Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pret parbriz ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2
dorianiasi
stie cineva cat mai costa un parbriz cu senzor de ploaie & lumini ?
alexumf
http://www.marctec.ro/?gclid=CMrYofC_vq8CFQMx3wodamZwvg - cele mai ieftine

http://www.autoglas.ro/ - astia sunt un pic mai scumpi, insa mai profi
eugenTL
PARBRIZ RENAULT MEGANE II 02/11-08/11 169ron
Ce parbriz e asta la pretul asta? :| pe marctec
alexumf
"cele mai ieftine" ... de unde sa stiu eu ce vrea omu pe masina...oricum, ala nu e cu senzor..
meganus_bicorpus
Pe CASCO- parbriz original cu senzor si tot ce mai e in jur- 2258 lei, dintre care 1750 lei doar parbrizul
alexumf
Eee, pe casco, husa de plastic (folia) care se montează pe scaun înainte să intre mașina în service, costa 15 ron...
În plus am observat ca meseriașii din reprezentanta stau prost la antrenamentul montajului...asa că reprezentanta ar fi ultima varianta...chiar și pe casco

vastangiul
senzorul se dezlipezte dupa cel vechi si se ataseaza pe cel nou cu un gel special. am schimbat anult trecut la pilkington ( parbrize.ro ) 450 lei cu tot cu montaj si gel ( au reprezentanta in fiecare oras mare ) . numai speriati oamenii cu preturi de reprezentanta .
cristian_nechita
369 lei cu tot cu montaj.(nordglass care a venit cu alt senzor lipit pe el din fabrica)
defrag
Incercati la 0721012333 -Catalin. Are preturi bune. Eu am fost multumit. M-a costat 470 cu tot cu manopera pentru Scenic 2.
vastangiul
QUOTE(cristian_nechita @ 19 Apr 2012, 11:21)
369 lei cu tot cu montaj.(nordglass care a venit cu alt senzor lipit pe el din fabrica)
*





pretul este foarte bun , acum depinde de calitatea sticlei . un sfat e sa iti cumperi stergatoare noi sa nu il zgarii de la inceput .
moreinffo
eu am pus in vara trecuta Saint Gobain cu 350 RON fara factura, fara senzor. Daca esti interesat, caut hartiile de garantie-sunt pe undeva pe langa Grivitei. Sunt originale, dar am vazut ca au sters emblema de Renault de pe ele ca nu au voie sa vanda originale-chipurile. Aveau orice fel de geam, pentru orice fel de masina
eugenTL
Eu nu cred ca era original, intrucat eu cand cautam aceasta firma tot fara senzor mai jos de 850ron n-am gasit la nici un magazin.
Daca schimbarea nu se face pe casco, sfatul meu ar fi urmatorul:
cumparat&montat un parbriz de max 5milioane si apoi aplicat o folie exterioara protectoare care o puteti schimba in fiecare primavara (spun primavara, pt ca iarna stim cum e) si astfel aveti o imagine buna mai tot timpul, folia protejandu-va si de anumite pietricele care in mod normal v-ar sparge/crapa parbrizul ca sa nu mai vorbesc de acele punctulete care deranjeaza groaznic la soare.
Eu unul asa voi proceda, decizia va apartine. smile.gif
cristi82
iata ce oferte am primt de la Pilkington:

01-RE.7260-GS 396 LEI. - verde cu senzor
01-RE.7260-SS 763 LEI. - heliomat
Pretul include tva,manopera si solutie regenerator senzor.

Cel heliomat nu e recomandat pt senzor ca cica tratamentul geamului deruteaza senzorul. Aveti idee daca asa este ? Ce se poate face in acest sens?

o zi buna
eugenTL
Ai primit o oferta f buna.
Eu la Pilkington (reprezentanta Tulcea) mi-au spus 580ron fara senzor cu tot montaj. Am uitat sa intreb daca e verde sau normal.

Tu in bucuresti la reprezentanta Pilkington ai intrebat? mai exact unde.
eugenTL
Caterinca.
La tulcea la pilkington mi-au spus 580ron, iar In bucuresti 319ron smile.gif
enemi
Eu am pus parbriz Saint Gobain cu tenta verde si senzor de lumina cu 720 lei de la AGER service (autoglas.ro). De 2 ori. Recomand!
eugenTL
Am reusit sa ajung si eu sa schimb parbrizul la pilkington, insa neavand nicaieri pe stoc in RO pilkington mi-au pus HS Laminated care era la acelasi pret. Era un domn(cel din poza) venise cu un seria5 pt un parbriz pilkington, care culmea nu avea folie de protectie, era si putin zgariat...nu mi-a lasat o impresie tocmai buna pt un parbriz NOU, insa acesta HS (austrieci/unguri) s-a prezentat exact cum trebuie.
320ron cu montaj (pret de oferta)
tyej22
Un parbriz de 2.2 cu senzor si tenta verde 301 lei cu montaj cu tot la Autoglass Timisoara
alex1988
NU aveti probleme cu parbrizul Pilkington la reflexii? la mine sunt imposibil de suportat mai ales dimineata
Tuz
Astazi am schimbat parbrizul la Nordglass pret factura 301 lei.
Nu am sesizat nici o diferenta intre parbrizul vechi (afara de sigla renault) si cel nou chiar si la grosime.


[attachmentid=1627816211] [attachmentid=1627816212] [attachmentid=1627816213] [attachmentid=1627816214] [attachmentid=1627816215] [attachmentid=1627816217] [attachmentid=1627816218] [attachmentid=1627816219]
antonino
382lei la centrul pilkington timisoara...au incercat baietii sa imi bage pe gat si rama, chederul acela dar ...nop. Parbriz fara senzor si cu tenta verde. Cel mai mic pret dupa 3 zile de cautari si zeci de telefoane
alex1988
parbrizul lui Tuz are loc de senzor se ploaie? acela este locul de senzor?
solidconvert
Unde imi recomandati sa schimb parbrizul pe casco?
raducosmin1977
Salutare domnilor! Am si eu p problema la parbriz si anume sus in coltul din stanga nu mai acopera chederul parbrizul si la ploi mai puternice se scurge cateva fire de apa. Masina cand am cumparat-o, fostul proprietar i-a schimbat parbrizul si inginerii dupa ce ca nu l-au fixat bine( parerea mea) au omis si pastile de senzori de ploaie. Acum intrebarea mea ii: se poate dupa un an sa se deplaseze parbrizul in jos si cum as putea sa rezolv problema? Sa nu ma trezesc ca daca ma duc la o reprezentanta de montari parbrize sa zica ca nu au ce sa faca decat sa-mi inlocuiasca parbrizul ceea ce imi vine greu de crezut dar traim in romania si nu m-ar mira. Cu pastila am inteles ca se poate pune fara prea mult efort.
solidconvert
Parbrizul n.are cum sa se deplaseze in jos... este lipit!... nici apa n.are voie sa intre in habitaclu chiar daca nu ai cheder... referitor la senzor cred ca se poate monta ulterior fara probleme dar esti sigur ca masina ta a fost echipata cu asa ceva?

P.S.: nu stiu sigur daca iti pot demonta parbrizul fara sa.l deterioreze...
La reno' spre exemplu,, un parbriz cu tenta si cu senzor cum am eu costa vreo 1000 ron fara montaj... pentru ca am casco pe mine nu ma intereseaza foarte mult cat de ridicat este costul de achizitie, dar in principiu pentru ca ultimul parbriz pe care l.am montat la reno' n.a tinut mai mult de doua luni si la prima pietricica minuscula s.a spart, saptamana viitoare am sa optez pentru ager service... sa vad parbrizul de la ei cum se comporta... smile.gif
raducosmin1977
Sigur ii cu senzor de ploaie, senzorul de lumini functioneaza iar cand ploua nu detecteaza nimic, pot sa ii dau orice treapta de picaturi ca imi sterge o data si gata. Ii deranjant sa tot ma joc la temporizator mai ales cand doar picura, cand prind ploaie mai puternica atunci ii dau ultima treapta si merge continu dar cu viteza mare.
Atunci sa inteleg ca nu ii lipit parbrizul bine de imi intra apa? In primul an nu a intrat apa doar in ultimele 6 luni am observat si din ce in ce mai tare intra apa. Cum as putea rezolva sa nu mai intre apa?
solidconvert
Cel mai bine mergi la uncentru unde se monteaza parbrize si vezi ce solutie iti propun acolo... wink.gif
raducosmin1977
Da, numai sa nu vina cu solutia cea mai costisitoare. Dar asta e! Ma gandeam ca exista un silicon mai special care sa da pe sub cheder si treaba ii rezolvata. Oricum nu o sa ma bag eu la ea.
rokad
anul trecut am schimbat in Sibiu la pilkington parbriz megane 2.1 cu senzori,pret 385 cu montaj inclus.sunt multumit de el,a luat vreo 2 pietricele mai mici in iarna dar nu s-a ciobit deloc.Dca nu pot refolosi chederul acesta se plateste separat,la mine l-au refolosit.
solidconvert
Aprox. 1100 ron la Ager in Bucuresti... verde cu senzori... nu ma declar incantat de service Ager...
raducosmin1977
Salutare din nou. Am intrebat in stanga si-n dreapta de problema mea si mi-a zis un mecanic ca si daca o duc la un centru de pus parbrize o sa faca ceea ce pot face si eu acasa si anume sa cumpar silicon negru( nu mai stie marca) si pe sub cheder sa dau cu el. Mi-a zis ca aceeasi problema a avut si el si asa a rezolvat.
solidconvert
Pai atunci baga silicon si gata... sa ai spor... wink.gif
soryngs
Apropo de calitatea parbrizelor... eu am pus la AGER Service - Bucuresti parbriz anul trecut, cam pe vremea asta...iar parbrizul deja, din punctul meu de vedere este mega prost. Mi-au pus brandul AGC (cred) ca si parbriz.

Acum intrebare, intrebatoare. Ce brand after-market de parbriz pentru Megane 2.1 cu senzori de lumina si ploaie recomandati ca si un bun compromis intre calitate-pret? Pe mine la AGER m-a costat undeva in jurul sumei de 1000 RON. Extrem de mult pentru un parbriz extrem de prost ca si calitate!


P.S: Daca tot suntem pe subiectul asta, aveti idee de unde pot achizitiona seturi de chedere pentru megane 2.1? Imi cam bate vantul in toata masina pe la 110+ km/h.
supremeon
Dar la a mea si cand era noua masina, tot batea vantul prin ea la peste 110 la ora...
solidconvert
Cum adica bate vantul, ca io n.am observant?... singurul loc pe care l.am observant eu ca ar intra putin curent, este la butoanele de la geamuri chiar daca nu este rupta izolatia aia de burete care le imbraca... in rest nu s.a plans nimeni ca ar face reumatism pe bancheta din spate... laugh.gif
argon
QUOTE(supremeon @ 12 Sep 2013, 21:55)
Dar la a mea si cand era noua masina, tot batea vantul prin ea la peste 110 la ora...
*



Da-i pe recirculare, si nu mai bate nici un vant.
adrian.petrov
Salutare tuturor,
Azi mi-am montat si eu parbriz nou la Nord Glass -reprezentanta din Bucuresti pe Bul.Timisoara ( fosta baza ITIA ) - pret factura 257.7( cu tot cu TVA) lei.
Este un parbriz Nord Glass de Megane 2 cu tenta verde - made in Poland (E20), iar suportul oglinzii si senzorul de ploaie au fost recuperate de pe cel vechi si lipite pe cel nou; rama de protectie a parbrizului vechi (din cauciuc ) a fost foarte bine recuperata si montata din nou pe cel nou, iar buretelul de la baza parbrizului nu sa distrus s-a conservat perfect.
Baietii s-au miscat exemplar, au demontat cu atentie masca de la stergatoare, au tras cu aspiratorul mizeria de pe acolo, au curatat rama parbrizului si nu au murdarit nimic pe bord sau stalpi.
Cat timp am stat pe acolo cca.3 ore ( 2 ore am asteptat pana s-a uscat masticul - ca sa poata sa-mi monteze oglinda retrovizoare centrala ), au mai montat parbrize la o Mazda,un BMW, un Fiat , o Scoda Octavia si un Logan - practic pe banda rulanta ca niste adevarati profesionisti , cu aceeasi atentie si meticulozitate.
Una peste alta am ramas placut impresionat de viteza si profesionalismul lor, iar pretul este mai mult decat rezonabil.
Toate bune,
Adrian 124.gif valuri.gif 124.gif valuri.gif 124.gif
dorriinn
Dupa o incursiune pe drumurile minunate ale patriei am luat si eu o piatra in parbriz --- o floricica cand de 1 cm diametru in coltul stanga jos.

a mai schimbat cineva recent parbrizul? La Pilkington unul cu senzor cat mai costa ca vad ca difera de la oras la oras? Merci!

ps - la reprezentanta ce marca de parbrize se monteaza?


2 Jun 2015, 13:15:
am rezolvat pana la urma cu o reparatie de 50 lei la centrul pilkington smile.gif pretul la parbrizul piklington cu senzor este de 450 lei + 60 lei solutie refacere senzor. aftermarket - 250 lei
moisemotor
Nu o sa tina mult reparatia eu am schimbat la ei in octombrie cu 460 de lei cel cu senzor si sunt foarte multumit.
meganus_bicorpus
eu am o reparatie la parbriz facuta in reprezentanta Renault de mai bine de 2 ani, fara probleme.Daca fisura nu are mai mult de 5 cm, reparatia rezista cu siguranta
dodox
Eu am vreo 3 fisuri mici reparate pe parcursul ultimilor 5-6 ani. Si mai tin mult si bine dar trebuie sa-l schimb cu totul pt ca am una de 20cm chiar pe colt(cu care am trecut totusi ITP-ul fara spaga)
igl1
ciobiturile se repara si tin eu am luat o piatra acum 5 -6 ani pe podul grand si am am facut reparatia pe undeva langa piata chibrit
cel care mi-a facut reparatia spunea ca sunt probleme mai mult la stoparea fisurilor
dar la cum se face la noi ITP-ul o spartura a parbrizului este chiar ultima problema asta daca nu este in unghiul tau vizual si sa te incomodeze
dorriinn
pai au trecut aproape 3 luni...nu s-a produs nicio schimbare la sigilarea reusita la pilkinghton. sa vad trec si peste ger si acum.
ionut_spanu
Salutare.
Pentru ca in Romania nu se da cu nisip pe autostrazi, ci cu pietre, aseara mi-a sarit o piatra in parbriz. Fix in marginea din dreapta. motiv pentru care in aceasta dimineata cand am dat drumul la caldura parbrizul s-a croit circa 30 cm.

Daca a schimbat cineva recent la Laguna 3 parbrizul, astept recomandari si / sau pareri unde sa ma duc (in Bucuresti / Pitesti) si mai ales unde sa nu ma duc. Are cineva idee unde gasesc parbriz atermic (cu tenta de culoare violet). Eventual si preturi.
jas2
Acest topic este reactivat din 2015,nu ma deranjeaza absolut deloc,discutiile sunt actuale.
Ma deranjeaza faptul ca si eu am reactivat un topic mai vechi si moderatorii mi-au sters postul si mai aveam putin sa "fiu linsat".
Dupa bunul lor plac(al unora) se desfasoara activitatea pe acest forum.
No problem!!!
masteryoda
eu am venit cu o crapatura in partea de jos a parbrizului,din Germania,si in tara dupa 3 zile de circulat,crapatura sa facut de vreo 25 cm,,,,trebuie sa incerc sa o repar pana nu e prea tarziu
danyhhh
Daca sunteti din Cluj va recomand AutoGlasss sau asa ceva. E un service de parbrize pe Calea Floresti, imediat dupa pod pe partea dreapta, inainte de Bila. Au preturi ft bune si cel putin parbrizul montat la Megane-ul tatalui meu acum 3-4 ani s-a comportat acceptabil pana acum avand in vedere pretul care a fost undeva sub 300 de lei atunci.
alex1988
salut, trebuie sa imi schimb parbrizul si as vrea tot heliomat, aveti ceva sugestii prin bucuresti? ati incercat cu parbriz second?
aluibasarabeanu
In Constanța, marca nordglass este 375 de Ron cu montaj inclus (cu tot cu senzor de ploaie și lumină). Orice fi bune astea, știe cineva ceva despre ele? Mai au și unele la 280 de Ron.
danyhhh
Tatal meu si-a montat pe masina acum ceva ani si sunt ok.Nu vad cu ce ar fi mai bune alta marca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.