Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aparatoare noroi Clio 2 = cu cele de symbol ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Cosmin1183
Salut!

Am si eu o rugaminte pentru cine stie sau a montat:
Am avut un eveniment nefericit si am ramas cu aparatoarele de noroi de pe fata rupte. Am incercat si la dezmembrari, dar aia imi dadea niste rupturi, mai varza ca ale mele.
Intrebarea este daca se potrivesc la un Clio II 1.5 DCI din 2005 carenajele de Symbol. Adica daca sunt la fel?

Merci!
aurelyan
La Symbol carenajele alea de plastic de deasupra rotilor sunt dintr-o singura bucata, la Clio 2 sunt din doua bucati separate, dar nu stiu exact pana in ce an. Oricum ar fi, dintr-o bucata sau doua, ar trebui sa se potriveasca.
hellcat
Mai degraba carenaje roti, "aparatori noroi" te duc cu gandul la astea: http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=42040&st=130

La bicorp-ul meu de 2002, ambele carenaje fata sunt dintr-o bucata si sunt convins ca se pot monta si pe symbol, nu vad unde ar putea fi diferite.
Cosmin1183
Dragi prieteni eu vorbesc de asa ceva:
aurelyan
La alea ma refeream si eu...
hellcat
Si noi. Eu doar ti-am atras atentia ca prin denumirea de aparatori se intelege altceva.
Cosmin1183
Da, aveti dreptate, dar multa lume nu stie de carenaje tongue.gif
Merci mult, ca nu gasesc pe cele de clio II-2005 si doar de symbol
Cosmin1183
Azi am luat carenajele de pe fata. Cele de Symbol dintr-o singura bucata!
Cu mici ajustari pe ici pe colo am reusit sa le montez si sunt okey! smile.gif
Multumesc mult pentru sfaturi!
diesel_power
Le-ai luat noi? Daca da, poti spune de la ce magazin si ce pret? Mi-ar trebui si mie asa ceva.

Mersi.
aurelyan
Iti recomand sa folosesti pe original, fie ca sunt noi sau sh, se potrivesc la fix. Am incercat anterior si o varianta nu cu mult mai ieftina, dar a fost o mizerie, am dus-o inapoi. Pretul pe original este in jur de 80 lei/bucata.
Cosmin1183
Cele luate de mine nu sunt originale, dar asa cum am spus sunt okey!
Daca te intereseaza, pretul e de 75 de lei bucata si ti le aduce intr-o zi de cand ii dai comanda.

PS: Nu stiu de unde le iei tu cu 80 de lei bucata, si noi, ca mie mi-au cerut la meridian sud 250 de lei pe bucata. la ingaraj circa 220 de lei, iar la dezmembrari, desi erau intr-o stare jalnica 60 de lei tot pe bucata! Spune-ne si nou de unde le iei pe cele originale cu 80 de lei?!?!? Un nr de telefon sau o adresa!
aurelyan
Am luat acum un an si ceva carenajul stanga, de la un magazin oarecare de piese auto din Iasi, a costat fix 83 lei, pe original, Made in Turkey...
Imi aduc aminte ca anterior intrebasem si eu la reprezentanta si mi-au dat un pret tot pe la 200 lei, m-am mirat cand mi-au zis aia de 83 lei, produsul avea eticheta specifica de origine, foarte bine finisat.
Cosmin1183
Nu e original ce ai luat tu, e ca si al meu aftermarket (daca am scris corect smile.gif ). Pe cele originale scrie pe eticheta Made in Belgium - o sa pun si o poza cu eticheta si ambalajul original (vine in cutie separata toate cele patru carenaje).

PS: Eu sunt din Bucuresti, iar pe aici atat mi-au cerut! sad.gif
aurelyan
In fine, avea eticheta galben-gri specifica Reno pe care scria "piesa de origine", codul pe original si tara de provenienta, daca ti-ai rezolvat problema, nu mai conteaza, restul e cancan.
Cosmin1183
Asa e , si asta am facut si eu!
sonetdeprimavara
salut Aurelyan, de la ce magazin din Iasi?
aurelyan
Salut, nu cred ca mai exista magazinul, era prin Cantemir. Incearca la dezmembrari, vezi userul dumitru23, il gasesti in Horpaz.
BannedHost
Mi-am tras si eu niste aparatori de noroi biggrin.gif

[attachmentid=1627985490] [attachmentid=1627985491] [attachmentid=1627985492] [attachmentid=1627985493]

Prima impresie : Sunt cam micute :| nu ma asteptam sa fie asa mici.. Sunt din PP, polipropilena. Un plastic de duritate scazuta.

Pret: 155 fata-spate la reprezentanta. Montaj : 30 de minute. Pe spate la mine a trebuit datre jos rotile ca sa pot fixa cum trebuie suruburile..

Citeam ca daca incarci masina freaca nustiu unde.. Posibil la symbol 1, ca la 2 nu vad unde ar putea freca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.