Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire Filtru de aer Renault Symbol
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
palcone
Salut,detin un symbol 1.2 din 2011 si am doua intrebari :
1.In primul rand as dori sa stiu cum pot sa deschid filtru de aer pentru o eventuala 1
inlocuire a lui,am desfacut suruburile dar cand incerc sa ridic mi se ridica toata cutia.
2.Daca mai sunt detinatori de astfel de modele va intreb cum se poate rezolva problema usilor care se inchid foarte greu.
Am atasat o poza cu capota deschisa.
z_fdd bacau
recomandarea este sa folosesti functia SEARCH atunci cand iti faci un cont... o sa vezi ca sunt sute de discutii despre subiecte de genul, poate si poze cu instructiuni pentru ce te intereseaza..... doar sa cauti pe forum, ca nu sta nimeni sa spuna ce s-a mai spus de zeci de ori... exista topicuri speciale pentru ''filtru aer'' sau pentru ''inlocuire filtru aer''... trebuie doar sa cauti...
BannedHost
Pentru filtrul de aer, desfaci acel coler, scoti furtunul de cauciuc ce intra in el, apoi scoti si furtunul acela de aer care e prins in caroseria masinii, dupa care ridici cuta in sus si o scoti de acolo, cei vedea cum. Intorci cutia pe spate si ai acolo 6 torx-uri... Le desfaci si vei da de filtrul de aer.

La 2 presupun ca la usile din fata te referi. Cand deschizi usa larg, ai un cauciuc de atenuare pe ea chiar unde e balamaua. Scoate-l afara si vezi cum se inchide.
palcone
In legatura cu portierele am scos acel cauciuc de atenuare dar nu am simtit niciun efect.Dar daca as unge incuietorile de la usi ?
Si aviz de functia search,eu nu am gasit niciun post in care sa se explice ce am cerut eu.Multumesc amandurora.
BannedHost
Daca ungi, cu timpul se umple de praf si iar nu e bine. Asta e.. Trebuie trantite. La renault ce ti s-a zis ?
palcone
Nu m-am dus la renault fiindca nu e ceva major...Vad ca detii acelasi model,ai aceeasi problema ?
BannedHost
Intradevar usile din fata se inchid putin mai greu, dar usile din spate merg foarte usor. Eu m.am obisnuit sa trantesc putin mai tare usile din fata. In schimb daca scot acel cauciuc se inchid mai usor.
palcone
Eu am acel cauciuc si pe spate si pe fata ,dar dupa ce il scoti nu ramane plasticul acela ?
BannedHost
cred ca nu vorbim de acelasi cauciuc. Tu cred ca ai scos cauciucul de la senzorul de lumina e ca un buton. Eu ma refeream langa balama unde e si panoul de sigurante. Ai un dop patrat de cauciuc, care dupa ce il scoti ramai cu o gaura tot patrata in usa. O sa revin cu poza.


edit:

Am revenit cu poza

[attachmentid=1627818174]

Cauciucul e acela de sub capacelul rotund.
palcone
Mi-am dat seama dinainte de poza,mutlumesc.Am incercat si fara dar nu este diferenta,unii spun ca greutatea portierei conteaza foarte mult.
BannedHost
Poate se mai "lasa" in timp si garnitura si se inchide mai usor.

Cei drept cred ca portiera e prea usoara si deaceea trebuie putin trantita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.