Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare oglinzi electrice
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
iulianule
Salutare,am un Clio Fidji 1,5 dci 80 de cai din 2005 cumparat sh.
Am mers toata aceasta iarna fara degivrare in oglinzi crezand ca sunt arse,zicandu-mi ca am sa le schimb ca se va mai incalzi.Uite ca s-a mai incalzit si am decis sa le schimb.Am citit pe forum pe aici cum sa schimb sticla fara sa desfac oglinda cu totul si imi i-au inima in dinti si cu o jumatate de carlig de rufe desfac sticla de pe partea soferului si am ramas FOOAARTEEEE SURPRINS,am oglinzi electrice si sticle cu degivrare dar nu am si cu degivrare,nu am firele care intra pe papucii de pe oglinda.
A schimbat careva oglinzile si si-a pus si cu degivrare?
Exista partea electrica/mufe in instalatia electrica din portiera?
Se poate face asa ceva?
Daca ma poate ajuta cineva,sfaturi si altele(pret oglinzi,cablaje,etc) va multumesc foarte mult.
DanCVA
Daca oglinzile sunt comandate electric, atunci ar trebui sa aiba si instalatia de degivrare.
iulianule
Se poate inchide,am desfacut oglinda si am gasit firele pt degivrare.
multumesc
mihhai21
Eu am oglinzi clasice (manuale) si fara incalzire....cum procedez sa montez unele cu incalzire?
vasilecool
pai ,iti cumperi sticle cu rezistenta pe spate ,pe care le alimentezi cu doua fire legate de un releu ,care la randul lui e comandat de butonul de la dezaburire luneta .alimentarea releului ,o faci cu plus dupa contact .
spor !
P.S. :daca nu ai inteles ,mai bine nu te apuca .
andutu
blink.gif intrebare se poate sa am si eu oglinzi incalzite? versiune: clio 2005 1.5dci 65cp, ele sunt electrice adica le reglez dupa joystick, a si o urmatoare intrebare daca tot e legat de oglinzi pot sa ung mecanismul pe care gliseaza oglinda ca sa o miste? mi se pare ca se cam impiedica si uneori trebuie sa misc stanga dreapta ca sa o pot da mai jos sau alte directii.
razvantrc
da drumul la dezaburire, asteapta putin si pune mana pe oglinzi, vezi daca s-au incalzit.
-la partea cu agataul trebuie sa desfaci tot mecanismul din oglinda, unde se afla motorasul
mihhai21
vasilecool.....dar daca trag fire direct din butonul de dezaburire fara sa mai pun acest releu......se poate intampla ceva?
razvantrc
releul respectiv este cu puterea pentru luneta, daca mai pui si alti consumatori pe el risti sa-l arzi, se va incinge/topi.
Mai sigur releu separat.

10 Apr 2014, 10:33:
iti trebuie releu, ala tine tot amperajul/greul sa zic asa. Butonul doar comanda inchiderea si deschiderea releului
vasilecool
confirm ce spune razvantrc .cred ca puterea e cam mare pentru releul de la luneta .
eu facut asa cum am spus in postul de mai sus ... e munca migaloasa ,inghesuiala pe sub bord .plus ca trebuie sa demontezi oglinzile de tot .
iti trebuie multa rabdare ,cateva scule elementare si oarece abilitati de contorsionist ,datorita pozitiilor destul de incomode pe care va trebui sa le abordezi.dar rabdarea si calmul primeaza .folositi cabluri de calitate ,care sa ramana flexibile si la geruri mari .si izolati cu tuburi termocontractibile ,care nu se desfac la temperaturile caniculare din timpul verii .
din pacate ,eu am folosit niste cabluri mai butucanoase ,care nu cred ca erau destinate plajei de temperatura intalnite in masina -25 iarna si 60 vara .de aceea cred ca au plesnit undeva in zona unde se rabateaza oglinda ,iar instalatia artizanala ,a cedat dupa doua ierni ,in care si-au facut treaba cu brio .astept sa se incalzeasca afara ,ca sa vad despre ce este vorba . deja ma apuca o stare de "euforie" ,doar cand ma gandesc .
P.S. sticle cu rezistenta ,am luat de logan faza 1 ,din vitan ,cu 50 lei setul .se potrivesc perfect in suportul de clio ,sunt identice ca si forma .dar a trebuit sa renunt la linia punctata .dar eu zic ca merita .
mihhai21
va multumesc....astept sa iasa caldura si o sa ma apuc sa mesteresc sa vedem daca imi iese.....dar puteti sa-mi spuneti ce releu trebuie pus?
cracos
intrebare . cum se dau jos oglingile ?
cred ca se intampla ceva ciudat cu oglinda mea din dreapta.Luneta se dezabureste , si oglinda din stanga , dar cea din dreapta NU.
ceva idei ?
mentionez ca am instalatia de dezaburire din fabrica.
marius 35
QUOTE(cracos @ 15 Apr 2014, 16:49)
intrebare . cum se dau jos oglingile ?
cred ca se intampla ceva ciudat cu oglinda mea din dreapta.Luneta se dezabureste , si oglinda din stanga , dar cea din dreapta NU.
ceva idei ?
mentionez ca am instalatia de dezaburire  din fabrica.
*


aceeasi problema o am eu cu oglinda din stanga , e arsa rezistenta de pe oglinda( oglinda trebuie sa aiba pe spate rezistenta ca la luneta care e intrerupta , arsa.....)
danielsdaniel
Salut!
Am un symbol 1.4, 16v, 2007, B/LB8D, motor K4J-A7, benzina
Vreau sa schimb oglinzile exterioare (numai sticla) stg/dr ca sunt crapate. Sunt electrice.
Stie cineva ce oglinzi se potrivesc? Sau codurile? Unde pot face comanda la un pret rezonabil?
Mie tot nu-mi este clar care este diferenta dintre Clio si Symbol... Exista vreo echivalențã, ca am mai gasit piese cand am mai cautat, dar scria ca sunt pentru clio. In general am observat ca nu prea sunt filtre de cautare pentru symbol.
vasilecool
raspuns scurt si simplu :.
clio e facut in franta si are hayon in spate.
symbol e facut in turcia si are portbagaj .

sticlele oglinzilor sunt compatibile de la un model la altul .
mai de buget sunt cele de solenza sau de logan faza I .
cateva posturi mai sus ,era un posibil raspuns ...dar e mai usor sa intrebi ,decat sa cauti .
alexgeogabriel
Si mai e clio symbol 2004-2006 cand nu renuntasera la numele de clio.
cracos
intrebare . cum se dau jos oglingile ?
espacern
Scoti plasticul din interior si ai acces la 3 suruburi...le desfaci si tragi usor in exterior de retrovizor.
Pentru geam trebuie apasat de el intr-o parte si introdus in partea opusa ceva de tras....2 degete de ex.

@+
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.