Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurare obligatorie pentru vanzator/cumparator
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
merqry
Buna dimineata,

Persoana X a vandut in ziua de 15 iulie persoanei Y masina personala prin act de vanzare-cumpare. I-a dat o copie dupa asigurare asa cum se practica.

Persoana Y este nevoita ca in maxim 30 de zile de atunci sa isi inmatriculeze masina si sa dea dovada de un nou RCA.

Persoana X se poate duce in schimb la asigurator si sa isi i-a banii inapoi dupa data de 15 iulie.

Aici vine si intrebarea mea care zice, nu cumva din momentul in care ai cumparat masina :

-- dpdv al celor de la casa de asigurari nu esti asigurat de la 15 iulie

-- dpvd al celor de la politie tu mergi legal pana in 15 august

Daca faci un accident in aceasta perioada cine plateste?

Am auzit ca intr-o situatie similara asiguratorul nu a vrut sa plateasca pentru ca s-a dus la ei pers Z ( dauna ) si s-a prezentat la ei cu actele de asigurare pe pers X dar instrainate catre pers Y. Iar ei au spus ca noul proprietar trebuia sa isi faca asigurare.

Aveti cumva pareri despre aceasta intrebare?

Multumesc,
Bogdan
merqry
Nimeni. Este o intrabere simpla
espacern
In momentul in care cumperi o masina trebuie sa-ti faci asigurare.
Nu este normal sa circuli cu asigurarea fostului proprietar....mai mult de 1 zi pana intra in vigoare asigurarea noua.

@+
bob737
raspunsul e foarte simplu; asigurat este proprietarul masinii respective. daca o instraineaza asigurarea devina nula deorece x nu mai este propriatarul de drept al masinii respective.
Shush
Vezi ca in Ro asigurarea este pe masina nu pe proprietar.
espacern
Daca in trafic mai il "pacalesti" pe agent...pe asigurator sigur NU.
Bineinteles in caz de Doamne Fereste!!

@+
Shush
Ca parca contractele alea de V-C sunt inregistrate undeva ...
Daca vanzatorul nu se duce sa ceara banii inapoi de la asigurator, asigurarea este perfect valabila pana la schimbarea proprietarului de pe talon.
De exemplu : eu vand unuia maine masina, facem contract de V-C, el pleaca cu masina si intra in altu. In caz ca ma intreaba ceva asiguratorul (desi foarte putin probabil) nu oi fi prost sa ii zic ca i-am vandut masina ... ii zic ca i-am imprumutat-o pentru o zi si gata.
espacern
Si daca este accident cu iz penal....si trebuie sa mergi pe la Politie/Tribunal?
Tot asa spui si faci?

@+
cristio_79
QUOTE(Shush @ 21 Aug 2012, 21:58)
Ca parca contractele alea de V-C sunt inregistrate undeva ...
Daca vanzatorul nu se duce sa ceara banii inapoi de la asigurator, asigurarea este perfect valabila pana la schimbarea proprietarului de pe talon.
De exemplu : eu vand unuia maine masina, facem contract de V-C, el pleaca cu masina si intra in altu. In caz ca ma intreaba ceva asiguratorul (desi foarte putin probabil) nu oi fi prost sa ii zic ca i-am vandut masina ... ii zic ca i-am imprumutat-o pentru o zi si gata.
*


Te duci degeaba la asigurator. Cel care cumpara are termen 30 de zile sa-si transcrie masina.
Eu am fost dupa o saptamana de la vanzare si mi-a spus ca nu pot obtine banii mai devreme de 30 de zile pentru ca cel care cumpara are acest drept, plus ca a trebuit sa duc si o copie dupa cartea masinii cu noul proprietar trecut pe ea.
Eu i-am dat doar copie dupa asigurare cand am vandut, dar nu am putut depune actele pentru restituirea contravalorii RCA pana nu am dus o copie dupa cartea de identitate a masinii si copie dupa PV de scoatere din evidenta de la Administratia Financiara. Doar adeverinta aia care se da in mod normal nu a fost valabila.
Val3ntin0
QUOTE(Shush @ 21 Aug 2012, 20:58)
Ca parca contractele alea de V-C sunt inregistrate undeva ...
Daca vanzatorul nu se duce sa ceara banii inapoi de la asigurator, asigurarea este perfect valabila pana la schimbarea proprietarului de pe talon.
De exemplu : eu vand unuia maine masina, facem contract de V-C, el pleaca cu masina si intra in altu. In caz ca ma intreaba ceva asiguratorul (desi foarte putin probabil) nu oi fi prost sa ii zic ca i-am vandut masina ... ii zic ca i-am imprumutat-o pentru o zi si gata.
*




In mod normal, cand vinzi masina, pe talon se trece data instrainarii si cui i se da masina. Acel lucru te va face pe tine sa nu poti spune ca este imprumutata. Cei mai multi nu semneaza acolo, pentru ca de la data la care cumperi masina ai 30 de zile sa o treci pe numele tau, daca te opreste politia si vede ca ai cumparat masina de peste 30 zile cred ca te poti alege cu amenda.. Sau daca celui caruia i-ai vandut masina nu inscris-o, si tu tot apari cu ea la financiar, poti depune plangere daca nu ma insel, si i se poate ridica talonul celui caruia ai vandut-o.
Oricum cei care cumpara o masina pentru a o pune din nou in vanzare, evita sa semneze acolo.. decat daca sunt nevoiti neaparat. Pentru ca nu au de gand sa o inscrie pe numele lor.. deci semneaza talonul daca o vinzi si scapi de batai de cap.

Cat despre asigurare, si eu cred ca ar trebui sa o faci in momentul in care cumperi masina, cum a zis si Espacern. Asigurarea se poate face si fara sa treaca numarul masinii.
Shush
QUOTE(espacern @ 21 Aug 2012, 21:04)
Si daca este accident cu iz penal....si trebuie sa mergi pe la Politie/Tribunal?
Tot asa spui si faci?

@+
*



Ma mai gandesc smile.gif

QUOTE(cristio_79 @ 22 Aug 2012, 19:49)
Te duci degeaba la asigurator. Cel care cumpara are termen 30 de zile sa-si transcrie masina.
Eu am fost dupa o saptamana de la vanzare si mi-a spus ca nu pot obtine banii mai devreme de 30 de zile pentru ca cel care cumpara are acest drept, plus ca a trebuit sa duc si o copie dupa cartea masinii cu noul proprietar trecut pe ea.
Eu i-am dat doar copie dupa asigurare cand am vandut, dar nu am putut depune actele pentru restituirea contravalorii RCA pana nu am dus o copie dupa cartea de identitate a masinii si copie dupa PV de scoatere din evidenta de la Administratia Financiara. Doar adeverinta aia care se da in mod normal nu a fost valabila.
*



Eu mi-am recuperat banii fara nicio copie a cartii masinii. L-am anuntat in prealabil pe cumparator ca o sa ma duc sa cer banii inapoi si ca ar fi bine sa faca o alta asigurare.


QUOTE(Val3ntin0 @ 27 Aug 2012, 11:47)
In mod normal, cand vinzi masina, pe talon se trece data instrainarii si cui i se da masina. Acel lucru te va face pe tine sa nu poti spune ca este imprumutata. Cei mai multi nu semneaza acolo, pentru ca de la data la care cumperi masina ai 30 de zile sa o treci pe numele tau, daca te opreste politia si vede ca ai cumparat masina de peste 30 zile cred ca te poti alege cu amenda.. Sau daca celui caruia i-ai vandut masina nu inscris-o, si tu tot apari cu ea la financiar, poti depune plangere daca nu ma insel, si i se poate ridica talonul celui caruia ai vandut-o.
Oricum cei care cumpara o masina pentru a o pune din nou in vanzare, evita sa semneze acolo.. decat daca sunt nevoiti neaparat. Pentru ca nu au de gand sa o inscrie pe numele lor.. deci semneaza talonul daca o vinzi si scapi de batai de cap.

Cat despre asigurare, si eu cred ca ar trebui sa o faci in momentul in care cumperi masina, cum a zis si Espacern. Asigurarea se poate face si fara sa treaca numarul masinii.
*



Asa ar trebui sa se procedeze, insa mai nimeni nu face asa.
Marian66
QUOTE(Shush @ 21 Aug 2012, 21:15)
Vezi ca in Ro asigurarea este pe masina nu pe proprietar.
*



Da, corect, ca masina se conduce singura, nu? D-aia si raspunde ea pt daune? smile.gif))

Asiguratul este proprietarul, pt ca in sistemul nostru de drept el raspunde si pentru ce se intampla cu masina cand el o da si altora sa o foloseasca. Daca vecinul imi da masina sa ma duc sa cumpar cartofi cu ea, si fac un accident, asiguratorul despagubeste, pt ca aisguratul (vecinul) e cel care raspunde de masina cat timp e in proprietatea lui. Dar, asa cum spunea si Bob, cand o vinzi, contractul e nul, pt ca a disparut obiectul contractului din proprietatea asiguratului. Eu, cumparator, nu pot sa vin si sa ma prevalez de un contract facut intre asigurator si vanzator, pt ca nu sunt parte la contract.

In drept, chestiunea e f simpla, contractul inceteaza de drept in momentul vanzarii; in fapt, se mai poate fenta situatia. Ca sa se evite aceasta situatie dubioasa, recomandarea ar fi ca la vanzarea masinii sa se faca o cesiune a contractului de asigurare.
merqry
QUOTE(espacern @ 21 Aug 2012, 21:04)
Si daca este accident cu iz penal....si trebuie sa mergi pe la Politie/Tribunal?
Tot asa spui si faci?

@+
*




"Iz-ul" penal se aplica doar la conducatorul auto din acel moment . Nu conteaza daca e imprumutata, personala sau furata( se deschide alt dosar).
aDyw0w
Salut, in cat timp maxim dupa vanzare auto se poate depune cererea pentru recuperare rca?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.