Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: La revedere GPS si cablu de internet-Apple
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
AlexNIT
La Conferinta Mondiala a Dezvoltatorilor de la San Francisco Apple lanseaza computere Mac cu ecrane de inalta definitie, precum si aplicatii destinate iphone si ipad.

Iar atunci cand Apple anunta ca lanseaza produse noi, toata industria de profil are motive de ingrijorare, pentru ca gigantul IT vine in permanenta cu inventii care usureaza viata clientilor, dar care lasa concurenta fara obiectul muncii.

Iata, de exmplu, ce aplicatii sau instrumente vor disparea sau vor fi puse in dificultate de noile produse Apple:

1. Google Maps Apple si-a dezvoltatat propriul sistem de cartografiere, care ofera si imagini tridimensionale. Are, de asemenea, un serviciu care ofera recenzii de restaurante si recomandari denumit Yelp.

2. Dispozitivele pentru CD La fel ca MacBook Air, MacBook Pros nu mai are prevazut un dispozitiv pentru CD/DVD. Apple va scoate la vanzare, insa, astfel de dipozitiv care va putea fi atasat prin USB.

3. Iesirea pentru cablul de internet MacBook Pro nu este prevazut cu iesire pentru cablul de internet, in conditiile in care wireless-ul este viitorul.

4. Sistemele GPS pentru masini Noua aplicatie Apple Maps ofera informatii si depsre trasele pe care vrei sa le parcurgi cu masina. In curand, peoducatorii autoi vor monta in fiecare masina un buton care, aspasat, va permite asistentei Siri sa ghideze soferul acolo unde are nevoie.

5. Programele anti-virus pentru Macuri Sistemul Gatekeeper va permite controlarea tuturor aplicatiilor si a continutului computerului, ceea ce va face imposibila instalarea vreunui virus.

sursa : incont.ro
DragosP
Ce bine suna 'va face imposibila...' . Mã simt mai protejat.
M i h a i
QUOTE(AlexNIT @ 18 Jun 2012, 05:42)
3. Iesirea pentru cablul de internet MacBook Pro nu este prevazut cu iesire pentru cablul de internet, in conditiile in care wireless-ul este viitorul.
*


Este si greu sa pui o placa de retea amarata. Eu sunt adeptul cablului..si a mouse-ului cu fir. smile.gif
buzasparta
Punctele 1,3 si 4 sunt amuzante tare mai ales pentru tara noastra.Wireless-ul o fi de viitor in tarile cu apa calda nu la noi unde sunt zone fara curent electric.
corbex
Aha! In zonele fara curent va continua sa fie folosit cablul.
buzasparta
Nu.In zonele fara curent cu ce alimentezi uairlesul? La asta ma refeream.
corbex
Cablul cu ce-l alimentezi? La asta ma refeream.
De sateliti ai auzit? Dar de baterii?
buzasparta
Adevarul ca antena aia de wireless a operatorului e alimentata prin laser direct de la satelit.Ca asa si eu la munca am centrala telefonica pe sursa dar antena nu e alimentata si nu pot da telefoane cand pica renelu' .Si mai e problema hartilor care nu stiu cat de mult se vor implica cei de la marul muscat sa la faca la nivelul celor pentru lumea buna avand in vedere ca si alde topmap si compania - adica aia de fac harti pentru sisteme de navigatie- mai dau rasol.
corbex
Cui ii pasa de marul muscat? Au ajuns buricul lumii, nu mai rasare soarele fara ei?
buzasparta
Ba rasare bine merci soarele si fara ei.Numai ca sunt destui care se inchina la ei mai ceva ca babele la moaste.
vicelord
De abia astept sa apara inventiile astea la Apple sa imi iau Samsung.

regards
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.