Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Limitare turatie 3000
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
vargamihai11tm
Buna
am si eu un 1,2 16 V din 2005 BII ( cu coada scurta) si cateodata, dar tot mai des, se aprid 2 beculete de pe panou ( am cartea in germana) Kontrolllampa Abgasuberwachung, adica lampa de supraveghere a gazelor arse. Lampa a 2-a de sus in jos de la vitezometru. Dupa un timp, sau simultan alta data, se mai aprinde lama de control pentru semnalizare defectului electronicii sau apa in rezervor. Din acest moment masina nu se mai tureaza mai mult de 2500 rot/ min si merge numai de ex. cu 81. Km /h in a 5. Am mers 200Km si nu s-a stins aceste becuri din care 40 pe autostrada ( cu 81 km/h
am fost la reprezentanta Renault din Tm. si mi-au spus ca este defecta clapeta de aceleratie. Incearca sa o repare ( costa 250 lei ) dar nu garanteaza rezultatul.
mai bine cumpar unul nou. 1200 lei . zis si facut . Cumparat unul nou inlocuit la firma ( nu la Renou) si dupa 2 ore tot la fel.
A mai avut cineva asa ceva? si cum a rezolvat.
Mai mentionez ca mai intai s-a aprins Kontrolllampa Abgasuberwachung, dar am fost la Renault la reprezentanta dar atunci de fiecare data a fost stins. Si apoi am umblat asa cu ea . se mai aprindea se mai stingea dar nimic nu se simtea ca nu trge. Dar cand s-a apris si cel de-al dailea masina nu mai se poate tura peste 2500 de ture.
Va multumesc pt. or ce raspuns.
BannedHost
Cu bujiile cum stai ? Dar cu bobina de inductie ?
vargamihai11tm
QUOTE(BannedHost @ 22 Sep 2012, 18:15)
Cu bujiile cum stai ? Dar cu bobina de inductie ?
*


Multumesc de raspuns. La ele ma gandeam si eu, dar mai voiam si o confirmare.
Acuma vreo 3 -4 ani facea masina mea ca un tractor. A fost prima mea cunostiinta cu Clio. Am cumparat si bobina si bujiile. pentru-ca bujile au venit primele am schimbat bujiile si problema s-a rezolvat.
Si bobina m-a ramas ca piesa de schimb. Nu stiu dar si acum as incepe cu bujiile. Nu-mi vine sa cred am mers cu ele deja 20.000 Km !Sunt NGK. Eu credeam ca am numai vreo 2-3000 Clio meu mai mult sta in garaj. O folosesc numai la drumuri lungi de 3-4 ori pe an.
Treaba buna este ca daca intra limitarea de turatie si poti merge numai cu 81km/ora, consuma f. putin. Am scos un consum mediu de 4.09l/100km Lugoj-Oradea si am mai pus si clima cca 1/4 din timp. Partea proasta este ca mi-a trebuit pe autostrada TM- Arad vreo 12 Km sa depasesc un camion. Noroc ca nu a venit nimeni din spate. La intoarcere masina si-a cam revenit majoritatea timpului si am avut un consum mediu de 5,5l. Pe autostrada am mers cu 130. in rest cu 100.
Maine, luni o sa schimb bujiile si va mai spun ce sa intamplat.
mihaisava
Am avut si eu aceeasi problema si am remediat-o prin curatarea clapetei si verificarea etanseitatii galeriei de admisie cu Clip
Trebuie sa ai 250-330 mBar la ralanti presiunea aerului in galerie, cand presiunea atmosferica este de 1013 mBar ( deci o atmosfera )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.