Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modele de jante
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
adytym
daca stie cineva distanta intre prezoane la m3 si eventual butuc
papa_mulo
Cica este 5X114.3 cu 66.1
Sursa: http://annonces.ebay.fr/viewad/1-Jante-alu...neuf/5000914902
adytym
merci fain de informatie
tatimeu
ce inseamna ET? eu la ale mele am ET 47 sau mai bine zis j6,5 ET 47
Intreb pentru ca am vrut sa-mi iau 4jenti de aluminiu cica cu bordura, jenti de 16 dar nu se potriveau pe butuc sau cum ii spune chestiei in jurul carora sunt gaurile pentru prezoane. pe janta care am incercat-o scria j6,5 ET 43 (43,47 este diametrul acelui butuc?)
papa_mulo
Nu, diametrul butucului este acel 66.1! Daca janta are gaura mai mica nu prea ai cum sa o pui, daca corespunde e perfect iar daca janta are gaura mai mare se rezolva cu niste inele care vin intre janta si butuc si umplu acel gol!
ET sau Offset reprezinta distanta in milimetri dintre planul format de suprafata de prindere a jantei si un plan imaginar ce trece prin centrul rotii! ET este in general pozitiv, la jantele de genul formula 1 este negativ!
La linkul asta este si o poza care valoreaza mai mult decat 1000 de vorbe: http://www.gtsparkplugs.com/WheelOffsetCalc.html
ionutm82
Offset (adancimea de comprimare)

Adancimea de comprimare (ET) de la o janta, este distanta de la suprafata de montaj a rotii pana la centrul real al jantei.

Un offset pozitiv insemna ca suprafata de montaj a jantei este pozitionata in fata axei reale a jantei. Ca rezultat roata va fi mai apropiata de aripa.

In sens invers, un offset negativ va duce la deplasarea suprafetei de montaj in spatele axei reale a jantei. Efectul este ca roata va sta in afara aripei.

[attachmentid=1627559285]

Pentru Megane 3, potrivit configuratorului asta ET=40 pt jantele de 16'' si ET=45 pentru jantele de 15''.

Ca tot vine iarna si trebuie sa ne incaltam masinile pentru iarna, m-am gandit ca ar fii interesant sa vedem care este diferenta dintre diametrul rotilor pentru 195/65/15 si 205/55/16. Cam astea sunt rezultatele:

195/65/15
Diametru janta = 15'' = 38,1 cm
Inaltime anvelopa = 65%*19,5 cm = 12,675 cm
=> Diametru roata = 38,1 + 2*12,675 = 63,45cm

205/55/16
Diametru janta = 16'' = 40,64 cm
Inaltime anvelopa = 55%*20,5 cm = 11,275 cm
=> Diametru roata = 40,64 + 2*11,275 = 63,19cm

Dupa cum se vede diferenta este foarte mica, adica 0,26 cm. Pentru echiparea de iarna oscilez intre jante 15'' + cauciucuri iarna si doar cauciucuri de iarna pentru jantele de 16'' din dotarea standard a masinii. Mai am o singura necunoscuta, si anume pretul unei jante de tabla (+ cele 5 prezoane aferente). Daca are cineva aceasta informatie, raman recunoscator.
papa_mulo
QUOTE(ionutm82 @ 13 Oct 2009, 23:37)

[attachmentid=1627559285]

Pentru Megane 3, potrivit configuratorului asta ET=40 pt jantele de 16'' si ET=45 pentru jantele de 15''.




Vezi ca alea sunt ET ale jantelor pe care le livreaza ei(rcdesign), ET-ul "oficial" pentru megane III e cel inscris pe jantele originale(se pare ca 47 la janta 16 si 49 la janta 17).
ciprians
Oficial la reno janta de tabla e 185ron+pret la prezoane (cred ca 5 ron de unu').
Prefer pana la urma varianta cu 15 + cauciucuri. Mai putina bataie de cap cu schimbatul cauciucurilor.
ionutm82
Multumesc @ciprians. Daca astea sunt preturile si eu cred ca voi alege tot varianta cu jante pe 15.
redpipe74
vreau sa iau niste jante sunt 7,5*16 ET 38 sau ET 48 ,merg pe M3?ms.
caty2k
Va recomand cu cea mai mare placere firma www.pro-line.ro (scuze la admini ca postez link) ... am comandat de la ei wolfrace pro-lite 7x16 et 35 ... sunt foarte multumit de ele. Singurul dezavantaj pentru unii care nu suporta ... are 2 prinderi: 5x108 si 5x114.3 (daca ai megane si laguna, te-ai scos) smile.gif

Pret 30.03.2010 ... 1740lei/set ... zona de ridicare vis-a-vis de spitalul budimex(intre blocuri)
tatimeu
acum am sosit de la schimbat jenti. Am pus astea
http://www.rial.de/ 2.000 lei cu tot ce inseamna inclusiv demontat caucioace, montat, valve echilibrat etc. Ce spuneti? Dau bine? Puteti sa criticati sau L..... caci nu ma supar.
Poze cand apuc caci acum sunt la scarbici.
Hack
Pana nu vedem pozele cu ele pe masina nu ne putem pronunta, pe mine sincer nu ma atrage modelul smile.gif .
tatimeu
promit ca fac, dar imi era putin jena acolo in atelier. Initial am vrut alt model dar nu era pentru megane. Tot pe negru; acum stau si ma intreb (le-am luat intr-un moment de exaltare) oare cum or arata dupa 5kkm prin romania (pietre, nisip si alte porcari) se duce, cojeste zgarie negrul acela? Tot singur imi raspund si ma consolez (o sa vad eu; fudulia si prostia blush.gif )
Dar ce bucurie avem si noi barbatii-baietii in viata daca nu masina si berica la hodina?
Hack
QUOTE(tatimeu @ 1 Apr 2010, 13:25)
acum stau si ma intreb (l-am luat intrum moment de exaltare) oare cum or arata dupa 5kkm prin romania (pietre nisip si alte porcari) se duce cojeste sgarie negrul acela? Tot singur imi raspund si ma consolez (o sa vad eu; fudulia si prostia blush.gif )
*


Sunt in aceeasi situatie ca si tine sad.gif .
tatimeu
si ce poti sa zici? cum s-au comportat sau inca sunt noi si nu au avut bietele cand sa dea piept cu "Frumoasa si Mereu Surprinzatoarea Romanie"
Hack
E prea curand sa pot spune ceva, nici macar nu am spalat masina de cand le-am pus sus, vom vedea in timp cum se comporta...
tatimeu
ceva poze nu ai ?
Hack
ohmy.gif Nu le-ai vazut? tongue.gif Vezi aici.
tatimeu
pun si eu doua poze dar sunt cu telefonul
Scuze de calitate
[attachmentid=1627608721] [attachmentid=1627608722]
Villanueva
Jante Megane 3 !
semit
QUOTE(tatimeu @ 1 Apr 2010, 19:05)
pun si eu doua poze dar sunt cu telefonul
Scuze de calitate
[attachmentid=1627608721] [attachmentid=1627608722]
*




ar fi aratat bine pe 17 cu cauciuc talon 45... asa .. arata foarte cuminte
Hack
Prea cuminte icon_mrgreen.gif
tatimeu
eu sunt un baiat cuminte
Stiu ca ar fii stat mai bine motanul cu adidasi mai nervosi dar cum e stapanul asa si animalutele din ograda. Ce sa fac acum ca si asa a sarit consoarta pe mine (mobila noua in sufragerie etc etc, in van ii spun eu ca placere mai mare decat masina nu e dar? nevasta- cand ne-am luat acum 11 ani am spus ca asa de draga imi e ca asi manca-o, acum imi pare rau ca nu am mincat-o)
Hack
Sa le folosesti sanatos!
B-07-UWA
QUOTE(Villanueva @ 1 Apr 2010, 18:14)
Jante Megane 3 !
*





cu jantele alea pe care le-ai pus tu mai sus,iti tremura si dintii din gura pe drumuriile patriei,n-ai ce face cu ele,doar de design
adytym
frumoasele jantele de pe modelul alb , daca stie careva unde gasesc si eu asa ceva sau macar ce marca sunt .
pentru tatimeu , trebuia sa pui un pic mai late si ceva pe 17 , cred ca ai pus cauciucele vechi.
oricum arata mai bine decat cele de la reno, sa le folosesti sanatos
redpipe74
de jantele astea ce ziceti,ar merge pe megane 3 alb,poate chiar cu etrieri vopsiti rosu??si ca sa pastrez linia cam stridenta am gasit si niste huse.
Villanueva
QUOTE(B-07-UWA @ 1 Apr 2010, 21:28)
cu jantele alea pe care le-ai pus tu mai sus,iti tremura si dintii din gura pe drumuriile patriei,n-ai ce face cu ele,doar de design
*



In poza 3 jantele sunt pe 17" ... se tremura mai putin !


adytym : vezi si tu aici !
semit
QUOTE(redpipe74 @ 1 Apr 2010, 21:37)
de jantele astea ce ziceti,ar merge pe megane 3 alb,poate chiar cu etrieri vopsiti rosu??si ca sa pastrez linia cam stridenta am gasit si niste huse.
*



husele erau la oferta pe cocalari.com?
Hack
Nu scot astia si Megane 3 Manajer? rolleyes.gif
tatimeu
astea au fost cele mai late pe care l-am gasit 7,5x16.
pentru drumurile noastre eu zic ca sunt bune e adevarat da mult mai bine la imagine pe 17 ce sa mai ziv de 18 dar tin la organele mele interne.
robism
Poate cineva sa-mi propuna si mie ce model de jante ar arata bine pe un M3 Sport Tourer culoare gris cassiopee. Multumesc.
tatimeu
ce zici de astea? iti surade ideea
http://wheelbase.v2.ro.alcar.fdi-dm.de/all...1&fdi_key=19107
robism
Nu am reusit sa deschid pagina sad.gif
caty2k
Sa ma laud si eu putin ... ieri am montan pe masina jantele, sunt wolfrace pro-lite 7x16" cu anvelope 225/50/16 ... stabilitate perfecta, nu prea mai merge sa plec cu "scartz" dar nu-i problema, trage perfect, aderenta perfecta.
bebecool
Ce figura fioroasa are masina acum tongue.gif
aphophis
poti pune mai multe poze? ca din ce vad arata supertare meganelul
mitzaB
Three Face Mito 6,5x16
caty2k
Alte poze cu titiul, o sa fac altele din unghi si restu in curand ... anvelopele sunt Fulda Carat Extremo, cumparate sh dar noi (au 2000-3000km reali).
Hack
QUOTE(caty2k @ 2 Apr 2010, 16:50)
...cumparate sh dar noi (au 2000-3000km reali).
*


rofl1.gif Tare asta!
redpipe74
QUOTE(mitzaB @ 2 Apr 2010, 14:20)
Three Face Mito 6,5x16
*


folie cea factor de vizibilitate are pe spate si cat te a costat?
mitzaB
Pe spare 5% permisivitate lumina, cea de pe fata 65%permisivitate lumina.
Este folie LLumar, si a costat 700Ron toata masina
P.S. Cea de pe fata nu e omologata RAR, ca e mai inchisa decat vor ei.
robism
Voi primi masina cu genti de tabla 195/65/15, cauciucuri all season si m-am gandit sa le pastrez pentru iarna iar pentru vara sa pun ceva jenti pe 16 sau 17 cu cauciucuri de vara. Problema e ca nu sunt sigur daca anvelopele all season sunt suficiente iarna ? Ce pareri aveti ? Mersi.
semit
ce vei primi vor fi de vara wink.gif
M i h a i
unele slabe de vara... wink.gif ceva gen nct..ca sa nu zici ca nu ai roti..
robism
Nasol, atunci probabil am sa incerc sa le vand si voi pastra doar jentile de tabla pentru iarna iar pentru vara am sa iau ceva cauciucuri mai bune cu niste jenti frumoase dar inca nu stiu daca e mai bine pe 16 sau 17. Sincer mi-e cam frica cu cele de 17 din cauza gropilor desi ar arata mai bine. sad.gif
caty2k
@robism: poti sa pui jante si pe 19" daca stii ca mergi frumos, pe 17 ca sa nu prea simti gropile eu unu recomand 205/50/17 iar pe 16" recomand 205/55/16(stock). Eu masina o fac sport, arcurile tre sa apara smile.gif am anvelope 225/50/16 si imi tremura putin dintii! smile.gif
tatimeu
QUOTE(robism @ 2 Apr 2010, 08:48)
Poate cineva sa-mi propuna si mie ce model de jante ar arata bine pe un M3 Sport Tourer culoare gris cassiopee. Multumesc.
*



ce zici? la fel arata si pe a ta
[attachmentid=1627609850] [attachmentid=1627609851]
robism
Pana la urma tot am reusit sa intru pe acel site cu configurator, intr-adevar sunt jenti superbe acolo. Mersi mult de ajutor si de sfaturi. Acum nu-mi ramane decat sa fac o alegere, sper ca buna. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.