Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum sa-ti repari incalzirea la oglinda
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
Pages: 1, 2
megan2
Avand in vedere ca este destul de migalos si pierzi timp mult deci, o sticla originala functionala la dezmembrari este 50-60 lei .
Cat crezi tu ca poti plati pe cineva sa iti faca o munca ''romaneasca'' folosind o banda dubluadeziva despre care nu stii nimic (transfer termic,rezistenta la lipire, intemperii), aproximarea din ochi a materialelor(grosimea litei,lungimea,rezistenta ohm)si ''ochiul''de la aragaz?
xmisterx
La o simpla cautare pe google am gasit sticla/oglinda noua cu dezaburire la 50 de lei, are rost sa te complici cu improvizatii??

Eu sunt convins ca daca mergi la un magazin de piese auto ai sa gasesti sticla numai buna pt montaj si la un pret accesibil.

uite domnule( nu fac reclama incerc sa ajut omul)

https://www.epiesa.ro/sticla-oglinda-oglind...prod-523818564/
maryanucu
Aveti dreptate in ceea ce priveste migaleala. Nu merita improvizatiile, multumesc de sfaturi.
mihai_tomaro
Din ce vad pe epiesa.ro nu are cu dubla reflectorizare (sau poate mai bine zis cu doua zone diferite, una mareste mai mult).
Am comandat OE RENAULT 8200217947 (nu are poza) sper sa fie ce trebuie - am luat-o pe asta pentru ca scrie asferica.
megan2
Dupa ce a dat ploaia aia cu gheata si am observat ca oglinzile mele sunt degeaba am mers ca orbul cu cea din habitaclu fiindca ambele aveau incalzirea arsa.Azi am cumparat oglinzi aftermarket si spre surprinderea mea sunt mai bune calitativ decat cele originale.Am ramas placut impresionat.Pacat ca nu mai ploua acum cu gheata sad.gif .Acum cand am e inutil.
maryanucu
QUOTE(megan2 @ 25 Mar 2018, 19:07)
Dupa ce a dat ploaia aia cu gheata si am observat ca oglinzile mele sunt degeaba am mers ca orbul cu cea din habitaclu fiindca ambele aveau incalzirea arsa.Azi am cumparat oglinzi aftermarket si spre surprinderea mea sunt mai bune calitativ decat cele originale.Am ramas placut impresionat.Pacat ca nu mai ploua acum cu gheata sad.gif .Acum cand am e inutil.
*




Poti te rog sa imi zici in privat ce fel de oglinzi ai cumparat si de unde, sau daca se accepta, poti scrie si aici.
mihai_tomaro
Pe epiesa.ro mi-au spus ca elemente exterioare de Renault doar OEM, nimic aftermarket, si deci cea mai ieftina sticla oglinda stanga cu incalzire si asferica este cea la 108 lei, nimic la ~40 de lei cum apar mutle pe site. Asadar o sa-mi fac timp sa o reconditionez pe a mea...
ripper2005
Va salut.

Acum cateva zile (bineinteles ca exact in timpul ninsorii din Bucuresti, ca altfel nu se putea) mi-a cedat si incalzirea din oglinda dreapta, de fabrica.

Am incercat, mai mult din lipsa de ocupatie si pentru a vedea daca imi iese de doua ori la rand, sa o repar, la fel ca in postarea mea de aproape acum 2 ani (reparatie care inca functioneaza fara probleme).
Dupa aproximativ o ora de migala, la finalul reconditionarii, am constatat ca nu exista continuitate pe lita pe care tocmai am montat-o iar banda dublu-adeziva folosita nu mai permite desprinderea sticlei de suportul din plastic fara a deteriora cel putin unul dintre elemente.

Intaresc asfel concluzia anterioara ca decat sa investesti bani in materiale si sa pierzi timp cu incercarea de a reconditiona o sticla, care oricum s-a matuit in cei 12 ani de existenta, mai bine o cumperi de noua. Sticla m-a costat 95 de lei si a venit cu rezistenta de incalzire laminata, tehnologie mult superioara celei care a fost pusa din fabrica pe masina.

Recomandarea mea, pentru cine se incumeta sa reconditioneze incalzirea din oglinda, este sa valideze functionarea reparatiei inainte de a adera sticla la suportul ei.

Bafta!
megan2
Donez 2 oglinzi originale cu rezistenta arsa celor care vor sa isi faca de lucru cu inlocuirea rezistentei de incalzire, cu conditia sa posteze poze sau film aici cu operatiunea in cauza.
mihai_tomaro
@ripper2005: de unde si ce ai luat la 95 de lei supercalitativ? merci
ripper2005
De la epiesa, origine. Oricum altceva in afara de origine si dezmembrari sunt slabe sanse sa poti gasi cand vine vorba de elemente exterioare caroserie pentru Renault...
ricky67
Pentru cine vrea sa repare oglinda cu incalzire stiu eu pe cineva in Ploiesti.
A reparat-o la mine pe partea stanga la Renault Clio Symbol 2006 si merge foarte bine.
emrbs3
Salut,
am inlocuit oglinda dreapta ca era crapata si am constatat ca aveam incazire la ea. Nu am incalzire pe masina, deci nu a fost conectata. Daca puteti recupera partea electrica sau aveti nevoie de masuratori sarma ( grosime, lungime ) o donez.
PS. O mai pastrez o saptamana.
cosmin&b
Am procedat si eu la inlocuirea rezostentei pentru incalzirea in oglinda dreapta-fata la Scenic-ul meu din semnatura.
Interesanta operatiune.
Dupa ce am declipsat sticla, am incalzit-o usor-usor deasupra ochiului mic al aragazului.
Am tras usor si de nenumarate ori de sticla folosind lama unui cutit, cu atentie, dar chiar si asa plasticul s-a deformat putin in cateva locuri.
Cu rabdare se desprinde. Operatiune de vreo 15-20 min.
Am curatat urmele de lipici cu alcool 99.9% (5 min.)
Lița era corodata pe o portiune de cateva spire, si intrerupta.
Am numarat 22 spire in total, la o grosime a litei de cam 0.08 mm.
Nu m-am priceput prea bine sa o masor cu micrometrul, deci relativ 0.1 mm.
Nu stiu nici ce lungime avea, nici ce rezistenta, fiind intrerupta.
Am luat informatiile de aici... cam 4 m lungime.
De la un rotor de motoras de casa de marcat am procurat lita. (15 min)
Am lipit banda dublu-adeziva Bison pe partea de plastic (15 min)
Am inceput sa construiesc spirele... wacko.gif wacko.gif wacko.gif (cam 60 min)
Au iesit 24 spire. Lita mi-a ajuns exact la fix. Norocul incepatorului.
Deseara lipesc papucii pt mufa si o probez.
Revin cu concluziile
[attachmentid=1628091394]
[attachmentid=1628091395]
[attachmentid=1628091397]
[attachmentid=1628091398]
[attachmentid=1628091425]

L.E.
Am masurat rezistenta la cele 24 spire construite de mine... 17.5 ohm
Am montat si verificat... se incalzeste uniform.
Vedem la iarna daca e buna sau nu
margi
Merici pt tutorial.
to_tls
Astazi i-a venit randul oglinzii stanga a Renault-ului meu (Symbol 2006).
Am procedat asa cum este descris in detaliu in acest tutorial.

Tin sa precizez ca NU am gasit oglinda de schimb cu incalzire - doar niste no name-uri universale care se potriveau pe ambele parti si originala la 85 ron fara incalzire.
Nu am vrut sa renunt la oglinda originala asa incat m-am decis sa o repar.

Am achizitionat banda dublu adeziva auto de la Dedeman.
Am demontat oglinda, am deslipit prin incalzire sticla si am inlaturat vechea banda cu tot cu rezistenta defecta.

Dupa o curatare temeinica cu apa, sapun si alcool izopropilic a tuturor elementelor am trecut la la lipirea noii benzi si a noii rezistente.
Pt. rezistenta am folosit lita din bobina unui HDD 3.5 (nu din motorasul platanului) - este putin mai subtire dar a fost ok.
Lungime aproximativa 3.5-4 m - impedanta finala 13.4 ohmi.

Toata lucrarea a durat aproximativ 3,5 ore cu migala si rabdare.

Multumesc lui cotoi_motorizat, ripper2005 si cosmin&b pentru detalii si recomandari.

[attachmentid=1628122110] [attachmentid=1628122111] [attachmentid=1628122112] [attachmentid=1628122113] [attachmentid=1628122114]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.