Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucsi bara stabilizatoare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2, 3
gigi_kent
Salutare, treaba sta in felul urmator: este "vreo" cineva care a schimbat bucsele la bara stabilizatoare si daca da, sa ne arate si noua cum a facut, pentru ca din cate am inteles este o operatiune care se poate face si acasa nu numai in service.
Bucsa este cea din atasament.
Multumesc.
SmokinRoger
Salut.

Le-am schimbat eu(ma rog, nu eu personal) si e complicatel. Mai exact trebuie dat jos jugul motor si, daca nu ma insel, desfacute bratele. Cel mai bine te duci cu ele la cineva priceput.

In alta ordine de idei, iti recomand sa-ti pui tot bucse originale, desi sunt ingrozitor de scumpe. Cele aftermarket sunt de doi lei. Eu am pus febi si sunt de n-ori mai moi decat cele originale, iar iarna scartaie ingrozitor, de parca s-ar rupe masina in doua.

Numai bine.
moreinffo
QUOTE(SmokinRoger @ 28 Sep 2011, 19:13)
Salut.

Le-am schimbat eu(ma rog, nu eu personal) si e complicatel. Mai exact trebuie dat jos jugul motor si, daca nu ma insel, desfacute bratele. Cel mai bine te duci cu ele la cineva priceput.

In alta ordine de idei,  iti recomand sa-ti pui tot bucse originale, desi sunt ingrozitor de scumpe. Cele aftermarket sunt de doi lei. Eu am pus febi si sunt de n-ori mai moi decat cele originale, iar iarna scartaie ingrozitor, de parca s-ar rupe masina in doua.

Numai bine.
*





din pacate, ai foarte mare dreptate cu cele aftermarket. a scazut temperatura afara, iar la mine se resimte in scartaitul asta nasol de bucsi de bara stabilizatoare; dar in ce hal fac...
gigi_kent
Am mai intrebat in dreapta si in stanga si cica e destul de simplu, se scot urechile alea in care sunt prinse bucsele, se scot alea vechi de pe bara se pun astea noi si la loc urechile in suruburi.
Asta ca poveste dar nu am vazut pe exemplu exact si mi-e oarecum sa ma bag orbeste acolo.
Tot bucse aftermarket am, si cred ca tot febi, au tinut cam 1 an, din cate vad e destul de mult smile.gif), si deasemenea scartaitul caracteristic (pe ala l-am eliminat cu wd-40, din cand in cand cate un jet), acum nu mai scartaie deloc ... dar bat mai ales cand e mai racoare wink.gif.
nonic
Eu le-am schimbat cand am inlocuit bucsele de la cadru, eu zic ca trebuie desfacut cadrul din prinderile din spate ca sa nu te chinui degeaba.
moreinffo
nu mai retin exact cum a fost, dar parca se pot accesa si de sus; sau ceva de genul ca oricum trebuiesc desfacute de sus in jos, ca suruburile sunt cu hexagonul in partea de sus si pentru a fi mai usor de manipulat trebuiesc desfacute si bielete antiruliu, banuiesc ca de la amortizor e mai mult decat suficient
adi68
daca ai un garaj cu groapa poti si tu.ridici masina pe ceva stabil sa nu ramana pe cric,dai rotile jos,blindajul,bieletele antiruliu numai din bara stabilizatoare,dai jos aparatorile de plastic din spatele rotilor ca sa poti desface suruburile de la distatieri care prind jugul in fata,desfaci rotulele din fuzete,tamponul,cele doua suruburi de la caseta de directie,mai ai patru suruburi de la aparatoarea din spatele jugului si doua suruburi care trec prin bucsile de la jug.Jugul iti vine jos cu trapezii, cand montezi jugul inapoi desfaci suruburile de la traversa radiator.
ionut28bc
un pret poate sa puna cineva ? pt alea originale si aftermarket thx
moreinffo
QUOTE(ionut28bc @ 29 Oct 2011, 10:44)
un pret poate sa puna cineva ? pt alea originale si aftermarket thx
*





Febi - 53 RON (dar sunt cam nasoale - eu am pus si la frig se contracta si scartaie insuportabil)
SWAG - 53 RON (le pun miercuri si eventual va dau un feedback)

ambele preturi sunt de la AUTOKARMA
razvanborza
Tocmai ce le-am schimbat si eu cu unele SWAG in service... ma innebuneste zgomotul ala care il fac cand trec peste denivelari... are cineva idee de ce fac asa , avand in vedere cu cele originale nu le-am auzit niciodata sa faca zgomotul acesta nici iarna la -20 de grade
moreinffo
materialul foarte prost; am inteles ca cele originale sunt este 100RON (banuiesc ca bucata)
nonic
Si eu am un scartait enervant de la buscele de la bara stabilizatoare, scartait-ul apare tot la trecerea peste cocoasele de la trecerile de pietoni.
Eu am pus bucse Febi.
moreinffo
QUOTE(nonic @ 29 Oct 2011, 22:44)
Si eu am un scartait enervant de la buscele de la bara stabilizatoare, scartait-ul apare tot la trecerea peste cocoasele de la trecerile de pietoni.
Eu am pus bucse Febi.
*





banuiesc ca si tu ai clampanitul ala urat, de parca ai trece peste un capac de canal neasezat la locul lui. Miercuri le schimb din nou - pun SWAG, ca Febi am acum si sunt praf. Aveti idee, sa fie cumva si ceva legat de echiparea masinii? Adica sa fie bara stabilizatoare mai groasa la cele cu drumuri grele? eu sincer nu stiu ce echipare am, pentru ca masina am luat-o pe-o datorie si nu m-a interesat, dar ma gandeam sa nu difere si sa punem bucsile mai mici in diametru pe-o masina cu bara stabilizatoare mai groasa??
nonic
Eu am masurat bara stabilizatoare inainte sa cumpar bucsele, la mine zgomotul apare doar la plecare cand codor o bordura si la una sau doua denivelari de la treceri dupa care dispare si este doar un scartait.
ciumiki
alea originale unde pot fi gasite ?
nonic
La service Renault.
SmokinRoger
Originale se gasesc in reteaua Renault si ultima oara cand am intrebat erau cam 180 lei bucata...
ciumiki
Am montat Swag, am dat si cu wd40-preventiv. E liniste.
ionut28bc
si deci astea swag sunt 53 roni perechea sau una ,le-ai schimbat tu sau la service?
ciumiki
De pe Bursa cu 41 lei/buc. Montaj in service.

Pt. userul beberazvan_n:nu am destule postari pentru a da PM.
Intra la sectiunea bursa - userul RadulescuRomulus, topic cu numele: [VAND] Piese Noi LOGAN si RENO.
adi68
cate bucsi am montat la bara stabilizatoare toate au facut galagie la denivelari.Cand am pus bucsi originale a fost liniste totala.
La frig se intaresc ca si cauciucurile de vara de aceea fac galagie.
ciumiki
Dupa o saptamana de la montare scartaie si bucsele SVAG.
Stie cineva cineva un magazin din reteaua renault in zona barlad sau vaslui ?
moreinffo
nasol momentu'
beberazvan_n
Mersi ciumiki pentru info.
Daca Febi si Swag scartaie alte marci mai sunt?
moreinffo
QUOTE(beberazvan_n @ 6 Nov 2011, 19:22)
Mersi ciumiki pentru info.
Daca Febi si Swag scartaie alte marci mai sunt?
*




sunt cele originale. Ideea ar fi, ca daca nu ai probleme cu cele originale sa nu le schimbi; eu le-am schimbat din prostie si acum imi dau si eu pumni, insa zilele astea am pus Swag in loc de Febi; astept sa treaca cele 7 zile:)
razvanborza
din nou in service , am schimbat bucsele swag cu unele recomandate de cei de la atelierul auto.... cica fabricate in baia-mare nu stiu ce marca naibii sunt dar de 5 zile liniste, am tras de ele mai astept cateva zile ..la prima impresie comparabile cu cele originale.
ciumiki
razvanborza - problema e ca bucsele fac galagie numai cand e rece afara (la mine de la 4-5 grade in jos).
cat ai dat pe bucse de unde le-ai luat ?(vreau si eu... daca sunt OK)
dodix
Am aceeasi problema cu acel scartait ingrozitor peste limitatoarele de viteza ,in special, si mai exact de cand a dat frigul.
Prin august ma duc la cobalcescu v.oltului sa vad ce-mi troncane pe stanga...si ...bascula cu pivot stanga...bieleta directie stanga...si bucsi bara stabilizatoare....1700 ron.... blink.gif Aoleu, zic! Stai, bre, asa sa ne socotim.... imi iau o dacie 1310 de banii astia. Cautam alte preturi si alt service....Gasim alt service ...piesele de mai sus(aftermarket)FEBI toate daca nu ma insel + manopera = 700 ron. L-am apucat pe D-zeu de picior, ma gandesc...
Se ajunge cu schimbatul la bucsele bara stabilizatoare...Le da omu' jos si zice n-au dom'le nimic astea nu stiu de ce v-au zis aia de la renault sa le schimbati...io zic lasa, mestere, daca tot le-am luat schimba-le. Zis si facut...le schimba ..plec acasa multumit.
Vine frigu asta de noimebrie si incepe masinica mea sa scartie de ziceam ca imi cad toate fiarele pe jos cand treceam peste limitatoarele de viteza sau prin gropi mai adanci.
Ma gandesc la toate nenorocirile...ma duc la serus ca astia-i mai competenti. Dom'le bucsele de la bara stabilizatoare scartaie...Du-te dom'le de-abia le-am schimbat. Le dau baietii jos le dau cu niste vaselina, plec, 290 ron toata afacerea...cand sa ma duc spre casa de la birou a inceput din nou....Peste cateva zile din nou la serus...zice bascula aia care ai pus-o, FEBI, freaca de cadru motor(si cam asa era)...Bine , inapoi la serviceu la care le-am pus, o schimb in garantie...Plec , aceeasi problema. Din nou la serus...din nou dat jos, vaselina pe bucse, plec merge bine , a doua zi dimineata din nou. Morala este ca ar fi trebuit sa-l ascult pe omu ala si sa las bucsele originale pe bara care nu aveau nimic...si a doua morala ar fi cu piesele astea aftermarket e cam asa si asa. Bascula aia intradevar arata altfel decat bascula dreapta(originala) si freca de cadru motor, iar bucsele cele noi clar sunt de rahat. Cred ca o sa-mi iau un set de la renault sau daca stie cineva sa ne zica cine este producatorul pentru renault si sa le cautam in alta parte. Dar de schimbat nu le schimb la ei nici mort. Montat-demontat bara stabilizatoare 2.3h*80 ron/h - minus 10% discount calculati si voi Si recomandarea lu serus a fost schimbat bara stabilizatoare cu totul de la ei .Augh, augh, augh!
Marianssg
va salut.observ si eu ca dimineata la temperaturi scazute daca trec cu masina peste o cocoasa pt limitarea vitezei scartaie de imi vine sa ma bat.dar acest lucru doar pana se incalzeste masina si dupa aceea gata,parca amuteste.de asemeni uneori in viraje daca asfaltul e usor valurit se aude o bataie de fier pe fier.e posibil sa fie tot aceste bucse de la bara stabilizatoare?intreb pentru ca am fost la n service-uri,inclusiv reno, si singura problema care mi-au gasit-o(doar cei de la reno) ar fi tamponul hidroelastic(de care stiam ca trebuie inlocuit). ar putea sa ma ajute cineva cu o poza unde se afla aceste bucse?
moreinffo
am revenit.12 zile, SWAG noi fara scartait.Azi a revenit durerea
razvanborza
QUOTE(ciumiki @ 8 Nov 2011, 08:55)
razvanborza - problema e ca bucsele fac galagie numai cand e rece afara (la mine de la 4-5 grade in jos).
cat ai dat pe bucse de unde le-ai luat ?(vreau si eu... daca sunt OK)
*



exact dupa cele 7 zile .. si temperaturi sub 0 grade acelasi zgomot de scartaiala... nici acestea nu sunt bune ..nu recomand... cred ca ma dau batut ..sad.gif(

ceva noutati cu cele originale???
ARAMIS
aceeasi durere ca a voastra mi-am tras si yo anu asta...

in primavara am facut o reconditionare caseta la tgv .. dupa ceva vreme revin la ei k imi caraie volanu ca toti dracii....ferm convins ca "e de la ei" .

o pun oamenii pe un stand trag de toate alea ...dau de volan in toate partile... : domne' e de la bara stabilizatoare...bucsile . Acu ce sa zic ca de pe acolo venea zgomotu si nu stiu sa fi fost schimbate bucsile alea de cand e masina in RO, adica de la vreo 115k(la momentu cu zgomotele avand 200+ kkm) asa ca hotarata treaba sa le schimb.

stat 4 5 ore dupa piese, schimbat bucsi...si cand colo ce sa vezi ...hentz..nu era de la ele. resemnat ca opricum trebuia sa le schimb hai sa vedem de la ce o mai fi. Sefu' le zice alora de acolo sa scoata bieletele antiruliu din bara si sa vedem daca asa mai face...k mare scofala de scos nu era. atunci s-o intamplat minunea si nu mai facea nici s-o...

am mai stat pana au mai scos de o bieleta si gata treaba.

bucsile puse...swag "jermani", fix ca alea de origine(?!), cum a dat frigu anu asta ...frig cat de cat constant, au inceput sa faca fix cum vad si aci ...ca toti dracii de am zis ca pica tablaraia pe jos.

pentru moment am gasit la cei de la unix ceva italienesc "IMPERGOM" pe care le astept sa vad ce le poate capu' . macar is 21 ron bucata biggrin.gif

SmokinRoger
Solutia la problema scartaitului "este" doua:

1. Fie un set de bucse originale, noi.
2. Fie un set de bucse originale, " reconditionate". Altfel spus, se ia un set de bucse originale, dar obosite, se taie putin material din partea superioara a bucsei("gura" prin care se baga pe bara) si in completare se baga o bucata de cauciuc mai dur intre bucsa si jug(sau de ce Dumnezeu se prinde bara stabilizatoare). Eu asa am rezovat problema. Zero grade afara si niciun sunet enervant de acolo.
nonic
Prima varianta smile.gif
Nu agreez varianta descrisa de tine pentru ''reconditionat''.
SmokinRoger
Varianta 2 este una foarte economica.
Eu merg cu ele asa de vreo 5000 de km fara nici cea mai mica problema. Nu scartaie, nu bate nimic. Am avut si bucse Febi si sincer erau mai proaste(se simtea ceva in volan ) decat improvizatia prezentata mai sus.
nonic
Solutie ieftina dar neortodoxa, am inteles ca exista o 'unsoare' care se da pe bara stabilizatoare inainte de montarea bucselor si nu mai fac zgomot.
ARAMIS
cum ar fi ? cam ce ar putea sa tina cat sa nu fie ca WD - 40 sau vaselina lichida?
nonic
Nu este vaselina (ataca cauciucul) si nici celebrul WD40, o sa revin cu informatii exacte cand aflu mai multe detalii.
razvanborza
In cele 4 vizite la service pentru rezolvarea problemei. una din ele a fost cu ungere din plin cu acea vaselinq ... cateva zile a fost super dupa care acelasi lucru ..singura solutie care as crede e cea cu cele originale
ciumiki
Cele originale costa 172 lei bucata !?!?!?!.
dodix
@ciumiki
Unde ai gasit pretul asta ca lesin sa dau atatia bani pentru 2 gume nenorocite+ montaj.
Ma duc azi la ITP la serus si intreb si acolo. revin cu pretul lu' serus.

<span class='edit'>17 Nov 2011, 09:44:</span>
Prieteni, confirm pretul de 173 ron BUCAAATA..la serus.
ARAMIS
uau.... daca e vorba se pricep smile.gif)))

yo o sa incerc sa iau de la unix unele italienesti la 21 ron/buc(apar ca bucsa bieleta antiruliu la ei )...cat or fi de proaste merita incercat .

daca mai gasesc si le pun dau de stire
ciumiki
ARAMIS...Asteptam cu nerabdare.Din ce vad pe site la Unix marca este Impergom.
Dodix...vad ca te-ai lamurit.
Asteptam si alte pareri !
dorianiasi
cu ce naiba sa dau sa nu mai scartie ??

17 Nov 2011, 15:03:
daca "dau" cu w-40 pe la bucse le afecteaza cu ceva ?
ciumiki
Chiar daca dai tot va face...am incercat pe bucse noi...deocamdata singura solutie optima e bucsa originala.
emix_dary
Am si eu aceeasi problema,scartait banuit si confirmat cu pareri de mecanic si al unui coleg de forum,provenit de la bucsele de pe bara stabilizatoare,bucse schimbate la recomandarea unui mecanic ce nu stia meserie si probabil a vrut sa incaseze manopera din buzunarul fraierului...bucsele actuale sunt febi scartaie ingrozitor sub +8 gradeC ,Am asistat la schimbarea bucselor originale cu cele febi si nu recomand amatorilor sa incerce schimbarea lor acasa ca e treaba de mecanic de scule de elevator.se desface scutul,cadru motor(jugul)bieletele antiruliu,se monteaza greu inapoi adica au intrat greu peste bucse respectivele coliere de metal ce le tin strinse.a durat toata operatiunea ceva peste 4 ore.parerea mea e ca nu merita sa te zgircesti la a cumpara bucse ieftine pentru a da o gramada de bani pe manopera.cit de curind o sa cumpar bucse originale si revin cu comentariu.Drum bun Dragi Colegi.
moreinffo
la mine au dat baietii cand le-au montat, putina vaselina grafitata si a durat ceva...10 zile, fata de 7 la altii:)
dumitrescuandrei
QUOTE(SmokinRoger @ 15 Nov 2011, 21:26)
Solutia la problema scartaitului "este" doua:

1. Fie un set de bucse originale, noi.
2. Fie un set de bucse originale, " reconditionate". Altfel spus, se ia un set de bucse originale, dar obosite, se taie putin material din partea superioara a bucsei("gura" prin care se baga pe bara) si in completare se baga o bucata de cauciuc mai dur intre bucsa si jug(sau de ce Dumnezeu se prinde bara stabilizatoare). Eu asa am rezovat problema. Zero grade afara si niciun sunet enervant de acolo.
*



De obicei nu am fost zgarcit si am bagat tot ce e mai bun in masini.Dar credeti`ma ca solutia 2 e cea mai buna wink.gif Chiar nu merita 2 bucse 350 de lei
imagecam
Am trecut si eu prin experienta schimbarii bucselor de la bara de torsiune pt ca scrataia masina. N-au fost ele de vina. (erau in stare perfecta)
Scartaie bucsile de suportul motor (hash-ul)
Le-am schimbat ieri. Masina parca e noua.
92 Ron buc.
ARAMIS
am revenit cu impresii despre bucsile de bara de bara stab de la UNIX....IMPERGOM.

le-am pus si mers pana acu vreo 3 zile.una la mana ca nu mai scartaie deloc...a doua parca nu mai raspunde asa rigid suspensia la drumuri proaste. deci pana acu multumit.timpu raspunde la intrebarea cat or fi de bune. swagurile scoase de pe masina erau "beton" ... si au scatait pana si cand au ridicat masina usor pe elevator... sad.gif

la pretu care il au astea de la unix, e de incercat oricum.

bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.