Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DESPAGUBIRE CASCO OMNIASIG
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
valiy2
Salut , am si eu o problema , acum ceva timp am avut un accident cu un logan 1.6 din 2007 , Vreau sa va specific ca am dauna totala la masina , am depus dosarul de 2 luni din 30 decembrie si suntem in 30 ianuarie , la inceput mi-au zis ca dureaza 15 zile , apoi 30, apoi am sunat aproape la 2 zile si imi spuneau mereu > Dosarul este pe birou la director , dosarul este la semnat.. dosarul a fost semnat , Numai minicuni din astea primesc de 2 saptamani,Acum va intreb pe voi ce sa fac? oare mai primesc banii de la firma de asigurari? ?[attachmentid=1627865918] Cam asa arata masina ,


Am uitat sa va intreb> ? aveti idee ce suma voi primii? in mare?
sorin1983
plangere csa? citeste pe aici ca s-a mai discutat si in alte cazuri
aleksanders
fa o sesizare la csa - banii o sa ii primesti dar ei taraganeaza dosarele- bafta
valiy2
Nu am facut nici o plangere .. Ma tot mint in fiecare zi cand sun , ca trebuie sa-mi vina un plic cu suma de despagubire , asa o tin de 2 saptamani
klaus
pai fa-le si tu o reclamatie tot ... in plic.
Insa la CASCO nu are atributii csa-ul...
vallixx
Suma pe care o primesti este suma la care era evaluata masina inainte de accident.
Adica valoarea de nou, din care se scade uzura. Exista tabele atasate aici pe forum, cu coeficientii de uzura in functie de vechime si de starea de intretinere a masinii. Se mai scade ceva din suma pentru valoarea epavei si cam aia sunt banii.

Cel putin la RCA asa este calculul.
Ce nu stiu sigur este insa daca modul de calcul al unei daune pe CASCO este acelasi cu modul de calcul in cazul RCA, loic ar fi sa se calculeze la fel, dar ....mai stii ce "clauze" se scot din joben...

Asta cu plicul insa e cea mai gogonata. Banii ti-i dau intr-un cont nu in plic prin posta.
Dar na, ce asteptari sa ai de la Omniasig....
valiy2
Mi-au zis ca imi trimit prin plic suma pe care va urma sa o primesc . Dupa ce primesc plicul ma duc la banca completez un formular si le las un cont imi care imi vireaza ei banii asa mi-au spus..
klaus
Da' nu poti tu sa le lasi un cont inainte de a-ti "trimite aia plicul"?
Ce-s procedurile astea "mai aduceti dvs. un document, mai ne frasunim noi vreo juma de an, mai aduceti inca un document" etc?

Eu as citi contractul, as citi acolo care e termenul de plata si le-as depune o scrisoare cu titlul "Notificare pentru punerea in intarziere" si le spui ca de la data primirii notificarii incepe sa curga termenul pentru punerea in intarziere si le ceri, conform prevederii contractului, executarea in termenele contractuale.
Poate te-ar ajuta un avocat, pentru astfel de actiuni nu ar putea cere prea mult.
valiy2
Da poi deja am vorbit cu un avocat ,pentru ca m-am saturat de minciunile lor
argon
QUOTE(valiy2 @ 30 Jan 2013, 23:28)
am depus dosarul de 2 luni din 30 decembrie si suntem in 30 ianuarie
*



huh.gif
dil
La mine a durat aproape trei luni pana am primit banii. La mine a durat cam o luna pana s-a stabilit ca este dauna totala.
Am primit suma asigurata. Tot CASCO la Omniasig.

La mine polita era cesionata in favoarea bancii si banii au intrat in cont fara sa-mi mai ceara alte documente.

Trebuie sa te duci la ei sa faci cererea de despagubire si le dai si contul unde sa-ti vireze banii.
valiy2
Am sunat azi ,, iar si mi-au spus sa le duc numarul de cont ! cica 125 de mil
kosfunny
Ca sa primesti banii trebuie sa ai depusa cererea de despagubire . Vazand ca tu nu stii suma deduc faptul ca nu ai depus-o . Eu zic sa te duci sa completezi cererea de despagubire in care sa soliciti suma asigurata. Astfel ii fortezi sa iti calculeze valoarea despagubirii si sa iti faca cunoscut modul de calcul prin care se justifica diferenta pe care nu ti-o pot da, valoare epava si eventual fransiza.

Invatati sa discutati in scris , cu numar de inregistrare !
La capitolul CASCO se poate apela si la CSA dar aceasta are doar rol mediatic, nu poate sanctiona firma de asigurari.
Dar pana una alta eu te sfatuiesc sa citesti cu atentie contractul iar daca nu intelegi ceva pune-l pe cel care ti-a incheiat polita sa iti explice. Daca nu are habar nu mai apela la serviciile lui . Sa iti ia banii pe asigurare o pot face multi , dar sa te sprijine la necaz sunt foarte putini.

PS : Fa-ti cont in banca, altfel vei primi banii in mai multe transe .

valiy2
Cred ca nu am explicat cum trebuie,, Am sunat azi la ora 4 Mi-a mi-a zis un om de acolo ca dosarul a fost aprobat, sa am duc la sucursala lor sa completez un formular si sa las un numar de cont > asa mi s-a spus asa va spun si eu, Mi-au spus prin telefon ca am suma xx de primit care am scris-o si mai sus , asa mi-au spus asa va spun si eu!
cosmin_2300
Doar 2800 de Euro primești? Uită-te în contract la cât era asigurată ... mi se pare foarte puțin!
Shush
Preferance de 5 ani, 2800 de euro + epava e ok.
Kojak
Ceva in juru' la 75% din suma asigurata, probabil.
argon
QUOTE(cosmin_2300 @ 31 Jan 2013, 22:53)
Doar 2800 de Euro primești? Uită-te în contract la cât era asigurată ... mi se pare foarte puțin!
*



Ce ai vrea sa-ti iei doua de banii primiti? Din 2800 iti iei una identica din acelasi an si km, plus ca mai iti raman si bani din valorificarea epavei.
Sudsemnatu
nu stiu ce ai mai putea sa valorifici pe epava asta, cred ca nici 500 de euro nu iei
valiy2
Pe epava nu am luat nimic aproape pentru ca a fost tot atins cam 300 -400 euro face epava

1 Feb 2013, 11:25:
Am fost de dimineta la casco pentru a lasa numarul de cont mi-a spus femia aia de aclo inca 15 zile ca dureaza pana imi vireza banii ,, M-am saturat de Omniasig va sfatuiesc sa nu faceti asigurari la ei niciodata
kosfunny
Eu cred ca e corecta despagubirea in cazul tau. Nu vad de ce denigrezi Omniasigul in cazul asta. Din epava se pot scoate ceva mai multi bani daca o dezmembrezi .

Legat de sfatul tau, adaugat la altele ale altor pagubiti daca l-am lua in seama ar insemna sa nu mai incheiem polite la nicio firma. Si sa ajungem sa patim un necaz ca al tau fara sa im asigurati nu cred ca e bine.
Relu11
Mi se pare enorm sa stai 3 luni pana primesti banii, eu le-as da maxim 15 zile de la momentul accidentului pana am banii in cont.
I-as lasa 3 luni doar daca imi dau masina sa circul in aceasta perioada.
PS in 3 luni fac aproape 10.000 km ca sa merg la servici imi deconteaza ei taxiul?
Dupa mine isi merita reclama negativa.
Sudsemnatu
QUOTE(valiy2 @ 30 Jan 2013, 23:28)
am depus dosarul de 2 luni din 30 decembrie si suntem in 30 ianuarie
*




QUOTE(Relu11 @ 1 Feb 2013, 13:05)
Mi se pare enorm sa stai 3 luni pana primesti banii
*



cine a zis ca a stat 3 luni? La colegu' a durat 3 luni pentru ca s-a stabilit dupa o luna ca a fost dauna totala. A fost nevoie de deviz, o expertiza probabil etc. Doar nu crezi ca vine unu de la asigurari, se uita la ea, zice da domne e dauna totala, scoate portofelul si iti da banii.
Si eu am avut o problema mica pe casco cu Omniasig, ca au platit tarziu..dar pana la urma s-a rezolvat ok.
Cred ca din alea de genu'...plateste imediat, sunt povesti!
argon
Din primul post reiese ca abia a trecut o luna.
kosfunny
La Omniasig se practica si scoaterea la licitatie a epavei si e logic ca si asta e un motiv de intarziere .
dil
In cazul meu s-a facut un deviz la reprezentanta care era exact cat suma asigurata. Am insistat sa fie reparata la reprezentanta si ca nu accept in alt service decat agreat de producator (Renault). Au mai cerut inca o data un deviz de la reprezentanta (au solicitat o reducere de pret), insa valoarea nu a scazut sub pragul de a fi reparata.

De epava tot cei de la Omniasig s-a ocupat. Ei au organizat o licitatie si am vandut epava castigatorului.

Restul pana la suma asigurata a platit Omniasig-ul. S-a intarziat si din cauza valorificarii epavei. Daca optam pentru pastrarea epavei s-ar fi terminat mai repede.
Marian66
eee, pai de acolo era treaba cu plicul smile.gif
te rog sa ne zici si noua, pt cultura noastra generala: ce suma asigurata aveai trecuta in contract, si daca la final (Despabugire + valorificare epava) ai primit-o
dil
Ce plic?

Nu mai stiu exact cat a fost suma asigurata, vreo 5900 EUR (valoarea de nou cca 10.800 EUR, vechime 5 ani). Stiu ca era in euro si am primit banii in lei. Asta a fost acum 2 ani. Insa am primit intreaga suma.

LE: Epava a fost 7.000 lei, iar Omniasig a platit 18.000 lei (am gasit cererea de despagubire la servici).
Marian66
scuze, am avut impresia ca tu ai fost initiatorul topicului smile.gif
valiy2
Suma asigurata nu scrie > pe contractul meu o sa revin cu o poza a contractului de la casco si va las sa va dati cu pararea !

1 Feb 2013, 18:57:
[attachmentid=1627866315]
kosfunny
Pai suma asigurata e de 18.588 lei .
Masina e in leasing sau in rate ? Tu esti proprietarul ?
valiy2
Eu sunt proprietarul ala e contractul la casco
adrian.paul
QUOTE(kosfunny @ 2 Feb 2013, 12:37)
Pai suma asigurata e de 18.588 lei .
Masina e in leasing sau in rate ? Tu esti proprietarul ?
*



Suma aia era valabila in 2010 din ce inteleg eu. In 2012 suma a scazut la 14.923 de lei.
kosfunny
Da, da, corect !
Eu m-am uitat in fuga la ce e subliniat .
valiy2
Suma de 14.900 trebuia sa o primesc dar s-au oprit banii de dosar si banii care ii mai aveam de achitat la casco vreo 19 mil si imi mai dau doar 126 de mil oricum nu luam mai mult de 3 mi de euro pe logan
BZN
QUOTE(valiy2 @ 6 Feb 2013, 18:52)
... dar s-au oprit banii de dosar si banii care ii mai aveam de achitat la casco vreo 19 mil ...
*


Mai mult ca sigur suma e prea mare. Cine ti-a zis asta?
Cei de la omniasig sunt (sau cel putin acum 4 ani erau) de toata jena. Eu am tras de ei 5 luni pana mi-am vazut banii in cont, tot o dauna totala. Si sigur si-au recuperat paguba, nefiind vinovat.
Shush
Nu e mare deloc. Are contract semnat pana in 2017 smile.gif 19 milioane pentru ~4 ani cat au mai ramas e foarte ok.
BZN
Nu se plateste pe toata perioada asigurata. Doar se achita ratele aferente anului in care are loc dauna totala, adica in acest caz, 2012.
Shush
Daca ai contract pe un an da, daca ai pe 5-10-12 sunt sigur ca iti vor lua pe toata perioada. Pentru ca ei ti-au oferit conditii mai bune datorita perioadei mai mari.
Pai asa ne-am face toti contracte CASCO pe 10 ani ca sa platim mai putin ...
valiy2
Mi-a zis femeia de la banca ca in maxim 15 zile imi depund banii in cont a zis ca mai devreme chiar: dar nu cred:)) mai am de asteptat inca 2 saptamani
prody
Din defasuratorul ala reiese ca ai cumparat masina cu credit bancar (BRD cred) cu rata fixa in lei si suma asigurata in lei . Ai incheiat creditul? Au zis ca iti lasa tie epava?
valiy2
Bai fratilor va uitati la epava? cei da la casco mi-a evaluat-o la 15 mil am incercat sa o vand pe cont propriu si am luat 17 mil nu am scos nimic pe masina cutia a fost praf motor praf decat toba intreaga,,, Mi-a venit acas prin posta recomandat o scrisoare de la Omniasig prin care mi-a demonstrat ce suma am de primit : aveam 149. de mil mi-au oprit 15 pentru epava ca am vandut-o pe cont propriu 6 frasiza si inca 2-3 mil dosarul si mai iau 126 asa scrie pe foaie care am primit-o eu am lasat contul la banca au zis ca in maxim 15 zile lucratoare imi baga banii am 6 zile lucratoare de cand astept deci mai sunt 9 o sa va dau un raspuns ca mi-au bagat banii bft tuturor
Sudsemnatu
RECLAMA PUBLICITARA

Impotriva durerilor de cap si de ochi, folositi VIRGULA.

Acest semn de punctuatie 'delimitează grafic o pauză între părți de propoziție sau între propozițiile unei fraze, despărțindu-le pe baza raporturilor sintactice'.

Reactii adverse: nu se cunosc!
BZN
QUOTE(Shush @ 7 Feb 2013, 10:26)
Daca ai contract pe un an da, daca ai pe 5-10-12 sunt sigur ca iti vor lua pe toata perioada. Pentru ca ei ti-au oferit conditii mai bune datorita perioadei mai mari.
Pai asa ne-am face toti contracte CASCO pe 10 ani ca sa platim mai putin ...
*



Am fost si eu in situatia asta la un moment dat, e asa cum am zis. smile.gif
Oricum cred ca te-a lamurit si colegul prin raspunsul lui.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.