Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scurgeri din motor 1.2 16V
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
bylexus
Buna domnilor.
Am o problema si as dori sa o dezbat cu voi si sa-mi oferiti -daca se poate- sfaturi.
Asadar, masina din semnatura o am din data de 2.07.2012, deci 4 luni si 5200 km, iar in acest weekend cand am plecat la Stana de Vale am remarcat la destinatie faptul ca pe motor se gasesc ceva urme ca urmare a unor scurgeri din motor.
Atasez pozele ca sa-mi puteti spune din ce conducta se scurge acel lichid si ce fel de lichid este.
Dupa parerea voastra ar trebui sa merg la reprezentanta pentru o inspectie?

Remarc, 5000 de km cu un stil de condus la maxim 3000 de ture.
Multumesc mult.
lucianm
furtunul acela este de la recuperare vapori de ulei, iar ce se vede este ulei.
mai ales ca masina este noua si in garantie du-te cu ea la reprezentanta.
BannedHost
Cred ca a dat pe afara surplusul de ulei... (acesta fiind peste maxim)
romeo_id
O sa scoata furtunul si o sa-i puna un inel cu surub. Nu pare deloc o problema serioasa... ti s-a miscat probabil in timpul mersului. Mi se pare cam ciudat ca furtunul e pus asa simplu fara clema...
espacern
Asta inseamna ca motorul functioneaza....
Nu este o problema asa importanta chiar daca pare....murdar.

@+
zambiee99
mi se pare interesant ca nu are nici un colier, verifica nivelul uleiului sa fie in regula, si daca este in regula atuncea sa treci pe la garantie numai daca nu ai ce face intr-o zii
bylexus
In urma celor sesizate de voi am trecut in aceasta dimineata pe la reprezentanta.Am discutat cu un mecanic care m-a poftit in service unde s-au uitat inca vreo doi insi la motor si au spus ca nu e nici o problema....au scos furtunul, l-au sters cu o carpa care o aveau la indemana si l-au bagat inapoi... si mi-au spus sa sterg bine bine zona si sa tin sub observatie problema, iar daca mai apare vreo scurgere mi-au spus ca-mi vor schimba furtunul.
Atat pentru azi, multumesc mult pentru ajutor.
Cauze invocate de ei: probabil ai fortat unpic mai tare motorul....
espacern
Ala este un furtul din cauciuc mai poros si se mai intampla sa scape pe langa......la turatii mari.
Mergi linistit ca e bine.

@+
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.