Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cruise Control pe Fluence
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
mariusd4
M-am interesat daca se poate activa CC pe Fluence si din ce am aflat pana acum vestile sunt favorabile, trebuie ca in mufa B indicata in poza 1 sa fie 5 volti (inca nu am masurat din lipsa de timp), am montat deja volanul din poza 2 (vreau sa iasa cat mai aproape de original), imi mai trebuie butonul de activare CC din poza 3 si se pare ca exista si vestita mufa alba in poza 4.
Voi ce credeti este posibil sa activam CC pe Fluence care nu are asa ceva din fabrica? Stima
adytym
in principiu ar trebui sa mearga daca dispui de toate mufele necesare si eu sunt in cautare de un astfel de volan, butonul il gasesti la reno si nu cred ca va costa o avere, este topic dedicat pentru megan2, laguna, nu vad de ce sa nu mearga la fluence sau m3
alexbudan
am fost eu acum pe la service, si am intrebat de butonul de CC, cu o serie de Megane 3.

cod: 255500002R
pret 92 RON

se aduce la comanda.
caty2k
Daca ai toate mufele si tot ce trebuie ar trebui sa mearga. Dar nu trebuie activat?
nokia_6260
Pana la urma ai mai rezolvat?Daca da,cat te-a costat totul ca m-ar interesa si pe mine un CC pe Fluence. smile.gif
mariusd4
Inca sunt in faza de a aduna componentele. Sper ca in primavara asta sa rezolv cu activarea. Nu este nimeni care a pus CC pe Fluence/M3 ? Stima
nokia_6260
De ce componente ai facut rost pana acum,un pret,ce mai trebuie si de unde le-ai luat?Ms.
mariusd4
Pai in principiu nu mare lucru:
- volanul cu butoane CC luat de pe forum regasit mai sus in poza care mi-a dat ceva de munca pentru ca volanul de M3 nu se potriveste pe Fluence, a trebuit sa-l "dezbrac" pe cel de M3 pentru a-l imbraca pe al meu, sa-l slefuiesc pentru ca era mai gros, sa scobesc locasurile pt butoanele de CC, ornamentul ala de plastic si in final au iesit identice
- butonul de activare CC si cam atat, apoi cineva priceput la care sa apelezi, sunt colegi pe forum care se ocuma cu asa ceva. Mentionez ca sunt si metode mai simple dar eu am vrut sa iasa cat mai stock. Stima
Silk
Sper sa nu va loviti in problema CC la activare de aceeeasi problema cu care m-am intalnit eu, la schimbare radio-CD cu Arkamys. Cei din service au spus ca imi pot comanda si monta unitatea, dar trebuie activata de francezi, care NU o vor face !

Mi-au dat si un exemplu concret, o L3 care a incercat aceeasi "manevra", dar dupa montare, nu au acceptat activarea !


Spor. !
nokia_6260
Ms. de informatii.
mariusd4
Revin cu informatii noi :
- instalatia pentru CC exista pe masina, era mascata sub mocheta, inconvenientul este ca au facut-o mai scurta, nu ajunge pana la butonul de activare
- am mai depistat 2 mufe nefolosite, poate aflam de la ce sunt,
- mufa butoanelor CC de pe volan nu se poatriveste cu mufa din contactorul meu rotativ, asta trebuie schimbata, par a fi ambele mufe tata, am sa atasez foto.

19 Mar 2013, 09:11:
Alte foto :
nokia_6260
Sa ne anunti cand activezi CC-ul smile.gif si costul total bineinteles.
connectorxp
Varul meu a reusit sa-si activeze CC-ul la Fluence, un Expression cu clima dar fara CC, a cumparat volanul aferent, tasta de activare de pe consola si avand si un CLIP Renault cu update-urile la zi a putut maslui masina, posibil sa ii mearga si Arkamys dupa ce face rost de o unitate din dezmembrari.
mariusd4
Nu ne dai si noua detalii ? Ce, unde, cum, cat ? Cum functioneaza ? Ma intereseaza si pe mine activarea. Stima
adytym
conextrop

da-ne mai multe detalii ca suntem mai multi interesa-ti de aceasta activare
renaultlag2
@mariusd4 cand ai tot ce iti trebuie cablaj etc,ma poti suna si incercam sa il activam,am si ddt si clip.
bhadorya
ce va agitati atat cu pilotul asta? eu am din fabrica si am folosit functia de maxim 5 ori in aproape 3 ani. e bun pe autostrada in rest moft ,pentru ca trebuie sa franezi cand ajungi in spatele unei masini si atunci sare,sau cand retrogradezi din 5 in 4 idem sare. deci e bun daca avem multe autostrazi ,dar cum noi avem una si aia plina de gropi....
VladSoare
Păi da, doar pe autostradă e bun, sau pe segmentele de drum pe care poți merge cît de cît constant (de ex. Ploiești-Cîmpina). Nu mi se pare ceva indispensabil; îl folosesc pentru că-l am, dar n-aș plînge dacă nu l-aș avea. La Mondeo are o chestie mișto: cînd este activat, sensibilitatea pedalei de accelerație scade, astfel că pot să-mi sprijin piciorul pe ea fără ca mașina să mai accelereze. Dacă totuși apăs mai tare, ea accelerează, dar fără să decupleze pilotul automat, urmînd ca apoi să coboare în mod natural la viteza setată și să rămînă acolo. E un moft, într-adevăr, dar e plăcut dacă-l ai și dacă e implementat bine.
AndreiMR
Si eu l-am considerat moft, mai ales ca nu am asa ceva, pana l-am folosit pe cealalta masina cu care ma mai dau...si am reusit sa merg o distanta foarte mare din drumul Campulung-Pitesti doar din CC. Am facut si Bucuresti-Pitesti, la o ora mai putin aglomerata, si nu am atins pedalele decat de 2 ori, o data cand am accelerat pentru a atinge viteza dorita si o data cand am pus frana pentru ca imi taiase unul calea. E destul de placut, dar nu am indraznit sa imi mut pozitia picioarelor, eram mereu aproape de frana biggrin.gif

Daca iti adaptezi putin stilul de condus poti sa il folosesti si pe soselele noastre, si obtii chiar si economii de carburant. Asta inseamna bineinteles sa mergi normal si sa nu depasesti tot ce iti sta in cale. E un gadget foarte util, e ceva ce imi doresc pe urmatoarea masina.
Silk
Ca utilitate, pe un drum lung, in afara localitatilor il gasesc foarte comod si ecomonic ( parerea mea e ca masina consuma mai putin cand e pe CC decat cu piciorul pe pedala ).

Dar eu reusesc destul de des sa merg si in oras cu el, tot din considerente de consum. E chestie de obijnuinta.
smardale
mai e bun in localitati lungi, unde (cel putin teoretic) ar trebui sa mergi legal. Pui 60 si apoi poti sa tragi un pui de somn linistit.

@Vlad: si la Fluence e la fel, poti sa accelerezi iar apoi revine. Sare cand schimbi viteze sau calci frana(mi se pare si logic)
connectorxp
Activarea se face cu un CLIP si masina va recunoaste functia noua, nu stiu exact daca acel CLIP este original, nu am vazut niciodata un CLIP de la un service Renault in detaliu.

Ideea este simpla, ai nevoie de buton, cablaj si volan pentru a le monta.

CC-ul este super, eu la Prius il folosesc peste tot, in special prin localitati, pe autostrada si prin unele zone si din Bucuresti, cei drept la mine face si frana de motor automat si accelereaza la loc, eu doar de volan trebuie sa am grija smile.gif
mariusd4
Azi am "adunat" toate piesele, in weeckend am sa le montez apoi ramane activarea. Stima
bhadorya
pai si la Fluence face frana de motor sau accelereaza singura pana la viteza butonata,poti reduce sau accelera numai din + si din - .
poate mai util este limitatorul de viteza pe care il folosesc mai des sa nu mai platesc amenzi de viteza.
mariusd4
Revin cu ceva detalii legate de CC :
- ideea este ca m-am blocat si sunt tentat sa renunt, cel putin pentru o perioada...:
Pasul 1: - dupa ce am terminat instalatia, totul ca la carte, ma duc la un coleg pentru a activa functia pe tester, din pacate nu am reusit pentru ca functia apare inactiva si starea nu poate fi modificata . Am gandit noi ca problema este din cauza ceasurilor care nu aveau martor CC.
Pasul 2: - inlocuiesc ceasurile mele de bord cu unele de M3, cu CC, ma duc din nou la tester si surpriza, acum functia apare activa ca si cand totul ar fi in regula.
Am dat o tura sa facem proba, nici un semn, nimic, nici o eroare totul mort. Pe tester vede CC, se activeaza luminile alea specifice M3 dar nu vede butoanele, nici de pe volan nici de pe consola, sunt inactive.
Pasul 3: - ne-am gandit noi ca nu ar fi curent in butonul de activare si poate fi cauza de la care nu merge. Am ajuns acasa, am masurat si este curent, 5v la butoanele din volan si 12v pana la butonul de activare de pe consola.
Acum ma gandesc la o chestie, sa nu mearga oare din cauza ca ceasurile sunt cu alt VIN decat cel al masinii, nu au fost configurate inca pe masina mea, daca le configurez nu pierd celelalte functii pe care eu nu le am pe ceasurile mele ?
Momentan atat, o sa revin daca apar informatii noi, orice sfat este binevenit.

Stima
adytym
vezi ca s-ar putea sa nu fie compatibile ceasurile de bord , un exemplu simplu ar fi sonda de benzina, pentru ca tu ai un alt tip de rezervor daca ai roata de rezerva sub portbagaj
mariusd4
Nu stiu la ce te referi, toti indicatorii, mai putin cel de la frana de mana, functioneaza perfect , am doar 2 martori aprinsi : service + check parking brake si al doilea de la incalzirea in scaune. Stima
spy_oh_joy1389
Nu stiu cum e la Fluence, dar daca e ca la Clio IV, trebuie activata functia in tabloul de bord mai inainte. Daca ai butoanele conectate de la volan si butonul de LVRV ar trebui sa iti apara Check injection pana faci invatarea injectiei cu LVRV. Deci sa incerci si cu tabloul de bord vechi.
mariusd4
In prima faza am incercat cu tabloul vechi, nu am reusit, pe clip aparea fara CC si nu se putea schimba nimic, am presupus ca din lipsa martorilor pe acest tablou. Am luat tabloul de M3, pe asta apare activ, butoanele sunt conectate dar nu imi apare nimic legat de injectie....pe tester nu vede butoanele de pe volan si nici pe cel de activare. Saptamana asta am sa merg la reprezentanta, poate acolo rezolv ceva cu DDT. Stima
spy_oh_joy1389
Nu stiu daca la reprezentanta au DDT. Stiu sigur ca au Can Clip dar nu stiu daca poate face configurari manuale ca DDT-ul.
Erori nu o sa vezi pe injectie daca sunt conectate butoanele dar e posibil sa iti afiseze tabloul de bord Check injection daca are activat RVLV si nu e invatata injectia. Probabil cel de pe M3 avea RVLV activat. Sigur tabloul tau de bord nu are martorii? Sau crezi ca nu are doar ledurile?
mariusd4
Tabloul meu de bord nu are martori, adica nu se vad acolo unde le-ar fi locul si nici la test nu i-a aprins. Stima
mariusd4
wub.gif Dupa aproape 2 ani de zile, gratie ambitiei si priceperii colegului Mike12 (responsabil cu activarea), azi a aparut, probabil, primul Fluence Authentique de pe Reno Forum cu Cruise Control si Speed Limiter aftermarket, cu toate ca 2 reprezentante Reno (Serus si Meridian) m-au asigurt ca operatiunea este imposibila .....

Pentru ca operatiunea sa fie cat mai aproape de varianta stock, au fost necesare :
- buton activare de pe consola centrala,
- volan cu butoane si instalatie de CC, cel de M3 nu se potriveste pe Fluence
- ceasuri cu martorii necesari pt. CC, merg si cele de M3 cu mici modificari in bord,
- instalatie ( prelungitor cca 20 cm) din butonul de activare pana la instalatia masinii.

Asigur montaj pentru cine este interesat.
cuki46
Costuri aproximative?
mariusd4
In jur de 600 Ron....
adytym
cu toate accesroiile necesare inclusiv volan
mariusd4
Fara cotiera....
speed2
QUOTE(mariusd4 @ 12 Jun 2013, 20:44)
wub.gif Dupa aproape 2 ani de zile, gratie ambitiei si priceperii colegului Mike12 (responsabil cu activarea), azi a aparut, probabil, primul Fluence Authentique de pe Reno Forum cu Cruise Control si Speed Limiter aftermarket, cu toate ca 2 reprezentante Reno (Serus si Meridian) m-au asigurt ca operatiunea este imposibila .....

Pentru ca operatiunea sa fie cat mai aproape de varianta stock, au fost necesare :
- buton activare de pe consola centrala,
- volan cu butoane si instalatie de CC, cel de M3 nu se potriveste pe Fluence
- ceasuri cu martorii necesari pt. CC, merg si cele de M3 cu mici modificari in bord,
- instalatie ( prelungitor cca 20 cm) din butonul de activare pana la instalatia masinii.

Asigur montaj pentru cine este interesat.
*


mariusd4 ma poti ajuta si pe mine cu activare Cruise Control pe un Fluence Expression. Imi doresc asa ceva dar nu ma pricep si nici nu stiu de unde pot lua piesele necesare. Las si un telefon in caz ma poate ajuta cineva 0723-658735
mariusd4

Te pot ajuta cu montajul, daca esti din Bucuresti, piesele le-am luat din dezmembrari. Ai PM cu nr de tel de unde m-am aprovizionat eu.

Ca prim pas verifica daca ai martorii CC pe ceasuri, te poti uita in cartea tehnica sau imi poti trimite mie o poza si te lamuresc eu.


Stima
aldea florin
SALUT,
mariusd4 spune-mi si mie te rog cum se demonteaza ceasurile de bord la megane 3 . multumesc anticipat!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.