Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme/Rezolvari/Piese/Service?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
xelanam
Salutare, In primu rand imi cer scuze ca am creat un nou topic dar cred ca ar merita si daca totusi am si eu problemele astea ar fi de interes public. Am de facut niste drumuri foarte lungi in mare parte international si tocmai acum au aparut niste probleme la masina, pe care o sa le enumar mai jos:
1 - Imi trepideaza volanul peste 100km/h pe drum fin, autostrada etc (trage si in partea dreapta)
2 - La viraj spre stanga full imi scartie foarte tare...initial am crezut ca scartie cauciucul(sunetul e asemanator ca atunci cand pleci cu scartait de roti)
3 - La ultima revizie am schimbat placutele de frana dar mi-au zis acolo ca trebuie schimbate si discurile ca s-au ovalizat.

In alta ordine de idei inainte sa ma injurati ca va dau batai de cap as avea nevoie de niste sfaturi.. de unde sa comand piesele? unde sa le montez? Care sunt problemele sau de la ce?

Tin sa precizez ca m-am mutat recent in Bucuresti si nu are rost sa ma duc pana in orasul natal unde imi faceam serviceul la masina.

Va multumesc anticipat.
BannedHost
1 - volanul trepideaza la franare sau la mers normal ? Daca la franare, discurile pot fi ovalizate, daca si in mers fara frana posibil ca jantele sa fie ovalizate sau nu sunt echilibrate cum trebuie.

2 - sigur nu scartaie cauciucul ? Poate unghiul de fuga nu e tocmai unul bun si o roata vireaza mia mult ca cealalta ( aici nu sunt sigur)

3 - daca nu simti vibratii la franare si inca discul nu e uzat, nu are rost schimbarea lui.

Ca o idee, eu imi comand piesele de la unixauto. Mi se par cei mai ok calitate pret.
vallixx
1. Verifica sa ai presiune egala in roti.
Daca ai presiune egala, cauciucuri identice stg-dr. atunci geometrie directie si echlilibrare. De obicei vibratia e din echlilibrare, trasul intr-o parte din geometrie (dupa ce elimini ce ziceam mai sus, presiune, cauciucuri identice..etc).

Mai poti verifica schimband roata stg fata cu dreapta fata si sa vezi daca trage in partea cealalta sau tot in aceeasi parte.
Daca trage tot la fel e geometria, daca trage in directia cealalta e din roata.
La schimbare verifica sa nu ai cauciuc cu profil unidirectional. (adica care merge pus doar pe o parte, stg sau dr.)

2. Posibil tot din geometrie.

3. Discurile ovalizate se simt franand ferm dar nu brusc, in lung.
Daca vibreaza pedala, atunci discurile posibil sa fie ovalizate.
Mai e o posibilitate, sa fie santuri in ele. Oricare din variante ar fi, e recomandat sa le schimbi.

Piese eu iau de pe net. Sunt multe firme. Autokarma, Unix, Autovector, epiesa.ro, Al Padrino....etc. Daca se considera reclama...scuzele mele & delete.
Cauta si tu pe google.

Referitor la montaj, ca si la piesele pe care le cumperi, tu stii ce vrei sa faci cu masina ta. Poti lua piese "de buget", le montezi la un service de cartier si te costa putin. Nu ai insa pretentia sa te tina mult sau sa ai performante excelente (mai ales la frane).

Varianta 2: tot piese de pe net, dar de calitate, montaj la un service mai cunoscut, bani ceva mai multi dar alta siguranta si alta fiabilitate. Aici depinde de tine.
xelanam
Va multumesc pentru reply.
blick
Buna ziua,

As dori sa schimb rulmentii fata la un renault symbol 2007. Imi puteti recomanda vreun service (de cartier sau mai ieftin) din bucuresti, mai exact zona militari, dr taberei, etc ...mentionez ca nu doresc la service-uri autorizate renault pentru ca au niste preturi exorbitante...pentru aceasta operatie.

Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.