Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Marea Britanie va parasi UE in 2017!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
george_scala_2004
David Cameron, discursul despre Uniunea Europeana: Fara o reforma a UE, Marea Britanie se indreapta catre iesire/ Vom organiza un referendum pana in 2017

QUOTE
Premierul Marii Britanii, David Cameron, sustine discursul despre relatia dintre Regatul Unit si Marea Britanie, in care a anuntat organizarea pana la finalul anului 2017 a unui referendum privind iesirea sau ramanerea in Uniunea Europeana, care ar avea loc dupa alegerile generale, in cazul in care conservatorii ies invingatori.

In discursul sau, Cameron anunta ca vrea o renegociere a relatiei Marii Britanii cu UE, inainte de a le cere oamenilor sa voteze in referndum daca vor sa ramana sau sa iasa din Uniune, potrivit BBC.

Principalele declaratii:

    Vreau ca Uniunea Europeana sa fie un succes si vreau o relatie intre Marea Britanie si UE care sa ne mentina inauntrul ei
    Parlamentele nationale trebuie sa ramana adevarata sursa de legitimitate democratica
    Suntem o familie de natiuni democratice a carei fundatie este o piata unica mai degraba decat o moneda unica; noi cei din afara euro recunoastem ca cei din zona euro vor fi nevoiti sa faca schimbari instututionale mari.
    UK nu va adopta moneda unica si nu va face parte din zona euro
    Sa le cerem cetatenilor britanici sa continue sa accepte o intelegere europeana asupra careia au avut o putere limitata de alegere este o cale prin care ne vom asigura ca, atunci cand se va pune intrebarea, este foarte probabil ca britanicii sa respinga UE
    Ar fi gresit sa intrebam oamenii daca sa ramanem sau sa plecam inainte de a avea ocazia sa reglemantam relatia
    Daca UK paraseste UE, este un drum doar dus, nu si intors


http://www.hotnews.ro/stiri-international-...atre-iesire.htm

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-21148282

destul de probabil ca vor castiga alegerile si isi vor impune vointa...sa fie un semnal si pentru alianta usalmista de pe la noi? probabil ca da - tot ataca zilnic latrinele UE si solicita, subliminal, iesirea Romaniei din rindul tarilor acesteia...probabil ca vom asista si noi la inca un referendum similar...ar urma, in logica lucrurilor, ca cea de- doua intrebare de pe buletin, dupa cea referitoare la iesirea din UE, daca dorim intrarea in CSI...
ericj
ar fi super bine sa paraseasca UE.

Da-i naibii, ca mai mult baga bete in roate decat sa ajute.

Ce ar fi de detaliat?

De trecut nu trec la euro, desi ar putea. Au drept de veto la orice il legatura cu UE, au restrictiile lor interne pt sarantocii din UE. E ca o piatra de moara la gatul UE, sau inside man al americanilor in UE. Cum vrei sa o iei.
tatabobu
Aha, am inteles, sunt spioni americani.
Nu de alta, da' restu li se aplica multor alte tari din UE (nu musai ambele, dar aia cu "restrictii interne"...)
corbex
QUOTE(ericj @ 21 Feb 2013, 15:55)
Ce ar fi de detaliat?

De trecut nu trec la euro, desi ar putea. Au drept de veto la orice il legatura cu UE, au restrictiile lor interne pt sarantocii din UE. E ca o piatra de moara la gatul UE, sau inside man al americanilor in UE. Cum vrei sa o iei.
*


Pentru informarea ta, in cazul Marii Britanii Europa a tras ani de zile de ei sa intre, si nu invers, cum a fost cazul Romaniei, Greciei, Portugaliei. Si in Euro au vrut sa-i bage, ba chiar au insistat foarte tare, dar englezii i-au refuzat mereu. Bine au facut!
Rimio de Vassur
eu nu am inteles partea asta:

QUOTE
relatia dintre Regatul Unit si Marea Britanie
. vor sa o rupa cu irlanda de nord?

restul e absolut penibil, pudelei sau uslamisti e exact acelasi rahat mirositor.
ericj
QUOTE
Pentru informarea ta, in cazul Marii Britanii Europa a tras ani de zile de ei sa intre, si nu invers, cum a fost cazul Romaniei, Greciei, Portugaliei. Si in Euro au vrut sa-i bage, ba chiar au insistat foarte tare, dar englezii i-au refuzat mereu. Bine au facut!


Sunt de acord ca europa a tras de ei sa intre. Cu gandul sa treaca si ei la Euro, sa traga aceeasi caruta. Nu ca sa fie Gica contra.

Cum o sa ajunga UE sa fie ca SUA, atata timp cat fiecare tara are moneda ei, interesele ei, planurile ei?

l@u
oare cat de prosti crezi ca sunt englezii ca sa dea lira pe euro ?
kxz
Si a drakului de organizata caruta asta, ca sa moara anglia de dorinta de a veni...
doi trag la caruta, trei pun frana, patru stau in caruta si tot asa...
b76bgaarh
asta cu ue a fost invers. intai nu au vrut ei, dupa care nu ia mai vrut CE.
T.rac3Er
din nefericire nu pot sa ne doresc iesirea din UE, ca raul deja a fost facut. nu putem reseta la conditiile dinainte. tara a fost devalizaya, resursele vandute si ue si-au luat de la noi destul.

deci englezilor le e frica de romani atat de mult incat vor sa iasa din UE. macar asa pot sa ma simt partial bine laugh.gif ph34r.gif
adevarul e ca le e frica de tigani, si aia e marea problema, cu astia care ne-au identificat pe noi romanii si tara noastra, cu tiganii. au inventat termeni noi si au asociat niste criminali seculari cu o natie al carui teritoriu se doreste dezbinat...subtil
tony-s
Felicitari englezilor ca n-au cedat șantajului penibil practicat de germania si Franța .....foarte probabil in max. 10 ani se va destrăma construcția hidoasa numita ue....bine noi vom fi printre ultimii prosti care vom ieși.Ieri a fost Independence Day pt. Uk.

Primele săptămâni vor fi dificile pt. Englezi cu siguranță gunoaiele din germania si Franța se vor razbuna si vor încerca sa dinamiteze lira,bursa londoneza.....insa pe termen mediu si lung uk se va dezvolta puternic nefiind obligata sa mai respecte aberatiile impuse de ue si probabil va ajunge la nivel de Elveția si Norvegia - tari care nu-s membre ue si nu-s sugrumate de politicile tâmpite ale umflatei proaste merkel.

Sunt curios ce va spune azi propaganda după ce ieri toți prostovanii - guran,muscalu,mândruță...erau 100% convinsi ca uk nu va ieși din ue.
argon
PAna sa ajungem la Norvegia si Elvetia, am fost de atatea ori in Serbia, se descurca mai bine ca noi, mai bine organizati, agricultura de top, preturi servicii , utilitati si bunuri mai mici, pentru o calitate mai buna, toate astea fara UE. Deci se poate.
sorin1983
la noi e tarziu... cu ce ne mai descuram noi dupa ce s-a distrus/vandut/carat tot? cu cersitul?
george_scala_2004
QUOTE
Liderul formatiunii olandeze anti-imigratiei Partidul pentru Libertate, Geert Wilders, a cerut un referendum si in Olanda privind apartenenta la UE.

***
QUOTE
Liderul extremei dreapte franceze Marine Le Pen cere referendum si in Franta privind ramanerea in Uniunea Europeana, dupa votul britanic favorabil Brexit.


Cert e ca dupa Brexit e nevoie de o noua regandire a UE...
b76bgaarh
bagamias, trebuie sa imi fac pasaport.
tony-s
QUOTE(argon @ 24 Jun 2016, 07:24)
PAna sa ajungem la Norvegia si Elvetia, am fost de atatea ori in Serbia, se descurca mai bine ca noi, mai bine organizati, agricultura de top, preturi servicii , utilitati si bunuri mai mici, pentru o calitate mai buna, toate astea fara UE. Deci se poate.
*



Ma refeream la anglia care va ajunge in câțiva ani la nivel de Elveția si Norvegia....in rest lăsând la o parte datele statistice (salariu mediu,pib/cap de locuitor....net superioare romaniei fata de serbia).....sunt multe tari dezvoltate care se bazeazăpe agricultura...

Si-n romania ar fi mult mai bine daca n-am fi in ue - pe de o parte am atras mărunțiș de la ue fata de cat am plătit la bugetul ue....in rest am avut numai dezavantaje - suntem sufocați de gunoaiele sh germane iar când am impus taxe pt. A stopa intrarea gunoaielor sh imediat a sărit in sus germania,marile rețele străine au distrus agricultura romaneasca,ue ne-a impus un președinte si un guvern împotriva voinței poporului exprimat liber la vot
Victoras2001
Nu prea merge cu "se poate la aia se poate si la noi". Pai asa, e Elvetia unde e, ajungem si noi, nu? Ei bine, nu! Noi ajungem ca Ucraina daca suntem lasati de capul nostru. Deschidem portile larg si lasam pe oricine sa ne intre in curte pentru ceva lovele. Nu vedeti ce voteaza vitele in Parlament? Sa ramenem noi de capul nostru? Cred ca nu va dati seama ce spuneti.
tony-s
Cea mai puternica si sănătoasă creștere economica romania a avut-o in perioada 2000-2005 când nu eram in ue....ca sa nu mai zic ca ue ne obliga sa cheltuim bani pt. Tot felul de aberatii gen - drepturile viezurilor si a bursucilor,parcuri la tara in conditiile in care in spitale nu-s suficienți bani pt.copiii bolnavi de cancer sau alte boli grave.
ursul_bipolar
Esti trollu lu' ponta asa e? Vb numai ca sa te afli in treaba pe aici. Am si eu o intrebare: tu esti din ala care se plimba perpedes pe pista de biciclete corect?
tony-s
Stiu ca adevarul doare - vreau contra-argumente la ceea ce afirm eu - nu atacuri la persoana gratuite.
M.C.
Pictoras,tu lui tonies ti-ai gasit sa-i explici? icon_mrgreen.gif
RZV
QUOTE(argon @ 24 Jun 2016, 08:24)
PAna sa ajungem la Norvegia si Elvetia, am fost de atatea ori in Serbia, se descurca mai bine ca noi, mai bine organizati, agricultura de top, preturi servicii , utilitati si bunuri mai mici, pentru o calitate mai buna, toate astea fara UE. Deci se poate.
*


Tu vorbesti pe bune??? blink.gif

Merg o data pe luna in Serbia, si mizerie mai mare ca acolo nu prea am intalnit. Exceptand Belgrad, Novi Sad, poate putin si Nis, e o saracie crunta, lucie, tiganie, cum doar prin unele sate din Oltenia mai vezi.

Mai scoate si tu capul, asa catre Macedonia, in partea de sud, nu doar in Belgrad si Voivodina.

..aaa...si mai iesi putin de pe drumurile pricipale de tranzit, daca vrei sa vezi viata adevarata. E asa de multa saracie, incat nici macar supermarket-uri nu gasesti. Ce sa mai pvestim de servicii? Preturile produselor locale, da, sunt jos, pentru ca si saracia e mare, si altfel nu ar mai cumpara nimeni nimic.
Victoras2001
[attachmentid=1628036538]
tony-s
Anglia e mult mai dezvoltata decât media ue.....așa ca steagurile alea ar trebui sa fie fix invers.

Alt dezavantaj al intrării in ue e ca am fost obligați sa închidem minele,termocentrale....ok n-or fi fost ele cele mai dezvoltate si performante ramuri ale industriei insa erau extrem de importante dpdv al independentei energetice a romaniei, in plus s-au pierdut o grămadă de locuri de munca pe orizontala.
Bwwlan
Ca de obicei, un punct de vedere obtuz, meschin si plin de frustrari. Nothing out of the ordinary, ca sa zic asa...
tony-s
Alte atacuri la persoana ?
ursul_bipolar
QUOTE(Bwwlan @ 24 Jun 2016, 09:36)
Ca de obicei, un punct de vedere obtuz, meschin si plin de frustrari. Nothing out of the ordinary, ca sa zic asa...
*




up.gif up.gif
Bwwlan
Teoretic, fiecare argument merita un contraargument.
Pentru anumite argumente, insa, s-a inventat conceptul de "triple facepalm".
Alea nu merita nimic in plus.
george_scala_2004
QUOTE
...indiferent cum vor vota britanicii la referendum, Parlamentul trebuie să anuleze legile de aderare și nu va face acest lucru niciodată.


Basescu dixit...

QUOTE
Conform Tratatului de la Lisabona, o țară care dorește să părăsească UE dispune de o perioadă de doi ani pentru a-și negocia ieșirea. Acei doi ani se calculează începând din momentul în care țara depune cererea oficială în acest sens… ceea ce înseamnă că viitorul guvern britanic ar avea tot interesul să tărăgăneze lucrurile și să nu depună o cerere prea rapid.


http://www.europalibera.org/a/27815599.html

Asa ca sa nu ne bucuram...inca...
M.C.
QUOTE(ursul_bipolar @ 24 Jun 2016, 10:42)
up.gif  up.gif
*


up.gif up.gif up.gif
vercingetorix
Investitorii au aruncat peste bord activele de risc si au fugit spre cele de refugiu, obligatiuni guvernamentale, aur sau yeni. După scăderea lirei sterline se preconizează și scăderea monedei europene, iar prețul petrolului a început să scadă.
Miliarde de euro au fost sterse din capitalizarea companiilor listate, cotatiile futures FTSE prabusindu-se cu 7 procente, EMINI S&P 500 cu 5% si Nikkei cu 7,6%. Se asteapta ca bursele europene sa scada cu 6-7,5%.
Lira sterlina a cunoscut un colaps, pierzand 18 centi americani, cea mai mare scadere consemnata vreodata, si ajungand la cel mai mic nivel din 1985 si pana acum. Moneda britanica a scazut cu 10%, pana la 1,33%. Euro a pierut 3,1%, pana la nivelul de 1,10$.
Standard & Poor's spune ca Regatul Unit isi va pierde probabil ratingul de credit AAA.
Obligatiunile germane au atins un nivel-minim record, randamentul ajungand la -o,3%, in conditiile in care investitorii au fugit sa-si adaposteasca banii in siguranta bund-urilor.
Actiunile de pe bursa din Hong Kong a scazut cu 5%.

p.s. eu nu inteleg, Merkel ce-a pazit ? dar Barosso ?
Zegrean ce-a facut ?
Erata unde e ? dar Mihaita Neamtu cu steagul ?
Astia sunt nebuni ? Chiar se aplica referendumul ?
Ce ti-e si cu democratia asta...
RZV
QUOTE(tony-s @ 24 Jun 2016, 09:14)
Si-n romania ar fi mult mai bine daca n-am fi in ue - pe de o parte am atras mărunțiș de la ue fata de cat am plătit la bugetul ue....
*



Vezi ca iti da cu minus. Mare de tot, vreo 18,5 miliarde Euro doar pentru perioada 2007-2014.

Dar tu, da-i si lupta pe mai departe. Nu te impiedica de detalii.
tony-s
Romania a avut la dispoziție pt. 2007-2013 prelungit ulterior pana in 2015 vreo 19 miliarde de euro efectiv de la ue (restul de vreo 14 miliarde sunt cofinantari din bugetul romaniei) iar din astea am atras vreo 70% adică vreo 13-14 miliarde,insa in același timp romania in fiecare an contribuie cu aprox. 1.1% din pib la bugetul ue adică aprox.1.2- 1.5 miliarde/an x 9 ani (2007-2015) iese vreo 12 miliarde pe care le-am plătit la ue in 9 ani - deci efectiv romania a primit doar vreo 1 sau 2 miliarde de euro de la ue in vreo 9 ani - adică praful de pe tobă.

Ca sa nu mai zic ca o parte din banii de la ue vin pt. Vrajeli gen parcuri la tara...pe când cele 12 miliarde pe care le-am plătit efectiv la ue ii puteam folosi pt. Orice - de ex. Pt. Sprijiniea producătorilor autohtoni,infrastructura...
RZV
Mai trage o data, mai baga si fondurile pre-aderare, mai revizuieste cifrele tale "urechiste", etc.

Cand ministerul de finante face publica o cifra de + 18,5 miliarde, crede-ma ca am mai mare incredere in datele alea, decat in calculele (?) tale cvasi aproximative.
MihaiD
radmasa.gif
tony-s
QUOTE(RZV @ 24 Jun 2016, 09:09)
Mai trage o data, mai baga si fondurile pre-aderare, mai revizuieste cifrele tale "urechiste", etc.

Cand ministerul de finante face publica o cifra de + 18,5 miliarde, crede-ma ca am mai mare incredere in datele alea, decat in calculele (?) tale cvasi aproximative.
*



In calculele mf sunt băgate si cofinanțările - da' alea s-au plătit de la bugetul romaniei -așa ies 17-18 miliarde - din care 14-15 miliarde sunt de fapt cofinantari din bugetul romaniei....deci si după calculele mf romania a tras efectiv de la ue vreo 3-4 miliarde in mai mult de 10 ani - fondurile preaderare au inceput sa se aloce înainte de 2007 - adică tot praful de pe toba daca împărțim 3-4 miliarde la 10-12 ani...

E la mintea cocosului ca romania nu putea atrage cu 17-18 miliarde mai mult decâta contribuit - adică vreo 30 miliarde(contribuția romaniei a fost aprox.. 12 miliarde in 9 ani)....in conditiile in care rata de absorbție e vreo 70% iar efectiv de la ue am avut la dispoziție vreo 19 miliarde pt. 2007-2013 + vreo cateva miliarde (puține) fonduri preaderare.
RZV
Tie ce iti zice asta ?

SOLD POZITIV de 18,5 miliarde Euro, cu fonduri UE incasate (fara confinantari si alte alocari).

"Astfel, potrivit datelor Ministerului de Finante, Romania a inregistrat un sold pozitiv de 18,5 miliarde de euro in perioada 2007-martie 2015, cu fonduri UE incasate, de pre-aderare si post-aderare, de 29,85 miliarde de euro si contributii la bugetul UE de 11,34 miliarde de euro."
b76bgaarh
interesant ce se va intampla cu Scotia si Irlanda de Nord. Deja au aparut voci care incita la separatism.
tony-s
@rzv

Din alea 29 vreo 14 sunt cofinantari -adică de la bugetul romaniei....repet romania a avut la dispoziție efectiv de la ue vreo 19 miliarde pt. 2007-2013 (+ vreo 14 miliarde cofinantari de la bugetul romaniei)+ vreo câteva miliarde (puține) preaderare......iar rata de absorbtie pt. 2007-2013 prelungit ulterior pana la 2015 a fost de 70% deci am absorbit efectiv vreo 13 miliarde -2007-2013+:vreo câteva miliarde preaderare in conditiile in care am contribuit la ue cu peste 11 miliarde ( vreo 13 miliardedaca punem si 2016 când am plătit peste 1.7 miliarde iar tehnocratii au atras 0 euro)

Pe lângă cameron ar trebui sa demisioneze si juncker si umflata merkel pt. Ca n-au luat nici o măsură in urmabrexit...bine umflata trebuia demult să-și dea demisia - după politicile tâmpite de austeritate impuse in ue,după ce a chemat emigrantii...dar in germania nu exista cuvântul onoare.
andreist
tony-s e troll sau e pe bune si citeaza ziarele can-can si timesnewroman din UK si el nu intelege nimic din mersul lumii ?
RZV
@tonel

Pai sari cu linku' pentru afirmatiile conform carora cei 29,85 de miliarde contin si partea de cofinantare (in ce masura, si care e SOLDUL POZITIV NET atunci). Ca sa fie clar.
Da' nu doar cifre aruncate aproximativ. Ataseaza o raportare oficiala te rog, sau macar o sursa de unde putem consulta bilantul.

Pana atunci, ramane cum s-a stabilit mai sus.

L.E. Uite, contrazi asta.

Vezi si tabele de la MF (atasamentul e alterat de logo-ul forumului, dar poti merge la sursa, sau poti reface de manuta ultimele adunari/scaderi).

Ca sa definitivam aritmetica fondurilor europene, in perioada 2007 - 31 martie 2016, Romania a primit de la Comisia Europeana in total aproape 35,6 miliarde de euro (in toate programele posibile). In schimb, tara a contribuit la bugetul UE cu 12,74 miliarde de euro. Asadar, rezulta un sold pozitiv de 22,85 miliarde de euro - "profitul" Romaniei scos din relatia cu UE.
Bwwlan
Referendumul asta e un bun exercitiu democratic. Din pacate pentru aia care arunca palariile-n sus de bucurie, la fel de inutil ca o bicicleta pentru un peste.
Mai fu' acu' vreo cativa anisori un referendum organizat in cea mai neutra (sic!) tara din Europa, unde cetatenii fura chemati la vot ca sa li se ceara parerea daca "afara, afara cu strainii din tara!" Ce sa vezi, mare minune mare, bizonii au votat exact pe gustul extremistilor de dreapta, adica "plecati dreq, Elvetia-i a elvetienilor!"

Dupa care s-au trezit ca de fapt, trebuiau sa plece TOTI strainii, inclusiv cele 2/3 din medicii angajati la acea vreme in Elvetia, marea majoritate nemti.
Aaaaaaa, poi noi n-am vrut chiar toti afara, numa' negrii, arabii si est-europenii care ie rai. Aia buni poate sa ramane. Ei, da, ce-oti fi vrut voi e una, ce ati votat e alta.

A, apropo: ziceti "pa!" miliardelor de Euro veniti de la UE pentru educatie si cercetare (cca. 32 doar in 2014).
Aaaaaa, poi noi n-am vrut sa renuntam la bani, numa' la negri, arabi si est-europeni...

Mno, pana la urma, guvernul federal a decis sa ignore votul CONSULTATIV al scrutinului si asa, toata lumea a trait fericita mai departe. Mai putin extremistii de dreapta.

La fel si cu inglejii: astia au pus botul la sforaielile lu' Johnson si ale decerevelatilor de la UKIP, dupa care or sa inceapa sa isi dea seama ca pleaca muncitori calificati, medici, studenti, firme care venisera acolo din asia TOCMAI pentru ca UK era parte din UE, City-ul se va muta la Frankfurt, samd.
Parlamentul o sa zica "we shall take it into consideration (and leave it at that)" si cu asta, basta.
tony-s
Asta crezi tu...parlamentul cu siguranță va ratifica iesirea uk din ue....acolo nu se arunca la gunoi votul oamenilor cum s-a întâmplat in romania in 2012....de altfel camertonul și-a dat deja demisia.

Anglia efectiv contribuie mai mult la bugetul ue decât atrage...așa ca va avea si mai multi bani pt. Politicile proprii in locul politicilor cretine impuse de merkel.

Extrem de dezamăgit mândruță mai ca nu plange - da asta-i prost de bubuie,aștept sa vad reacția restului de penibili de la propaganda - muscalu si guran după ce ieri sarbatoreau ca uk rămâne in ue.

Un alt mare 'avantaj' de la ue sunt o grămadă de datorii de la fmi,comisia europeana...care ne-au fost băgate cu forță pe gat.
vercingetorix
In tara unde Magna Charta exista si se aplica din 1215 nu se joaca nimeni cu votul cetatenilor.
"we shall take it into consideration (and leave it at that)" e valabil doar in periferii si bantustane precum Romania.
Nu e loc de cvorumuri si erate date pe fax la 4 dimineata... icon_mrgreen.gif
Cameron si-a prezentat deja demisia.
Alea jacta est.
tony-s
Vrajeli cu cvorumuri ai erate țin in romanika,in uk se respecta voința populatiei liber exprimata la vot....

Oricum din ce vad se pregatesc sa iasa si Franța,olanda și daca ies Italia si spania,germania rămâne practic in fundul gol
RZV
Schimba ochelarii. sleep.gif
tony-s
Partidul lui le pen a avut majoritatea la ultimele alegeri din Franța ca apoi a pierdut toate regiunile din cauza blaturilor dintre cel alte partide e altceva dar la frexit va conta votul populatiei nu blaturile dintre partide,in spania euroscepticii la fel au avut majoritatea....doar pt. Tânării frumoși si liberi ar putea fi vreo mare surpriza ca-n 2-3 ani sa iasă cele 2 din ue.

Dpmdv nu va trece mult timp pana la frexit,spexit,holexit,czexit....
RZV
Mai baga o fisa. In primul tur, da, altfel, nu a castigat nici o regiune. Iar esti "urechist". Nimic nou.

L.E. Nu iti mai edita ineptiile dupa ce le "publici". Ca nu e fair. wink.gif
tony-s
Exact asta am spus ca a pierdut ulterior toate regiunile din cauza blaturilor dintre celelalte partide insa pt. Frexit va conta votul populatiei nu blaturile dintre partide.
RZV
Asta ai editat ulterior, nu ai spus initial. Lasa vrajeala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.