Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 - 1970 (2)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
tavi_dacia1100
Ziceam ca o sa fac poze mai bune zilele viitoare si prezint masina atunci, dar vad ca nu ma pot rabda...
E ultima achizitie, o Dacie din '70 (mai noua ca cealalta - aia are seria 1528 si asta 2718), modificata "genetic".
Cu alte cuvinte, are urmatoarele imbunatatiri: GPL, carenaje la roti, suspensie dublata pe spate, carlig cu priza, instalatie electrica modificata (radio, dezaburire in oglinzi si alte chestii), servo frana, roti mai late, scaune cu reglaje electrice, calorifer suplimenar, etc...
Momentan, masina nu are ITP si RCA, dar dupa ce o pun la punct le voi face si va fi daily driver (in locul celeilalte visinii).
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
harby ;))
Frumoasa ! Parca tu mai ai tot una din 70 , tot de culoare rosu , nu-i asa? Succes si la mai multe !;)
Manta B
Frumoasa masina insa...scapa de capacele alea de roti. Sunt mult prea noi pt cat de clasica e. smile.gif
tavi_dacia1100
Multumesc!
Da, sora-sa mai mare o sa intre la "conservat", iar in ceea ce priveste capacele inca nu stiu ce o sa fac (masina oricum e modificata, dar parca as vrea sa ii schimb rotile cu unele mai "speciale", gen Dunlop/Fergat sau altele de aliaj sau din ce-or fi).
deceneu32
Motorul nu ni-l arati?
tavi_dacia1100
QUOTE(tavi_dacia1100 @ 11 Feb 2013, 22:24)
Ziceam ca o sa fac poze mai bune zilele viitoare si prezint masina atunci, dar vad ca nu ma pot rabda... ...

Hormonelul
Bravo Tavi, inca una salvata smile.gif

Spor la treaba !
roby_1300_rap
sa o folosesti sanatos ce sa zic mai mult icon_mrgreen.gif
tavi_dacia1100
Astazi masina a facut o baie buna; am frecat la ea de m-am urat (ca daca lasam dupa fraierii aia iesea la fel de muradra, ca doar e Dacie, de ce sa se chinuie ei s-o curete?!).
Pozele sunt cam neclare pt. ca era pe intunecate si eram si obosit cand le-am facut, dar asta este... Voi face altele mai incolo.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
tavi_dacia1100
Azi am avut un pic de timp liber si am mesterit la masina. Curgea apa din si in motor si am dat jos chiulasa, dar nu am vazut sa fie vreo problema. O sa o duc la rectificat si o sa pun garnituri noi si poate ca nu o sa mai curga. Daca nu, chiar nu cred ca o sa aflu vreodata ce are (nici blocul si nici chiulasa nu sunt crapate si garniturile erau destul de bune).
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
tavi_dacia1100
In sfarsit am terminat si cu asta si de acum poate fi folosita.
Am facut franele, am schimbat consumabilele, am petecit-o si retusat-o pe unde trebuia, am facut chiuloasa, am schimbat rotile, am schimbat butelia de gaz, am schimbat radiatorul, alternatorul si carburatorul, am mai schimbat chederele de la parbriz si luneta si am mai facut multe, dar nu mai stiu exact ce si cum... Ideea e ca acum are ITP pana in 2015 si e in stare foarte buna de functionare. O sa fiu foarte multumit cand o sa ajung cu ea la 300.000 km (acum are 280 de mii).
Ce m-a surprins (placut) cel mai tare a fost treaba cu noxele, unde pe benzina CO a iest ca la Euro 2, adica in jur de 0,40 (sper sa nu fi gresit cu denumirea/ce reprezinta, dar sunt // cu chimia); oricum, eu zic ca e mai mult decat foarte bine.
Si ceva poze de azi dimineata:
user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image
deceneu32
QUOTE(tavi_dacia1100 @ 11 Feb 2013, 21:24)
E ultima achizitie,mai noua are seria 2718

Spune-mi si mie,te rog frumos,ce serie are la motor si la sasiu pe placuta ovala frantuzeasca Renault?
Multumesc! smile.gif
tavi_dacia1100
In ultima vreme vad ca e regula ca toate frantuzoaicele postate pe forum trebuie sa straluceasca si sa fie 1000000 % originale. Imi permit eu sa fac o exceptie de la regula, cu frantuzoaica mea muncita si obosita, asta asa, "ca sa moara du$manii mei"! radmasa.gif

user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
tavi_dacia1100
Chiar si lacustele trag la "frantuzoaice"! tongue.gif [attachmentid=1627954936]
tavi_dacia1100
Vad ca demult n-am mai scris nimic pe aici...
Dupa aproape 3 ani de munci grele, ca sa zic asa, masinuta nu arata cu mult mai rau decat inainte, doar ca incepe si partea mecanica sa-si dea demisia. Azi a scapat de "chinuri" si a ajuns pe mana unui viitor colectionar (daca o tine tot asa), care sper ca in viitor o va restaura ca la carte (cel putin asa are in plan).

user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.