Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme bec interior/plafon
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
zenovel
Salutare tuturor. am schimbat becu din interior/plafon cu unu white, se vede cool.. eee problema este ca, nu il mai pot actiona manual, se aprinde doar daca deschid portiera...va imaginati, mergand noaptea am nevoie de lumina, ce fac ? deschid portiera in mers sa vad in masina? Nu, nasol! . Aveti idee dc nu il mai pot aprinde manual ? Oare am facut eu montajul gresit? Dar e cat se poate de simplu, am dat plasticul jos si am inlocuit becul .. Orice sfat imi este de folos ajutor, multumesc ! excl.gif
vasilecool
ce intelegi prin white .este cumva cu LED-uri .daca da ,conteaza polaritatea .
se inverseaza polaritatea la unele intrerupatoare/plafoniere . nu ai spus ce fel de plafoniera ai .si ce tip de bec . cauta becuri cu LED la care sa nu conteze polaritatea .
adrian2011
si eu am schimbat becul din plafoniera cu unul LED si am urmatoarea pb: nu se stinge de tot dupa ce inchid/incui usa.eu am plafoniera si cu spot de lectura(care se stinge complet).am pus si in portbagaj LED si nici acolo nu se stinge de tot.daca la plafoniera las un bec normal, cel din portbagaj se stinge complet,cel din spot se aprinde/stinge normal.ce pot face sa am si in plafoniera LED si sa se stinga de tot?
espacern
Becul se stinge prin intermediul unui temporizator din UCH si pentru o perioada ramane o tensiune reziduala pe acolo.
Pana la decuplarea totala a alimentarii UCH(cca.10 Min)tensiunea este prezenta pe fir.
Un electrician poate sa-ti faca un montaj care sa permita stingerea completa cand nu mai ai 12 V pe firul de alimentare.

@+
adrian2011
am lasat bec normal in portbagaj si LED in interior.se stinge de tot LED-ul din plafoniera.e mai ieftin decat sa merg la un electrician si sa-mi faca acel montaj.mersi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.