Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme telecomenzi alarma si cheie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Car Security - Alarme Auto
motanel pufos
De ceva timp nu mai merge sa inchid deschid alarma la masina decat foarte aproape de masina, deobicei de langa usa soferului, nici macar daca stau in spatele masinii langa portbagaj nu mai merge.
La fel se intampla si cu cheia de la masina, nu mai are semnal decat de foarte aproape.
am schimbat bateriile de la ambele telecomenzi si tot degeaba.
Alarma este un K9 Mundial de la Omega.

Este posibil ca alarma sa mai aibe inca o baterie ceva in masina si sa trebuiasca schimbata si aceea sau de ce nu mai are semnal ?
oanadenisa
in general sunt bateriile de vina de la telecomenzi.intreaba la un centru de montaj alarme.
motanel pufos
initial pusesem niste baterii normale, dupa care am luat unele mai de firma, duracell si le-am si verificat, bateriile sunt ok la ambele telecomenzi
oare alarma are vreo antena ceva care sa fi cazut sau nu stiu ca nu mai merge decat de langa masina din dreptul soferului nici macar de la 2 m nu mai bate
BioHazarD
Am si eu o problema cu telecomanda alarmei K9 montata de Serus cand am luat masina. De fapt cu ambele telecomenzi, prima telecomanda am folosit-o ceva timp (1 an max de la cumparare) dar in timp se inchidea din ce in ce mai greu. Apasam butonul, se aprindea ledul dar masina nu se inchidea. Pana la urma am renuntat la ea si am luat-o pe cealalta de rezerva. A mers bine dar vad ca usor usor incepe si asta sa faca la fel.
Apas pe buton de ma doare degetul, ledul se aprinde foarte bine dar masina NU se inchide. Butonul de deschis merge f bine.

Daca o desfac pot sa-i fac ceva?
IRONICK
Problemele apar pentru ca alarma este pozitionata in fata uch-ului.
motanel pufos
QUOTE
Problemele apar pentru ca alarma este pozitionata in fata uch-ului.

Si cum putem remedia problema ?
kert
Ia scoate de tot mufele alarmei si apoi vezi "cit bate" cheia masinii. O sa ai o surpriza zic eu...
motanel pufos
am inteles dar cum fac sa am totusi si alarma si sa bata si bine? Se poate monta alarma dupa uch sau ... ?
kert
O solutie sigura (nu singura) este sa renunti la alarma pe 433.92MHz si cauta una ce merge pe 315MHz, iar telecomenzile sa aiba baterie de 12v (de ex. din aia mica model 23A).
bonytrombony
Va salut am si eu o intrebare de ce pana la un moment dat telecomenzile merg de la orice distanta si dintr o data doar de aprope de masina, daca era pozitionata alarma in dreptu uch ului cum spuneti ar trebuii sa faca de la inceput asa nu ?
Si eu am un clio symbol, am masina de 3 ani si dupa 2 ani a inceput si la mine sa faca figuri numai merge deschisa sau inchisa decat de aproape.
E pozibil si de la baterii sa fie cele originale de pe telecomenzi au mers foarte bine in momentu cand le am schimbat au inceput figurile.
val2011
Scrie pe foaia cu instructiunile alarmei cum se reseteaza. Vedeti ca are si antena alarma, trebuie pozitionata vertical cat mai sus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.