Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Croatia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
asarban
Stiti ce tre sa faceti!

fanelaru a scris:
Plec si eu in Croatia in septembrie, am gasit si cazare (sunt o groaza de oferte pe net) linga Split. Intrebarea mea pt. cei ce au scris mai sus: ati fost sau sunteti cu SuperNova la in strainatate? Si daca da, inainte de plecare ce verificari ati facut masinii (sau ce ar trebui verificat)?
Mentionez ca a mea SuperNova are de abia 20000 km desi o am de 2 ani si ceva. Zilele astea trebuie sa ma duc cu ea la revizia de 20000 km. Ce sa le mai cer celor de la service sa verifice?


in primul rand sa ai grija sa iti mearga bine franele pt ca drumul este foarte greu. Daca vei merge la Split nu cred ca o sa mergi prin Muntenegru - acolo drumul este foarte greu. Eu nu am fost cu SLZ dar nu cred ca as fi avut probleme cu ea dar cred ca as fi verificat bine cablul de acceleratie/ambreiaj si franele. in rest nu sunt probleme. Sa ai grija sa iti faci cartea verde pe o perioda mai lunga sa nu-ti expire ca la iesirea din tara o sa ti-o ceara si amenda e 200Euro. in croatia la intrare ar fi bine sa ai o dovada a cazarii (noua ne-a cerut voucherul de cazare). Ar fi bine sa ai multi bani (euro) schimbati in harti mici 5 - 10 - 20 pt spaga la politie. In Serbia se incaseaza si se da rest in Euro peste tot asa ca nu te obosi sa schimbi in Dinari. Drum Bun!!!

____________________
Copyright aviasol!

fanelaru a scris:
Inclusiv taxele de autostrada se pot plati in euro in Serbia?
Ai dreptate, nu merg prin Muntenegru. Belgrad - Zagreb - Split. Ocolesc Bosnia, banuiesti de ce, nu?


da se poate plati in euro si taxa de autostrada (sa ai harti de 5 - 10 Euro) se poate lua benzina/motorina in Euro la benzinarii. am mers si io la intoarcere Split - Zagreb - Belgrad - Stamora Moravita

_________________________
copyright aviasol

Am stat cca 8 zil in Croatia la Dubrovnik si langa parcul national Plitvitze. Am strabatut tot litoralul lor de la S la N si te asigur ca e plin de camere unde poti sa stai. Cum mergi pe strada vezi in toate vilele afishu cu Sobe/Rooms/Zimmer/Camere. Baietzii din asta traiesc si te asigur ca multzi iti ofera conditii super la un pretz de cca 100 Cune / noapte de persoana adica 12 Euro


______________________
copyright aviasol

Aviasol a scris:

Te sfatiuesc sa incerci Slovenia (la Postoina e o pestera superba) sau Croatia mai bine. Vezi ca pt Bosnia Hertzegovina iti trebuie viza nu se poate traversa Bosnia decat prin fasia aia de 10 Km de litoral Bosniac unde e un oras - Neum. Acolo e o banda de tranzit Croatia - Bosnia - Croatia unde nu te intreaba de viza. Eu am incercat sa intru in Bosnia venind din Serbia si m-au tinut 2 ore la granitza in soare ca sa imi dea o hartie ca ma refuza la intrarea in tara conform....bla bla bla. A trebuit sa ocolesc prin Muntenegru. Un drum superb pe niste serpentine ametzitoare 700Km munte/mare. (am slabit 2 kg de stres drumul era spart in piatra si era f ingust - cand venea un tir din fatza ) Drumu nu avea nici cea mai mica groapa!!!
aviasol
aici e o confizie mika: se vorbeste de 3 tari din fosta YU adika SLOVENIA, CROATZIA, SERBIA & MUNTENEGRU
aviasol
am sa scriu aici doar de CROATZIA



in croatzia am avut parte de un tratament super la hotel in Dubrovnik ( hotel Prezident de 4*). am ajuns noapte pe la 3 si pt ca sarisem o masa de seara (platita prin bilet) ne-au adus mancare in camera (am gasit-o pe masa) am ramas cu gura cascata da am inchis-o repede cu bucatele alese ca ne era o foame.... (ne-au adus de toate de la antreu la fructe si suc natural. bauturi nu ca de aia era minibaru :? contra cost)



Dubrovniku e un oras cetate medieval super frumos ce aduce cu venetia. strazi mici intortocheate cu trepte, numai piatra. super frumos. parca si vezi cum iese unu pe cal de dupa coltz. apa e super dar nu exista plaje. am facut insa o excursie cu vaporasul de 1 zi in 3 insule izolate unde am facut baie cu pecshtishorii parca eram robinson crusoe. Superb.



strazile din Croatzia sunt super moderne, noi de 1 an de zile si nici nu sunt prea scumpe. de fapt toata croatzia e cam ca la noi la mare deci relativ accesibil.



:|
burliu
salut

daca ai trecut prin zagreb dar la un moment dat o sa ramii placut surprins de frumusetea orasului ,eu am fot in septembrie ,iar straziile erau intesate de terase pline de oameni.

toate orasele care le-am vizitat (eu am stat in crikvenika) am ramas placut surprins de frumutetea si curatenia lor,cel mai mult mi-a palcut la plitvice.
burliu
cel mai mult m-au fascinat tunelurile (sint facute de strabag (nemti cred))la un tunel am filmat cam 8 min nu-mi venea sa cred parca nu se mai termina!apropo reclamele cu dacia clan renault asa au croatii s-au filmat pe acolo, asa cred







_____________

Edit Asarban!

Nu, s-au filmat pe transfagarasan, la capatul barajului Vidraru.
aviasol
la plitvice e superb si nici caseta sau pozele nu au putut imortaliza peisajul. sunt doar o copie stearsa. nu se poate descrie culoarea apei din lacurile alea
burliu
practic culoarea apei este turcoaz iar pastravii sint cu miile podetele sint asa de bine intretinute de parca sint facute ieri!
florinSLX
asarban, care este cel mai rapid si convenabil drum de la Dubrovnik la Bucuresti?
aviasol
cel mai rapid drum este prin Bosnia dar nu lasa romanasii sa intre la granita (am patit-o pe pielea mea) pt ca nu au viza de Bosnia laugh.gif Io am mers belgrad - Cacac - (muntenegru) - Croatia - Dubrovnik drumul e bestial prin munti dar ssa nu te prinda noaptea ca o pui grav de tot. io am dormit la hotel neda http://www.neda-zamid.co.yu/Srpski/hotel/hotel.html cu 30E/camera + un mic dejun copios si apoi am plecat de dimineata catre muntenegru
RaduMan
Eu am mers in Croatia prin Ungaria.

Cred ca destul de lejer se merge prin Belgrad-Zagreb, avand in vedere ca este autostrada.

De la Zagreb in jos ai 2 portiuni de autostrada pana la Rijeka, pe urma te plimbi pe coasta dalmatica pana la Split.

La inceput e impresionant sa ai muntele pe o parte si marea pe cealalta si numai serpentine, dar de la un moment dat devine obositor.
aviasol
RaduMan, eu am plecat din Croatia pe litoral pana in slovenia si apoi austria bestial drumul ala cu marea pe stanga si muntele cu serpentine pe dreapta
asarban
Dupa Autoroute asta ar fi:
florinSLX
Ma gandesc sa plec din Dubrovnik spre Bucuresti dimineata, astfel incat sa trec muntii ziua. Din ce mi-ati spus am inteles ca este foarte greu sa fac acest drum intr-o zi. Credeti ca pot reusi totusi? 1000 de km nu sunt problema, dar am inteles ca drumul este dificil.
aviasol
cea mai nasoala parte a drumului este pana la belgrad si apoi in Muntenegru. Daca o iei pe litoral drumul e mai usor desi tot ametesti pe serpentine laugh.gif
Columb23
Vreau sa merg si eu prin august in Croatia pe litoral cu o Solenza.

M-am gandit la drumul prin Belgrad si apoi Zagreb.



Pentru cazare am inteles ca iti cere dovada la granita?

Daca da, tb. sa-mi aranjez de aici cu vreo agentie de turism? Ce agentie recomandati (preturi mai mici)?



Drumul cum e? Sunt pericole ca in Bulgaria?
klm
Eu doar atat pot sa va spun.

Daca doriti concediu placut in Croatia verificati un pic pagina www.adriatica.net .

3 ani la rand am fost in Croatia. Am vizitat tot ce s-a putut. Pot sa va spun ca e super, desi plajele sunt acoperite cu pietre, pietricele si nu cu nisip. In anumite locuri gasesti intrare in apa lina, dar cam pietrele conduc tema plajelor.

Drumul anul trecut era 75% autostrada pana la Split.

E cam lung daca te duci din tara direct fara oprire, dar merita.

Noi mergeam de genere prin Budapesta-Zagreb.

Pericole pe drum nu au fost nici imediat dupa ce au terminat Croatii cu razboiul.

E drept, mai vedeam cate un tank si politia era imbracata cu haine de camuflaj cu mitraliera pe spate, dar erau tare pasnici.

E frumos, merita, go, go.... tongue.gif
klm
QUOTE
Vreau sa merg si eu prin august in Croatia pe litoral cu o Solenza.

M-am gandit la drumul prin Belgrad si apoi Zagreb.





Daca nu vrei sa platesti 45 de EURO viza pentru tranzit Serbia, nu-ti sugerez varianta Belgrad.
Columb23
Atunci pe unde asi putea sa o iau?

Precizez ca sunt din Bucuresti si varianta prin Budapesta mi se pare cam ocolita.
AL
QUOTE
Atunci pe unde asi putea sa o iau?  
Precizez ca sunt din Bucuresti si varianta prin Budapesta mi se pare cam ocolita.




Prin sudul Ungariei... traseul: Bucuresti-Arad-Szeged-Baja-Mohacs-Osijek-autostrada catre Zagreb... eu asa am mers mereu pe drumurile catre Italia-Franta. Autostrada pana la Zagreb este aprox. 9 euro (65 kuna)... in Ungaria se merge pe nationale deci nu trebuie vigneta. Daca nu reusesti sa vezi traseul pe vreo harta sau route planner, poti veni la intalnirea de azi 15 iulie si iti voi explica.
fanelaru
Fiidca am pus citeva intrebari la inceputul acestui thread, ma simt obligat sa povestesc cum a fost (desi eu am fost acolo in octombrie anul trecut iar informatiile s-ar putea sa fie "obsolate"). Pentru inceput un link catre o harta interactiva foarte buna:



http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr.../MaHomePage.htm (actualizata la zi, inclusiv cu autostrazile in constructie)



Spun si cu autostrazile in constructie pentru ca eu am avut o surpriza: la un moment dat, in loc de drumul national am gasit o autostrada (super autostrada: cu tunele lungi de 5 km, foarte bine semnalizate). Dar costa! Autostrada (ei au mai multe decit noi) costa, in medie, cam 3.3 euro/100 km.



Incep: in total am facut 3200 km (aproximativ).



Am plecat luni la ora 10.00 din Tg. Jiu pe traseul Tg. Jiu -> Petrosani ->Arad -> Nadlac. Am facut plinul cu benzina la Nadlac. La vama nu au fost probleme. Vamesul nu m-a intrebat decit unde mergem si a inceput sa ne dea sfaturi pe ce traseu sa mergem. El fusese in concediu cu o luna inainte tot in zona Split.



Am luat-o spre Szeged ->Baja ->Mohacs si am coborit apoi inspre Osijec. La ora 19.30 eram in vama la croati. Fara probleme. Mi-au admirat masina. Stiau marca smile.gif.



In Osijec am gasit un hotel unde am innoptat (aprox. 60 euro pe noapte camera 3*). Am plecat a doua zi la 8 dimineata inspre autostrada si apoi pe autostrada inspre Zagreb. Am ocolit Zagreb-ul prin sud si am luat-o inspre parcul Plitvicka tot pe autostrada (se termina dupa vreo 60 km la Karlovac). Inainte de a intra in parc am alimentat iar cu benzina (era rezervorul aproape gol: 45 litri). Fac o paranteza, preturile actuale la benzina, taxe de autostrada, ce autostrazi s-au mai deschis, curs valutar le gasiti pe site-urile:



http://www.hr/hrvatska/tourist.en.shtml

http://www.croatia.hr/home/Default.aspx



Si acum a intervenit surpriza: dupa Plitvicka inspre Zadar nu mai era drum national. Se facuse autostrada (se mai lucra inca asa ca stiu cine era antreprenor: Bechtel). Inainte sa ajungem la Zadar am luat-o in jos spre Benkovac. O pustietate pe drumul ala, ceva de speriat. Se mai vad urmele razboiului. Case parasite, arse, cu urme de gloante pe ele. Lugubru! La Sibenik ne-am oprit si am facut ceva cumparaturi. Atentie! Am avut la mine 2 carduri: un Taifun Mastercard si un Visa Electron. Am folosit inclusiv cardul meu de salariu VISA Electron de la Bancpost pe care scrie "Romania use only". A mers fara probleme.



Noi am ajuns pe la 18.30 la destinatie, adica Sevid, undeva intre Rogoznica (mi-ar placea sa locuiesc acolo; un orasel superb) si Marina (un orasel-port plin de yahturi).



Noi pe cazare am platit 25 euro/zi apartament cu dormitor si camera de zi cu bucatarie deschisa (dar atentie! era extrasezon). Daca vreti sa vedeti poze cu vila: http://www.dalmatianet.com/spome/. In camera de zi se gasea TV (antena de satelit; erau vreo 220 posturi; 3 sferturi in lb. germana, dar si Romania International), canapea extensibila. Bucataria era complet utilata: frigider, aragaz, cuptor cu microunde, cafetiera. Gratar acoperit in curte (l-am folosit de 2 ori).



De acolo am facut excursii aproape in fiecare zi (am avut o zi in care a plouat): Trogir (cetate veche), Split (palatul lui Dioclitian 310 d.c.), Dubrovnik (cetate superba), parcul natural Krka (scump, dar a meritat).



La intoarcere am plecat pe alt traseu: Sibenik -> Drnis -> Knin (o alta cetate veche) -> in sus spre Plitvicka (nu am putut ramine deoarece ploua torential) -> Zagreb (aici am innoptat). La Zagreb am gasit un hotel undeva pe centura (f. luxos pt. cele 3* ale lui) unde am dat tot cam 60 euro.



A doua zi dimineata (8.00) am plecat pe autostrada inspre Iugoslavia. Seara la ora 19.00 eram la granita cu Romania unde am stat in vama 2 ore pt. ca se schimbau vamesii. Scirbe!



Nu va recomand sa va intoarceti prin Iugoslavia (mai ales ca acum e cu viza), desi drumul pe malul Dunarii pe partea iugoslava e superb. E plin de radere (incluziv pe autostrada) si sunt d'alea cu pistol; deci nu-ti foloseste la nimic detectorul de radar. Drumurile sunt proaste (dupa Belgrad am iesit de pe autostrada, mergind in sus spre Dunare).



aaa... ce ar mai trebui sa va zic?
Columb23
Ce mai poti sa zici este daca te intreaba ceva la vama daca ai vaucher de cazare sau bani (ca in UE).

Ma intereseaza la granita cu Ungaria si Croatia.



Oscilez intre a merge prin agentie sau a lua cazare la fata locului (poate ies mai ieftin).



Thx.
catastef
Am descoperit de curand acest forum si sunt incantat de lamuririle bune si utile pe care le-am gasit aici.

Va rog daca puteti sa imi dati si voi niste idei, confirmari, infirmari a ceea ce voi scrie mai jos. Mentionez ca nu am mai fost iesit din RO pana acum decat odata pana in germania cu autocarul insa. Vom fi doi soferi in masina.

In vara asta (iulie 2005) as dori sa petrec in Croatia un concediu de 10 -12 zile impreuna cu prietena si inca un cuplu, total 4 persoane.
Transportul se va face cu VW Passat-motorina din 2000 al tatalui meu.

Cazarea vreau sa o fac undeva in zona Peninsulei Istria (cenzurat, Porec, Rivinj sau Umag), sau zona Opatija-Lovran.
Traseul pe care m-am gandit sa merg, citind pe forumur pe aici ar fi : Bucuresti-Arad-Budapesta-Lacul Balaton (cazare o noapte), ZIUA 1

...apoi sa ajung cumva (din harti nu mi-e clar ca se poate fara mari ocolisuri) in zona Pecs-Mohacs si pe acolo sa intru in Croatia. Apoi in Croatia dupa granita imediat am citit de la forumisti ca se merge pe un drum nationa o bucata pana se ajunge la autostrada pentru Zagreb. De aici din Zagreb as vrea sa continui drumul in aceeasi zi pana in zona lacurilor Plitvice (cazare in zona Plitvice) ZIUA 2

...apoi din Pltivice spre Rijeka, si apoi prima noapte in zona/locul unde vom lua/gasi cazarea potrivita. ZIUA 3

Vom ramane apoi stabiliti aici ZIUA 4, ZIUA 5, ZIUA 6, ZIUA 7, ZIUA 8, ZIUA 9, ZIUA 10.

Intr-una din zilele 4-10 vreau sa facem o excursie de 1 zi cu vaporasul la Venetia (am citit pe net pe undeva ca sunt curse care pleaca de pe litralul croat spre venetia zilnic) VA ROG CINE STIE SA IMI DEA MAI MULTE DETALII PLS pe tema asta...sau un site ceva cu costuri, conditii de transport....etc..

Tot intr-un din zilele astea 4-10 (aici am urgenta nevoie de sfatul vostru ca nu stiu daca este ok sau nu) as vrea sa mergem sa vizitam pestera Postojna din Slovenia (voi cei care ati avut o experienta pe aici ce ziceti e posibil ca distante, timp, formalitati sa facem aceasta excursie dus-intors intr-o zi?).
Ce probleme ar fi la intrarea in Slovenia? Dar in venetia cu vaporasul? e bnevoie de acte speciale? te mai intreaba de voucher? bani? ...etc...

ZIUA 11 (plecare spre RO) -ZIUA 12 (drum spre RO) tot prin Ungaria -traseul nu m-am gandit inca.

Va rog sa imi dati si mie niste sfaturi cum sa procedez si sa fiu pregatit din timp ca sa cheltuiesc cat mai putini bani. Nu suntem pretentiosi sau mofturosi, ne place decenta si normalul.

DE PRETURILE LA MANCARE, restaurante, fast-food, market , in CROATIA nu am gasit nici o referinta pe nicaieri pe net....ajutati-ma sa-mi fac o idee pls.

Spune-ti si voi alte aspecte cu probleme ce pot aparea.
Deasemenea ma intereseaza o cazare ieftina in zona Balaton (1 noapte) si in drumul nostru, o cazare ieftina in zona Plitive (o noapte) si o cazare ieftina in zona Istria (7 nopti)...toate cazarile in conditiile in care am zis ca suntem 4 persoane=2 cupluri toti cu varsta <=27.

Multumesc si astept multe raspunsuri cu idei si ajutor.
Catalin.S., Bucuresti
Robert SLZ
In primul rand te sfatuiesc sa incerci sa ajungi la Arad, sa inoptezi acolo, apoi dimineata la 5 sa pleci spre Budapesta. Incearca sa eviti ora 7 in vama la Nadlac. De la Budapesta mergi spre Balton, si apoi la vama de la varazdin. De aici ai autostrada pana la Zagreb. Mergand astfel dupaamiaza ajungi la Plitvice, unde gasesti cazare ieftina si merita sa vezi rezervatia. Incearca daca ajungi la rieka, *ula, sa te cazezi pe langa oras, la 10-15 km, e mult mai ieftin. Din zona rieka faci cam 4 ore pana la Venetia, sfatul meu incearca sa lasi masina in Mestre, vav de gara este o parcare unde platesti cam 3-4 Euro pe zi, nu te aventura cu masina in venezia. Din mestre iei trenul cam 5 minute pana in gara la venetia, costa 1 euro/pers. Parcarea te va costa in venetia 20-25 euro. tot iesi mai ieftin si fara bataie de cap, iar trenuri catre venetia ai din 5 in 5 minute.
Despre vaporas nu stiu ce sa zic, am incercat sa merg cu gondola si la suma de 150 euro ora prin venetia, m-am lasat pagubas.

Despre postoina, iar te sfatuiesc sa mergi, e ceva demential acolo, eventual oti sa mergi la postoina, sa inoptezi acolo in zona, apoi dimineata sa pleci spre venetia, mare ocol nu ai, asta va orientati acolo.

Despre probleme nu prea ai dece sa-ti faci griji, incearca la vama sa le spui ca mergi cu o tara mai sus, eventual excursie la Venetia, eu asa le spuneam si am intrat de nenumarate ori in slovenia si croatia. oricum nu ai probleme, totusi e bine sa aveti bani la voi, sau un card visa maestro, ca prinde si cu ala, nu am bani dar am pe card, uite cardul. Atentie, Ungaria si Slovenia, faruri aprinse tot timpul, obligatoriu, si rovigneta in Ungaria.

Mancare este foarte ieftina si buna in Croatia, ca preturi nu mai tin minte, dar undeva in jur de 15 kune, 1.5-2 Euro o jumatate de pui cu cartofi prajiti, nu la retaurant, la terase, pizza cam 2 euro, si tot asa, berea 1.5 euro, la terase, dar gasiti mai ieftine in supermarketuri.

Ideea este ca daca vrei mai multe detalii, si esti din bucuresti, putem sa ne vedem intr-o seara la o bere si iti explic absolut totul, in 2003 am stat la zagreb si am tot umblat pe acolo.
nasty

DE PRETURILE LA MANCARE, restaurante, fast-food, market , in CROATIA nu am gasit nici o referinta pe nicaieri pe net....ajutati-ma sa-mi fac o idee pls.

Croatia a devenit scumpa, in special in sezon , iulie -august e foarte aglomerata si cazarea sare tare la pret. La market sunt preturi f bune, cel mai bine cazare cu bucatarie proprie, pentru a salva banii de mesele principale, ca la terase berea locala la pahar e f buna si e cam 8-12 kuna.
Mai navigheaza pe adriatica.net, visit-croatia, de aici link-uri
burliu
http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=2479
te sfatuiesc sa mananci pe la "fis-fuduri" acolo mancarea este mai ieftina si relativ buna ,la restaurante este destul de scump ,in schimb dupa ce am vazut eu prin alimentare produsele sint convenabile la pret asta daca nu ai nimic asigurat dpdv al mancarii si nu faci nazuri
http://www.croatia.hr/home/Default.aspx
http://www.hr/wwwhr/tour/places/zagreb/
http://www.dubrovnik.com/dubrovnic/default.htm
http://www.rijeka.hr/
http://www.gradpula.com/
scuze asa se numeste
nasty
luati bilete la Plitvice pentru traseul de 6 ore, merita!
Daca plecati devreme din Bucuresti, astfel incat sa se lumineze de ziua , dupa autostrada, la Pitesti, ajungeti in Ungaria pe la ora 15 cel tarziu, deci 14 ora lor, deci ati mai castigat 1 ora lumina si puteti sa avansati inca 4 - 5 ore, spre Croatia.
Atentie, Opatija este "statiunea milionarilor" facuta de austrieci prin secolul XVIII.
catastef
QUOTE(nasty @ 14 Jan 2005, 16:42)
luati bilete la Plitvice pentru traseul de 6 ore, merita!
Daca plecati devreme din Bucuresti, astfel incat sa se lumineze de ziua , dupa autostrada, la Pitesti, ajungeti in Ungaria pe la ora 15 cel tarziu, deci 14 ora lor, deci ati mai castigat 1 ora lumina si puteti sa avansati inca 4 - 5 ore, spre Croatia.
Atentie, Opatija este "statiunea milionarilor" facuta de austrieci prin secolul XVIII.
*



Salut,
In primul rand vreau sa multumesc tuturor care ati raspuns si care mi-ati dat idei foarte bune si utile.
In al doilea rand as dori daca se poate mai multe detalii despre acest traseu de 6 ore la Plitvice si daca se poate si despre vizitarea pesterii de la Postojna-Slovenia...cum, in ce conditii, la ce se refera...cat cost per persoana, etc.
In al treilea rand va rog sa mai discutam pe tema traseului si a drumului...in sensul: unde ar fi mai bine sa ma opresc noaptea, de ce ar fi de preferat sa merg pe o varianta fata de alta, etc...

Multumesc pentru promptitudine si serizoitate.
Iata intr-adevar un forum de succes si reusit.
FELICITARI TUTUROR SI LA CAT MAI MULTE POSTURI!
Astept in continuare idei pe tema cu excursia cu vaporasul de 1 zi.
Catalin S
nasty
un alt site interesant , pentru impresii de calatorie :
http://www.lonelyplanet.com/
la thorntree da-i find Croatia
Traseul de 6 ore la lacurile Plitvice, permite vizitarea tuturor lacurilor si cascadelor, biletul era cam 10E de persoana in 2003.
In legatura cu vaporasul spre Venetia, f multi intreaba acelasi lucru pe site-ul lonlyplanet, poti verifica si raspusurile- se pare ca e un catamaran, dar practic un vapor de la Pola la Venetia face vreo 5-6 ore, deci practic nu e posibila o excursie de o zi.
Cel mai bine, ca un alt post de mai sus , de plecat cu masina dimineata devreme din zona Istria, lasat masina la Mestre si luat trenul pana la Venetia, langa gara e portul, luat "vaporetto" pana la Piata San Marco si vizitat pe jos inapoi.
Atentie la preturi in Istria, ca e plina de italieni si astia au bani.
catastef
Dragii coforumisti,

Finally dupa multe cautari am aflat ce si cum despre calatoriile de 1 zi de pe litoralul croat la Venetia.
La www.venezialines.com sunt informatii utile despre aceste curse.

Iata ce am primit raspuns (via email si chiar foarte rapid = in aceasi zi) de la persoana lor de relatii publice.

Citez:

"You can buy our tickets from all leading agencies in Rovinj . I suggest the following: Country Club or Eurostar. All are in Rovinj historical centre.
However it is much easier if you book online through our web site. All you
need is a credit card. Day trips to Venice from Rovinj cost 60 euro per person."

Evident ca sunt curse si din alte statiuni Croate si trec si pe la sloveni unele.
Chiar pe prima pagina de pe site se gaseste o harta clara a curselor.

Se discutase mai sus ca e cam imposibila cursa aceasta pentru o zi, insa mi se pare ca se poate face. Ajungi la Venetia la ora 11 si ai inapoi cursa la ora 17. Ar fi ceva timp de o mica vizita.
Sper sa fie utile informatiile si altora.

In alta ordine de idei, mai postati ce mai stiti nou despre Cazare 2005 in Croatia in luna august dupa 20 august spre 1 septembrie, pentru ca eu
intre timp mi-am schimbat perioada de concediu.

Cele bune si "Paste Fericit" tuturor forumistilor,
Catalin S.

suiram
Anul asta nu a fost nimeni in Croatia ? Ceva nou in "zona"? Vreau sa plec din Bucuresti sa merg pe varianta prin sudul Ungariei pana in Split, apoi s a "urc" pana in P--a si sa vin acasa prin Zagreb sau prin Slovenia!
Ov
am si eu o intrebare: pana la urma imi tb viza pt croatia? (merg cu avionul)
asarban
nu
pogo
Un scurt raport de tura:
Prima zi: Timisoara - Cenad - Baja - Pecs - Kutina (intrare autostrada) - Karlovac (iesire autostrada) - Pltivice. In total ~700 km. Am realimentat dupa Karlovac, dar in mod sigur ajungeam la Plitvice. Am plecat pe la 3.30 AM (ora noastra) si am ajuns putin dupa ora 14 (ora lor). Cazari in zona sunt o gramada (hoteluri, campinguri si privati). La privati, unde am stat eu a fost 200 kuna camera pentru 2 persoane. Frumos, curat, doar ca wc-ul era pe hol (2 camere la un wc). Dupa ce m-am cazat am plecat sa vizitez parcul (90 kuna / persoana). Merita vazut. Pentru vizita e nevoie de citeva ore bune (vaporas si trenulet inclus in pret)
A doua zi am plecat spre coasta pe un drum secundar (spre Gospic) si am iesit pe coasta la Karlobag. Peisaj super fain mai ales la final. In rest sate pustii si case cu urme de gloante (chiar si in Gospic). Din Karlobag am plecat in sud pe coasta spre Zadar si apoi Sibenik (destinatia finala). Am ajuns cu greu ... :rolleyes: ... s-a rupt cureaua de la alternator. Noroc ca am reusit sa ajung la un service (chiar in fata a murit de tot). N-a avut nici una care sa se potriveasca, mi-a incarcat doar bateria. Dupa 60km, in Zadar, am gasit service si reprezentanta Renault / Dacia (era un Logan expus :P ) dar era totul inchis ca era simbata dupa-amiaza. Iarasi incarcat bateria si plecat la Sibenik. 80km facuti intr-o ora. Luni chiar am reusit sa repornesc si am gasit un service Renault unde mi-au pus o curea (158 kuna cu tot cu manopera).
Am stat 7 zile linga Sibenik la un hotel (270 Euro / persoana, cazare + demipensiune, hotel de 3*). Conditii bune, singurul dezavantaj (ca si al intregii Croatii) plaja cu pietris. Am mai vizitat Vodice, Primosten, Split, Trogir.
La intoarcere am plecat pe coasta spre nord cu gindul sa mai stau o noapte pe linga Sinj. Sectorul dintre Karlobag si Sinj e aproape pustiu iar orasul nu mi-a placut deloc, era si mai scump ca in sud, asa ca am plecat spre casa. Puteam sa mai merg putin spre nord unde banuiesc ca mai gaseam locuri frumoase. De la Karlovac acelasi traseu de intoarcere.
E preferabil sa ai tot timpul kuna la tine. Pentru 1 euro eu am prins schimburi intre 7,12 - 7,23 kuna, depinde (hotel, banca sau casa de schimb).
Benzina e ~7,23 (euro 95) si ~7,38 (eurosuper 95). Erau statii care nu aveau decit eurosuper. De 98 nu mai retin. Nu sunt statii asa des ca pe la noi. Predomina INA. Am intilnit doar 2 OMV-uri si inca vreo citeva de care n-am auzit.
Drumuri bune, autostrazi in constructie, pe harta mea nici nu apareau toate. Citeva preturi pe autostrada: Kutina - Zabreb (~80km): 25 kuna, Zagreb - Karlovac (16 kuna).
Cafea de la 5 kuna, bere de la 12 kuna, suc de la 10 kuna, pizza de la 30. Astea pe terase.
In total am facut aproape 2500 km (nu stiu exact, ca mi s-a resetat kilometrajul partial cind am ramas fara curent) cu un consum care trebuie sa fie mult sub 6. Mentionez ca am mers cam 80 - 110 km/h, iar pe autostrada nu prea treceam de 120.
Am vazut vreo 2 Dacii papuc diesel si o berlina veche rau. Solenze si Logani nu, si nu cred ca sunt prea multe Dacii pe acolo, desi unii stiau de ele.
La vama n-au fost probleme, desi la dus, la iesire din Ungaria ne-au cautat ca pe traficantii de droguri. La intrare la croati am aratat voucherul. Nu stiu ce ar fi zis daca nu-l aveam, probabil ne cereau sa aratam bani.
Pentru alte informatii va stau la dispozitie.

lautrec
eu am fost de 3 ori in croatia, o data in vacanta si de doua ori la cate un simpozion, ultima data in februarie. nici o data nu m-au intrebat de cazare, o singura data de bani si tot atunci mi-au controlat bagajele. m-am simtit putin de rahat atunci pt ca pe altii cu numere mai civilizate ii opreau doar 2 sec sa vada pasapoartele, uneori fara sa le deschida. deci ca roman esti tratat putin "preferential" dar nu sunt probleme. recomand cazarea la fata locului, fara rezervare. eu am stat 2 saptamani si maxim 2 zile intr-un loc. am facut turul istriei cu cazare gasita lejer din ghidul "lonely planet" in fiecare statiune. daca stateam 2 saptamani in acelasi loc cred ca muream de plictiseala, croatii nu sunt de loc prietenosi daca nu te introduce cineva, turistii in marea majoritate nemti, austrieci, unguri si nordici care nici atat nu leaga prietenii cu necunoscuti. ca sa am si eu cu cine rade si bea o bere vanam locurile cu italieni... astfel nici nu riscam sa fiu trimis la culcare seara la 11. marea fara nisip, si cu chestii uneori ridicole cum e plaja din opatija - betonata si cu scarita de coborat in apa ca la piscina... cu toate astea prefer coatia oricarei mari europene.
pogo
Nu croatii m-au cautat in bagaje, in si sub masina ci ungurii la iesire de la ei din tara. Am inteles ca aveau treaba cu cei ce mergeau spre Italia. In rest doar pasaportul si talonul scos pe geam, doar la intrare in Ungaria am deschis portbagajul.
Cazari sunt la tot pasul, au afisat afara anunturi, si in majoritatea oraselelor am vazut si birouri de turism unde erau liste cu adrese si tarife.

GolfIII
Aveti ceva preturi mai recente la agroturism? Ma bate si pe mine gandul sa merg acolo anul acesta. Mai ramane sa-mi conving jumatatea... wub.gif
calcaneu
Asha..dupa ce m-am holbat bine pe forum la tot ceea ce s-a scris despre Croatia , m-am decis sa postez si eu niste nelamuriri...
1.Pot sa indraznesc sa ajung la Rijeka cu dacia mea din 1997 si 95.000 km la bord ?
2.La iesirea din tzara sunt necesare : permis , pasaport, vigneta de RO si cartea verde (care kiar nu stiu unde se procura) si cam atat ?
3. Dat fiind ca vreau sa urmez un traseu descris in alte posturi prin care se tranziteaza Ungaria intr-o zi ,ce taxe trebuie sa platesc acolo ? din cate am vazut pe siteul drumarilor de acolo , daca stai o zi cu vehicul mik e moaka biggrin.gif
4.Cam ce cantitati de bunuri pot sa am in portbagaj tinand ca o sa stau vreo 2 sapt pe acolo si invitatia e pt 1 luna ?
Multumesc anticipat !
asarban
Domnu!
Pt infouri despre Ungaria ai topic separat
Oricum, faza cu gratisul e banc
De unde se ia cartea verde ai topic
lautrec
QUOTE(calcaneu @ 4 Jul 2005, 11:32)
Asha..dupa ce m-am holbat bine pe forum la tot ceea ce s-a scris despre Croatia , m-am decis sa postez si eu niste nelamuriri...
1.Pot sa indraznesc sa ajung la Rijeka cu dacia mea din 1997 si 95.000 km la bord ?
2.La iesirea din tzara sunt necesare : permis , pasaport, vigneta de RO si cartea verde (care kiar nu stiu unde se procura) si cam atat ?
3. Dat fiind ca vreau sa urmez un traseu descris in alte posturi prin care se tranziteaza Ungaria intr-o zi ,ce taxe trebuie sa platesc acolo ? din cate am vazut pe siteul drumarilor de acolo , daca stai o zi cu vehicul mik e moaka biggrin.gif
4.Cam ce cantitati de bunuri pot sa am in portbagaj tinand ca o sa stau vreo 2 sapt pe acolo si invitatia e pt 1 luna ?
Multumesc anticipat !
*



1. nimeni nu-ti poate da garantie pe masina ta.
2. + talonul masinii, 500 de euro/pers sau extras de cont mai tanar de 24 de ore, trusa medicala, triunghi si vesta reflectorizante, stingator, RO lipit pe masina. nu e neaparat sa te intrebe de toate dar teoretic iti pot cere toate astea. cartea verde o poti lua de la orice societate de asigurari iar daca ai casco de la aceeasi societate ca sa-ti fie extins inafara tarii;
3. taxa de autostrada in ungaria este in jur de 2000 Ft. pt 4 zile (am platit 4200 Ft. in total pt Ungaria 4 zile si austria 10 zile); dar nu e musai sa mergi pe autostrada, dinspre bucuresti nici nu ai de ce;
4. poti sa ai orice bunuri cu exceptia alcoolului (cred ca un kil de persoana), tigarilor (max 1 cartus/pers), carnii crude si oualor crude (nu ai voie sa introduci in croatia).

inca un amamnunt interesant: daca vrei sa frigi slanina sa stii ca nu ai voie sa faci foc deschis in croatia, nici macar pe proprietate privata. e permis doar barbeque special cu carbuni. probabil asta e motivul pt care nu te lasa cu carne cruda... ca sa nu te tenteze sa opresti si sa o pui la frigare pe marginea drumului....


laugh.gif
vv
vesta? e nevoie de vesta pentru Croatia? Parca nu era nevoie...


cat despre (2), nu cred ca e nevoie de 500 euros daca ai invitatie. Dar nu strica sa ii ai smile.gif
lautrec
Nu stiu in Croatia dar sigur in Ungaria trebuie. Aceasta sa fie tinuta intr-un loc accesibil cu mana de la volan, nu in portbagaj, teoretic nu cobori din masina pe autostrada fara vesta. In Ungaria, Austria, Italia, Portugalia si Spania e obligatorie sa o ai in masina, deci poti fi controlat oriunde.... in Belgia de ex e obligatoriu sa o ai doar pe autostrada cand cobori din masina sau pe motocicleta. Se pare ca in curand se va generaliza obligativitatea pt intreaga UE.
AL
lautrec...ref. la info date de tine la pct 3... nu este necesara vigneta daca nu intra pe autostrazi!!!!!.... traseul catre Croatia este granita-Szeged-Baja-Mohacs-granita cu Croatia... doar pe drumuri nationale si judetene...

la capitolul dotari mai trebuie set de becuri de fiecare tip folosit in masina... si sa aiba la el cartea de identitate a vehiculului... in loc de 500 euro (cash, cecuri de calatorie, card cu extras de cont <24 ore) mai poate avea voucher sau invitatie ...

cititi topicul cu info utile pentru calatorii!!!!!!!!
lautrec
QUOTE(lautrec @ 12 Jul 2005, 16:21)
3. taxa de autostrada in ungaria este in jur de 2000 Ft. pt 4 zile (am platit 4200 Ft.  in total pt Ungaria 4 zile si austria 10 zile); dar nu e musai sa mergi pe autostrada, dinspre bucuresti nici nu ai de ce;
*



pai si eu nu am zis la fel? e corect, se intra pe autostrada doar la croati, dupa Osijek.

de becuri si cartea de identitate am mai auzit discutii dar concret nu stiu sa fi cerut cuiva vreodata. sigu ca nu strica sa le ai....

asa daca e vorba de cautat nod in papura mie nemtii mi-au masurat si uzura anvelopelor. cica trebuie sa aiba minim nu stiu cati mm crestele alea.
burliu
mie nu mi-a cerut nimic doar la vama actele si atit
vv
la cererea publicului - cele mai importante date din postul meu de pe 'Croatia-english only'.:

- Rata de schimb: ~ 7.25kuna=1euro ( ~2Kuna=1 RON). Casa de schimb se zice in croata 'mijeniacnica' (sau asa ceva)
- Pretul benzinei: ~7.85 kuna (3.9 RON), 95 fara plumb. Se mai gaseste si 98 la unele statii, nu tin minte pretul
- Pretul autostrazii - aproximativ 0.4 kuna/km (aproximare bruta). De la Vrpolje la Zagreb (bucata de autostrada de la intrarea in Croatia la Zagreb, un pic peste 200km) a fost 84kuna.
- Trafic: evitati weekendul smile.gif Drumurile sunt libere in timpul saptamanii, dar in we dati peste niste blocaje nasoale, in special pe autostrazile pe care sunt lucrari (zagreb-split, zabreb-belgrad). Drumurile sunt in general cu o banda/sens si un pic mai inguste ca in RO, dar traficul e redus (in special putine tir-uri) si limitarile de viteza decente (in general iti baga limitare la 70 imediat dupa intrarea in localitate, si poti circula cu 80 fara sa te opreasca politia). Semnele de circulatie (inclusiv limitarile de viteza) au sens, nu sunt uitate pe-acolo sau puse doar ca sa te enerveze - deci nu prea esti tentat sa le ignori. In general, daca vezi o limitare de viteza, vezi imediat si motivul. Drumurile sunt foarte bune, nu perfecte, dar mai bune ca in RO si HU (e vorba de drumul Nadlac-Szeged-Baja-Mohacs-Udvar). Spre deosebire de Ungaria, WC-urile sunt pe gratis la benzinarii. In ghidul meu despre Croatia scria ca 'tail gating and reckless overtaking is a national sport in Croatia' (adica fac depasiri riscante) - hahaha. Aia n-au trecut prin RO. Am vazut doar 2-3 example de depasiri riscante, in toata excursia.

- Cazare: evitati hotelurile, sunt mai scumpe si n-are rost. Pe coasta si in zona Plitvice, se gasesc o gramada de case particulare care inchiriaza camere sau apartamente (sobe/apartmani). Pretul mediu: 50 euro/noapte pentru 4 persoane; am inchiriat sau apartamente mari cu doua camere + bucatarie, sau apartament mic(camera&bucatarie)+ camera simpla(doar cu baie), sau (in Plitvice) doua camere simple, dar gazda a zis ca putem folosi bucataria lor. Nu cautati camere in orasele mari - sunt scumpe si nasoale, 'gazdele' sunt de genul babelor pensionare de pe la noi. Se gasesc camere excelente in satele/statiunile mici de pe langa oras(de ex. Zaton langa Dubrovnik, Kastela langa Split, Borik langa Zadar etc.). In Zagreb, e bine sa cautati pe internet din timp, nu vezi gasi 'in sat' acolo. Va recomand 'Mirna Noc', 250k/noapte/camera, e pret bun pentru Zagreb si conditiile sunt excelente. In celelalte orase - e bine sa cautati pana gasiti ceva ce va place mult (nu va opriti la prima oferta 'acceptabila', noi am facut asa in Zadar si am luat teapa, oferta e foarte mare si in 10-15 min veti gasi ceva mai bun). E bine sa cautati pe stradutele mai mici dinspre plaja, acolo se gasesc cele mai misto cazari, nu neaparat la drumul principal. Nu va ingrijorati ca nu gasiti cazare fara rezervare - noi am fost in mijlocul sezonului si erau o gramada de camere libere. Poate primele 2 incercari vor fi ocupate, da' din 5-10 incercari sigur gasiti ceva foarte bun, fara sa aveti nici o rezervare prealabila. Totusi, as recomanda sa va cazati inainte de apusul soarelui, nu stiu cum se pune problema dupa lasarea noptii

mancarea: intre 160-270kuna la restaurante (80-135 RON), incluzand bacsis (~10% sau mai putin blush.gif, era deja destul de scump...). Si n-am ales restaurante selecte, ci unele 'ordinare' si care pareau pline de clienti.... Un obicei prost al lor e sa-ti dea suc la 0.2 (insuficient!). Alt obicei prost e sa-ti dea castraveti batrani la salata - de fapt ei tin castravetii pana se fac mai mari decat dovleceii, asa sunt si aia din piata nu doar la restaurante.... daca va plac castravetii, aduceti de acasa smile.gif Si ultimul lucru 'rau' despre mancare: nu luati supe, sunt 'knorbite' (adica se bazeaza masiv pe Vegeta - deh, Podravka e marca nationala).
Totusi - sa nu las impresia gresita - mancarea e buna acolo. Croatia e un loc propice pentru a maca 'seafood' - fructe de mare, calmari, creveti, langustine, chiar si homar daca va permiteti (250 RON/Kg... nu e ieftin).
Mai au si o mancare 'nationala' foarte buna - 'cevapcici' (un fel de mici, dar mai mici si deci mai bine 'patrunsi'; cred ca si compozitia difera un pic).
In fast food/pizza e mai ieftin. In Osijek, 1 kebab (mult mai mare si mai bun decat ce vezi pe la noi) era 17 kuna. Suc natural/apa/ice tea sunt mai scumpe ca in RO (cea mai ieftina apa era in jur de 3RON la 1.5l, da' de obicei daca luai apa sau suc la 0.5l de pe strada te costa 8-10 kuna). Apa minerala (in special Jamnica) e mult mai sarata, nici nu cred ca e sanatoasa, continutul de Na+ e imens. Apa plata e ok (Jana). Laptele e super-bun si ieftin (2.7RON lapte UHT 3.8%, si nu din hypermarket... am adus si in Romania smile.gif ). Berea ("pivo") e un pic mai scuma ca Romania, da' nu exagerat (4-5-6RON la restaurant). Mi-a placut berea Croata (Ozuijsko), nu luati Tuborg/Stella/etc. ca sunt mai scumpe si nu sunt mai bune.

cam atat, restul pe threadul in engleza smile.gif
vv
Nu mai pot edita post-ul anterior...
cam asta se vedea de pe fereastra in 'Mirna Noc' (tradus "noapte linistita") - n-ai zice ca esti intr-o capitala, nu? smile.gif
[img=http://img74.imageshack.us/img74/724/croatia0014tl.th.jpg]

O imagine cu una dintre multele cascade din Plitvice .. oricum e mult mai frumos in realitate... [img=http://img33.imageshack.us/img33/8005/croatia1911ig.th.jpg]

Si o imagine din Dubrovnik, orasul nou (nu cetatea - de fapt e 'orasul nou vazut de pe zidurile cetatii') - culmea, am prins un ZCAR in poza, nici macar nu era al meu smile.gif
[img=http://img127.imageshack.us/img127/2755/croatia1458if.th.jpg]
burliu
biggrin.gif
http://www.webcam.hak.hr/
deadea
Ce se mai aude cu vizele de Serbia pt tranzit? cum se obtin, cat costa? Ce conditii sunt acolo? E mult scurtat drumul asa... oriunde s-ar merge: Italia, Slovenia, Croatia
MosBabacu
Azi mi-am ridicat si eu voucher-ul pt Croatia, la Malinska, undeva in insula Krk. Ati fost vreunul acolo?
O sa plec din TM undeva in jur de 12-1 noaptea asa ca intrebari pt cei care au mai facut drumul:
- ceva experiente pozitive/negative la tranzitarea Ungariei pe noapte (ruta clasica prin sud: Szeged - Baja - granita croatia)? Eu prefer sa conduc noaptea ca e mai liber, mai ales ca nu prea sunt radare (asta e valabil de la noi, puteti sa confirmati/infirmati).
- duty-free-ul de la Nadlac e non-stop (nu prea merge concediu fara un wisky bun wink.gif )
O alta chestie pe care n-am gasit-o in ce am citit pana acum: vorbesc astia engleza sau nu? Eu am gasit pe un pliant ca limbi straine cele mai cunoscute germana (asta era pe primul loc si ma indoiesc ca un curs de incepatori ma ajuta prea mult blush.gif ), italiana (injuraturile le stiu dar mai departe...) si, finally: english.
asarban
1. ce cauti la Nadlac din TM? Duty-free-ul din Cenad e mai aproape
Nici un DF nu e non-stop
2.Vorbesc engheza mai bine ca muuulta lume
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.