Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nissan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Forum Nissan
logan11
Buna ziua,
Nissan X-trail T31/D,ce tip de ulei de motor sa cumpar din comert ?La service ma costa la o intrebare de rutina 800ron,fara manopera si filtru.
masina este 2.0dci cu filtru de particule,motor tip M9R,putere 110kW.An fabricatie 2007.
mac1
Ulei 5w30.
Intra 7,5 litri in motor. Poti sa pui Elf, Castrol, Mobil, etc....depinde de banii care ii ai in buzunar.
Uita-te pe bidonul de ulei sa aiba norma ACEA C3. Este ulei special pentru motoare echipate cu filtru de particule.
Filtrul de ulei te costa undeva la 30 lei. Filtrul de aer undeva la 70-80 lei.
Daca cumperi consumabilele si le schimbi la un service de "cartier" te costa totul cam jumatate din suma ceruta de reprezentanta.

Cealalta jumatate (care o cere in plus reprezentanta) este pretul stampilei pe cartea de service a masinii.
T.rac3Er
am evitat masinile servisate in curtea blocului. nu stii ce naiba a facut gigelul ala si daca intr-adevar a facut inlocuirea.
la ulei uite-te la compartimentul motor ce recomanda fabrica si cauti in comert.
dar 800 lei fara manopera mi se pare de departe o suma nesimtita

http://www.autokarma.ro/Grupe.aspx?TipautoId=16316

aici gasesti preturi pt diverse .... la masina ta.
mac1
Hai sa-ti spun eu suma. La reprezentanta un schimb de ulei si filtre costa 1100lei.
Filtrele si uleiul costa 450-500 lei. Manopera la un service particular costa 100lei.
Cei 600-650 lei ramasi nu ti se pare ca sunt ceva banuti?
Sunt atatea service-uri particulare cu mecanici buni care lucreaza si bine. Mecanicii de la reprezentanta sunt numai pusti veniti de pe bancile scolii, fara un bagaj de cunostinte prea mare si care lucreaza pe un salariu de mizerie.
Un mecanic bun isi face propriu service si nu sta la mila altora.
Iar acolo in curtea blocului cum spui tu, poti sa stai si pe langa masina. Si ca sa stii cat de cat elementele necesare despre masina ta (cat ulei intra, cat costa piesele, etc) nu-i rau deloc.
Dar daca te tine buzunarul si nu ai catel, nu ai purcel si nici o obligatie in viata asta, atunci poti sa arunci cu banii si sa faci ce vrei cu ei.
JOHNNYSM
Salut tuturor,

Poate careva dintre voi sa-mi spuna daca a folosit uleiul 8100 X-clean 5W-30 de la MOTUL , si daca da cum se comporta.

alexov
QUOTE(logan11 @ 7 Oct 2012, 14:00)
Buna ziua,
Nissan X-trail T31/D,ce tip de ulei de motor sa cumpar din comert ?La service ma costa la o intrebare de rutina 800ron,fara manopera si filtru.
masina este 2.0dci cu filtru de particule,motor tip M9R,putere 110kW.An fabricatie 2007.
*



Salut, eu as recomanda uleiul asta
Liqui Moly
iti intra 7.4 litri in motor si 0.4 litri in filtru, deci 2 x 4 litri ar fi cumparatura optima.
mie si 100 de ron mi se pare mult manopera la un service de cartier, pentru ca au de desfacut busonul de sus, desfacut busonul de golire de la baia de ulei, apoi scos filtru, insurubat filtru, insurubat buson baie ulei, turnat ulei, verificat pe joja, turnat ulei, pus la loc capac / buson de sus, si gata.

Poti sa faci si tu asta, si de restul banilor sa bagi motorina si sa te plimbi wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.