretii de sare, exclamatii viguroase. Luminile suspendate din tavan completeaza atmosfera de film SF.
Pe pereti, la inaltimi de 30-40 metri, apar fara vreo explicatie usi inchise, scari fara cap si coada, firide. Forme geometrice regulate sugereaza artefacte tehnologice, trecerile dintre incaperi sunt sprijinite de imense etrave ale unor nave intergalactice, fara indoiala, esuate nu se stie cand, si acoperite acum de sute de metri de tarana si pomi fructiferi. Un pod peste oglinda unei balti de apa infiltrata te duce cu gandul la o punte de aterizare pentru o naveta spatiala. O cruce luminoasa isi imprastie lumina intr-una din incaperile finale, ca un altar schitat in maruntaiele unuia din satelitii lui Marte, sa zicem.

Ma intreb doar cati regizori SF se chinuie cu CGI-uri, cand au totul aici, la indemana, la o ora jumate de Bucuresti.
Experienta e fantastica, pe alocuri extatica, mai ales daca esti atras de SF (carti, filme etc).

La iesire, o coada infioratoare de oameni asteptau sa-si ocupe locul in autocar.
Sudsemnatu
Sa inteleg ca nu se mai coboara cu liftul? Doamne ce senzatie cu liftul ala, care aveai impresia ca pur si simplu ii da drumu de sus, se lovea de toti peretii pana ajungea jos si tot timpul asta o bezna semi totala...Iuhuu..bun venit in zona crepusculara, ce bine ca ati reusit sa nu muriti.
b76bgaarh
nu mai.

ps. a si fost reabilitat cu bani ue da tot nu merge.
b34uen
Este deschisa, imi place traseul cu microbuzul, dar masinile parca sunt mai vechi ca liftul. Parca merge mai repede accesul, cel putin cand am mers eu pe 14 mai veneau microbuze la mai putin de 5 min cate doua-trei.
Dreamer
Este deschisa si se intra cu microbuze. Partea neplacuta este ca am prins coada, aproape o ora sa intram si inca una sa iesim...
Am fost in uram cu vreo 2 luni parca, poate intre timp au mai adus microbuze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.