Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare stergator luneta Megane 2 Grandtour
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
jancsiami
Buna seara

va rog frumos, sa-mi explice cineva explicativ cum se demonteaza bratul stergator luneta la un Renault Megane 2 Grandtour.

Multumesc
sageata1976
Nu sunt la masina dar daca este vorba doar de brat cred ca se desface ca ori care altul,are o piulita in capul axului,de regula este acoperita la asta parca are un capacel mic de plastic rotund daca-mi aduc bine aminte
jancsiami
Aparent este un capacel rotund acolo, dar acel capacel este numai ornament "de dus in eroare". Am incercat sa-l fortez cu o surubelnita mica dar numai l-am zgariat si nu a iesit, pentru ca este corp comun cu capacul deasupra piulitei ce prinde bratul de stergator. In plus acea "gaura" nu pusca la axa motorasului. Altcumva trebuie demontat bratul stergator luneta.
Daca cineva are idee
jancsiami
Numeni nu a demontat inca bratul stergator luneta?
Tuborgg
Eu am desfacut, la fel cum zice sageata1976, este un capac de plastic, apoi o piulita, dupa ce se scoate piulita posibil sa iasa cam greu, se oxideaza locul intre ax si brat.
jancsiami
Sageata 1976 si Tuborgg ati avut dreptate, sub acel capac rotund este piulita ce tine bratul.

Multumesc.
sageata1976
Pozat astazi in trafic
darser
Aveți grije că , căpăcelul are o prelungire tip clips la care aveți acces sub brațul ștergător ( dacă aveam informația aceasta nu gauream capacul 😠)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.