Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfat vopsire bandouri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Claudiu93
Va salut si va cer o parere mai ales celor care au vopsit deja bandourile+manere usi+grila la clio ph2-3 adica cu bandourile negre.Mie mi s-au delocolorat de la soare si as vrea sa le vopsesc.Ce spray sa folosesc?Si daca sa le dau jos sau doar sa le izolezi ?
espacern
Elementele nevopsite sunt la exterior cu o structura"grunjoasa".
Daca vrei sa fie fine la exterior la fel ca celelante elemente atunci trebuie sa le tratezi cu spritz-chit apoi cu primer si doar dupa vopsire+lacuire.
Daca nu te deranjeaza aspectul exterior atunci trebuie tratate cu primer si dupa vopsea+lac.
Cel mai bine se demonteaza toate elementele si se vopsesc separat fara izolare.

@+
tunderbird
QUOTE(espacern @ 11 May 2012, 16:59)
... Daca vrei sa fie fine la exterior la fel ca celelante elemente atunci trebuie sa le tratezi cu spritz-chit apoi cu primer si doar dupa vopsire+lacuire...

@+
*



Primer-ul special pentru plastic trebuie sa fie primul, dupa care urmeaza spritz-chit...

Si nu te baza prea mult pe spray-uri, ca nu rezista cine stie ce. Operatia aceasta se face cu vopsea de calitate si nu o sa gasesti asa ceva la spray.

Eu cu manutele mele, am mai vopsit cate ceva pe la masini ... am folosit si spray si pistol. Sub nicio forma nu se pot compara la aspect si cu atat mai mult la durabilitate.
Claudiu93
Eu doream sa le vopsesc tot negru pentru a pastra aspectul original al masinii , am incercat sa le dau cu nuantatori dar nu au nici un efect deci singura solutie ar fi vopsirea.Stie cineva cum se demonteaza grila fata si manerele de la usi ?

12 May 2012, 14:38:
Am reusit sa dau jos bandourile laterale , la cele din spate nu am reusit si le-am izolat si vopsit .
Stie cineva cum se dau jos bandourile de la bara din fata si grila ?
luckas_itd
Din cate stiu cele de la usile fata se trag in spate si cele spate spre fata,asta dupa ce desfaci clipsurile de prindere.
Mr. Lawyer
Salutare!

Ma puteti ajuta cu o parere referitor la felul in care cei de la service Renault mi-au vopsit bandoul spate? (am atasat pozele).
Eu cred ca este un defect de vopsire.
Voi ce credeti?
Multumesc!

P.S.: Am deschis si un topic separat, dar am considerat ca ar fi bine sa postez si aici.
Poate am noroc sa primesc rapid un raspuns pentru ca ma roade rau problema. [attachmentid=1627892566] [attachmentid=1627892567]
vallixx
Nu stiu daca este un defect, cu siguranta insa pare vopsit..."grosier".

Dar pe de alta parte, nu vei gasi in Romania reprezentante care sa-ti vopseasca piesa asa cum a venit din fabrica. Ori n-au tehnologie, ori n-au oameni priceputi. Nu stiu. Dar am intalnit in multe cazuri problema asta, chit ca sunt elemante de tabla sau de plastic.

Nu vreau sa te dezamagesc, dar cred ca si daca te duci cu el inapoi, tot nu va iesi mai bine.

Marti imi scot si eu masina din service, tot reprezentanta, pentru vopsire bara, aripa si fata de usa.
Iti zic cum au iesit, comparativ cu celelalte elemente de caroserie cu voopseaua originala.
Mr. Lawyer
QUOTE(vallixx @ 15 Jun 2013, 00:18)
Nu stiu daca este un defect, cu siguranta insa pare vopsit..."grosier".

Dar pe de alta parte, nu vei gasi in Romania reprezentante care sa-ti vopseasca piesa asa cum  a venit din fabrica. Ori n-au tehnologie, ori n-au oameni priceputi. Nu stiu. Dar am intalnis in multe cazuri problema asta, chit ca sunt elemante de tabla sau de plastic.

Nu vreau sa te dezamagesc, dar cred ca si daca te duci cu el inapoi, tot nu va iesi mai bine.

Marti imi scot si eu masina din service, tot reprezentanta, pentru vopsire bara, aripa si fata de usa.
Iti zic cum au iesit, comparativ cu celelalte elemente de caroserie cu voopseaua originala.
*



Salut!

Nu am pretentia sa fie ca in fabrica, insa nici cum e acum.
Atasez o poza facuta in ziua accidentului. Se vede ca inainte de vopsire bandoul era un negru mat (eu cel putin asa il vad).
Si parca mai fin executat. Acum este cum ai spus tu, grosier.
Tot ei au vopsit si usile, care au fost schimbate cu totul, si nu am ce sa comentez acolo.
Dar bandoul l-au gresit dupa parerea mea.

[attachmentid=1627892621]
hellcat
Daca e vorba de un bandou detasabil (pozele nu-s prea edificatoare, dar cred ca e vorba de un bandou de megane 2) nu e chiar defect de vopsire, bandoul fiind putin texturat, asa se prezinta vopsit. Daca le vrei lucioase ele trebuie "lucrate", adica slefuite si date in primer, iar slefuite, samd.
Daca initial era vopsit, a fost la vremea respectiva optional bandouri la culoarea masinii, tocmai de aceea se vopseau mat, sa se estompeze textura bandoului, ei au gresit vopsindu-l clasic...nu-mi dau seama daca l-au si lacuit.
UXE
Exista vopsea de bandouri care sa se potriveasca la nuanta bandoului de pe symbol (masina din semnatura)? Am gasit gri si negru insa la mine pe masina este un gri inchis.


Sau se poate face vopsea dupa culoarea bandoului ?
vasilecool
incearca cu crema de pantofi, daca sunt negre... fara gluma .
daca vrei neaparat vopsea ,mergi la un centru de vopseluri auto, care iti pune la spray, orice culoare doresti. este vopsea auto, care are intaritor si lac incluse .pretul pleaca de pe la 25 lei/tub de 400 ml .
dar mai intai, trebuie sa dai cu primer(grunt, pe romaneste) .daca vrei sa fie lucios trebuie sa aplici si niste filler(nu ii mai spuneti "fuler" ca imi vine sa strig "HEIL HITLER!"), pe care sa-l iei la smirghel, pana ce suprafata devine lucioasa... daca tot muncesti atat ,poti sa le faci in culoarea masinii .da-le jos de pe masina, e mai comod si ies mai bine
UXE
user posted image


Nu cred ca merge cu crema de pantofi, as vrea totusi vopsea care sa nu se ia la spalatoriile auto.

Nu vreau sa le vopsesc in culoarea caroseriei, nu imi place smile.gif


O sa iau Primer si un smirghel fin .. o sa vorbesc astazi si la service sa imi prepare niste vopsea sa dau pe toate bandourile.. chiar daca nu nimereste nuanta dar sa fie ceva gen gri inchis.


vasilecool
smirghel de 800 . zgarieturile or sa ramana daca nu le astupi cu ceva...
UXE
Cu ce? un chit special? sau merge cu unul normal?
vasilecool
daca sunt doar zgarieturi superficiale, e posibil sa iasa la 2-3 maini de sprit chit . daca sunt mai adanci ,incearca cu chit de fibra de sticla...
adera la aproape orice suprafata . uite cum am procedat eu : http://www.reno.ro/Unde-gasesc--t200050-s1...ml#entry4182127

si mai uite niste solutii pentru reconditionarea plasticului, ca sa iti faci o idee(linkul l-am luat aleator de pe goooooogle, nu le fac reclama) : http://www.durion.ro/materiale-vopsitorie/...l-600g-102.html

succes !
loczero
pentru reconditionarea bandourilor, urmariti clipurile de pe youtube cu
" heat gun trim restore " putina indemanare si gata smile.gif
RazvanF
Eu unu am incercat cu pistolul de aer cald, timp si curent irosit:d Nu se compara cu vopsitul, mi-am cumparat vopsea, primer pentru plastic si banda adeziva de hartie pentru protectie, au iesit ca noi.
RazvanF
Se poate folosi vopsea pentru etrier frana pe plastic? Vreau sa stiu daca a incercat cineva asa ceva, ce rezultat a avut la final.
UXE
Am vopsit si eu ieri bandourile de pe fata si laterale cu culoare negru mat (spray de bandou netexturat). Astazi urmeaza bandourile de pe spate unde am si niste lovituri pe ele. Sper sa iasa ok. O sa revin cu poze.

PS: totodata se recomanda si vopsirea manerelor de la usi, acuma este diferenta fata de culoarea noua de pe bandouri.

16 Apr 2015, 16:05:
[attachmentid=1627990653] [attachmentid=1627990654]
andutu
Zi si mie te rog ce materiale ai folosit eventual de unde le-ai luat. a iesit foarte bine dupa parerea mea.Eu vreau sa imi fac grila din fata s-a decolorat...
RazvanF
Vezi ca la manere ar fi bine daca le-ai putea da jos de pe masina, daca alegi sa le vopsesti pe masina trebuie acoperita o zona mare in jurul lor sa nu atinga vopseaua din spray masina. Ca si idee iti recomand sa acoperi cel putin pana la jumatea geamului iar in jos pana la bandou. Sunt patit de asta zic.
alexgeogabriel
@Uxe, daca tot vopsesti bandoul, baga nitel wd40 la zavoare, cel din poza pare cam oxidat. Asa era si la mine si abia se misca inauntru cheia. Stiu, avem centralizata dar nu prea este frumos sa te chinui in cazul in care ramai fara baterie.
UXE
QUOTE(alexgeogabriel @ 16 Apr 2015, 18:40)
@Uxe, daca tot vopsesti bandoul, baga nitel wd40 la zavoare, cel din poza pare cam oxidat. Asa era si la mine si abia se misca inauntru cheia. Stiu, avem centralizata dar nu prea este frumos sa te chinui in cazul in care ramai fara baterie.
*



Alea le pot face si separat, am si scapat din vedere desi imi propusesem de mai demult. Fara baterie nu prea am sanse sa raman.. baterie noua, insa ma mai duc prin unele zone in care alarma mea nu merge deloc din cauza interferentelor de la antene si atunci tre sa folosesc cheia. smile.gif


QUOTE(RazvanF @ 16 Apr 2015, 17:11)
Vezi ca la manere ar fi bine daca le-ai putea da jos de pe masina, daca alegi sa le vopsesti pe masina trebuie acoperita o zona mare in jurul lor sa nu atinga vopseaua din spray masina. Ca si idee iti recomand sa acoperi cel putin pana la jumatea geamului iar in jos pana la bandou. Sunt patit de asta zic.
*




Normal ca sa le dau jos, insa asta va ramane pe mai incolo, sa am si eu timp.

QUOTE(andutu @ 16 Apr 2015, 16:32)
Zi si mie te rog ce materiale ai folosit eventual de unde le-ai luat. a iesit foarte bine dupa parerea mea.Eu vreau sa imi fac grila din fata s-a decolorat...
*




Materialele au fost: Plastofix si Spray de bandouri negru mat. Nu le-am cumparat eu, bandourile mi le-a facut un prieten si nu stiu de unde le-a cumparat, dar o sa il intreb.

[attachmentid=1627990748]
andutu
Mersi mult!
UXE
Before

[attachmentid=1627991331]


After
[attachmentid=1627991333]

Nu e reparatia cea mai fericita , dar am zis sa nu o mai fac pe casco.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.