Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema aeroterma
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
IDF
Ca dezvoltare a titlului, vreau sa anunt si tot odata sa intreb ce pot face in legatura cu urmatoarea problema: a inceput sa-mi zornaie ventilatorul aerotermei. Ii un barait enervant care se manifesta pe orice treapta de turatie, cu sau fara AC, foarte deranjat pe recircularea aerului. Ok, intuiesc ca probabil a intrat ceva in ventilator. Putin mai deranjant ii faptul ca nu face asta tot timpul. Si anume, in ziua X am constatat baraitul. Fiind seara, nu aveam ce-i face, am spus ca merg a doua zi la service la renault. Bang, a doua zi cand doream sa plec catre service, nu mai facea nicicum, mergea normal. Toate bune si frumoase cateva zile pana a inceput din nou sa huroaie, moment in care m-am dus catre service. Pe drum i-a trecut, dar totusi, daca tot eram pe drum, am continuat spre a merge catre service.. Raspunsul primit a fost... "Domnule, n-are nimic, ce putem face?"

Ok, nu am avut rabdare sa ma targuiesc cu ei, overall nu-i o treaba deloc complicata, am patit si la alta masina si o simpla suflare cu aer comprimat a aerotermei a rezolvat-o.

Dar! Influenteaza cu ceva conceptul de "garantie" daca ma apuc sa desfac prin bord sa o curat? Eventual daca stie cineva unde-i situata aeroterma, as aprecia un raspuns, ma descurc de acolo. Sincer nu am chef de astia de la Renault, nefiind o treaba complicata.
alexme24
salut. Fac pariu ca ai aceasi problema pe care am avut-o eu. Un barait asa ca o lovire de ciocan, si cand dai pe recirculare e mai rapida baraiala. Daca am nimerit-o eu am procedat astfel: am ridicat protectia aceea unde se afla filtrul de polen, am scos aeroterma si acolo o sa vezi o cutiuta[la mine scria bosch pe ea]. Eu unu nu am stiut ce anume face acea cutiuta, dar am aflat si tind sa cred ca asa este, ca este utila pentru masinile cu clima, nu cu A/C. asa ca i-am scos mufa, am verificat daca merge aerul conditiona, caldura. Totul a fost ok. Pana in ziiua de azi asa am mers cu ea, totul e ok, si zgomotula disparut. Sper ca am nimerit problema.
adrian2011
"Domnule, n-are nimic, ce putem face?" - pun pariu ca nici nu s-au uitat pe acolo.au vazut,mai bine zis au auzit ,ca nu e nimic si ti-au trantit raspunsul.macar ai constatarea cu acest raspuns scrisa nu?
espacern
QUOTE(alexme24 @ 29 Sep 2012, 20:15)
Eu unu nu am stiut ce anume face acea cutiuta

Ai scos alimentarea de la motorasul care comanda clapeta de recirculare....si s-a facut liniste dar fara recirculare.
La masinile care sunt inca in garantie este indicat sa nu se intervina asupra componentelor....cu riscul pierderii garantiei.

@+
alexme24
Am inteles. Asa am aflat si eu in sfarist la ce foloseste. Dar ideea e ca la mine recircularea functioneaza fara probleme, posibil saf ie de la faptul ca la mine recircularea nu e actionata de un buton, precum AC, ci doar prin rotirea spre dreapta a rotitei. Oricum mersi de info
IDF
Nicio constatare scrisa, oricum nu mai e necesar.

Scos filtrul de polen, si am suflat cu aer comprimat, asemeni am dat jos torpedoul si am repetat procesul pe partea aia. Cu ocazia asta am bagat si spray dezinfectant pentru instalatii AC intrucat incepuse sa sufle o miasmã.

Nu stiu in ce masura e definitiva rezolvarea, pentru ca acum nu face nicicum. Daca va reincepe, voi merge intradevar la renault si voi insista, dar pana una alta este ok, nu mai huroaie.

Multumesc pentru raspunsuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.