Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 1977
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Chitu
O intrebare : Cati ani ai? Daciotul_98 wacko.gif
roby_1300_rap
na asta le intrece pe toate radmasa.gif skoda 1300 tongue.gif ( desi ii sta bine cu rotile)

[attachmentid=1627914104]
danut 69-71
QUOTE(Chitu @ 22 Oct 2013, 23:39)
O intrebare : Cati ani ai? Daciotul_98  wacko.gif
*


15 ani, de-o seama cu fi-miu.

@ harby wub.gif

Succes in continuare, sa stii ca te monitorizez. wink.gif
harby ;))
QUOTE(Chitu @ 22 Oct 2013, 21:39)
O intrebare : Cati ani ai? Daciotul_98  wacko.gif
*


E mai mic ca mine ! Eu pe 27 dec fac 16, iar el mai tarziu.

QUOTE(roby_1300_rap @ 22 Oct 2013, 22:01)
na asta le intrece pe toate  radmasa.gif  skoda 1300 tongue.gif ( desi ii sta bine cu rotile)

[attachmentid=1627914104]
*


ohmy.gif smile.gif)) cum ii sta cu jantele de Dacia.

QUOTE(danut 69-71 @ 22 Oct 2013, 23:50)
15 ani, de-o seama cu fi-miu.

@ harby wub.gif

Succes in continuare, sa stii ca te monitorizez. wink.gif
*


wub.gif Multumesc! Este o onoare ! Cu tot respectul. O sa vin si eu la Brasov la anul ,cu sau fara masina, .Vreau sa am ocazia sa va strang mana si sa-l vad si pe Dl.Remus ! De asemenea sa vad bijuteriile (masini) dumneavoasta ! wub.gif
maho
wink.gif)+23 Oct 2013, 07:59-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 23 Oct 2013, 07:59)
E mai mic ca mine ! Eu pe 27 dec fac 16, iar el mai tarziu.

Multi inainte !
wink.gif)+23 Oct 2013, 07:59-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 23 Oct 2013, 07:59)
De asemenea sa vad bijuteriile dumneavoasta !

La care bijuterii te referi ?
tongue.gif
harby ;))
QUOTE(maho @ 23 Oct 2013, 08:51)
Multi inainte !

La care bijuterii te referi ?
tongue.gif
*


Multumesc !
La masini ma refer ! Nu am vazut niciodata masinile dansului si mi-ar place .
Chitu
Se vede , fara suparare acum , dar sunt si pustani pe aici care nu au absolut nici o legatura cu masina Dacia sau mecanica sau ceva , doar intrebari si raspunsuri si misto uri si.... tipic de copil mic blink.gif Si nu ma refer la tine Harby , noi ne stim ! biggrin.gif
harby ;))
QUOTE(Chitu @ 23 Oct 2013, 13:27)
Se vede , fara suparare acum , dar sunt si pustani pe aici care nu au absolut nici o legatura cu masina Dacia sau mecanica sau ceva , doar intrebari si raspunsuri si misto uri si.... tipic de copil mic  blink.gif  Si nu ma refer la tine Harby , noi ne stim !  biggrin.gif
*


Am inteles Domnule! biggrin.gif Spune-mi ai reusit sa faci rost de ce aveai nevoie la baba ?Mai da un semn pe fb.
roby_1300_rap
wink.gif)+23 Oct 2013, 07:59-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 23 Oct 2013, 07:59)
E mai mic ca mine ! Eu pe 27 dec fac 16, iar el mai tarziu.
ohmy.gif smile.gif)) cum ii sta cu jantele de Dacia.
wub.gif  Multumesc! Este o onoare ! Cu tot respectul. O sa vin si eu la Brasov la anul ,cu sau fara masina, .Vreau sa am ocazia sa va strang mana si sa-l vad si pe Dl.Remus ! De asemenea sa vad bijuteriile dumneavoasta !
*



is curios la logan cum iar sta cu jantele alea smile.gif)) radmasa.gif
harby ;))
QUOTE(M.C. @ 24 Oct 2013, 07:23)
Olda ala nu a existat.Probabil ca te referi la Oltcit Club 11 RT,precursorul lui 11 RM,acela avea si sistemul de frinare pe puntea spate,cu tamburi,de la Dacia,dar fara rezultate bune.Dupa aceea au reintrodus sistemul original,cu discuri.
Scuze initiatorului topicului,se poate sterge daca el considera.
Dar am vrut sa-i clarific mult mai tinarului coleg si plin de verva cum au fost unele lucruri,cu mult,mult timp inainte de a se naste el.
*


Stai linistit ! Am inteles si luat de bun tot ce ai zis pentru ca se vede ca esti informat ! Eu unul iti multumesc pentru clarificari ,am mai aflat lucruri noi . Sa nu crezi ca m-am suparat doar ca este timpul pentru curatenie .
harby ;))
In weekend ma apuc de punte si sa vad , poate reusesc sa fac cumva sau daca are cineva vreo idee despre transport(de la fetele de usi rosii) . Eu si cu tata am cazut de acord ca sunt tare frumoase si ca ar da fain pe masina insa nu stiu cum sa fac cu transportul +plus ca nu stiu bine franceza. Am vorbit cu Silviu si m-ar costa transportul 40E. Daca gasesc o solutie o sa le iau daca nu ramane doar un vis . sleep.gif
roby_1300_rap
eu zic ca te va ajuta silviu smile.gif ca e ft de treaba smile.gif
Daciotul_98
tu ne parle pas francais? wacko.gif vezi tu o sa arate super o sa dea aer de masina noua wub.gif
harby ;))
QUOTE(Daciotul_98 @ 24 Oct 2013, 21:26)
tu ne parle pas francais? wacko.gif vezi tu o sa arate super o sa dea aer de masina noua wub.gif
*


Non. dry.gif
Un cadou ce va urma sa vina . Multumesc, stii tu cine !
Daciotul_98
Mos Craciun wacko.gif blink.gif ??La tine o fi venit mai devreme biggrin.gif tongue.gif
sorin105
wink.gif)+24 Oct 2013, 21:51-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 24 Oct 2013, 21:51)
In weekend ma apuc de punte si sa vad , poate reusesc sa fac cumva sau daca are cineva vreo idee despre transport(de la fetele de usi rosii) . Eu si cu tata am cazut de acord ca sunt tare frumoase si ca ar da fain pe masina insa nu stiu cum sa fac cu transportul +plus ca nu stiu bine franceza. Am vorbit cu Silviu si m-ar costa transportul 40E. Daca gasesc o solutie o sa le iau daca nu ramane doar un vis . sleep.gif
*



Dupa cum am vorbit pe FB fugi cu ea la sablat si o grunduiesti acolo cu 50 lei ai sablat-o si grunduit-o,de ce nu ''plangi'' ca ai nevoie sa aduci ceva din Franta,iti dau eu un nr de tel al unui ''amic'' care face Franta de 2 ori pe luna!
maho
Mai ai si varianta unei firme de curierat, care se ocupa si de formalitatile vamale (daca e nevoie): TNT, sau altele...
harby ;))
QUOTE(sorin105 @ 26 Oct 2013, 14:07)
Dupa cum am vorbit pe FB fugi cu ea la sablat si o grunduiesti acolo cu 50 lei ai sablat-o si grunduit-o,de ce nu ''plangi'' ca ai nevoie sa aduci ceva din Franta,iti dau eu un nr de tel al unui ''amic'' care face Franta de 2 ori pe luna!
*


O sa vorbesc .
QUOTE(maho @ 26 Oct 2013, 14:46)
Mai ai si varianta unei firme de curierat, care se ocupa si de formalitatile vamale (daca e nevoie): TNT, sau altele...
*


Da , multumesc de idee ma interesez si de curierat.

A doua varianta ar fi sa iau o dacie (din bv ) cu interior maro la 10 mil ,dar nu am buget pentru ea .Plus ca in curand o sa incep alt proiect.
Daciotul_98
masina aia nu-i rea deloc,ai pus puntea? rolleyes.gif pana la interior mai ai exteriorul,da oricum or sa dea bine cu scaunele de panza
Ce sa zic multa bafta coolspeak.gif respekt.gif
harby ;))
QUOTE(Daciotul_98 @ 27 Oct 2013, 17:02)
masina aia nu-i rea deloc,ai pus puntea? rolleyes.gif pana la interior mai ai exteriorul,da oricum or sa dea bine cu scaunele de panza
Ce sa zic multa bafta coolspeak.gif  respekt.gif
*


N-am pus-o ! smile.gif Vreau sa o duc la vopsit in camp electrostatic(eventual sablat) . Impreuna cu puntea voi mai duce si alte piese , in limita timpului disponibil. Mersi Sorin pentru ca mi-ai adus aminte ca e mai bine sa o vopsesc in camp ,decat sa fac o lucrare prost calitativa cu niste tuburi de spray.
Daciotul_98
Da si nu prea balustrada de la scara e vopsita electrostatic si începe sa iasă rugina după de abia 4 luni,
sorin105
wink.gif)+28 Oct 2013, 21:58-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 28 Oct 2013, 21:58)
N-am pus-o ! smile.gif Vreau sa o duc la vopsit in camp electrostatic(eventual sablat) . Impreuna cu puntea voi mai duce si alte piese , in limita timpului disponibil. Mersi Sorin pentru ca mi-ai adus aminte ca e mai bine sa o vopsesc in camp ,decat sa fac o lucrare prost calitativa cu niste tuburi de spray.
*


Daca noi intre noi nu ne ajutam cu sfaturi,atunci cine sa te invete ''concurenta'' radmasa.gif
O sa caut zilele astea numarul de tel al patronului de la stefanesti unde sableaza si il suni si vorbesti cu el!

QUOTE(Daciotul_98 @ 28 Oct 2013, 22:06)
Da si nu prea balustrada de la scara e vopsita electrostatic si începe sa iasă rugina după de abia 4 luni,
*


Eu i-am zis ''secretul'' sablare si grunduire la o temperatura de 200 de grade si sa vad cum mai rugineste.
harby ;))
QUOTE(sorin105 @ 28 Oct 2013, 21:29)
Daca noi intre noi nu ne ajutam cu sfaturi,atunci cine sa te invete ''concurenta'' radmasa.gif
O sa caut zilele astea numarul de tel al patronului de la stefanesti unde sableaza si il suni si vorbesti cu el!
Eu i-am zis ''secretul'' sablare si grunduire la o temperatura de 200 de grade si sa vad cum mai rugineste.
*


Mersi mult . Cauta .
Eu vorbesc cu mama ca stie ea o firma de vopsit in camp si ma ajuta . Poate au si sablare . smile.gif
O sa-mi fac timp sa-l sun si pe baiatul ala cu transportul , nu renunt la idee.
maho
Pt. punte, iti zic "DA" la sablare, dar "nu" la vopsit, mai ales in camp electrostatic, sunt bani aruncati, pt. ca puntea e supusa cam unor aceleasi solicitari ca si un interior de janta (pietricele, noroi, nisip, etc., in plus fata de caroserie), si vopseaua se duce dracu' repede. Mai bine (si mai ieftin, dar si util), vezi cum am facut eu cu dedesuptul daciei (corroplex + antifon bun).
harby ;))
Va prezint donatoarea de piese , asta pentru ca are rugina multa in ea. Ati mai intalnit ca scaunul sa fie desprins din podea si sa te dai cu el in fata si in spate? (rugina cat cuprinde)
Are destule piese bune . Cine vrea piese de Injectie rog sa ma contacteze pe mesaj privat sau lazeastefan@yahoo.com

Daciotul_98
nu-i rea galbena
cata50
Deloc!

QUOTE
are rugina multa in ea. Ati mai intalnit ca scaunul sa fie desprins din podea si sa te dai cu el in fata si in spate? (rugina cat cuprinde)
Daciotul_98
ce ciudat sta roata spate wacko.gif Eu zic ca e o baza buna pentru o dacie de camp,small offroad tongue.gif ,putin inaltata alea alea icon_mrgreen.gif
Cum a mers grunduirea electrostatic?
harby ;))
Asta daca vreau senzatii tari , la cate gauri am gasit ma trezesc cu fundul pe la esapament.
N-am avut timp si nici bani. Am primit coletul de la roby .) Multumesc sefule de aerisiri. smile.gif Trebuie sa-mi mai iau si niste fete de usi si cam gata .
In primavata-vara ma apuc serios ,iar in iarna asta mai fac una alta.

5 Nov 2013, 15:37:
O poza cu dacia , sper sa fie vreme frumoasa si sa termin si ''carenajul'' pe partea dreapta de grunduit . smile.gif


5 Nov 2013, 16:44:
Multumesc mult Roby Rapcea , vorba Dirigintelui meu : Mare om, Mare caracter:)) .
roby_1300_rap
wink.gif)+4 Nov 2013, 22:34-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 4 Nov 2013, 22:34)
Asta daca vreau senzatii tari , la cate gauri am gasit ma trezesc cu fundul pe la esapament.
N-am avut timp si nici bani. Am primit coletul de la roby .) Multumesc sefule de aerisiri. smile.gif Trebuie sa-mi mai iau si niste fete de usi si cam gata .
In primavata-vara ma apuc serios ,iar in iarna asta mai fac una alta.

<span class='edit'>5 Nov 2013, 15:37:</span>
O poza cu dacia , sper sa fie vreme frumoasa si sa termin si ''carenajul'' pe partea dreapta de grunduit . smile.gif
<span class='edit'>5 Nov 2013, 16:44:</span>
Multumesc mult Roby Rapcea , vorba Dirigintelui meu : Mare om, Mare caracter:)) .
*



oricand boss , eu cand pot sa va ajut , oricand cu cea mai mare placere wink.gif sa le folosesti sanatos wink.gif icon_mrgreen.gif happy.gif cheers.gif
Daciotul_98
Saraca cineva i-a scos un ochi radmasa.gif tongue.gif
harby ;))
QUOTE(roby_1300_rap @ 5 Nov 2013, 20:02)
oricand boss , eu cand pot sa va ajut , oricand cu cea mai mare placere wink.gif sa le folosesti sanatos wink.gif  icon_mrgreen.gif  happy.gif cheers.gif
*


Multumesc inca o data !


QUOTE(Daciotul_98 @ 5 Nov 2013, 21:14)
Saraca cineva i-a scos un ochi radmasa.gif  tongue.gif
*


Un stop nene smile.gif) . Pai da biggrin.gif. Abia astept sa-i montez puntea si sa o duc la tinichigiu smile.gif) .

sorin105
wink.gif)+5 Nov 2013, 23:09-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 5 Nov 2013, 23:09)
Multumesc inca o data !
Un stop nene smile.gif) . Pai da biggrin.gif. Abia astept sa-i montez puntea si sa o duc la tinichigiu smile.gif) .
*


Ce mai astepti,vreau sa o vad gata pana in mai sa nu vin ''singur'' la Brasov!
harby ;))
smile.gif
Arcuri galbene sau rosii ?
roby_1300_rap
ce bine iti vin aerisirile mestere radmasa.gif
Multam fain mestere !! rolleyes.gif
Daciotul_98
Ioite-te la el a stricat bunatate de vopsea radmasa.gif tongue.gif
harby ;))
QUOTE(Daciotul_98 @ 9 Nov 2013, 21:27)
Ioite-te la el a stricat bunatate de vopsea radmasa.gif  tongue.gif
*


Asta e.

Si raftul cu bunatati smile.gif) .
Daciotul_98
ce zici vob-ule iti vin bine astea?
harby ;))
Am mai facut una alta smile.gif .
Am dat o mana de vopsea (negru mat) pe trei amortizoare si am revopsit bratul superior .
Plus : am mai gasit un capac delcou pentru Carpati . Am doua , culori diferite ,urmaresc un delcou poate ii trag o reconditionare.
roby_1300_rap
wink.gif)+17 Nov 2013, 23:18-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 17 Nov 2013, 23:18)
Am mai facut una alta smile.gif .
Am dat o mana de vopsea (negru mat) pe trei amortizoare si am revopsit bratul superior .
Plus : am mai gasit un capac delcou pentru Carpati . Am doua , culori diferite ,urmaresc un delcou poate ii trag o reconditionare.
*


ce mijto ti-or iesit bratele smile.gif , mie mi se vad ca pl , unu din ele e jumatate galben jumatate negru radmasa.gif icon_mrgreen.gif , la ce pui tu capacu ala de delco de caprati alcoholic.gif ???

Lipesc doua delc***e de dacie si dupa pun capacul peste radmasa.gif . Il tin de muzeu smile.gif). Tata zicea sa-l fac suport de creioane.
Daciotul_98
Tare faza radmasa.gif Ce mai face puntea de la mine?De ce nu ai vopsit galben toata mecanica fata?Ar fi aratat bestial biggrin.gif

Bratele vor fi galbene , telescoapele vor fi negre , iar la arcuri ma gandesc ..
harby ;))
Update: Maine ma duc si imi iau cheder de luneta cu inima (neagra) si rog daca are cineva un cheder de parbriz bun (fara crapaturi ) sa ma contacteze.Daca gasesc ma gandesc sa achizitionez de la Cristi un set de inimi cromate noi .
harby ;))
Acum ambele parti au piese noi .. am mai gasit o lampa noua de fusta elba.

24 Nov 2013, 15:03:
I-am bagat antigel in instalatie . E pregatita de hibernare ! La primavara ma bag pe ea .Nu cred ca voi reusi sa o termin pana la intalnire .. N-am loc unde sa ma desfasor .
harby ;))
Am facut rost de chedere smile.gif ,acum strang bani de inima de cheder noua.
Daciotul_98
Hotomane,tot eu te-am rezolvat tongue.gif tongue.gif tongue.gif
harby ;))
"Cine se scoala dimineata , lampi aduna! "
2 lampi elba noi pentru stanga si doua semnale fusta stare buna ,dar au avut parte de un proces de curatare si au iesit luna!
Claudiu_16
Altii electromotoare aduna radmasa.gif radmasa.gif si masina.... tot pe butuci e,draga tov. stefane?
STORMTROOPER
La Multi Aai @harby wink.gif) sa fii sanatos, bucuros si la punga gros. Toate bune!!!
harby ;))
QUOTE(Claudiu_16 @ 26 Dec 2013, 23:14)
Altii electromotoare aduna radmasa.gif  radmasa.gif si masina.... tot pe butuci e,draga tov. stefane?
*


da, tot pe butuci , e frig rau in garaj .


QUOTE(STORMTROOPER @ 27 Dec 2013, 19:50)
La Multi Aai @harby wink.gif)  sa fii sanatos, bucuros si la punga gros. Toate bune!!!
*


Multumesc mult ! Toate cele bune . Sa ne vedem cu bine la Brasov smile.gif .
roby_1300_rap
QUOTE(Claudiu_16 @ 27 Dec 2013, 00:14)
Altii electromotoare aduna radmasa.gif  radmasa.gif si masina.... tot pe butuci e,draga tov. stefane?
*


ba la el nu e inchis garaju aproape ermetic ca la mine radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.