Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Galeria evacuare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
exov
Am cautat un topic pe tema problemei mele si nu am gasit.
Problema mea este legata de galeria de evacuare(saxofonul).Am un Renault clio 1.4 benzina AF 1998,cod motor e7j 780.
Masina am luat-o in decembrie 2010.La scurt timp am constatat 2 fisuri la galerie.Cineva m-a sfatuit ca ar tine "alamita",asa am facut insa in 5-6 luni a cedat.
Ar mai fi vre-o solutie sa o folosesc tot pe asta?
Daca nu dati-mi o idee unde as putea gasi SH,un centru dezmembrari?Oare s-ar potrivi cea de solenza?
Caut de 2 saptamani insa fara nici un rezultat notabil.

Va multumesc!
exov
Nimeni?sad.gif
D-Ice
radmasa.gif ALAMITA??????????
Cauta cu piesa in mana la demolari daca nu vrei noua. Daca e din fonta se sudeaza, nu stiu cat o sa tina insa. Ideea e sa dai gauri la capetele fisurii ca sa o opresti.
Noua tine cel mai bine smile.gif.
vallixx
Atentie sa nu te carpesti pana te rupi. Ai dat banii si ai alamit-o , n-a tinut.
Si daca o mai alamesti o data ai riscul sa nu tina sau sa se fisureze in alt loc.
E clar ca galeria e obosita.

Dai banii pe una sh si e loterie, in functie de modul de exploatare de pana atunci poate sa te tina sau poate sa se gaureasca si aia in scurt timp.
Si pan' la urma tot la piesa noua ajungi.

Fa un efort si ia-ti noua. Ca e de reprezentanta, ca te duci la vreo firma de tuning (ex. Pilot) si le ceri un traseu din tabla ca sa coste mai putin (recomandabil inox dar costa), macar pune piesa noua.
TheSting
In cazul dumneavoastra nu prea mai are rost sa incercati sa o carpiti.
Indiferent daca o sudati sau daca veti folosi petice dedicate pentru asa ceva, aceasta nu va rezista prea mult, intrucat materialul este deja dus.
Daca dispuneti de fondurile necesare va recomand sa cumparati un saxofon nou. Daca nu dispuneti de banii necesari sau vi-se pare prea scump, exista si posibilitatea sa cumparati un alt saxofon in stare buna de la dezmembrari sau, nu in ultimul rand am vazut chiar aici pe forum un anunt la Bursa cu o firma ce construia galeri de evacuare, de la saxofon pana la toba finala. Banuiesc ca aceste firme au preturi mai accesibile decat o toba originara.
Esentialul este ca dumneavoastra degeaba incercati sa o carpiti pe cea veche, intrucat aceasta va plesni iar, drept urmare pierdeti timp si eventual bani degeaba.
Mult succes si am rugamintea dupa ce rezolvati problema, sa postati aici solutia gasita, poate sunt si alte persoane cu aceasi problema si cauta o rezolvare.
UXE
Intreb aici ca sa nu mai deschid alt topic.

Intre saxofon si blocul motor exista garnitura?

Am nevoie sa desfac un pic "serpisorii" si vreau sa stiu daca exista o garnitura si cum se numeste aceasta. Daca intr-adevar exista , aceasta trebuie inlocuita imediat dupa desfacere sau se poate pune la loc?


espacern
Este garnitura.....bineinteles!
Fabricata din metal(evident)subtire ca hartia se recomanda schimbarea ei la demontare dar se poate si reutiliza...daca nu se deterioreaza.

@+
UXE
Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.