Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot - rontaiala
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
andreiul
Salut tuturor,

Am tot folosit functia de cautare in speranta ca voi gasi vreun topic legat de problema mea; fie e ascuns bine, fie nu exista.

Revenind:

Masina: Clio Symbol FIDJI (1.5 DCI) - 89.000 km

Probleme: La plecarea de pe loc, daca las masina in treapta 1 sau 2 de viteza fara sa apas acceleratia, normal masina nu are cum sa aiba un mers perfect, datorita micilor denivelari, etc. Evident ca tot ce inseamna sisteme de transmitere a miscarii de rotatie de la arbore pana la roata are ceva jocuri.

Numai ca la mine (si am observat ca si la 2 dintre Ford-urile colegilor) se intampla urmatorul fenomen; in timpul rularii la acea viteza mica, se aude ca un rontait (din cutie, planetare, dracu stie), iar la micile poticneli ale masinii, rontaiala se transforma in bataie, ca si cum s-ar lovi 2 piese metalice intre ele.

Mentionez faptul ca masina face asa de pe la 30.000 km, iar in acest timp, zgomotul nu s-a amplificat. Doar ca ma scoate din sarite ca nu stiu ce este.

Nu am fost la nici un service pentru aceasta problema.

Daca cineva are (a avut) aceasta problema si a gasit cauza, il rog sa posteze.

Multumesc,

Andrei

PS: Mentionez ca si la fostele Renault-uri pe care le-am avut (9 si 19) am avut aceasta problema, insa nu am gasit cauza).
lucian_radu
din cauza mersului subturat, motorul vibreaza mai tare si atinge pe undeva de scut sau de alte piese ale masinii si/sau teava de esapament atinge de scut.
Din cauza subturarii calculatorul de injectie mareste putin turatia motorului pentru a nu se opri de unde apar acele zvacuri ale masinii.
Nu cred ca e bine sa mergi asa pentru ca slabesti rezistenta (sau se rup) tampoanele de la motor, de la cutie, imbinarile tevei de esapament, etc.
andreiul
Salut Radu,

Nu obisnuiesc sa merg subturat cu masina, din multe motive, insa sunt momente cand o las sa mearga la relanti in treapta 1 (de exemplu cand stau la coada la semafor) si coloana se taraie.

De slabit nu cred ca s-a slabit nimic (tampoanele sunt intregi si la locul lor, iar bieleta antibasculare am schimbat-o prima data acum o saptamana).

O sa ma bag pe sub masina sa vad daca sunt toate suruburile stranse si nu atinge ceva p-acolo.

Oricum, e cam dubios... Chiar sunt singurul cu aceasta problema?
andreiul
Hmmm, chiar sunt singurul care are aceasta problema?
schluppi
Asa fac toate in conditiile descrise de tine. Nu e indicat sa mergi asa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.