Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema larma ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Eugen M
Va salut !

Dati-mi va rog si mie niste sfaturi :
Am instalat pe masina un sistem de alarma ASTRA , seria 200 . De cand am luat-o (SH) nu am „ vazut „ sa mearga alarma daca o ating sau ma apropii prea mult de masina , doar daca incerc sa trag de usi sau cand ramane cate o usa deschisa , incepe sa sune .
In partea stanga , la parbriz am doua piese , unul cred ca este microfon si celalalt un led IR , asa o fi ? si cum verific daca functioneaza ?[attachmentid=1627847222]
adrian2011
ledul mie imi pare a fi un simplu led care iti arata starea alarmei.cel putin la mine asa era.si defineste mai exact ce intelegi tu prin "ating".
Eugen M
QUOTE(adrian2011 @ 30 Oct 2012, 20:40)
ledul mie imi pare a fi un simplu led care iti arata starea alarmei.cel putin la mine asa era.si defineste mai exact ce intelegi tu prin "ating".
*




In primul rand , imi cer scuze ...acum am observat ca nu a luat (sau nu am batut ) litera A in subiect . Daca este un led normal , ar trebui sa se aprinda , la mine nu se aprinde , o sa-l dau jos sa vad ce e cu el , daca asa trebuie sa mearga . Cand spun atins ....trag de oglinzi sa le inchid sau sa le deschid cu alarma pusa si...nu se sinchiseste . Pe bord imi palpaie un led rosu .

Multumesc
Yan78
Ledul este doar pentru a indica starea alarmei .
Microfonul ala pare a fi un senzor de geam spart .
Cand tragi de usi iti activeaza alarma pentru ca ai un senzor de soc pe undeva , poate chiar in unitatea centrala a alarmei .
Pentru a se activa alarma la apropierea unei persoane de masina ai nevoie de un senzor perimetral cu microunde . Adica bataie mare de cap . smile.gif
vallixx
Dap, ledul ala imi pare si mie led de stare, nicidecum IR.
Nici n-ar avea ce sa caute IR, telecomenzile functioneaza pe RF, nu pe IR.
Iar daca ledul nu se aprinde, probabil e ars sau neconectat.

Sezorul celalalt e de geam spart. Ala poate fi de 2 feluri: microfon (care detecteaza zgomotul produs de spargerea geamului) sau volumetric (care detecteaza modificarea volumului de aer, si care poate fi declansat si daca zboara o musca prin dreptul sau).

Ambele arata oarecum la fel, e greu sa ma pronunt de care este, dar mie imi pare a fi tip microfon.

Referitor la cum verifici e simplu: te bagi in masina, armezi alarma si dai din maini in fata senzorului. Daca e volumetric, pleaca alarma.
Daca e tip microfon, spargi geamul tongue.gif......sau cauti pe net un sunet de geam spart, il bagi in telefon, te bagi in masina, armezi si redai din telefon sunetul de geam spart.
Telefonul pune-l in apropierea microfonului, dar nu prea aproape de el, cam la 20 cm.
Eugen M
Va multumesc !

O sa scot ledul sa-l masor (inca nu am facut-o ) . In ce priveste senzorul perimertral , se pare ca este optional , si ...nu-l are . Pe unde este instalata de obicei ? „OVERRIDE” la ce se refera ? la „sarirea peste alarma ”......?


Cu stima ,
Eugen M
Va salut ...

Stiti cum sa scot ledul din soclu ? M-am īnvārtit azi pe langa el , dar....imi e frica sa nu-l stric .

Multumesc !
adrian2011
partea de jos e cu filet.il prinzi in partea de jos cu un patent cu varf subtire,il desfiletezi si iese.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.