Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dauna totala solenza
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
monta
Buna ziua,in urma unui accident,masina a devenit dauna totala pe RCA.Masina avea 39700 km,fara rugina si foarte ingrijita.Inspectorul de la Groupama,a facut un deviz de 8000 ron,iar masina este trecuta la starea buna de functionare.Pe 24.05.12,am depus dosarul si a ramas s-a primesc raspuns,ce suma primesc de la ei.
Masina se incadreaza in coef.de uzura 56%,iar noua a costat 5000 euro.
Am urm.nelamuriri - cum se calculeaza,de se ajunge la suma finala si daca se mai ajusteaza ceva din 56%,in functie de km.
Va multumesc.
Paul Gabriel
Cu aceeasi problema ma confrunt si eu, tot solenza si dauna totala, an 2004. Deviz tot 8000 lei si astept cam de 3 saptamani. Apropo celalalt are la Euroins. In caz ca aflii ceva posteaza, mersi
monta
Salut,din ce am citit pe internet si dupa calcule,reiese asta :
5255 euro val.nou auto x c.f.uzura 56% x val.epavei 25%
2100 euro x 25% val.epavei = 9373 ron x 25% = 7030 ron
Acum nu stiu,cat aprecieaza ei valoarea epavei,dupa normele CSA val. este 0,1 - 25%.


vicelord
Salut am avut si eu un Tico pe care lam facut acum 3 ani dauna totala. Masina a fost evaluata la 1248euro si am primit 998.5 (80%) din valoarea masinii.

regards
adi_ar
Aproximativ 20% este o evaluare "corecta" pentru epava.
Cu negocieri si argumente se mai poate obtine cate ceva insa trebuie argumentat ca nu poate fi valorificata epava la 20%, adica 588 Euro, in cazul de fata.
In cazul ca se accepta 20% epava, evaluata la 0,65*5255=3415 E, despagubirea va fi de 3415*0,80=2732 E (plus epava, care ramane la proprietar).
vicelord
exact uitatesm sa zic ca epava iti ramane ca amintire (sa o valorifici fireste)

regards
monta
Pana la urma,trebuie sa primesc 2372 euro sau 2732 euro + epava (care o valorific eu),
deoarece in calculul facut de adi_ar - 3415 x 0,80 = 2732 nu 2372.

Va multumesc,pentru sfaturile utile.
adi_ar
Ai dreptate, 3415 x 0,80 = 2732.
monta
Pana la urma s-au mai facut greseli si la coef.uzura la mine este 56% nu 65%.
Deci calculul este urmatorul:
5255 x 0,56 x 0,25
2942 x 0,25 = 2206 euro
2943 x 0,20 = 2354 euro


Paul Gabriel
Mie mi-o repara pana la urma, ii lovit spatele tare si ei zic ca taie de la alta solenza care o au in service si-o repara pe asta. Se poate asa ceva? 7800 lei o aprobat devizul, a fost facut pe 8100 lei.
DanCVA
Mie nu mi se pare corect. Tu ai avut o masina care functiona ca un tot... Nu ai avut 2 jumatati de masina, din care ei sa-ti inlocuiasca una. Mi s-ar parea normal sa-ti dea banii pentru masina la valoarea de piata si sa merga ei daca vor cu cele 2 jumatati de masina.
Incearca o plangere la CSA si OPC.
monta
Daca este dauna totala,trebuie sa-ti dea banii,nu sa-ti repare masina cum vor ei.
adi_ar
Ca se incadreaza sau nu la "dauna totala" se stabileste prin calcul.
Adica daca devizul depaseste ~80% din valoarea reala, se considera dauna totala.
Daca devizul este de 8000 Lei (~1800 Euro), posibil sa nu fie dauna toatala.
Desigur, se poate solicita negociat, o suma pentru reparatie fara deviz, suma ceva mai mica decat devizul si se descurca proprietarul.
monta
Azi am fost sunat de inspector si mi-a spus ca trebuie sa completez o cerere de reparatie in regie proprie.Nu inteleg,de ce trebuie sa completez aceasta cerere,cand mi-au spus ca masina este dauna totala,iar masina am vandut-o nu o mai am,ce reparatie in regie proprie sa fac,fara masina ???.Normal,trebuia sa ma sune,pentru a le da codul IBAN,ca sa-mi vireze banii in cont,(asta a fost ultima discutie cu ei).
Voi ce credeti ? Vor sa ma pacaleasca,sa-mi dea mai putini bani ?
klaus
Monta, tu ce ai inteles din:
QUOTE(adi_ar @ 21 Jun 2012, 10:13)
Desigur, se poate solicita negociat, o suma pentru reparatie fara deviz, suma ceva mai mica decat devizul si se descurca proprietarul.
*
?
Cam ce crezi ca inseamna "reparatie fara deviz"?
aleksanders
reparatia in regie proprie o poti accepta numai daca suma data de ei e cea dorita de tine- bafta
monta
Din ce am inteles,reparatia in regie proprie,inseamna sa-mi dea o suma mica,in consecinta,repararea masinii cu piese sh.

klaus - Pana la fraza aia am inteles tot,mai departe nu ma pronunt.

21 Jun 2012, 17:11:
Daca am vandut masina,inainte sa primesc banii de la asigurator,este vre-o problema ?
adi_ar
Daca ti se ofera reparatie in regie proprie (acea reparatie "fara deviz"), inseamna ca nu este dauna totala!
Nu esti obligat s-o accepti insa alternativa este s-o repari intrun service agreeat.
Ar fi bine ca cei de asigurari sa nu stie ca ai vandut masina.
Daca au aflat deja ... asta este, te au la mana! Va trebui sa te multumesti cu ce poti obtine fara deviz, adica in regie proprie.
monta
Eu am vandut masina,dupa ce au fost facute toate pozele,constatarile la masina si am depus dosarul pentru despagubire.Nu vad care este probleme lor,este masina mea si fac ce vreau cu ea,atat timp cat eu mai trebuie sa fac doar o cerere de despagurie la ei.
Domnul inspector,mai trebuie sa-mi calculeze suma care mi se cuvine,pentru dauna totala,nu sa ma despagubeasca pe mine in regie proprie.
Masina este dacia solenza,an 2004,39700 km,echiparea confort,metalizata,starea de intretinere buna,noua a costat 5255 euro,coeficientul de uzura este 56% si din suma finala imi scade 25% epava si vede ce iese.
Pagubele la masina sunt - toata partea stanga trebuie reparata(punctele de rezistenta ale masinii sunt afectate,o usa mi-a zburat),partea dreapta - hayon,bara spate,aripa dr spate,punte rupta dr spate,stop dr spate.

aleksanders
ideea e ca tu nu mai ai nicio dovada a accidentului- daca ei cer acuma o contraexpertiza nu o sa mai poti demonstra nimic- la lucrul asta cred ca se referea adi si zicea ca te au la mana si ar cam trebui sa accepti ce iti ofera - bafta
monta
Pai mi-au oferit 3000 ron,in regie proprie si nu am acceptat.Dupa ce i-am explicat tot ce am scris mai sus,ca ce legatura mai are cu masina si ca vreau sa-mi calculeze dupa normele CSA cu val.auto nou + c.f uzura + val.epavei,nu a mai zis nimic si ramane sa calculeze si el s-a vada ce iese.Eu cred,ca vroiau sa-mi calculeze iarasi pagubele de la masina si sa-mi dea un deviz,sa nu mai intre la dauna totala,sa-mi repare masina.Daca e asa cum zic eu,de ce sa-mi repare masina,daca cei de la servisul care am fost,au zis ca nu mai se repara si cei de la daune,unde am depus dosarul,au zis ca imi da banii pentru dauna totala.Eu cred ca am dreptate si nu am facut nimic ilegal,am toate actele de la ei cu devizele intocmite,am si poze pe calculator cu masina lovita,sper sa termin o data ca m-am saturat de atatea drumuri.

23 Jun 2012, 09:11:
Eu stiu ca in regie proprie,pentru piese despagubirea este 100%,doar manopera se despagubeste fara TVA.Deci se taie TVA-ul din devizul estimativ de reparatie,la mine 8178 ron si mai taie un procent ales de ei.
shake
ieri un prieten si-a gasit masina (solenza) dauna totala in parcare, unu cu un tir la agatat pe un logan de fund la invartit si proptit cu spatele in solenza lui ... spatele dreapta e infundat cu tot cu plafon ,usa spate s-a facut v...etc, stalpii din spate se vad clar strambi inclusiv cel din mijloc, nu cred ca mai poate fi reparata... , cel cu asigurarea are Omniasig.

cum e mai bine sa i-a banii pe ea si sa pastreze fierul ?

pana acum ati primit vr'unu din voi rezolvare la caz? cati bani ati primit? , multumesc
Badr Hari
Salut Shake!


Nu prea exista varianta buna sau rea, pentru ca in cazul daunelor totale se procedeaza la fel: bani - echivalentul a 75% din valoarea masinii la momentul evenimentului si epava (de cele mai multe ori evaluata la 25% din valoare).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.