Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Boxe fata Clio 10cm - cele de sus pe bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
zerillos
Vreau sa imi cumpar boxe pt. Clio model 2000 ... le am sus pe bord, sunt de 10cm diametru, dar nu stiu daca trebuie pe 2 sau 3 cai. Nu vreau sa cumpar pe 3 cai ca poate nici nu duce sistemul si arunc aiurea banii. Alea vechi cred ca erau pe 2 cai. Stie cineva de care pot sa pun ???
gyncs2u
Salut legat de difuzoare poti pune orice vrei tu doar sa respecte impedanta la cele de vrei sa le inlocuiesti 4 ohm /5 ohm/8 ohm etc si cel mai bun factor de decizie pentru a cumpara niste difuzoare noi este urechea ta daca suna bine alea sunt cele mai indicate de a le schimba pe cele vechi lasa la o parte toate etichetele si specificatiile la nush ce firme etc.....daca suna bine cumpara far nici o grija in esenta nu firma conteaza ci sunetul care nu pacaleste pe nimeni...... wub.gif

14 Nov 2012, 17:44:
si am uitat sa spun ca nu conteaza cate cai au 1 ,2,3,4 etc dar sa fie putin mai mari ca puterea amplificatorului pentru a nu avea suprize neplacute de ex:daca ai amplificator pe 4 ohm poti pune linistit difuzoare de 8 ohm dar acestea vor fi alimentate la jumatate din puterea amplificatorului de fel este bine sa respecti puterea reala a amplificatorului pentru a nu functiona fara rost de fel la un amplificator de 10 w folosesti difuzoare de 15w 20 w dar nu prea mult ca pierzi din randament....

Numai bine:) rolleyes.gif biggrin.gif
karaoche
salutare,
am avut aceeasi problema.am rezolvat-o altfel: am schimbat difuzoarele din bord cu unele JVC, dar am fost total nemultumit.asa ca am ,mai adaugat niste difuxoare de 13, parca MAC, in spate. acum sunt multulit. se putea si mai bine, dar...dupa buget.
apropo, aacum vreo 2 saptamani avea de vanzare cineva pe form niste difuzoare ovale marca JBL. foarte bune . erau 100 ron.
acum cu cele mac si cu cele jvc in bord se aude mai bine. daca nu ai treaba cu toba se aude bine. rolleyes.gif
nu mai bine. blush.gif
multi km fara incidente. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.