Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: VAND KIT LED Butoane Consola Logan Sandero Duster
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Anunturi - Oferte Permanente
Pages: 1, 2, 3
pcblayouter
VAND KIT Leduri Butoane Consola Logan Sandero Duster

KIT-ul contine 4 PCB-uri complet asamblate - 2 x geamuri electrice, 1x dezaburitor, 1x inchidere centralizata.

Culorile disponibile sunt:
- alb
- albastru
- galben
- portocaliu
- rosu
- verde

Montajul este foarte simplu:
- se scot becurile din soclul de plastic
- se monteaza PCB-ul in acelasi mod ca becul, dar pe partea exterioara (vezi pozele de mai jos).

[attachmentid=1627867453]

[attachmentid=1627867454]

[attachmentid=1627867456]


Ledurile sunt Osram si Avago si sunt folosite in auto.
Ledurile sunt in package P-LCC-2 iar unghiul de dispersie este 120°.

Pret: 30Ron/KIT (4 PCB-uri complet asamblate cu LED-uri)

Adresa de contact: pcblayouter@yahoo.com

Preturile sunt negociabile in functie de culoare si cantitate.
george_scala_2004
Salut,

arata si suna interesant...pentru solenza se poate?

stima,
pcblayouter
Salut,

pentru geamuri merge sigur pentru ca sunt la fel ca cele de Logan spate si Clio.

[attachmentid=1627867711]

Pentru dezburire si blocare usi nu am facut inca un test.
In principiu merge la orice buton Reno sau Dacia care are in interior acel plastic galben.
O sa incerc sa fac un test cu celelalte butoane si te informez.
Iulikk
As dori si eu rosii, pentru geamurile electrice ale Solenzei. Mersi! Cat ma costa?
george_scala_2004
multam,
pcblayouter
Pentru 2 PCB-uri cu leduri rosii pretul este 20 lei cu tot cu transport prin posta romana.
Daca vrei sa-ti trimit te rog sa-mi dai adresa completa pe PM.
andrei87grs
ma intereseaza si pe mine 2 ptr solenza
pcblayouter
ce culoare?
Iulikk
Luni ai adresa.

EDIT: v-am trimis adresa.
pcblayouter
Pentru butoanele de deschidere a geamurilor din spate PCB-ul trebuie pus decalat fata de centrul plasticului galben.

[attachmentid=1627868694] [attachmentid=1627868695] [attachmentid=1627868697] [attachmentid=1627868696]

Iulikk
A ajuns coletul. In sfarsit. Il recomand pe coleg, e om serios. Voi pune poze dupa ce montez draciile.

PS: ai idee cum desfac butoanele din consola de la Solenza?
pcblayouter
Salut Iulikk,

nu am desfacut aceste butoane la Solenza, eu am un buton desfacut pe care fac teste.
Daca ai scos cochilia îmbrăcăminte levier comandă cutie viteze cred ca ai acces usor la cele doua butoane.
Apasa cele 4 cleme fara sa le rupi si impinge butonul.

[attachmentid=1627869530]
Iulikk
Mersi. Am sa incerc cand voi avea timp.
pcblayouter
aici gasiti un tutorial foarte bun pentru desfacerea consolei centrale si a butoanelor:

http://www.tutorialelogan.blogspot.ro/2010...la-butoane.html
pcblayouter
aici gasiti cateva impresii ale celor care au montat aceste module pe Dacia Duster:

http://forumduster.ro/topic/622-iluminare-...ma/page__st__24
Iulikk
Salut. Am montat modulele rosii in butoanele de la Solenza.

Deci sunt super marfa!! Voi mai comanda 2 bucati, dar nu acum.
RECOMAND!!

Ca sfat: fa si tu "lițele" alea mai scurte.
Pentru cei care le monteaza: placuta aceea verde are un semn "-" (minus). Placuta trbuie montata cu acel semn "-" in partea dreapta.

[attachmentid=1627872642]



NU ai putea face si o plafoniera? Iti trimit eu sechema, dimensiuni, tot tot tot.
pcblayouter
Salut Iulikk,

ma bucur ca inca o persoana este multumita de aceasta solutie.

Nu am facut pentru plafoniera deoarece pentru aceasta cred ca exista deja mai multe solutii cu leduri.

Datorita faptului ca cele mai multe cereri sunt pentru culoarea originala (portocaliu), in curand o sa mai fac pentru butonul de avarie (alb) si pentru climatizare (portocaliu).
Astfel vor fi inlocuite toate becurile din consola centala cu leduri si va fi eliminata caldura degajata de aceste becuri care vara este deranjanta.

Multumesc pentru completarile pe care le-ai facut legate de montajul acestor module in butoanele de deschidere geamuri de la Solenza.
pcblayouter
Pentru climatizare se poate obtine si culoarea rosie fara a modifica folia si fara a desface panoul de comanda climatizare.

[attachmentid=1627875448]


Se scoate becul din soclu iar in locul lui se introduce un pcb cu leduri pe ambele parti care ofera un unghi de dispersie a luminii de 240 grade suficient pentru a lumina toata folia (inclusiv punctele albastre de pe folie).

pcblayouter
Ieri am schimbat becurile de la butoanele loganului unui prieten cu leduri.
Prietenul le schimbase singur cu ale becuri cumparate de la un magazin de specialitate dar intre timp intensitatea luminii a scazut foarte mult.
Cand am desfacut butonul am constatat ca plasticul galben in care se afla becul se transformase in culoare neagra iar cand am tras de plasticul galben acesta devenise casant.

In cazul in care vedeti ca a scazut intensitatea luminii la butoane, verificati ce se intampla in interiorul lor. Mie mi se pare foarte periculos.
pcblayouter
aici gasiti un scurt ghid video in care puteti vedea cum se realizeaza montajul acestor module cu led in locul becurilor.
pcblayouter
vand bec led t5 pentru iluminare comanda climatizare.
culorile disponibile sunt:
-portocaliu
-rosu
-alb rece
-verde

nu este nevoie sa desfaceti consola de climatizare, se monteaza in soclul becului fara lipituri.

pret 12 lei.

user posted image
Iulikk
In acesti 12 lei, cate "becoleduri" intra?
pcblayouter
in acest pret intra un pcb de dimensiunea unui bec t5 care are 2 leduri (cate un led pe fiecare parte).
Pentru solenza sunt necesare doar doua astfel de module.

P.S. am mai facut ceva teste pe butoane de solenza. urma sa te contactez dinnou.
la dezaburire este nevoie de un alt tip de modul diferit de cele pentru geamuri dar se rezolva usor cu led (este un bec t5).
pentru blocare usi se poate folosi modulul de la geamuri dar culorile obtinute pot fi doar:
- punctul de culoare rosie, simbolul de usi deschise de culoare alba
sau
- ambele simboluri de pe buton de culoare rosie

Aceste module pot fi montate si la Renault Clio.
Iulikk
Ok. Cand rezolvi toate problemele... da-mi de veste. Voi cumpara tongue.gif .
VladK2K
Salut

Am luat și eu un kit de leduri de la colegul pcblayouter, sunt foarte mulțumit de rezultat și mai ales de cât de ușor se montează

În butoanele de dezaburire și blocare/deblocare uși se scoate plasticul galben și se pune direct modulul (are niște ghidaje, în plus față de ce e în poze.
În butoanele de la geamuri trebuie scos plasticul galben cu un patent mic (se ține în niște cleme) și scos becul din interior, apoi se pune modulul peste și se înfășoară de 2-3 ori pe urechile laterale. Trebui pus cu punctul spre dreapta, cum te uiți la buton.

În poză se mai vede iluminarea de la climatizare făcută cu module T5 cu câte 2 leduri 5050 albe și încă un led alb cu lupă inversă (convexă?) în soclu T5, pus în butonul pentru avarii.

Nu pot să spun că recomand modificarea pe care am făcut-o în butonul pentru avarii, întrucât a trebuit să mai cioplesc din soclul ledului (stătea prea sus și nu lumina uniform cele două triunghiuri roșii) iar comportamentul este oarecum diferit.
În mod normal, când aprindeam pozițiile se aprindea și becul la jumătate, iar când puneam avariile se aprindea alternativ la jumătate/complet.
Acum, când pun pozițiile se aprinde la maxim, și când pun avariile se aprinde intermitent, stins/complet.

Oricum, recomand colegul pcblayouter, prețurile sunt foarte bune și modulele ajung foarte repede. Având în vedere că un kit de fabrică, cu becuri, costă 20 de lei, prețul este imbatabil!
Raulissimo
Salutare!
In urma cu cateva luni am ramas fara lumini la butoane urmand ca apoi sa ma lase si lumina de la panoul de climatizare.Uite asa am dat de Pcblayouter care inca odata ii multumesc pentru pcb-uri , imi plac foarte mult cum bat. Apelati cu incredere la el , il recomand cu toata sinceritatea.
Atasez si niste poze , scuzati calitatea , sunt facute cu telefonul.
pcblayouter
Aceste module pot fi montate si in butoanele de deschidere a geamurilor la Reno Megane, Laguna, Scenic...
Se poate inlocui becul si plasticul albastru cu aceste module cu leduri in culoarea care doriti.

[attachmentid=1627886949]

Doritorilor le stau la dispozitie cu detalii.
revo7
pentru supernova nu ai nimic?
pcblayouter
QUOTE(revo7 @ 14 May 2013, 21:10)
pentru supernova nu ai nimic?
*



Modulele de aceeasi dimensiune ca a becurilor T5 se pot folosi la orice masina.
Ramane de vazut daca directionalitatea luminii este potrivita pentru inlocuirea becurilor T5 (unghiul de iluminare oferit de aceste module este de 240 grade).

Spune-mi exact ce te intereseaza si vedem ce se poate face.
gabyu
a pus cineva la climatizare la solenza? daca da postati o poza va rog ca m-ar interesa si pe mine smile.gif
Eddie
Buna seara, buna seara. Am luat si eu niste LEDe de genu'. Eu care nu am degete de pianist m-am cam chinuit blush.gif , si am reusit smile.gif . Cifra 2 arata in halul acesta din cauza unui tantavan pe care il cunosc si a zis ca "ce-ai baa, ca se racaie". Eu i-am spus sa stea potol pana imi aducea cineva niste acetona. Eu am plecat de langa masina, toate bune si frumoase pana apar si gasesc folia belita(scuzati) fix acolo. Am crezut ca iau foc 251.gif, am trecut peste asta. La semnul de la "ventilatie parbriz" nu am curatat total deoarece m-am grabit ca trebuia sa plec undeva urgent si am pus folia in mare viteza. LED-ele sunt de la domnul pcblayhounder.

Acum, sa adresez si o intrebare.
La butoanele de la ridicare geamuri, de ce nu faceti la fel cum este facut la cel de inchidere sau de dezaburire? Nu de alta, da' mi se pare mai usor asa:)
pcblayouter
exista un motiv pentru care modulele de la dezaburire si blocare usi sunt mai usor de montat decat e descris aici. dar sa ii lasam pe cei care cumpara sa descopere singuri.

poti sa spui cat a durat schimbatul becurilor cu leduri la cele 4 butoane si ce scule ai folosit?
Eddie
Scule: surubelnita dreapta;
Timp(aprox.): 20 min.;
pcblayouter
VAND module Led uri Butoane Consola deschidere geamuri RENO Megane Scenic Laguna Clio ...

Culorile disponibile sunt:
- alb
- albastru
- galben
- portocaliu
- rosu
- verde

Montajul este foarte simplu:
- se scate plasticul maro cu bec din soclul de plastic
- se monteaza modulul cu LED prin infasurare de cateva ori pe firele de alimentare din consola

Ledurile sunt Osram si Avago si sunt folosite in auto.
Ledurile sunt in package P-LCC-2 iar unghiul de dispersie este 120°.

Pret: 8Ron/modul (PCB complet asamblat cu LED si rezistenta corespunzatoare)

Adresa de contact: pcblayouter@yahoo.com

stanga bec original, dreapta modul cu LED

[attachmentid=1627888312] [attachmentid=1627888313] [attachmentid=1627888314] [attachmentid=1627888315] [attachmentid=1627888316]
pcblayouter
in curand va fi disponibil si un modul cu led pentru iluminare buton avarie Logan, Duster...
pcblayouter
Trimit oriunda in tara cu Posta Romana.
pcblayouter
Acum 35 RON cu tot cu transport prin Posta Romana
pcblayouter
Iluminare buton avarie Logan Sandero Duster...

[attachmentid=1627900277]
[attachmentid=1627900278]
[attachmentid=1627900276]

Fata de alte solutii de iluminare cu led T5 acest modul ofera o iluminare uniforma a butonului.

pret 7 lei
pcblayouter
Acum iluminarea consolei centrale LOGAN poate fi realizata complet cu LED uri:

- iluminare butoane deschidere geamuri fata, dezaburire, blocare usi

[attachmentid=1627900495]

- iluminare buton avarie

[attachmentid=1627900497]

- iluminare consola climatizare

[attachmentid=1627900494]

Culorile disponibile sunt portocaliu si rosu.
Alte culori sunt discutabile. Problema este la consola de climatizare care este vopsita.

Montajul nu necesita lipituri sau cunostinte de electronica, ci doar dorinta de a repara singuri. Modulele se monteaza in locul becurilor, iar rezultatul este obtinere unui consum de curent mai mic, luminozitate uniforma, functionare indelungata, eliminare disconfortului realizat de incalzirea butoanelor si satisfactia ca ati putut repara singuri fara costuri exorbitante de manopera si bineinteles de materiale smile.gif.

Pretul pentru iluminarea completa a consolei centrala cu LED - uri este de 48 lei.
andrei mircea
Am achizitionat de la colegul pcblayouter, led-uri albastre pentru butoanele de pe consola si cele ale geamurilor electrice spate. (Logan ph1) Merita investitia !!
Urs
Am trimis PM cu comanda pentru 1 kit led consola, culoare portocalie. Multumesc.
Stefan_s
Salut! Am achizitionat de la pcblayouter leduri pentru butoanele de la consola albastre si climatizare rosii. Sunt foarte multumit si recomand.
smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif
Urs
QUOTE(Urs @ 4 Aug 2013, 10:17)
Am trimis PM cu comanda pentru 1 kit led consola, culoare portocalie. Multumesc.
*


Au ajuns ledurile, sper sa le montez in curand. Multumesc mult pcblayouter.
pcblayouter
QUOTE(Urs @ 10 Aug 2013, 22:51)
Au ajuns ledurile, sper sa le montez in curand. Multumesc mult pcblayouter.
*


Cu multa placere.
Astept parerea ta despre aceste module si bineanteles poze cu rezultatul final.
dynoviorel
azi am ridicat coletul de la posta si le-am si montat in seara asta. multumesc pentru promptitudine . sunt foarte multumit de rezultat. in poza nu se vede cine stie ce ,dar culoare este un rosu foarte placut. ca si cel de la mp3 -ul pioneer.
kossak
Azi am montat si eu kit-ul primit de la domnul pcblayouter. La mine s-a ars becul din butonul de la geamul din dreapta si cu ocazia asta am hotarat sa inlocuiesc totul cu leduri.
Mi-a luat in jur de 20 de minute sa montez toate ledurile. Dar m-am lovit de o problema: am uitat ca am buton cu impuls iar asta are un alt tip de bec asadar n-am avut ce sa-i fac.
Supriza am avut dupa ce am montat butoanele la loc: s-a ars becul din butonul cu impuls. Celelalte functioneaza foarte bine. Sunt foarte multumit de rezultat.
Avand in vedere ca e destul de complicat sa inlocuiesc becul respectiv, o sa inlocuiesc butonul cu unul fara impuls, in care sa pot monta ledul ramas.
Am sa revin cu poze dupa ce rezolv si asta.
brd
am achizitionat leduri de la pcblayouter le-am montat atit pe clio cit si pe sandero si sunt foarte multumit.
apelati cu incredere la pcblayouter.
pcblayouter
aceste module se pot folosi si pentru inlocuirea becurilor de la butoane Solenza
- 2 geamuri electrice
- dezaburire
- blocare usi

[attachmentid=1627908227]
BogdanIce
Am comandat si eu ...abia astept sa ajunga biggrin.gif
pcblayouter
Tutorial LOGAN - schimbare bec buton avarie cu led

APASA AICI
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.