Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucse bara stabilizatoare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
Titus91
Salut colegi, dupa cum scrie in titlu, am probleme cu bucsele de la bara stabilizatoare, cele de langa roata, diamentrul barii e de 25mm tot ce gasesc pe internet are fie 21 fie 24 mm am cautat la dealerii de bucse powerflex pentru ca vreau ceva mai performant, la magazinele "de pe strada" nimeni nu aduce si cine a adus nu au fost ce mi-a trebuit, voi ce faceti cand vine vremea sa le schimbati? Peste tot unde am intrebat au spus ca nu are cum sa fie bara stabilizatoare de 25mm...
turbodxman
Pana la urma cum ai rezolvat-o cu bucsele? ohmy.gif
yonn77
Ce bucse ati schimbat pe capetele barii happy.gif ca as vrea si eu sa le schimb . Am vazut unele la mag pe net de 10 lei dar nu par a fii de calitate la banii astia.
turbodxman
QUOTE(yonn77 @ 30 May 2012, 22:04)
Ce bucse ati schimbat pe capetele barii  happy.gif ca as vrea si eu sa le schimb . Am vazut unele la mag pe net de 10 lei dar nu par a fii de calitate la banii astia.
*



Eu voi inlocui cele 4 bucse ale barei stabilizatoare.
Sunt 2 la capetele acesteia si alte doua in partea superioara a ei (la mijloc).
Preturile lor variaza/bucata (de la 5 la 10 lei) pe producator (aftermarket).
Originale, nu se mai gasesc, la Renault.
Performante se gasesc la powerflex.co.uk doar anumite dimensiuni (poliuretanice). wink.gif
Inainte de a le cumpara masoara-ti cu un subler diametrul barei stabilizatoare, la capete si in rest (la mijloc) sa vezi ce dimensiuni (diametru interior) trebuie sa aiba fiecare bucsa, sa nu cumperi ceva ce nu e bun pt a ta happy.gif ca nu au avut toare R 21 aceeasi bara stabilizatoare wacko.gif

wink.gif
yonn77
O sa iau bucse de capat impegrom de la unix cu 6 lei . La mine bara pe capete are 16 mm. rolleyes.gif
turbodxman
Aceleasi bucse le-am luat si eu. wink.gif
Vezi ca bara mai are 2 bucse in partea superioara, cu diametrul interior de 26mm. smile.gif
Recomandabil este sa le inlocuiesti si pe acelea. wink.gif
Gasesti de 25mm sau mai mici doar sad.gif
Le poti monta pe cele de 25mm. wink.gif
yonn77
Am schimbat si eu bucsele de capat la bara stabilizatoare si se schimba relativ usor smile.gif . Am bagat pietre sub discul de frana si am lasat-o jos usor cu cricul (asa am lucrat la ea).
turbodxman
Felicitari! wink.gif

Cele de la mijlocul barei stabilizatoare, din partea superioara, nu le-ai gasit de cumparat? unsure.gif
turbodxman
Pana in acest moment nu am reusit sa gasesc in Romania bucsele sin partea superioara a barei stabilizatoare, modelul din fotografia atasata, avand diametrul interior de 25mm wacko.gif

Noroc cu SASIC (Franta) unde se mai gasesc inca. rolleyes.gif
aurel82
Salut, trimite-mi si mie te rog mai multe date/ coduri sau referinte sa le procur si eu.
Mersi
turbodxman
Salut,

Spune-mi referintele caror piese te-ar interesa.
Ca un autoturism are cam 2000 de repere. smile.gif
aurel82
turbodxman, ma refeream la bucsele de la bara stabilizatoare ca eu trebuie sa le schimb toate 4, mai ales ca vine ITP-ul in septembrie.
turbodxman
OK.

Masoara diametrul barei stabilizatoare intai, la capete si in partea superioara, si dupa aceea spune-mi dimensiunile si eu iti dau referintele pt bucse. wink.gif
yonn77
Acum dupa ce le-am schimbat este mult mai stabila la drum tongue.gif este o placere s-o conduc nu stiu cum e cu alte masini insa sunt multumit de ea . La unele masini noi nu-mi plac scaunele si plasticurile dure de pe bord (bine ca au si ele plusurile lor).
turbodxman
E explicabila imbunatatirea stabilitatii pe drum, dupa ce ai schimbat acele bucse, ai mai eliminat 2 surse de "joc" la directie. wink.gif
Iti dai seama cum s-ar simti la condus dupa ce ai schimba si celelalte 2 bucse ale barei stabilizatoare. wub.gif

Scaunele marii majoritati a masinilor noi sunt mai dure decat cele ale "batranelor" frantuzoaice sad.gif la fel si plasticul care inveleste bordurile actualelor, cu exceptia celor care il au imbracat in piele (acolo nu se mai vede laugh.gif ).

Nu degeaba motto-ul Renault din anii '80-'90 a fost "DES VOITURES A VIVRE" wub.gif

Iata ca masinil produse atunci mai circula si acum dupa mai bine de 20 de ani. rolleyes.gif

18 Jun 2012, 08:57:
Aveti mai jos fotografii si referinte pt bucsele barei stabilizatoare, la R 21, bara avand dimensiunile 16mm la capete si 26 mm in rest wink.gif

aurel82
pt mijloc e de 26mm diametrul, iar pt capete mi se pare ca de 18mm??? sau 16?? nu stiu exact, pt vreau sa caut un mag de piese auto ca tot sunt in Franta si mi le i-au fara transport tongue.gif
turbodxman
Daca la mijloc bara are 26 mm poti monta linistit bucse avand diametrul interior de 25mm (ca de 26 oricum nu gasesti laugh.gif ): SASIC gasesti in Franta, ia referinta data de mine, cam 10 euro bucata. smile.gif

La capete, bara are 16mm (e ca la a mea).

Acelea le gasesti si la noi (in Ro) la UNIX.

6 lei bucata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.