Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Frana foarte slaba
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
Matrixxxul
De vreo 2 zile buburuza nu mai franeaza cum trebuie, adica trebuie sa apas foarte jos pedala sa tina, senzatie cam ciudata. Daca apas de mai multe ori pedala, franarea NU se imbunateste ci franeaza la fel de slab de trebuie sa-mi "planific" cu ceva timp franarea inainte sa intru in cineva smile.gif
Se aude parca putin pe spate dreapta un mic huruit gros.

Daca se toceste unul din saboti, chiar asa mare diferenta este la pedala, adica asa de mult se schimba cursa ? Am sa incerc cind se mai incalzeste putin sa dau roata jos - sper sa fie usor sa schimb sabotul ala (daca de-acolo o fi). Stiu ca trebuie schimbate pereche.
Lichid este si nu pierde pe nicaieri, nu e nici o picatura scursa sau vreo pata nicaieri. Sa fi imbatrinit sau ciupit cablul de servofrana (si nu mai face presiune in instalatie) ?...

Orice sfat este binevenit.
Matrixxxul
Nimeni ?...Nimic ?...
davincu
Matrixxxul, exact aia banuiesc si eu ca e baiul. Trebuie sa te uiti la saboti si placute...
Narcis Danila
Posibil sa fie pompa centrala de frana...
Garniturile posibil sa fie vechi, scoapte si sa nu mai tina presiune...
Matrixxxul
Mers cu ea in service, ca e frig si nu am chef de joaca pe langa ea.

Bube gasite - TOATE pe spate:
- rulmenti - inlocuiti ambii stinga/dreapta.
- cilindru frana dreapta spart - inlocuiti ambii stinga/dreapta.
- saboti foarte tociti - inlocuiti stinga/dreapta.
Plus schimbat lichid de frana, aerisire...

Destul de scumpa toata operatiunea, am stat vreo 2 ore la mesterit + 2 in care am asteptat piesele...

Avea nevoie si ea saracuta de putina atentie.


Sa va bucurati cit mai mult de buburuzele voastre !
garfield_09
Are cineva saboti de frana de vanzare ? noi sau apoape noi smile.gif
gagonya
Gasiti la unix 80 lei,eu iam schimbat in primavara. Spor la mesterit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.