Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi pentru achizitie Renault Grand Escapce IV
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Safrane,Velsatis,Avantime si Espace
Law_35
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu sfaturi.. asa cum am scris si in topic, vreau sa achizitionez un Renault Grand Espace ...nu stiu f multe despre aceasta masina...decat ce am citit pe acest forum..
Ideea este urmatoarea ..vreau sa fie din 2009 , motorina, motor de 1,9 sau 2.00 ( am inteles ca se reduc un pic costurile de inmatricularea, RCA si Casco daca este sub 2.00 ) sa aiba 7 locuri, fara plafonul acela transparent...pe site -urile din germania , de exemplu, am gasit mai multe variante de motorizare, modele , gen 2.0 dCI Dynamique...

Ce imi recomandati, tinand cont de caracteristicile pe care doresc sa le aiba masina?

Va multumesc anticipat,

astept raspunsurile voastre.....
darem
Din pacate sunt putini posesori de Espace IV in tara si mult mai putini pe aici.
Si eu sunt interesat de o astfel de masina si nu prea am gasit multe pareri despre ea.

Intamplator am dat peste un posesor de Espace IV, 2.0dci, 2009 in C-ta. Inainte avusese tot un Espace din 2002, 2,2dci (daca imi aduc bine aminte).
Era semi-multumit de ea, mare, spatioasa, consum bun pentru masa si volumul ei (2,2tone) 10l/100 mediu.
Deficiente: usile nu mai au acea "oprire" atunci cand le deschizi (se duc pana la capat), randul de scaune din spate este incomod la drum lung datorita faptului ca podeaua este inalta si se sta acolo cu "genunchii la gura", a afirmat ceva legat de directie dar nu a putut concretiza ce anume il deranja la ea ( a zis prea moale).

A afirmat ca nu au fost deficiente legate de functionalitatea componentelor din interior, totul era functional.

feldi
eu am un grand espace 4 din 2004 cumparat in 2008 ca spatiu si cel din randul 3 e confortabil podeaua e dreapta consumul bun am o problema acum cu injectoarele debitmetru dar sunt multumit de ea chiar daca e frantuzeasca si nu nemteasca urmatoarea daca mai pot tot un grand espace asi lua
GrandEspace04
SAlut,

Am 3 Espace:
1999,2003,2004 !

Eu conduc un GE 2004,cu acel plafon din sticla.
Este 2.0 turbo pe benzina,urasc Diesel-urile !

Probleme normale ,ca la orice car...

Este mare,spatios,loc de pus toate,scaunele din spate se ridica pe jumatate daca vrei sa extinzi acel loc.
Sunroof-ul din sticla nu mi se deschide,dar asa a fost de cand l-am cumparat.
Mi-au cazut zenon-ul de ep stanga,imi costa circa 300 sa vad ce are,posibil cabluri sau computer.€300 aici,unde sunt eu...

Merge ok,deah orice masina are bubele ei,cand cumperi un secodn-hand cumperi si probleme celuilalt driver !

Bafta si sa te bucuri de el...

hot
Bună seara. Caut o mașină spațioasă cu minim 6 locuri și printre optiuni este și espace. Voi circula cu mașina foarte puțin aproximativ 5000 km pe an
As dori sa știu dacă motorul de 1.9 dci este mai fiabil decât cel de 2.0 benzina. De asemenea dacă se poate o părere sincera cu privire la comparația intre espace și Peugeot 807 (Citroën c8)fiabilitate costuri întreținere
espacern
Daca circuli doar 5000 Km/an motorul pe benzina este castigatorul!
Comparatie intre Espace 4 si Peugeot 807/C8?
Cam cum compari Laguna cu 7 locuri(exista)cu Peugeot 407 tot cu 7 locuri(exista si asta)......adica fara esenta!
hot
Mulțumesc de reply.
BiGBearRO
Se poate va rog sa imi spuneti cam ce consum are un Espace 2.0T de 170CP, merci
R19/16v
Depinde cat de rau esti smile.gif

Sotia vine dupa 1500km facuti 30% oras restul afara cu 6.7% consum, eu nu reusesc sa scad sub 7.5% afara. Pe de alta parte eu o si las mult sa mearga pe loc, iarna sa se incalzeasca, vara sa se raceasca... cert e ca ajung la consum mediu de 9, iar exclusiv in oras cred ca ajung la 15+ cu usurinta.
BiGBearRO
R19/16v consumul e sigur pentru ESPACE 2.0T 170CP? ca mi se pare cam mic
ce zici de un GPL pe motoru asta?
merci
R19/16v
E pentru fra'su' mai mic, Scenicul din semnatura.

Mie nu-mi place sa stric ce nu pot repara cu usurinta, si nici sa umblu cu bombita-n portbagaj, prin urmare n-am luat si nu voi lua in considerare GPLul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.