Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cleme prindere baghete plafon
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
edy1092
Aveti idee de unde pot cumpara aceste cleme de prindere a beghetelor din cauciuc pe plafon ??? fiindca la reprezentanta renault daca cumpar 16 bucati de plasticele dinastea ma costa cat jumate de masina radmasa.gif

COD pe original 7701042283

Poze :

user posted image

user posted image
andy_anduletzu
Daca stai in Bucuresti asa cum ai scris in profil,fugi in Targ Autovint la un magazin de acolo,ala iti face comanda la Autototal de la sediul din IMGB si in 30 de minute intri in posesia lor.

Preturile de la reprezentatnta sunt catastrofale,mie de exemplu pt un bloc de lumini,pt ca am meu eare DEFECT,imi cereau 650 ron,dar nu era defect blocul ci avea cele 2 fire de la proiectoare dezlipite pt ca se intind cand dai flash .

Incearca in targul autovit(vitan) si se rezolva urgent.
cretu22
Salut
Stiti cumva daca respectivele cleme ar trebui sa se potriveasca si pentru renault megane classic, cel cu forma de limuzina, nu ca in poza de mai sus?
Sau daca acestea ar fi trebuit sa fie puse acolo din fabrica?
Multumiri
edy1092
se potrivesc si pt Renalut Megane Classic BERLINA asa am si eu masina

Iti vand un pont mega ieftin , pe forum am descoperit o fata care vinde orice fel de clema de prindere pt renault si orice alta marka auto inclusiv macarale de geamuri auto ... detaliile ei pe PM:

Cu Stima !!!
cretu22
Multumesc colega....

Cu riscul de a-mi atrage criticile moderatorului cj..
Sa mor daca inteleg rostul de a cenzura informatii pe acest forum, cu atat mai mult in situatia in care respectiva informatie nu o regasesti in alta parte, iar obiectul acelei informatii este unul deosebit de important pentru cei ce au nevoie de acea informatie.
A, scuze poate ca aveti o relatie cu Renault si atunci inteleg........
cj98czh
Hai sa-ti explic daca nu intelegi ... reclama pe aria tehnica este interzisa de regulament punct! Vrei sa ajuti un coleg o faci pe PM ca nu este mare lucru.

Si sa-ti raspund si la cealalta treaba .... Da, am relatii la renault sunt actionar mare acolo si am tot interesul sa vanda ei la preturi mari si voi sa cumparati, te-ai lamurit acum? biggrin.gif
cretu22
Crezi tu ca e simplu cu PM cand nu ai suficiente posturi scrise ......
Iar a scrie posturi doar ca sa cresca numarul acestora.....
Te-ai gandit ca poate si regulamentul ar putea/trebui suferi modificari?
Care este sensul unui forum daca nu de a primi/livra informatii care nu sunt disponibile in alta parte?

Multumesc pentru lamurire..


@edy: Numarul acelor cleme este o chestie fixa sau poti sa pui cate crezi ca este necesar? Ai si niste instructiuni cum se prind?Multumesc
cj98czh
cretu22 - cat este de bun sau rau regulamentul nu este treaba maoderatorilor ci a adminilor, noi ceilalti trebuie doar sa-l aplicam, ca place sau nu asta este ... si cu asta ne aoprim aici cu offtopicul.

edy1092
Renault:
- Master - Moulding - roof
- Megane - Moulding - roof
- Twingo - Moulding - roof
- Scenic - Moulding - roof

COD OEM:
Renault: 7703077341 sau 7701042283

P.S. Codurile difera produsul este identic se potrivesc pe toate odelele megane ( eu am megane classic berlina )
cretu22
salut
Le-ai primit?
Au ceva instructiuni?
Te rog sa detaliezi daca poti modalitatea de instalare
Multumesc mult
edy1092
QUOTE(cretu22 @ 18 Jul 2012, 18:56)
salut
Le-ai primit?
Au ceva instructiuni?
Te rog sa detaliezi daca poti modalitatea de instalare
Multumesc mult
*



Nu le-am primit pe cele noi inca, astea sunt din cele 5 ramase in baghete de cand am luat masina. Se monteaza foarte simplu, se ia fiecare clema in parte si se prinde manual de muchia ascutita de pe plafon ...sunt 6 gauri pe o parte si 6 pe cealalta .

Voi face un film cu modalitatea de prindere a clemelor ...
cretu22
Multumesc pentru raspuns si astept cu interes filmul.
Din poza pe care ai pus-o la inceput reiese ca ar fi 3 pe o parte si 3 pe cealalta.
Sa inteleg ca de fapt trebuie 6+6?
Multumesc
edy1092
La Renault Megane Classic berlina sunt 6 gauri + 6 prin urmare trebuiesc 6 + 6 cleme part nr 7703077341

user posted image

Deci toata lumea stie cum arata masina fara bandouri plafon

user posted image

Se ia fiecare clema in parte si se fixeaza prin culisare stanga sau dreapta in locsorul aferent pana la 6

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

La final bandoul avand in interior un profil metalic se infige efectiv in fiecare clema in parte prin APASARE - PRESARE pana face CLANK ...si GATA

user posted image
user posted image
user posted image

Cred ca am fost suficient de explicit, poza cu bandoul infipt pe masina nu am facut fiindca si eu astept sa-mi ajunga restul clemelor .

P.S. In profilul meu gasiti adresa de e-mail si nr tel. pt. cine doreste sa le dau detalii suplimentare ii rog sa ma contacteze .

BAFTA




cretu22
Mi-au sosit si mie clipsurile, le-am comandat la o alta firma, 0,89ron/buc.
Ce trebuie precizat:
Sunt 8 locasuri pe fiecare parte, dar doar in 6 din ele se pot pune aceste clipsuri.Pentru ca acestea sa stea cat de cat fixe trebuie ca prin culisare stanga sau dreapta sa intre o bucatica de plastic sub streasina.
Sa vedem cum se vor comporta la iarna cand din cauza frigului bandourile se strang si se ridica.
Trebuie precizat ca masina nu a avut instalat nici un clip initial
edy1092
QUOTE(cretu22 @ 24 Jul 2012, 16:57)
Mi-au sosit si mie clipsurile, le-am comandat la o alta firma, 0,89ron/buc.
*



Foarte bun pretul, eu am dat 2,5 ron / buc
cretu22
Am montat respectivele clipsuri.
Nu se observa o imbunatatire majora a aspectului acelor bandouri.
cretu22
Cred ca am inteles de ce unele bandouri arata atat de prost.Nu au pe partea interioara sina de metal ci de plastic.Cred ca se aplica pentru meganele din turcia.
Am vazut la dezmembrari megane frantuzesti cu sina din metal pe partea interioara si aratau excelent, chit ca erau masini mai vechi.
UltraDrive
A mea e frantuzoaica si tot plastic are...
Am renuntat la ideea de a mai pune bandourile, merge si asa.
E prea batrana sa ii mai dau cu farduri. Eu sunt multumit ca nu are nevoie de carje biggrin.gif
bubu0303
M-ar interesa si pe mine niste asemenea cleme si am fost prin targ la Vitan....NIMIC !!! Nimeni nu stie de asa cleme ...De unde as putea si eu sa aflu exact de unde se pot achizitiona ???
Lucan Pete-Romeo
Am comandat astazi de la un producator din Harghita la pretul de 0,72 fara tva,buc.
Sa vad cum se aseaza pe plafon pentru ca nici eu nu am sina metalica.
catalin1
un site ceva de unde se poate comanda clemele astea ca am si eu nevoie de astfel de cleme ,si vreau sa va precizez ca la megane 1 faza 2 toate au bandoul din plastic fara sina si rar se gaseste modele de faza 2 care au sina aia de aluminiu si sa stiti ca merg si de faza 1 arata mai bine alea de faza 1 si sunt mai bune
hwe
la mine stateau zbarligate si se vedea urat am ales sa le lipesc cu o banda dubla adeziva si arata mult m ai bine.ce este drept este operatiune definitiva.
StefanIS
Am un megane 1 hatchback si as vrea sa ii schimb si eu aceste bachete pentru ca sunt coapte cele pe care le am deja si ceea ce am observat este ca imi lipsesc acele cleme nu am nici una nush cum stau bachetele prinse acolo si nu au cazut. Are cineva un cod pentru aceste bachete?Sau poate cineva sa imi lase un mesaj cu vreun site de unde le pot cumpara impreuna cu acele cleme de prindere?
edy1092
Cleme part nr 7703077341
StefanIS
Mersi pentru cod.Poate sa imi zica cineva de unde a cumparat mai ieftin clemele si bandourile alea?Ca vad niste preturi astronomice pentru niste plasticuri:(
snowdream
Am luat eu de la reprezentanta 10 buc ca atatea imi trebuiau 120 lei cu TVA.... nu am avut alternativa de pret in alta parte. Cam scump dar nu capat de tara... biggrin.gif
Axe
QUOTE(Lucan Pete-Romeo @ 18 Jun 2014, 14:42)
Am comandat astazi de la un producator din Harghita la pretul de 0,72 fara tva,buc.
Sa vad cum se aseaza pe plafon pentru ca nici eu nu am sina metalica.
*


Le-ai luat pana la urma ? Eu le-am lipit cu un adeziv acum cativa ani dar de la vreme s-au dezlipit iar.
StefanIS
Mersi de preturi vad ca sunt si scumpe si ieftine dar acum nu stiu daca chiar trebuie sa dam o caruta de bani pe niste plasticuri dar macar sa tina sa nu se rupa.Mai bine decat cum e la mine ca sunt lipite cu silicon acele bandouri si se vede aiurea...
Lucan Pete-Romeo
QUOTE(Axe @ 23 Jun 2014, 11:05)
Le-ai luat pana la urma ? Eu le-am lipit cu un adeziv acum cativa ani dar de la vreme s-au dezlipit iar.
*


Da, am luat si m-au costat 10lei pachetul cu 10 buc si 15 lei curieratul.Afacere,nu.Greseala mea a fost am luat doar10 buc.trebuiau 12 buc[ 6+6].Oricum le-am montat si bandoul sta mult mai bine ,cu exceptia faptului ca nu mai este nou.



23 Jun 2014, 23:52:
Si ale mele au fost lipite cu mastic.Sa fi atent cand le cureti bandourile ca sunt pacatoase rau.La mine cel de pe stanga s-a crapat la curatat,este foarte casant si acum trebuie sa caut sa-l schimb.Daca vrea cineva adresa sa comande sa imi scrie pe mail ca aici nu pot posta

24 Jun 2014, 00:00:
QUOTE(StefanIS @ 23 Jun 2014, 19:47)
Mersi de preturi vad ca sunt si scumpe si ieftine dar acum nu stiu daca chiar trebuie sa dam o caruta de bani pe niste plasticuri dar macar sa tina sa nu se rupa.Mai bine decat cum e la mine ca sunt lipite cu silicon acele bandouri si se vede aiurea...
*


Poate ca ai dreptate,dar tine de aspectul masini .Nu cred ca este o cheltuiala mare[bine daca pui si curieratul] si schimbarea este semnificativa.Acum depinde si starea bandoului.
Nicolae.lucian
Salut! Trebuie sa montez bandourile la coupe, ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat?
In chederul de pe luneta este un locas, bandoul trebuie sa intre in acel locas? Are cumva rol de evacuare a apei?

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.