Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antena radio "eleganta" pentru Clio Bicorp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
ComanRazvan
Dupa o saptamana de asteptare mi-a sosit in sfarsit antena "cea mica".
Receptia posturilor radio este la fel de buna ca si cu antena originala.

Avantaje : nu mai trebuie demontata cand se spala masina la perii, plus ca arata mult mai bine (dupa parerea mea).

Cod piesa : 6561.N3

Pret : aproximativ 30 ron (depinde de unde o achizitionezi)
hellcat
QUOTE(ComanRazvan @ 16 Nov 2012, 13:17)
Cod piesa : 6561.N3
(depinde de unde o achizitionezi)
*


Codul e de citroen, asta asa pt curiosi.

N-ar strica sa mentionezi si sursa de inspiratie, daca tot ai descoperit apa calda.
ComanRazvan
Ideea este de pe blogul TheClioTeam.

Si nu, nu am descoperit apa calda! Am considerat ca asa cum este topic cu duzele de parbriz de Citroen (de care eu nu am stiut ca se potrivesc pana sa vad aici), am facut acest topic pentru cei care nu stiu ca aceasta antena se potriveste si pe pe Clio!
romeo_id
Pai eu asa o recunosc pe a mea prin parcare... dupa antena. Ca oricum e mai joasa decat ... 80% dintre masini. Plus de asta am receptia cam proasta cu antena normala. Zi-ne si noua cum e receptia in afara orasului, eu in afara orasului pierd deseori semnalul la radio. Cred ca are gandaci pe traseul radio-antena.
ComanRazvan
Receptia rea a posturilor de radio in afara localitatii nu este "problema" antenei de la masina ta, ci a acoperirii postului de radio! Eu nu observ nici o diferenta intre cele doua antene!
S4b1n
Interesant. Stie cineva daca e acelasi filet si la Bicorp si la Symbol? Eu de exemplu am antena in partea din fata a masinii, dar tot as vrea sa montez una mai scurta.
ComanRazvan
Nu se potriveste. Antena de Symbol are filetul diferit.

p.s. In prima poza antena din stanga este de Symbol!
balanel
Stiti cumva, la cea de Symbol, ce dimensiune are filetul?
balanel
Am luat o antena cu 2 filete disponibile, M5 si M6.
A fost bun cel mai gros, banuiesc ca M6 este.
[attachmentid=1627861348]

Are 17 cm si da bine pe masina. Cost 25 de lei + transport.

O sa revin cu info si despre cum receptioneaza semnalul.

Apropo de semnal, poate stie cineva cum se transmite de la partea mobila a soclului de antena, la cea fixa (adica intre cele 2 puncte rosii). As vrea sa dau pe acolo cu ceva spray de contacte, ca s-o fi oxidat de atata timp, dar nu stiu unde. Poate sa desfac capacelul marcat cu verde?
[attachmentid=1627861384]
S4b1n
Marfa. Dupa ce o testezi, sa ne spui si noua cum sta cu receptia si de unde ai luat-o smile.gif
vallixx
Si pe mine ma intereseaza receptia, pt. ca tin masina intr-un garaj foarte mic ca inaltime si sunt obligat ca antena stock sa o "culc" aproape cat sa atinga plafonul.

Cand ies, daca o las asa am receptie proasta, deci trebuie sa o frec zilnic sus-jos.
Asa cu o antena mica as rezolva problema, cu conditia sa nu ma penalizeze la receptie.
D-Ice
Am schimbat si eu antena originala cu una mai scurta, cea veche s-a rupt. Receptia este la fel cu o exceptie: Rock FM merge mai prost pentru ca are semnalul cel mai slab.
Normal antena lunga = semnal bun.
Ce tip de antena scurta merge mai bine ca una lunga?
Adica in afara de design nu vad alt motiv sa pui antena mai scurta decat originalul. Si din cata electronica stiu antena se acorda cu radio pentru performanta maxima. Asa provizoriu merge si cu sarma.
BannedHost
NU exista ceva amplificatoare de semnal ? sub surubul de fixare este loc destul pentru unul... de exemplu la pejo 307 are un micro amplificator... prinde mai bine de 10 ori posturile de radio. rock fm nu e o problema, in schimb la symbol e..

Nu de alta dar este singurul post cu muzica buna
balanel
Cu antena asta pe care o am eu, Rock FM incepe sa se auda intrerupt in zonele unde se intrerupe si convorbirea pe telefonul mobil. Ce-i drept, cu antena originala, nu se intampla asta.
Nu stiu exact care e treaba cu acordatul antenei, cert e ca dupa ce am pus antena asta noua, am cautat din nou posturile, si le-am reprogramat pe cele 6. Si cred ca au fost ceva diferente: de exemplu la europa fm, nu mai aparea in dreptul postului, cifra pre-setarii, la mine 4, dar la national fm, aparea, anume 6.


L.E. Am mai ridicat un pic antena, de la 45 grade cam la 60 de grade, si am constatat o imbunatatire a semnalului.
Totusi, fata de cea originala, e o usoara scadere de semnal, sa zic maxim 30%, in conditiile in care asta noua are 17 cm, iar cea veche cred ca 60.
D-Ice
Ai dreptate BannedHost, din fericire a ramas cam singurul post de radio care merita ascultat. Offtopic.
Ontopic. Unde gasim un amplificator de semnal care sa incapa acolo. Alimentare ar fi de la plafoniera.
balanel
Da, ar fi ideal un amplificator, dar sa fie simplu de montat, fara a taia vreun fir.
vallixx
Ala primu' de l-ai postat e chiar bun.
Pret mic, mufe mama-tata deci nu stai sa tai fire, il pui chiar in bord la iesirea din radio, iar un 12V pt. alimentare gasesti p'acolo prin manunchiul ala.

Balanel, nu ne-ai spus de unde ai luat antena....
balanel
De aici.
andutu
[attachmentid=1628008863]
Am un semnal cam prost, asa ca am desfacut antena , unde era filet era destul de oxidat asa ca am curatat si gresat.Am luat un aparat de masura si am masurat cele doua puncte din imagine unde intra antena si unde infuletezi surubul.Nu exista continuitate.
Trebuie sa existe continuitate , sau nu?
am tot frecat-o pe toate partile dar nu am reusit sa o desfac am bagat niste wd40 am mai miscat balamaua nu vrea deloc.
devilgenius
Da, trebuie sa fie continuitate... cum vrei sa iti mearga radio daca antena nu este conectata la player ? smile.gif)

Probabil s-a oxidat surubul/nitul ce este sub acel capac din lateral...

Eu am avut alta problema cu suportul si a trebuit sa il schimb, am gasit ieftin (12 lei) de la ASAM, si dupa 6 luni de zile inca merge perfect.
andutu
Este semnal si fara antena pusa si merge radioul , insa se observa ca nu e semnalul foarte bun deoarece cam gajaie cate putin.
Am mai luat de la ASAM produse si sunt de c*** ,plastice de proasta calitate.
tulin
trebuie sa fie continuitate altfel ai auzi numai paraziti in boxe
devilgenius
Stiu ca sunt de caca, dar nah... probabil am prins lot bun... smile.gif))
Radioul merge si daca atingi cu degetul conectorul din spatele playerului, dar asta nu inseamna ca o sa ai semnal bun oriunde/ in mers.
andutu
pai asta zic si eu daca in bucuresti aud paraziti asa cum zise tulin cand ies din oras ce fac? bag CD smile.gif).
7700424887 - 120 Lei originala
Asam = 15 lei

Imi este frica daca pun Asam sa nu pice apa in masina pe acolo.
devilgenius
Umplii golul din suport cu silicon auto, fixezi suportul pe plafon, il strangi cat poti de tare si dupa cureti restul de silicon care iasa pe langa suport.
Merge 100%, a mea e asa de vre-un an de zile si nu ploua in masina ! wink.gif

Pacat ca nu am o poza sa iti arat cum e.

Mie imi intra apa in masina si cu soclu original. radmasa.gif
andutu
Mie nu imi intra...si nu prea sunt adeptul improvizatiilor.Maine ma duc prin vitan ca am treaba si trec pe la autocobalcescu sa vad exact pretul
z_fdd bacau
si eu am pus tot ASAM dupa ce mi s-a rupt aia originala
in iarna cred ca face anul si nu am probleme... poate si eu oi fi fost norocos smile.gif
andutu
In functie de ce pret imi vor spune o sa ma decid.
Asta de la Asam cum are balamaua? la fel ca cea originala? Zic sa nu "flancane" la viteza...
z_fdd bacau
e mai slaba, ce-i drept, dar e posibil sa fie de la WD40, ca i-am pus sa-i ajunga si sa nu se mai blocheze ca aia originala...
devilgenius
Daca o pui pe pozitie si strangi surubul cu simt de raspundere, nu o sa iti miste sus jos singura. smile.gif
Cea originala are un nit sub capacul acela de plastic, cea de la asam are un surub care intra in capatul suportului, intr`un metal foarte prost, daca dai surubul peste cap, mananca filetul...

Eu zic ca prostia aia nu merita mai mult de 30 lei, chiar daca e originala.
andutu
Gata, am sunat la auto marcus le-am dat codul ala au zis ca nu se mai fabrica si ca acum este
8200684863 care costa 20 Lei

Soclul este identic cu celalalt de origine dar sistemul de reglaj sus jos este diferit.
Soclul initial - antena o puteai regla in doua pozitii sus si aplecata adica pozitie normala
Soclul actual - o poti regla si mai sus si mai jos cum a zis si colegul devilgenius cred ca principiul este la fel ca cea de la ASAM are o piulita sub capacul de plastic, nu am desfacut sa nu las urme pe plastic.

[attachmentid=1628008991] [attachmentid=1628008992]
devilgenius
Sa nu patesti ca si mine, sa iti cada antena singura pe plafon... se misca greu sus jos ?
andutu
Daca se misca usor o mai strangeam eu dar nu a fost nevoie, se misca destul de greu, asa ca am lasat-o reglata de la mama iei biggrin.gif
devilgenius
E bine atunci. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.