Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot Symbol dci, odata cu cresterea vitezei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
jools
salutare,

de o saptamana am o problema si anume, in momentul in care masina prinde viteza (peste 30 km/h) incepe sa se auda un zgomot in partea din spate. Doar cand prinde viteza (nu cand ambalez motorul, si nici de la toba nu pare) si direct proportional. cu cat creste viteza cu atat se aude mai tare.


Am sa trec pe la un service sapt asta sa aflu ce este.
romeo_id
Pune pe masina pe cric si invarte in gol de rotile din spate. E posibil sa fie dus vreun rulment.
hellcat
Da, acest zgomot ce se amplifica odata cu cresterea vitezei provine de la un rulment de roata. Trebuie inlocuit cat mai repede, in timp frecarea necorespunzatoare duce la supraincalzirea lui si il vei da foarte greu jos sau se poate gripa si face bucatele chiar in timpul mersului.
jools
QUOTE(hellcat @ 6 Aug 2012, 11:40)
Da, acest zgomot ce se amplifica odata cu cresterea vitezei provine de la un rulment de roata. Trebuie inlocuit cat mai repede, in timp frecarea necorespunzatoare duce la supraincalzirea lui si il vei da foarte greu jos sau se poate gripa si face bucatele chiar in timpul mersului.
*



Ok, daca se confirma trebuie schimbat doar cel problema, sau este mai bine sa schimb ambele dr/st?


Multam
cj98czh
Rulemntii nu se schimba in pereche, doar cel "bolnav" .
jools
Corect, actiune finalizata. Rulment dreapta/spate.
alin75
Si eu recomand schimbarea ambilor rulmenti. O sa te convingi ca nu mai trece mult timp si il vei schimba si pe celalalt.

Numai bine,
Alin
andr3i84
@alin75

Tin sa te contrazic.
In 2008 am schimbat rulmentul spate-dreapta si dupa 4 ani inca nu a crapat ala de pe stanga... blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.