Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cine are prioritate?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Rimio de Vassur
In urma discutiilor despre "reformularile" din regulament si "reinterpretarile" moderne, hai sa vedem cum stam. Fie cele doua situatii din imaginea atasata. Sa le luam pe rind:

1. Imaginea din stinga reprezinta placuta aditionala a indicatorului "Cedeaza trecerea" intilnit de vehiculul A la intrarea in intersectie. Vehicului B are tot indicatorul "Cedeaza trecerea", cu placuta aditionala corespunzatoare (nu o mai desenez). A si B ajung simultan in intersectie. Cine are prioritate si cine este obligat sa cedeze trecerea? (evident linia mai groasa reprezinta drumul cu prioritate, semnalizat corespunzator. Indicatoare corespunzatoare se afla la toate intrarile intersectie, cu placutele aditionale aferente.

2. Imaginea din dreapta: drumurile marcate cu 1 si 2 se intersecteaza. 3 este o bretea de legatura pentru virajul spre dreapta, de pe drumul 1 pe drumul 2. La intrarea de pe 3 in 2 exista indicatorul "Cedeaza trecerea", fara placuta aditionala. Nu exista alte indicatoare la intersectia dintre 2 si 3, in nici un loc. Vehiculul A vrea sa vireze la stinga, vehiculul B vine de pe breteaua de legatura si vrea sa continue pe drumul 2. Ambele ajung simultan in intersectie. Cine are prioritate si cine trebuie sa cedeze trecerea?

Dupa ce colegii isi vor spune parerea, o sa va spun ce se intimpla in realitate in cele doua intersectii, sa vedem cine are dreptate.
TheSting
In prima imagine B trebuie sa acorde prioritate de dreapta si A are prioritate.
In a 2-a imagine, A vine de pe un drum cu prioritate iar B vine de pe un drum secundar. Deci tot A are prioritate.
Tamango
QUOTE(TheSting @ 13 Mar 2012, 19:56)
In a 2-a imagine, A vine de pe un drum cu prioritate iar B vine de pe un drum secundar. Deci  tot A are prioritate.
*



Esti sigur ? Daca A face stanga nu cumva pierde prioritatea si trebuie sa-i cedeze trecerea lui B ca vine din dreapta lui ?
DannyY
Nu o pierde. A trebuie sa-i astepte pe cei care vin pe drumul cu prioritate pe sensul celalalt, indiferent daca ei isi continua drumul sau vireaza la dreapta pe bretea, dar B are in mod sigur "Cedeaza Trecerea" sau "Stop".
Tamango
Sigur ca B are cedeaza (asta zice si initiatorul topicului). Ar fi bine sa ne spuna si intersectiile reale pentru clarificare.
maho
In primul caz, A are prioritate (de dr.); in al 2-lea imi e greu sa cred ca breteaua 3 intra in drumul principal 2 exact in locul unde s-ar face o intrare in stg., pe unde vrea sa intre A (nu prea merge, arhitectural vorbind - e un unghi ascutit strapuns ?); daca chiar e asa, atunci tot A are prioritate, dar daca breteaua intra in "2" inainte de drumul ala la stg., atunci B ar avea prioritate, el fiind deja intrat in drumul cu prioritate (2).
Rimio de Vassur
breteaua e cu sens unic, ca orice bretea de genul asta, si intra in drumul principal exact acolo unde incepe drumul pe care A vrea sa mearga in stinga (tot drum cu sens unic).

inca nu va spun care sint intersectiile, pentru ca vreau sa evit influentele specific romanesti de tipul "asa se circula aici mereu". considerati deocamdata ca sint intrebari "la sala", raspunsul trebuie sa se bazeze exclusiv pe prevederile legale.
tatabobu
A, in ambele cazuri.
bucatzel
Subscriu cu A in ambele cazuri.

As fi in stare sa pariez ca in realitate B se simte indreptatit la prioritate, pentru ca "drumul lui e mai drept"
Tamango
Cum ramane cu:

Art 59 alineatul (2) In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.

?

Edit: si mai e o chestie: chiar daca esti pe drum cu prioritate cedezi trecerea celor care "SUNT DEJA" in intersectie. Practic, cel care vine pe bretea va fi deja in intersectie pana sa vireze stanga cel de pe drumul 2

Deci parerea mea: Primul caz: evident A, al doilea caz: B
bucatzel
QUOTE(Tamango @ 14 Mar 2012, 11:14)
Edit: si mai e o chestie: chiar daca esti pe drum cu prioritate cedezi trecerea celor care "SUNT DEJA" in intersectie. Practic, cel care vine pe bretea va fi deja in intersectie pana sa vireze stanga cel de pe drumul 2
*



Bine-bine, dar B, inainte sa intre in intersectie se uita cu fericire la semnul de Cedeaza Trecerea, asa ca nu e chiar "in" intersectie. Plus ca problema se pune cu A si B ajung simultan acolo.

Realist vorbind, avand in vedere ca A franeaza ca sa ia stanga, B ar avea destul timp sa se asigure si s-o taie, inainte ca A sa apuce sa traga stanga de volan. Nu ca as face eu asa ceva, dar cunosc destui care stiu sigur ca ar face-o.
tatabobu
Tamango, in cazul al II-lea B trebuie sa cedeze trecerea vehiculelor care circula pe drumul cu prioritate. Deci lui A.
namidee
No, si eu votez ca A are prioritate in ambele cazuri: in primul, evident prioritate de dreapta; in al doilea, e pe drum cu prioritate si B are cedeaza trecerea. Daca nu ma inseala memoria, regula prioritatii de dreapta se aplica pentru drumuri cu prioritati "egale", ori in cazul asta A vine pe un drum cu prioritate, B are cedeaza trecerea.
klaus
In cazul 2 atata timp cat A nu intra pe drumul secundar el este pe drumul cu prioritate (in care e inclusa si intersectia).
In intersectia aia A poate sa si intoarca, B tot trebuie sa-i acorde prioritate pentru ca A este in intregime pe drumul cu prioritate.
Tamango
Bine colegilor, daca ar fi asa, revin la intrebarea mea: cum ramane cu Art 59 alineatul (2), care se refera la "in intersectii" (deci si cele dirijate) ?

@bucatzel: ba chiar exact asa se circula (un exemplu ar fi intersectia la Lujerului) B are destul timp sa se asigure si s-o taie inainte ca A sa apuce sa traga stanga de volan.
bucatzel
B are cedeaza, deci el nu prea are voie sa intre in intersectie astfel incat sa-l bage cineva in seama.

Si mie degeaba-mi zici de lujerului, ca am dat de doua ori prin bucuresti de cand ma stiu. Mai mult ca sigur, dupa cum arata intersectia, B vede bine doar cine vine din directia lui A. In rest, daca ar veni lume de pe celelate strazi, trebuie sa se opreasca si sa se asigure. Motiv pentru care probabil s-a montat semnul de cedeaza.

Si apropo, semnele de cedeaza si stop au forme atipice (triunghi cu varful in jos/octogon) pentru ca sa le poata distinge si ceilalti participani la trafic mai usor, chiar daca nu le sunt dedicate lor. Deci si A, in mod normal (excludem cazuri romanesti, in care semnul e montat pe un stalp mai mare ca el) stie ca B e pus pe pauza de semnul de cedeaza.
tatabobu
Io ma tot intreb cum iti seamana tie vreuna din intersectiile alea doua cu Lujerului, si nu-mi iese de nici o culoare.
Tamango
Nu la forma intersectiei ma refeream ci la faptul ca desi au cedeaza cei care vin pe bretea, tasnesc inainte sa vina cei de pe Uverturii cand au verde iar cei din pasaj rosu. Mereu ma injur acolo cu cate unul. Revenind la intersectia noastra, se aplica sau nu art. 58/2 ?


Ca am uitat:

QUOTE(klaus @ 14 Mar 2012, 11:55)
In intersectia aia A poate sa si intoarca, B tot trebuie sa-i acorde prioritate pentru ca A este in intregime pe drumul cu prioritate.
*




QUOTE(tatabobu @ 14 Mar 2012, 11:42)
Tamango, in cazul al II-lea B trebuie sa cedeze trecerea vehiculelor care circula pe drumul cu prioritate. Deci lui A.
*



A-ul nu vine de pe drum cu prioritate. A zis initiatorul topicului ca nu exista alte indicatoare, deci putem considera intersectia nedirijata.
DannyY
QUOTE(Tamango @ 14 Mar 2012, 11:14)
Cum ramane cu:

Art 59 alineatul (2) In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.
?


Deci parerea mea: Primul caz: evident A, al doilea caz: B
*



Aia e, in opinia mea, o scapare a legii, si apare numai in cazul drumului cu prioritate care vireaza la stanga. Semnul "Cedeaza" sau "Stop" iti ia aproape orice urma de prioritate fata de toti ceilalti (cu o exceptie).
klaus
QUOTE(Tamango @ 14 Mar 2012, 12:44)
A-ul nu vine de pe drum cu prioritate. A zis initiatorul topicului ca nu exista alte indicatoare, deci putem considera intersectia nedirijata.
*


blink.gif
Pai si indicatorul ala de cedeaza ce dracu e? Indicator de intersectie nedirijata?
Tamango
Eu cred ca lipseste un indicator acolo. De unde stii klaus ca A e pe drum prioritar atunci ?
klaus
Nici nu conteaza.
B este pe un drum care are cedeaza, deci trebuie sa dea prioritate TUTUROR din intersectie (daca nu are un panou suplimentar cu prioritati speciale),
Nici nu conteaza daca A este sau nu pe prioritate, daca are sau nu indicator, B e obligat sa-i cedeze trecerea).
Si asta nu in virtutea vreunei prioritati de dreapta (art. 59 al. 2 invocat) ci in virtutea lui 59 al. 3, care spuna ca trebuie de dreapta DOAR daca exista un alt indicator de cedeaza, ceea ce ar face prioritatile prin indicatoare de rang egal. Ori, cum nu exista asa ceva, B trebuie sa dea tuturor care sunt in intersectie.
Markos
Intersecția aia e pistol cu apă, pe lângă actualul Răzoare biggrin.gif

Acolo-s acum două zone în care se "alipesc" două drumuri, fără vreo semnalizare, cei care vin din stânga o taie spre dreapta si viceversa. Am văzut câțiva provinciali care s-au blocat șocați și au capotat psihic tongue.gif
Tamango
QUOTE(Rimio de Vassur @ 13 Mar 2012, 19:51)
Dupa ce colegii isi vor spune parerea, o sa va spun ce se intimpla in realitate in cele doua intersectii, sa vedem cine are dreptate.
*



Cred ca totul e clar acum, spune-ne si realitatea smile.gif
tatabobu
Mai intrebi? B claxoneaza ca disperatu' ca-i taie A calea 04.gif
Rimio de Vassur
Tamango: articolul pe care l-ai citat se refera la masinile care vin din sens opus pe acelasi drum si care au, evident, acelasi nivel de prioritate cu masina care vireaza la stinga. normal ca lor li se acorda prioritate de dreapta. formularea e insa nefericita si poate sa duca la interpretari precum cea de mai sus.

realitatea e ca bucatzel ar fi cistigat pariul daca il punea. in ambele intersectii soferii B pretind (la modul violent verbal adesea) ca au prioritate. nu e vorba de cazuri intimplatoare ci de majoritatea celor pe care i-am vazut acolo.

pentru situatia din stinga s-ar putea eventual discuta despre "B e deja in intersectie", fiind spatiu destul de mare, dar discutia e lunga si complicata iar la o adica indicatoarele sint cele care conteaza. de multe ori A intra partial in intersectie, acorda prioritate celor care vin din dreapta, de pe drumul cu prioritate (adesea vizibili destul de tirziu) si se trezeste cu unul sau mai multi B napustindu-se spre el din stinga si pretinzind prioritate. am vazut ca in general A-urile o lasa balta si cedeaza trecerea B-urilor, chiar daca erau in intersectie inainte ca B-urile sa fi ajuns macar la intrarea in intersectie si indicatoarele le dau lor prioritate.

situatia din stinga e la capatul liniilor 331 si 24, intersectia strazilor Piatra Morii (jos), Coralilor (stinga sus, drum cu prioritate), Natatiei (stinga si dreapta, in dreapta drum cu prioritate). strada fara prioritate de sus-dreapta e Victor Damaica.

situatia din dreapta e la intersectia strazilor Dr.Felix (fara eticheta) cu Polizu (2). (1) este strada Buzesti. situatia e cea dinainte de inceperea lucrarilor pe Buzesti. nu cred ca s-a schimbat ceva in privinta indicatoarelor pe acolo, dar nu am mai trecut de mult prin zona.


PS: am avut ocazia sa constat ca in intersectiile mari si militia aplica "prioritatea de stinga" in cazuri similare cu imaginea din stinga, cu doua vehicule intrind simultan in intersectie pe indicatorul "cedeaza trecerea" (Piata Operei, inainte de montarea semafoarelor, A vine de pe Elefterie, B vine de pe Eroii Sanitari).
yhattori
QUOTE(Markos @ 14 Mar 2012, 13:14)
Intersecția aia e pistol cu apă, pe lângă actualul Răzoare biggrin.gif

Acolo-s acum două zone în care se "alipesc" două drumuri, fără vreo semnalizare, cei care vin din stânga o taie spre dreapta si viceversa. Am văzut câțiva provinciali care s-au blocat șocați și au capotat psihic tongue.gif
*



exista bazaconie din asta in fata primariei in timisoara, exista pe vremuri la sensul de la punctele cardinale inainte de semaforizare, n-ati dat voi gaura la macaroana.

sa va vad descurcindu-va aici, capitalistilor:

http://wikimapia.org/#lat=40.8522503&lon=1...75&z=18&l=0&m=b
DannyY
Imi imaginez scandalul care s-ar isca daca, in situatia din stanga, A ar avea "Stop" iar B "Cedeaza Trecerea".

biggrin.gif
Tamango
De ce ? Nu ar fi nici o diferenta, dpdv al prioritatii stop=cedeaza, diferenta consta in manevrele pe care trebuie sa le faci, aka la stop obligatoriu opresti.
Rimio de Vassur
stop nu este egal cu cedeaza trecerea. are prioritate mai mica.
Tamango
QUOTE(Rimio de Vassur @ 14 Mar 2012, 15:06)
stop nu este egal cu cedeaza trecerea. are prioritate mai mica.
*




Cu asta nu sunt de acord wink.gif Argumente ceva ? Daca tu ai stop, eu cedeaza se aplica prioritatea de dreapta wink.gif
klaus
QUOTE(Rimio de Vassur @ 14 Mar 2012, 15:06)
stop nu este egal cu cedeaza trecerea. are prioritate mai mica.
*


blink.gif
Stop e fix egal cu cedeaza, numai ca ai obligativitatea de oprire, ca nu exista vizibilitate. E un cedeaza cu oprire, nu are "putere" mai mica
corbex
Si cel care pleaca de pe loc are ceva obligatii?
tatabobu
Sa se asigure, adica exact ce facea si daca avea cedeaza.
corbex
Sa se asigure, in ce scop? Statistic?
Tamango
QUOTE(klaus @ 14 Mar 2012, 15:13)
blink.gif
Stop e fix egal cu cedeaza, numai ca ai obligativitatea de oprire, ca nu exista vizibilitate. E un cedeaza cu oprire, nu are "putere" mai mica
*



Exact ... + ca nerespectarea semnificatiei indicatorului "STOP" se lasa cu 4 pct. penalizare si 6-8 de amenda
namidee
Si nerespectarea lui Cedeaza se lasa cu mai putine puncte?
corbex
A mai fost o disputa pe tema asta . Vin doi insi, concomitent, spre o intersectie. Unul are "stop", unul "cedeaza trecerea". Cel cu stop trebuie sa opreasca, cel cu cdeaza nu, asa ca poate intra linistit in intersectie. Problema prioritatii dispare.
DannyY
Deci nu se pot ciocni. icon_mrgreen.gif
Dar daca, totusi, prin absurd, se ciocnesc, cine e vinovat?
bucatzel
QUOTE(corbex @ 14 Mar 2012, 16:39)
Cel cu stop trebuie sa opreasca, cel cu cdeaza nu,
*



Io unu' stiu ca cel cu cedeaza nu trebuie sa opreasca DOAR daca nu mai e nimeni prin intersectia aia.

Ca din cate stiu, alegerea intre stop si cedeaza , la montare, e pur si simplu in functie de vizibilitate. Cedeaza se pune pe strazile care au vizibilitate mai buna, stop pe cele pe care esti blocat dpdv al vizibilitatii. Si atunci, cel cu cedeaza, avand vizibilitate mai buna, poate vedea mai iute ca se apropie si altcineva de intersectie. Moment in care se aplica prioritatea de dreapta.
Smiley
QUOTE(Tamango @ 14 Mar 2012, 13:03)
Bine colegilor, daca ar fi asa, revin la intrebarea mea: cum ramane cu Art 59 alineatul (2), care se refera la "in intersectii" (deci si cele dirijate) ?
...........
*




pe undeva prin codul rutier (sau prin regulamentul de aplicare, nu mai stiu exact) se spune si ordinea in care trebuie respectate regulile:
-semnalul politistului (primul; indiferent de indicatoare/reguli/semafoare etc, tu trebuie sa faci ce-ti indica politistul)
-semafoare
-indicatoare si marcaje rutiere
-reguli de circulatie (daca n-ai nici politist in intersectie, nici semafoare si nici indicatoare/marcaje)

in cazul de fata, indicatorul care stabileste drumul cu prioritate are precedenta in fata regulii de circulatie indicate de tine.
tatabobu
QUOTE(corbex @ 14 Mar 2012, 15:19)
Si cel care pleaca de pe loc are ceva obligatii?
*


Banuiesc ca te referi la obligatiile soferului la plecarea de pe loc. Trebusoara aia cu acordat de prioritate celor care circula pe drum. Ia gandeste-te la urmatoarea varianta: doua masini stau una pe un sens, cealalta pe celal;alt la semafor. A vrea sa faca stanga, B vrea sa mearga inainte. Situatie clara de A cedeaza prioritatea lui B. Acum imagineaza-ti ca s-a pus verde, A a plecat deja iar B pierde doua secunde. Daca B pleaca si-l izbeste pe A crezi ca-i vinovat de neasigurare la plecarea de pe loc?
Tamango
QUOTE(Smiley @ 14 Mar 2012, 17:33)
in cazul de fata, indicatorul care stabileste drumul cu prioritate are precedenta in fata regulii de circulatie indicate de tine.
*



Foarte de acord dar initiatorul topicului a spus clar ca in afara de semnul ala de cedeaza nu exista alt indicator deci A nu stia daca se afla pe drum cu prioritate sau nu. Explicatia a pus-o klaus mai sus.
bucatzel
QUOTE(Tamango @ 14 Mar 2012, 18:31)
A nu stia daca se afla pe drum cu prioritate sau nu.
*



In cazurile normale, mai exista cate un semn de "drum cu prioritate". Sa zicem ca nu exista, ca de obicei ala salasluieste prin intersectiile in cruce, nu si in intersectii mai creative. Atunci apare ajutorul numarul 2, pomenit de mine mai sus.

QUOTE(bucatzel @ 14 Mar 2012, 12:16)
semnele de cedeaza si stop au forme atipice (triunghi cu varful in jos/octogon) pentru ca sa le poata distinge si ceilalti participani la trafic mai usor, chiar daca nu le sunt dedicate lor. Deci si A, in mod normal (excludem cazuri romanesti, in care semnul e montat pe un stalp mai mare ca el) stie ca B e pus pe pauza de semnul de cedeaza.
*




Smiley
in cazul asta legal B este vinovat de orice accident (avea cedeaza).

si nu se poate spune cine trece primul, pentru ca din informatiile pe care le au ambii stiu ca trebuie sa cedeze trecerea (A nu are de unde sa stie sigur ca drumul lui e cu prioritate, poate doar sa presupuna daca vede forma indicatorului de pe sensul opus al drumului).
Rimio de Vassur
bine, fie cum ziceti voi, ca stop e fix egal cu cedeaza trecerea. pe vremea dacilor cind am facut eu scoala nu erau egale. poate mai gasesc cartea cu teste.

14 Mar 2012, 20:35:
QUOTE(klaus @ 14 Mar 2012, 15:13)
blink.gif
Stop e fix egal cu cedeaza, numai ca ai obligativitatea de oprire, ca nu exista vizibilitate. E un cedeaza cu oprire, nu are "putere" mai mica
*



exista indicatoare Stop in intersectii cu vizibilitate perfecta.
PhilipMorris
Da, la intersectiile cu caile ferate. happy.gif
b76bgaarh
la semne egale nu se aplica regula prioritatii de dreapta?
corbex
Ba da.
tribunul
QUOTE(Rimio de Vassur @ 14 Mar 2012, 21:33)
exista indicatoare Stop in intersectii cu vizibilitate perfecta.
*




QUOTE(PhilipMorris @ 14 Mar 2012, 22:06)
Da, la intersectiile cu caile ferate.  happy.gif
*



... fara bariere, dar nici acolo nu prea exista indicatorul STOP.
Nu tin minte sa fi vazut pana acum vrun indicator STOP la o trecere cu calea ferata fara bariere. Poate n-am circulat eu destul de mult.
Ca esti obligat sa opresti e una, dar indicator STOP montat e alta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.