Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Raliul Aradului 2012; 17-18 Aug.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Motor Sport
AR-18-MOS
Si in acest an, Raliul Aradului va fii in etapa comuna cu campionatul national maghiar, la fel ca anul trecut.
Probele sunt cele conscrate, si anume:
user posted image

Date tehnice ale raliului:

Lungime totală 494.20 km
Numărul probelor speciale 11
Lungimea totală a probelor speciale 125.20 km
Numărul secțiunilor 3
Numărul de etape 1
Procent PS din total 25.33 %
Suprafața de rulare Macadam

QUOTE(Presa)
Pregătirile pentru Raliul Aradului 2012, etapa a 6-a a Campionatului Național de Raliuri Dunlop, au intrat în linie dreaptă. Cursa arădeană, al cărui partener media este ARADON, are un farmec aparte, iar probele speciale sunt pe placul piloților, dar și al spectatorilor.
Un raliu indigo

Lucrurile au mers bine la ediția din 2011, care s-a ridicat din toate punctele de vedere la așteptările concurenților, organizatorii au decis să nu schimbe nimic pentru 2012. Raliul debutează vineri, 17 august, de pe kartodromul Vik Power din Arad, cu Superspeciala, care, la fel ca și anul trecut, va avea o suprafață mixtă (macadam și asfalt) și continuă a doua zi, sâmbătă, cu celelalte 10 probe speciale. Acestea vor fi realizate în„triungiul” Șiștarovăț – Zăbalț – Lalașinț, care va fi parcurs de două ori, plus alte două treceri pe la Conop și pe „regina raliului”, Nadăș.


Pregatirile sunt aproape de final, de dimineata s-au obtinut ultimele avize de la autoritati, iar sambata voi verifica roadbook-ul.

P.S. Imi pare rau ca in acest an nu v-am putut tine la curent cu raliurile care s-au desfasurat. sad.gif
Dsign
Stai linistit, ca nu intereseaza pe nimeni de pe aici sportul asta. Aici pe forum sunt la mare cinste bascalia, fotbalul, politica si ... bascalia.
Iulikk
Daca nu posteaza nimeni aici, nu inseamna ca nici nu citeste nimeni wink.gif .
bucatzel
Eu am vrut sa ma duc, dar pana la urma mi s-a dat programul peste cap. Daca nu postai, parca vad pateam ca de obicei, si aflam ca "o fost" intr-un uichend in care am stat si n-am facut nimic.
AR-18-MOS
QUOTE(Iulikk @ 24 Aug 2012, 23:42)
Daca nu posteaza nimeni aici, nu inseamna ca nici nu citeste nimeni wink.gif .
*


Da-ti si voi un feedback. Ca daca n-are nimeni nimic de zis, n-are rost sa-mi tocesc tastele.
De exemplu acum o ora am ajuns de la etapa a-V-a a Campionatului National de Karting. Din pacate, n-am facut decat cateva poze cu ceva detalii ce ma interesau personal.
bucatzel
Pai no, ca idee, topicul asta a avut deja 587 de vizualizari.
Dsign
Fata de cate vizualizari pe mizeria de topic al lui Argon????Sau al baiatului cu Megane (nu-i retin id-ul, nu tin minte toate prostiile)... Sau topicul de imbecili...

In fine, cam asta ziceam mai sus. E mai mult interes fata de subiecte artificiale, sa nu le zic... imbecile!
AR-18-MOS
Urmeaza editia 2015, 7-9 MAI smile.gif
MuciX
Poate pui poze, sa nu mai fim si noi asa imbecili, ca sa nu zic artificiali. smile.gif

Primesc astia logane de curse?
AR-18-MOS
Cateva, la botu' calului. Poze pe PS n-am facut, ca inca nu-s amenajate. Astazi inca se lucreaza pe ele.
user posted image
Harta generala a raliului.
Harta Shakedown si harta detaliata a SS (Arad Rally Show).
Si rabla care a fost prima victima a traseului. I-am distrus o planetara.
b76bgaarh
anul asta, ceva clasament european sau decat romanesc?
AR-18-MOS

Campionatele pentru care contează raliul:
1. Trofeul European de Raliuri (FIA-ERT), coef. 2;
2. Campionatul Național de Raliuri Dunlop (FRAS –CNRD), coef. 1.
bucatzel
QUOTE(AR-18-MOS @ 22 Apr 2015, 16:09)
harta detaliata a SS (Arad Rally Show).
*



Ce-i acolo, una din parcarile dintre benzi din centru?


L.E. nevermind, m-am prins, e aia de langa primarie.
AR-18-MOS
Cred ca acuma e mai vizibil. Si da, e parcarea dintre benzile de pe centru. Virajul la 180° din partea stanga a imaginii, e in jurul statuii din fata primariei.
Markos
Grijă mare să nu dărâmați statuia.
marksman
QUOTE(AR-18-MOS @ 22 Apr 2015, 16:09)
[...]
Si rabla care a fost prima victima a traseului. I-am distrus o planetara.
*


Dupa publicitatea de pe rabla aia vad ca Piros s-a lasat de aviatie.
AR-18-MOS
Daca imi amintesc bine, prin vara 2014, am vazut un PirosAir ca facea manevre la sol, pe aeroport. nedumerire.gif
In rest, n-am mai observat eu, personal, c-ar mai fi zburat.
marksman
QUOTE(AR-18-MOS @ 23 Apr 2015, 13:07)
Daca imi amintesc bine, prin vara 2014, am vazut un PirosAir ca facea manevre la sol, pe aeroport. nedumerire.gif
[...]
*


YR-5030? Nu mai stiu de el din 2007.
AR-18-MOS
Update:
Shakedown (Chesint):
Prima poza: start de pe asflat si stanga pe macadam;
A doua poza: platou de unde se vede ~1km din proba;
A treia poza: stop pe coborare;
a patra: rabla pe care am lasat-o cat de cat intreaga dupa 300Km de probe.

Urmeaza si alte poze.
AR-18-MOS
Update:
PS 2,3 - Șiștarovăț
Poza 1: Start;
Poza 2: Mocirla;
Poza 3: Viraje.


2 May 2015, 19:51:
Panourile-s pregatite pentru maine...
AR-18-MOS
Dacă reușesc să mă trezesc de dimineață și să duc actele la secție, cică îl ținem și anul acesta. Ba chiar punctează în CNR, ERT, Balkan Rally Trophy si Tour European Rally.


L.E. A doua poza am pus-o din greseala, dar se poate vedea cum arata ½* din control room la un raliu.

*ca lipsesc statiile radio si inca un ecran cu cealalta proba aflata in desfasurare.
b76bgaarh
bravo, ceva "vedete" la start?
AR-18-MOS
Mai e timp de inscriere pana in 3.05 (11.05 late entry), inca nu se poate spune exact. smile.gif
Harta generala:
corbex
Solenze primiț?
AR-18-MOS
Doar cu ordin de serviciu. tongue.gif
bion
QUOTE(corbex @ 28 Apr 2016, 11:51)
Solenze primiț?
*


Bre e vorba de RALIU nu de REMAT slap.gif
AR-18-MOS
Prima zi. Sunt 38 de concurenți înscriși.
M.C.
Faci parte dintre organizatori sau concurenti?
Ceva poze cu atelajele poti pune?
b76bgaarh
paza.

ps nu auzi ca inca nu stie cine si ce.
AR-18-MOS
Mașinile oficiale.
b76bgaarh
o sa vina aphophis sa zica ca nu sunt bune.
gabize
kia? Măcar 2-3 Mercedes Gullwing. sleep.gif
M.C.
QUOTE(AR-18-MOS @ 10 May 2016, 22:07)
Mașinile oficiale.
*


Nu de astea oficiale,care le poti vedea pe ulita,spuneam de cele de concurs.Alea sunt interesante...... smile.gif
bion
Stai sa-si cumpere uamenii! Si sa aranjeze cu padurau de la Sistarovat sa nu-I dea afara.
corbex
QUOTE(gabize @ 10 May 2016, 21:34)
kia? Măcar 2-3 Mercedes Gullwing. sleep.gif
*


Kia? NoKia!
maho
Cum fu?
kog
I-am blastamat de numa. Am zis ca dorm si io linistit pana mai tarziu. Mi-or bornait in urechi juma de zi.
AR-18-MOS
Stai in apropierea parcului de service? tongue.gif
M.C.
Pune si tu poze,daca tot zici ca ai fost acolo....... coolpics.gif
maho
Sau un filmulet din spatele covrigului; aifonu' ala nu-i bun la nimic? tongue.gif Un dashcam?
gabize
QUOTE(maho @ 15 May 2016, 11:38)
Sau un filmulet din spatele covrigului radarului;

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.