Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme ambreiaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
yonn77
Salut ! De ceva vreme vad ca nu se mai infige tare la vit a-3-a sleep.gif (o aud cum se tureaza si viteza mare prinde mai greu). La vitezele 1 si 2 vad ca nu-s probleme. Asta-mi mai lipsea pe criza asta daca ii schimb decat discul si rulmentul de presiune si sa-i las placa de presiune neschimbata o fi bine ca sa ies si eu mai ieftin ? Operatiunea o sa incerc s-o fac eu icon_mrgreen.gif (demontatul cutiei etc...) si ca ajutor taica-miu.Si eu l-am ajutat cu schimbatul discului la dacia break laugh.gif asa ca oleaca experienta avem numai ca la dacie i-am dat motorul jos (m-a cocosat de spate laugh.gif in doi insi).
yonn77
Am revenit cu alte detalii . Este mult mai greu ca la batranele de dacii de demontat mad.gif Datul cutiei jos cred ca trebuie facut intr-un service pentru ca am observat ca tamponul central sustine si cutia si motorul + planetarele de dat jos durere mare . Cu caseta de directie am rezolvat-o singur dar asta imi pune capac . Tare mie teama ca problema mi se trage din prostia mea cu astupare aerisitorului cutiei cand am pierdut jumatate din uleiul de cutie si ma gandesc ca mi l-a aruncat si pe disc atunci.
yonn77
Am reusit sa departez vreo 30 cm cutia de motor cu chin mare blink.gif . Am scos discul ambreiaj de acolo si rulmentul.Rulmentul este snr si si rontaia la invartit cu mana si are si putin joc. La disc zdrangane vreo 2-3 arculete si ferodoul de pe el are grosime de 5-6 mm nu stiu ce marca e ! Placa de presiune valeo pare a fii buna un pic tocita acolo unde a frecat rulmentul.Tija care impinge rulmentul pare a fii buna alte bucse... etc nu am vazut pe acolo.
turbodxman
Spor la treaba in continuare. wink.gif
Pune si tu o succesiune de operatiuni pt inlocuirea ambreiajului (ce trebuie demontat...) pt altii si coduri + preturi pt piese (rulment, disc, placa). smile.gif
yonn77
Merci turbodxman! Cum am m-ai spus am desfacut cutia rolleyes.gif de motor mai- bine zis am indepartat-o vreo 30 cm . Am desfacut de la roata stanga etrierul, cap bara si pivotul de jos atat si am tras de planetara putin din cutie blink.gif . La roata din dreapta nu am umblat deloc doar am demufat teava aia cu planetara care se mufeaza la mijloc ca altfel nu se tragea cutia. O sa fie mult mai greu la montat dry.gif sunt constient . Cred ca o sa-i cumpar kit valeo ca e ceva mai ieftin (as fi vrut sa-i pun rulment de presiune skf ) si ii schimb si pivotul ca s-a cam deteriorat si se misca cam usor . Piesele o sa le cumpar ori de la e-piesa sau de la in garaj.ro . De la in garaj am m-ai cumparat cate ceva si am fost multumit (capete de bara ruville si sunt impecabile si acum). Kitul de ambreiaj valeo este undeva la 400 L .
aurel82
Salut, daca tot ai departat cutia, da-o jos. asa vezi mai bine care e problema, lucrezi usor si iti centrezi cim trebuie abreiajul cand il pui. eu asa am facut, de unul singur in 6 ore.
sa ne tii la curent si spor la treaba
yonn77
Am cumparat azi un set de ambreiaj Luk de la in garaj.ro 453 lei a costat si are garantie 1 an jumate dar din ce am vazut pe cutia ambalajului scrie Luk , pe placa de presiune tot Luk pe disc scrie Luk si Valeo iar pe rulment Ina blink.gif . Combinatia pare a fi buna ! Cutia no s-o mai dau jos o sa ma chinui asa wacko.gif .
turbodxman
OK.
Ms de info. wink.gif

Eu am comandat azi 2 capete de bara Lemforder tongue.gif
Sper sa se ridice la inaltimea asteptarilor mele si a pretului biggrin.gif

Va trebui sa ma joc si eu cu cutia pt ca aud rulmentul de presiune deci e clar ca cel putin el trebuie inlocuit laugh.gif
yonn77
Salut ! M-am chinuit azi toata ziua si deabia am prins cutia la loc de motor (cu discul nou , placa si rulmentul smile.gif ) am mufat-o pe planetara din dreapta la mijloc si am prins cutia de doua tampoane deabia . Intradevar trebuia data cutia jos de tot asa m-am chinuit cateva ore bune sa fixez centrez discul cu placa de presiune huh.gif . Singura solutie sa centrez si discul etc.. a fost asa am bagat rulmentul am prins placa si discul de motor dar nu le-am strans am apropiat cutia de motor wacko.gif si deabia atunci am strans placa de presiune cu imbusul invartind de motor si strangand suruburile pe la gaura pe unde iese tija rulmentului din cutie. Este foarte greu dar am vrut si eu sa vad cu ce se mananca daia nu am apelat la un mecanic plus ca in ziua de azi toti cauta sa te tepuiasca intr-un fel ca asa-i romanul si poti sa fii si cu banii dati si....
turbodxman
Bine ca ai reusit pana la urma. wink.gif
Kit-ul de ambreiaj nu continea si acea "mandrina" pt centrare?

A-propos, daca are cineva o mandrina pt centrarea discului de ambreiaj pt R 21 astept un reply aici sau PM.
Sa imi fac si eu una dupa model. smile.gif
yonn77
Gata am schimbat ambreiajul tongue.gif masina merge brici din nou . La plecarea de pe loc rotile scartiie daca ma ma dau la ea laugh.gif Cea mai grea parte din toata treaba a fost bagarea pivotului la loc in fuzeta wacko.gif . Scula de centrare nu mi-a dat la kit dar nici nu trebuie pentru ca mai bine decat "scula" cutiei de viteza n-o centreaza nimeni. Dupa cum se vede nu este necesar sa dai cutia jos de tot decat departata de motor si nici sa demontezi nimic de la roata din dreapta decat pe partea stanga se demonteaza.
CJ93SEE
salut, bine ca ti-ai rezolvat ambreiajul, am si eu cam aceeasi problema, masina are 172456 km si nu a fost schimbat ambreiajul deloc, inca merge dar daca ma dau la ea intr-o intersectie, ma lasa acolo radmasa.gif asa ca trebuie umblat cu ea finut, am gasit in cj un tip ce schimba discul, si un tip ce ferodeaza discuri, ferodat discuri 50 lei, schimbat disc a zis ca depinde de cat ii ia ca timp, asta fiind undeva la 150-200 lei, eu zic ca merita 250 lei un schimb, plus ca tipu` are service autorizat renault.


spor si sa ne auzim cu bine fara evenimente.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.